Art

10 000 kroków dziennie

19.10.2014
10 000 kroków dziennie

Niewiele osób wie ile kroków robi każdego dnia, 10 000 to idealna liczba. Przy takiej średniej ilości kroków pokonanych każdego dnia wzmacnia się serce, poprawia wydolność oddechowa i samopoczucie. Nie każdy lubi bardzo intensywne treningi, mniej wymagający wysiłek także jest bardzo korzystny dla organizmu.

Chodzenie to najbardziej powszechna forma ruchu, która nie wymaga żadnego sprzętu, ani specjalnego stroju. Każdego dnia chodzimy średnio przez 30- 40 minut, co daje około 3000- 3500 kroków. Jednak niektórzy podjeżdżając wszędzie samochodem, nie przekraczają nawet 1000 kroków dziennie. To niepokojące, bo człowiek ma naturalną potrzebę ruchu, nasze ciało jest stworzone do bycia aktywnym.

Opracowano klasyfikację poziomu aktywności fizycznej na podstawie średniej liczby codziennie wykonywanych kroków:

- poniżej 5 000 kroków- niewystarczająca aktywność,

- 5 000 -7 499- aktywność na niskim poziomie,

- 7 500- 9 999- umiarkowana aktywność,

- 10 000 i więcej – optymalna aktywność fizyczna,

- powyżej 12 500 – duża aktywność fizyczna.

Pokonanie 10 000 kroków zajmuje zwykle około 90 minut,  w tym czasie pokonujemy dystans około 8 kilometrów i możemy spalić około 500-600 kalorii.

Jak zmierzyć pokonany dystans?

Najskuteczniej za pomocą małego i niedrogiego urządzenia jakim jest krokomierz. Kosztuje około 30-50 zł i mieści się w kieszeni. Dzięki niemu można w łatwy sposób sprawdzić ile kroków dziennie pokonujemy. Niektóre urządzenia wskazują też inne parametry, np. ilość spalonych kalorii, przebyty dystans czy prędkość z jaką się przemieszczamy.  Na rynku jest dostępnych wiele urządzeń tego typu i każdy może wybrać coś dla siebie. Może być też dobrym prezentem dla bliskich, mając nowy gadżet często chętniej podejmujemy aktywność, żeby wypróbować jego możliwości.

Dystans 10 000 kroków jest realny do osiągniecia każdego dnia. Nie trzeba od razu narzucać sobie tak dużego dystansu, ale stopniowo go zwiększać, żeby nie zrazić się już na początku.  Najlepiej zacząć od 5 000 kroków, jeśli wcześniej nie byliśmy aktywni i co tydzień zwiększać dystans. Zdecydowanie łatwiej chodzić na spacery w dobrym towarzystwie, więc znajdź towarzysza, który będzie też dobrą motywacją. Zmieniajcie trasy i nie zapominajcie o przerwach w razie potrzeby. Po kilku tygodniach aktywność będzie nieodłącznym elementem życia, watro podjąć wyzwanie. Powodzenia!

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czytaj swojemu dziecku

18.10.2014
Czytaj swojemu dziecku

Czytanie dziecku rozwija jego intelekt, ale też wspiera rozwój społeczny malucha. Jest ważnym elementach zarówno edukacji jak i wychowania. Dodatkowo przynosi dziecku dużą radość i pozostawia dobre wspomnienia. Udowodniono, że czas spędzony z dzieckiem na lekturze książek rozwija kreatywność, empatię oraz twórczość. Nawet czytanie niemowlakom korzystnie wpływa na rozwój ich układu nerwowego, dodatkowo dziecko uspokaja się słysząc głos mamy lub taty. Wraz z wiekiem, kiedy dziecko jest bardzie świadome czerpie z czytania bajek jeszcze więcej korzyści.

Ciekawe historie rozbudzają w maluchu ciekawość świata, uczą zrozumienia wielu sytuacji, a także wzbogacają słownictwo i pomagają rozwijać mowę. Czytanie na głos pozwala poznać zasady gramatyki i prawidłowego budowania zdań. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór lektury, to odpowiedzialne zadanie dla rodziców. Dzieci często naśladują swoich ulubionych bohaterów, poznają świat jaki nie jest ich znany na co dzień. Zróżnicowane tematyka pozwoli im poznać wiele sytuacji, których nie miały okazji jeszcze doświadczyć.

