Art

Bolerioza

20.09.2016
Bolerioza

Borelioza jest to choroba przenoszona przez kleszcze, ale także przez komary i inne owady. Najczęściej występuje w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce co roku, w okresie letnim i jesiennym apeluje się o ostrożność i oglądanie ciała przyjściu z lasu czy parku. Zaczęto ją rozpoznawać w latach 80-tych. Jak objawia się borelioza?

 

To najczęstsze objawy:

- zmiany na skórze, rumień,

- stan zapalny skóry,

- dolegliwości stawowe,

- zapalenie opon mózgowych,

- bóle mięśni,

- zaburzenia czucia,

- przewlekłe zmęczenie,

- zaburzenia pamięci i zaburzenia psychiczne.

 

Terapia za pomocą antybiotyków nie jest korzystna. Trwa bardzo długo i ma szkodliwy wpływ na organizm. Bardzo często nie przynosi pożądanych efektów. Kilka lat temu w USA wynaleziono szczepionkę na boreliozę, która szybko została wycofana, ze względu na wiele skutków ubocznych. Warto w konsultacji z lekarzem spróbować także naturalne metody wspomagające leczenie boreliozy.

 

Zadbaj o układ odpornościowy

Zdrowy i silny organizm ma więcej siły na zwalczanie choroby. Czym można sobie pomóc? Duży wpływ na nasz stan zdrowia mają witaminy z grupy B, a także zioła- echinacea, żeń- szeń, miłorząb, pokrzywa, olejek z pestek winogron. Niektóre z tych ziół jak np. miłorząb czy żeń- szeń wpływają korzystnie na układ nerwowy, który atakuje borelioza.

 

Choroba wywołuje duże napięcia mięśniowe, które w konsekwencji powodują migreny i napięciowe bóle głowy.

 

Zdrowa dieta

To podstawa jeśli chodzi o profilaktykę i utrzymanie ciała w zdrowiu. Witaminy i składniki odżywcze, najlepiej przyswajają się z pożywiania, a nie z syntetycznych suplementów. Najwięcej witamin zawierają surowe i sezonowe warzywa i owoce. Zbilansowane odżywianie i wykluczenie z diety produktów wysoko przetworzonych to pierwszy krok do poprawienia stanu zdrowia.

 

Doniesienia naukowe

Lekarze w leczeniu skupiają się na zrozumieniu rozległości szkód jakie daje borelioza. Ciągle rozbudowywany jest profil badań u chorujących pacjentów. W 2014 roku dr Hopkins opracował nowe badania,  które pomagają dobrać najlepszy sposób leczenia i leki, które działają szybciej. Trwają badania, nad tym jak powstrzymać kleszcze przed „wgryzaniem” się w ludzkie ciało.

 

Borelioza w dalszym ciągu jest bardzo dużym problemem dla lekarzy, nie ma jednoznacznych badań, które szybko potrafią ją wykryć, ale miejmy nadzieję, ze to kwestia czasu.

 

Daria Występek

 

Aby sprawdzić najnowsze wpisy o boreliozie sprawdź nasze forum

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Pokanaj problem podkrążonych oczu

19.09.2016
Pokanaj problem podkrążonych oczu

Podkrążone oczy to problem nie tylko estetyczny, wiąże się to także z innymi dolegliwościami. Problem zwiększa się z wiekiem, dlatego warto obserwować organizm i starać się temu przeciwdziałać.

 

Są osoby, które mają tendencje do zacienionych „worków” pod oczami, nawet w młodym wieku. Przyczyny należy szukać w pracy układu limfatycznego, który może mieć tendencje do zastojów. Powodów może być wiele, np. wolniejsza praca układu krążenia, zaleganie toksyn w ciele, a także dieta która zawiera nadmierne ilości soli. Prawidłowa, zbilansowana dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej to pierwsze kroki jakie warto podjąć w walce z opuchniętymi oczami. Niezbędne jest też odstawienie alkoholu i papierosów.

 

Zadbaj o siebie

Źle dobrane kosmetyki mogą mieć działanie drażniące lub uczulające. Błędne jest też nakładanie kremu tuż pod oczami. Może to mieć działanie drażniące i nie jest to dobra aplikacja kosmetyku. Krem pod oczy warto nakładać nieco niżej, skóra wchłonie go i odżywi skórą blisko oczu. Cienka i delikatne skóra pod oczami, łatwo może być przeciążona kiedy kosmetyki są zbyt treściwe. Wybieraj też delikatne preparaty do demakijażu i mycia twarzy.

