Art

Cenne adaptogeny

02.02.2016
Cenne adaptogeny

Rośliny zwane adapogennymi to cenne zioła, które stymulują układ immunologiczny i podnoszą odporność organizmu. Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie watro po nie sięgać. Swoje właściwości zawdzięczają ekstremalnie niekorzystnym warunkom, w jakich rosną. Najczęściej pochodzą z Tybetu i Dalekiego Wschodu. Najcenniejsze są rośliny rosnące dziko, te uprawiane tracą wiele swoich właściwości. Często też ich uprawa jest niemożliwa, ponieważ ciężko zapewnić ich odpowiednie warunki.

Termin adaptogen pochodzi od słowa adaptacja, czyli przystosowanie do ciężkich warunków. Niektóre z tych roślin przenoszą swoje wzmacniające właściwości na organizm ludzki. Do najpopularniejszych adaptogenów zaliczamy żeń-szeń, różaniec górski, cytrynowiec chiński. Rośliny te były podawane wojsku w czasie II wojny światowej, jak również kosmonautom czy lotnikom. Wierzono w ich działanie i podnoszenie wydolności organizmu.

Jak działają adaptogeny?

Nie są lekarstwami i nie zwalczają konkretnych objawów, mimo to warto włączyć je do swojej diety. Ich działanie polega na wspomaganiu i wzmocnieniu organizmu do takiego stopnia, w których poradzi sobie za zwalczeniem dowolnej choroby. Działają na poziomie komórkowym, dzięki temu normalizują działanie wszystkich układów. Zioła te są też dobrymi napojami energetycznymi. Pomagają zwalczyć skutki nadmiernego stresu czy przemęczenia. Kiedy jesteśmy osłabieni czy rozkojarzeni warto wspomóc się odpowiednimi ziołami, zamiast szkodliwymi energetykami.

Stosowanie odpowiednio dobranych ziół nie niesie za sobą skutków ubocznych, nie można ich przedawkować. Są zalecane sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, dzięki swoim właściwościom zwiększają wytrzymałość i siłę mięśni. W zależności od zapotrzebowania można dobrać rożne zioła, które wspomogą walkę z cukrzycą, nadwagą, pomogą zadbać o ładną skórę. Niektóre skutecznie wzmacniają popęd płciowy. Poza wymienionymi wcześniej warto sięgać po aralię mandżurską, eleuterokok kolczasty, sierpnik koronowaty, szczodrak keokoszowaty i tarczycę bajkalską.  

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jakie ubrania nie sprzyjają zdrowiu?

02.02.2016
Jakie ubrania nie sprzyjają zdrowiu?

Niewygodne buty i zbyt ciężka torebka obciążają nasz kręgosłup i nie sprzyjają zdrowiu. Nie jest to zaskoczeniem, jednak są też inne części garderoby, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Czemu warto się przyjrzeć?

Zbyt wąskie spodnie mogą utrudniać krążenie krwi, co w rezultacie prowadzi do zmniejszonego przepływu limfy przez naczynia. Może prowadzić do zalegania toksyn w organizmie, a z czasem powodować nawet cellulit i żylaki. Panie lubiące chodzić w bardzo obcisłych spodniach po całym dniu mogą odczuwać mrowienie, a nawet uczucie drętwienia nóg. Nie należy bagatelizować dolegliwości. Spodnie mogą zostać w szefie, ale nie należy ich nosić codziennie.

Za mały biustonosz to kolejny problem. Niewiele kobiet ma odpowiednio dobrany rozmiar, najczęściej jest on za mały, rzadziej za duży. Najbardziej szkodzą zbyt małe staniki z fiszbinami, które mogą wbijać się w skórę, powodując dyskomfort i drażnić skórę. Mogą także powodować złe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Co może powodować zaleganie toksyn w węzłach chłonnych.

Bielizna wyszczuplająca, szczególnie body i halki to sprzymierzeńcy figury wielu kobiet. Pozwalają w kilka sekund zgubić parę centymetrów. Noszone od święta mogą pomóc, jednak zakładane codziennie są dużym zagrożeniem. Mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego. Zbyt duży ucisk na narządy, głównie jelita i żołądek może nawet zaburzyć trawienie, wywołać refluks, zaparcia, a nawet wrzody. Długotrwały nacisk na pęcherz moczowy w skrajnych przypadkach może nasilić nietrzymanie moczu.

Tak jak w przypadku ciasnych gorsetów z wcześniejszych epok bielizna może utrudniać tez oddychanie i powodować zasłabnięcia. Wszystko jest dla ludzi, jednak czasem najważniejszy jest złoty środek. Nie powinno się demonizować żadnej części garderoby, ale nie ma sensu narażać organizmu na kłopoty zdrowotne. Na co dzień można zapomnieć o wyszczuplającej bieliźnie czy bardzo obcisłych spodniach rurkach, można zostawić je na specjalne okazje.  

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Indoor cycling

02.02.2016
Indoor cycling

Jazda na rowerze zimą to duże wyzwanie, w wyjątkowo mroźne dni może nie być to możliwe. Na szczęście możliwe jest kontynuowanie treningów nawet w największe mrozy bez ryzyka, w tym celu warto wybrać się na zajęcia w klubach fitness. Indoor cycling to zajęcia dla miłośników jazdy na rowerze, ale i dla każdego kto szuka nowych sportowych wyzwań. Nie ma on nic wspólnego z leniwą jazdą na rowerze.

Zajęcia są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą wzmocnić ciało, poprawić kondycję, a także zgubić zbędne kilogramy. To bardzo zróżnicowany i intensywny trening. Pedałuje się w rytm muzyki, tempo ulega zmianie, a udowa roweru umożliwia zmieniać obciążenia w czasie treningu. To duży wysiłek dla organizmu i bardzo wszechstronny trening.

Czy Indoor cycling to trening dla każdego?

Zdecydowanie tak, ponieważ tempo, stopień trudności i obciążenie każdy dopasowuje do siebie. Można zaplanować trening tak, żeby być nastawiony na spalenia tkanki tłuszczowej, polepszenie wytrzymałości, albo poprawienie techniki jazdy. Każdy sam decyduje o stopniu intensywności jaki sobie narzuca. Grupa to dodatkowy czynnik motywujący do podjęcia większego wysiłku. Zajęcia są też stopniowane, dzięki temu możesz dobrać je do swoich aktualnych możliwości. W lżejszych formach tempo i obciążenie jest mniejsze. Osoby bardziej zaawansowane mogą wybrać zajęcia nastawione na większy wysiłek.

Jazda zawiera elementy technik górskich, pedałując ma się wrażenie jazdy pod górę. Taki trening zwiększa możliwości wytrzymałościowe i wydolnościowe. Pomoże zachować wysoką formę przez cały rok. Wspomoże też trening siłowy nastawiony na budowanie masy mięśniowej. Pedałując można przeprowadzić też skuteczny trening interwałowy. Polegają one na naprzemiennej zmianie tempa. Pedałuje się na maksimum swoich możliwości, a następnie zwalnia. To bardzo wymagający wysiłek, ale przynosi szybkie rezultaty. Ciało jest silniejsze, szybciej spala tkankę tłuszczową, poprawia wytrzymałość beztlenową. Z bogatej oferty każdy wybierze coś dla siebie. Może to być także dobra alternatywa dla biegaczy, kiedy pogoda uniemożliwi trening na świeżym powietrzu.  

 

Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się