Czytanie na dobranoc nie musi być jedynym momentem na książkę w ciągu dnia. Każdy moment jest dobry na to, żeby spędzić z dzieckiem czas przy lekturze. Często książki mogą być pomocne w wyjaśnieniu tego co ciężko przedstawić własnymi słowami. Różne sytuacje pojawiające się w bajkach mogą być przykładem do zachowania w przyszłości, również z radzeniem sobie z problemami. Prosty język jest zazwyczaj zrozumiały i nie wymaga dodatkowego tłumaczenia.

Książka może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów malucha, można czytać mu książeczki o pójściu do przedszkola. Wtedy utożsamiając się w bohaterami może chętniej tam pójdzie. Dziecko poznając bohaterów, którzy mają podobne zmartwienia czy dylematy nie czuje się odosobnione. To też świetna okazja, żeby zachęcić dziecko to czytania ciekawych historii kiedy będzie potrafiło już czytać.

Wybór bajek i baśni dla dzieci jest ogromny, jednak rodzice mogą także układać je sami. Takie historie mogą być dla dziecka najbardziej interesujące, są też okazją do podkreślenia mocnych stron dziecka i dostarczenia wrażeń związanych z jego zainteresowaniami.

Czytanie książek to ważny czas na budowanie relacji z dzieckiem, często wiąże się w okazywaniem miłości i poczuciem bezpieczeństwa dla dziecka. To przyjemne chwile, które procentują także w przyszłości i watro pielęgnować je każdego dnia.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

To wcale nie jest tak zdrowe jak myślisz cz. 2

17.10.2014
To wcale nie jest tak zdrowe jak myślisz cz. 2

Zapraszam na dalszy ciąg artykułu, w poprzedniej części przedstawiłam kilka produktów spożywczych, które są postrzegane jako zdrowe. Pora na kolejne, które są mylnie oceniane i nie koniecznie dobre dla naszego zdrowia.

  1. Dietetyczna cola

Nazwa może być myląca, ale kryje się pod nią chemiczny koktajl. Jest w niej mnóstwo sztucznych barwników i słodzików, które mogę być jeszcze bardziej szkodliwe niż cukier. Słodziki wyostrzają apetyt powodując nagłe skoki insuliny. Najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu napojów. Nie oznacza to jednak, że trzeba pić tylko czystą wodę, jeśli nie lubisz wody bez smaku dodaj do niej sok z cytryny czy pomarańczy i posłodź łyżeczką ksylitolu. Taki napój możesz pić bez wyrzutów sumienia. Ksylitol jako jedyny naturalny cukier nie powoduje wyrzutu insuliny i jest bardzo zdrowy.  

  1. Jogurty owocowe

Mają w składzie bardzo dużo cukru i czasem tylko jeden owoc na całe opakowanie. Warto czytać etykiety, a jogurty z owocami przygotowywać w domu na bazie naturalnego jogurtu. Można zmiksować go z dowolnymi owocami i mieć pewność że jemy coś wartościowego.  

  1. Ryby z hodowli.

Ryby są uważane za zdrowe źródło białka i kwasów tłuszczowych. Niestety większość ryb dostępnych w sklepach pochodzi ze sztucznych hodowli, w których ryby rosną o wiele szybciej i są większe od naturalnie występujących gatunków. Są karmione specjalnymi mieszankami przyspieszającymi wzrost. Dziko żyjące ryby są bardzie wartościowe, mają więcej korzystnych dla zdrowia kwasów omega-3.  

  1. Popcorn.

Problem większości przekąsek jest w tym, że są one bardzo słone. Sól jest szkodliwa, zwłaszcza spożywana w nadmiarze. Kupując gotowy popcorn nie mamy też pewności na jakim oleju był przygotowany I prawdopodobnie zawiera najbardziej szkodliwe tłuszcze trans. Można przygotować zdrowszą wersję popcornu w domu i zrobić do na niewielkiej ilości oleju z odrobiną soli. Tak przygotowana przekąska nie jest taka zła.  

  1. Koktajle owocowe.

Większość z nas lubi koktajle na bazie świeżych owoców. Z pozoru bardzo zdrowe i kolorowe napoje przygotowywane w wielu sieciowych kawiarniach wcale nie muszą być dla nas dobre. Często zawierają duże ilości cukru, syropów owocowych, a nawet lodów. To sprawia, że są bardzo kaloryczne. Zawsze warto zapytać czy są przyrządzane na bazie świeżych owoców i jakie możemy wybrać.   Warto dokonywać świadomych wyborów i sięgać po zdrowsze alternatywy. Wiedząc jakie zagrożenia możemy spotkać łatwiej ich uniknąć. Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się