 

Wypoczywaj

Zdrowy sen to minimum 7-8 godzin każdego dnia. Im wcześniej się położysz, tym lepiej. Przed północą sen organizm regeneruje się intensywniej. Zdrowy sen ma duża moc i bardzie korzystnie wpływa na zdrowie. Bez wątpienia każde zerwana noc odbije się na wyglądzie, zdrowiu i samopoczuciu. To nic jeśli zdarzy się to sporadycznie, ale nagminnie powtarzający się krótki sen może powodować znacznie poważniejsze dolegliwości niż worki pod oczami. Warto o tym pamiętać, a wszelkie problemy ze snem  konsultować z lekarzem.

 

Jak szybko poprawić wygląd?

Kiedy oczy i twarz jest lekko opuchnięta pomóc mogą plasterki świeżego ogórka, albo schłodzony żelowy kosmetykiem po okolice oczu. Szybki efekt przynosi też przyłożenie do oczu ostudzonych torebek po herbatkach ziołowych- najlepiej sprawdza się rumianek, bławatek, nagietek i zielona herbata. Mogą pomóc też kostki lodu, którym warto wykonać chłodny masaż twarzy, jednak pamiętaj, żeby owinąć kostki lodu np. szmatka muślinową, żeby nie odmrozić wrażliwej skóry.

 

Daj o skórę i zdrowie

To co robisz każdego dnia liczy się najbardziej. Kuracje stosowane okresowo są jedynie dodatkiem do stylu życia. Dbaj o odpowiednio długi sen, zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody i wypoczywaj w czasie wolnym. Dzięki temu toksyny nie będą zalegały w ciele i ryzyko wystąpienia zasinień i opuchnięć pod oczami będzie o wiele mniejsze.

 

Jeśli mimo wprowadzonych zmian nie zauważasz różnicy w wyglądzie skóry, warto skonsultować się  lekarzem. Mocno odznaczające się, sine „worki” pod ozami mogą świadczyć o nierównomiernym nagromadzeniu melatoniny, barwika skóry. Może być to skutek uboczny stosowania różnych leków.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Zostań dawcą szpiku

18.09.2016
Zostań dawcą szpiku

Białaczka przez długo czas była nieuleczalną chorobą. Próby przeszczepu szpiku kończyły się niepowodzeniem, bo nie zdawano sobie sprawy jak ważny jest dawca. Dziś jest to o wiele łatwiejsze, dlatego każdy powinien rozważyć bycie potencjalnym dawcą szpiku.

 

Genetyczny bliźniak

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo małe, jednak wiele przykładów pokazuje, że może się to udać. Na początku dawca szukany jest w obrębie rodziny, głównie rodzeństwa. W ten sposób udaje się znaleźć około 25 % dawców. Aż 75 % szuka pomocy u osób niespokrewnionych. Szansa na to, że uda znaleźć się odpowiedniego dla siebie dawce jak jak 1 do 20 tysięcy.

 

Jak zostać potencjalnym dawcą?

Po pierwsze musi być to przemyślana decyzja. Kiedy zarejestrujesz się z bazie dawców i wstępna weryfikacja będzie pomyślna, osoba która potrzebujesz przeszczepu dostaje informację, że jest osoba która może jej pomóc. W takiej sytuacji wycofanie się z decyzji jest okrutne, dlatego musi być do świadoma decyzja.

 

Wstępne badanie jest bardzo proste i polega na pobraniu materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka. Zestaw można dostać w aptece, albo zamówić go bezpłatnie do domu. Pobrany materiał genetyczny jest badany i zapisany w elektronicznej bazie dawców.

 

Jak pobiega się szpik?

Obecnie najczęściej pobiera się go z krwi. Wkłuwa się igłę z zgięciu łokciowym jednej ręki, z której pobiera się krew, oraz z drugą ręką, gdzie krew wraca.  Z krążącej krwi pobiera się komórki macierzyste szpiku za pomocną specjalnego sprzętu. Zabieg trwa kilka godzin i czasem wymaga powtórzenia. Pobranie szpiku poprzedza się kilkudniową kuracją G-CSF czyli czynnikiem wzrostu, który pobudza produkcję komórek szpiku.

 

Oddając szpik nic nie tracimy, podlega on regeneracji, dlatego jeśli nie mamy przeciwwskazań warto zostać potencjalnym dawcą.

 

Drugą bardziej inwazyjną metodą, obecnie stosowaną bardzo rzadko jest pobieranie szpiku z talerze kości biodrowej. Taki zabieg wykonuje się pod pełną narkozą i trwa około godziny.

 

Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne i dlatego warto zapoznać się z wymaganiami i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie zarejestrować się z bazie dawców.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się