Art

Bolesna miesiączka a endometrioza

30.08.2016
Bolesna miesiączka a endometrioza

Bolesne miesiączki to problem ponad 75% kobiet. Nie należy uznawać go za normalną dolegliwość warto zgłaszać lekarzowi problem i starać się szukać przyczyny.

Przyczyną może być endometrioza czyli choroba, w której błona śluzowa macicy przemieszcza się i zagnieżdża w innym miejscu, np. na jajowodach czy pęcherzu moczowym.  Prowadzi to do powstania stanu zapalnego i wielu schorzeń. Jednym z najbardziej odczuwalnych objawów jest bolesność. Nie należy lekceważyć takich dolegliwości im wcześniej rozpozna się choroba tym lepiej. Narządy objęte stanem zapalnym nie funkcjonują prawidłowo, a z czasem mogą nawet ulec zniszczeniu. Pojawiają się na nich blizny i zrosty, które znacznie je osłabiają.

U Polek rozpoznawalność jest bardzo niska, często zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba rozwija się od kilku lat. Dlaczego tak się dzieje?  Ból menstruacyjny jest jednym z pierwszych objawów, który pojawia się w przypadku endometriozy. Kobiety uznają go za normalny i często lekceważą ten objaw. Choroba nie jest łatwa do diagnozy, jednak są pewne sygnały, które wysyła chory organizm.

Symptomy choroby

Bolesne miesiączki, a także częsty ból w okolicy podbrzusza, nie tylko w czasie menstruacji może być sygnałem do konsultacji lekarskiej. Ból może pojawić się także przy oddawaniu moczu czy współżyciu. Konieczna jest konsultacja lekarska, którą lekarz powinien rozpocząć od szczegółowego wywiadu. Następnym krokiem jest badanie ginekologiczne, a często także USG.

Jakie są przyczyny choroby?

Jednoznaczna przyczyna ciągle nie jest znana. Cierpi na nią wiele kobiet, u których zdiagnozowano inne choroby układu immunologicznego. Ciągle trwają badania nad znalezieniem konkretnej przyczyny, która pomoże w skutecznym dobraniu terapii.

Obecnie poza lekami, chorym zaleca się także dietę ograniczająca spożywanie mięsa, szczególnie czerwonego. , a także eliminacja przetworzonej żywności. Ma to na celu  zmniejszenie stanów zapalnych i zwiększenie naturalnej odporności. Wprowadzenie posiłków bazujących na pełnowartościowym pożywieniu w połączeniu z dużą ilością świeżych warzyw i owoców zapewnia lepsze zdrowie i zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w organizmie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

29.08.2016
Dużo ćwiczysz - pamiętaj żeby odpocząć

Przemęczenie może objawiać się na wiele sposobów. Aktywność fizyczna w nadmiarze może także szkodzić i być przyczyną osłabienia. To także jedna z przyczyn zatrzymania wagi w miejscu, kiedy zależy nam nam na zmniejszeniu jej o kilka kilogramów. Jeden dzień odpoczynku w tygodniu jest konieczny dla zachowania zdrowego balansu.

Dobrze przemyślany plan treningowy zawsze powinien zawierać tzw. rest day. To czas na regenerację i wypoczynek przed kolejnymi wyzwaniami sportowymi. Codzienny wysiłek fizyczny ma dobry wpływ na zdrowie, formę i figurę. Warto znaleźć czas na poranny jogging, basen czy inną ulubioną aktywność. Pamiętaj, żeby po intensywnym treningu, następnego dnia zrobić lżejszy trening i dać mięśniom odpocząć. Ma to też kilka innych korzyści:

Odbuduj zapas glikogenu

Dobry posiłek po treningu to podstawa. Intensywna aktywność, która trwa powyżej 45-60 minut sprawia że zapas glikogenu mięśniowego zostaje wyczerpany. Dobrymi przekąskami po treningowymi są owoce, szczególnie dojrzałe banany i daktyle. Warto przygotować sobie koktajl owocowy i wypić go do godziny po wysiłku.

Zmniejsz ilość kortyzolu

Hormon stresu wzrasta kiedy organizm jest przemęczony. Nie sprzyja to odchudzaniu, wręcz przeciwnie. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do odkładania tłuszczu. Przetrenowanie to duży stres dla organizmu, dlatego nie należy do tego dopuszczać.

Gorsza forma

Osłabione mięśnie nie są wydolne i o wiele gorzej znoszą kolejne treningi. Jeśli mino regularnych treningów nie widzisz postępów, pomyśl o wprowadzeniu dnia, a nawet dwóch wolnych od treningu. Dzięki temu szybciej wrócisz do sił.

Radość z treningów

Sport przede wszystkim powinien sprawiać radość. Kiedy zaczynamy się do niego zmuszać, czas zastanowić się co jest nie tak. Często przyczyną jest wyczerpanie organizmu, dlatego pamiętaj o regeneracji i o wybieraniu odpowiedniego jedzenie, które odżywi i wzmocni organizm. Dzięki temu będziesz mieć energię i zapal do kolejnych treningów.

Pamiętaj, że trening ma być przede wszystkim przyjemnością!

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ile czas dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

28.08.2016
Ile czas dziecko powinno spędzać przed telewizorem?

Dziecko wpatrzone w ekran telewizora daje rodzicom kilka chwil wytchnienia rodzicom. W dzisiejszym świecie ekran to nie tylko telewizor, ale tez tablet i komórka. Długie wpatrywanie się w obrazki nie jest wskazane, warto pilnować czasu ekranowego dziecka. 

Ograniczanie czasu przez ekranem u najmłodszych dzieci jest bardzo ważne. Uspokajanie dziecka włączeniem tabletu czy gry na komórce nie powinno być regularnie praktykowane. Oczywiście dziecko powinno znać kilka bajek i rozpoznawać bohaterów, ale warto większość historyjek czytać i opowiadać. Mózg małego dziecka rozwija się bardzo intensywnie i nie odróżnia świata ekranowego od rzeczywistości. Dlatego bardzo ważne jest poznawanie świata przez doświadczenie.

Dzieci, które spędzają przed ekranem dłużej niż 2 godziny dziennie gorzej się rozwijają. Udowodniono, że mowa woniej się u nich rozwija, są bardziej roztargnione, trudniej im skupić uwagę i zapamiętywać szczegóły. Mogą być bardzie pobudzone i mieć problemy z zasypianiem. Z czego wynikają te problemy? Dziecko wpatrzone w monitor nie nawiązuje relacji z rodzicami czy innymi dziećmi. Skupia uwagę na kolorowych obrazach i nie chce żeby ktoś mu przeszkadzał. Traci to co dzieje się w prawdziwym życiu i nie buduje relacji, co jest ogromną stratą. Rodzice powinni być na to wyczuleni. Nie ma nic złego we włączeniu dziecku bajki, jednak trzeba wyznaczać granice i pilnować, żeby jedna bajka nie znamienia się w kilka.

Wybieraj rozsądnie co włączasz dziecku

Mimo, że maluchy nie powinny oglądać zbyt wiele, warto zadbać o jakość pokazywanych problemów czy bajek. Rodzic powinien wcześniej sprawdzić czy dana bajka jest odpowiednia dla dziecka. Dzieci nie potrafi wyciągnąć wiele z programów edukacyjnych, ale dodatkowe wyjaśnienia rodziców mogą pomóc lepiej zrozumieć temat. Jest to też okazja do rozmowy i pożyteczne spędzanie czasu.

Warto pilnować czasu jaki dziecko spędza przed ekranem, początkowo kiedy wyłączymy telewizor czy komputer może się złościć, ale kiedy zajmiemy go czymś ciekawym na pewno złość minie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się