Art

Chrapanie

28.04.2016
Chrapanie

Na początku chrapanie rozśmiesza… dopóki nie stanie się poważnym problemem wywołującym złość męża czy żony lub innych bliskich.

Ludzie często wyobrażają sobie, że chrapiący śpi z zaciśniętymi pięściami, wydając jednocześnie odgłos dieslowskiego silnika. Ale rzadko tak jest naprawdę.

Twoje chrapanie przeszkadza spać wszystkim wokół: innym, ale także Tobie. Ponadto, zaczynasz się obwiniać. Budzisz się z lękiem, że usłyszysz, jak chrapiesz.

W konsekwencji, wszyscy mają za sobą ciężką noc. W dalszej perspektywie, Ty i Twój małżonek czy małżonka odczuwacie zmęczenie, jesteście senni i poirytowani przez cały dzień. Mniej skupiasz się na spotkaniu, jesteś mniej wydajny, pogarsza Ci się pamięć, częściej zdarza Ci się zgubić klucze, telefon, okulary.

W dalszej perspektywie, zmęczenie i senność zwiększają ryzyko: zawału serca, udaru mózgu czy nadciśnienia1.

Osoby chrapiące upośledzone są w wielu sytuacjach…

Już nie mają śmiałości nocować u przyjaciół. W podróży nikt nie chce dzielić z nimi pokoju. Obawiają się nocować w schronisku młodzieżowym czy w innym, aby nie wywołać napięć na całej sali. W hotelu zmuszone są rezerwować oddzielny pokój.

Chrapanie staje się przedmiotem sprzeczek małżeńskich. Mąż czy żona chcą spać w oddzielnej sypialni…

Długoterminowo chrapanie stanowi obciążenie, którego nie można zbagatelizować, w aspektach finansowym, rodzinnym, społecznym, a nawet zawodowym.

Co druga osoba chrapie od czasu do czasu1 (z tego co czwarta chrapie regularnie). Jednak, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, proponuję kilka drobnych rad dla chrapiących i ich otoczenia.

Ale zacznijmy od tego, skąd się bierze chrapanie?

Źródło chrapania

W czasie snu tkanki przełyku rozluźniają się (czasem jest to również związane z wiekiem).

U niektórych osób, tkanki te blokują częściowo przepływ powietrza i zaczynają wibrować, kiedy powietrze wymusza drogę dla siebie.

Co jeszcze może przeszkadzać w oddychaniu i wibrować podczas przepływu powietrza? Nasada języka, migdałki, języczek podniebienny (końcówka zawieszona pomiędzy migdałkami) oraz podniebienie miękkie (miękka część podniebienia łącząca się z języczkiem podniebiennym).

Chrapanie pochodzi właśnie z tych wibracji.

Kiedy tkanki całkiem zablokują przepływ powietrza, mówi się, że osoba cierpi na bezdech – poważny problem zdrowotny.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Trenuj z dzieckiem

28.04.2016
Trenuj z dzieckiem

Czas spędzony z rodzicem to najcenniejszy moment dla dziecka. Nigdy nie będzie lepszego momentu na zaszczepienie w dziecku miłości do sportu, niż najmłodsze lata. Granie w piłkę, jazda na rowerze i inne formy aktywności to często najlepsza wspomnienia z dzieciństwa. Są ważna dla dziecka, ale też dla rodzica. Dzięki temu można wzmocnić wzajemne relacje i zapomnieć o codziennych problemach.

Coraz więcej miejsc oferuje zajęcia dla rodziców i dzieci, chcąc wyjść do oczekiwań klienta. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopot z systematycznością. Karnet motywuje do ćwiczeń, jednak nie jest konieczny. Możesz zaznaczyć w kalendarzu 2-3 dni w tygodniu które przeznaczysz na aktywność z dzieckiem. Forma ruchu może być dowolna i nie zawsze taka sama. Zimą pewnie chętniej pójdziecie na basen, ale kiedy jest cieplej można wybrać aktywność na świeżym powietrzu. Do wyboru są spacery, jazda na rowerze, rolki, skakanka, gra w piłkę, w kosza, biegi. Można wyszukiwać tez zabawy ruchowe, które poprawią koordynację i rozwój psychoruchowy dziecka.

Gry zespołowe też mogą być dobrym pomysłem, jeśli masz znajomych którzy także ćwiczą w dzieckiem możesz zaprosić ich do rywalizacji, albo zorganizować wspólny mecz. Doświadczenia wygranej i przegranej dają dziecku nowe doświadczenia, które przydadzą się w życiu. Znoszenie porażek nie jest łatwe, jednak nie można na siłę chronić przed nimi dziecka. To nieodłączny element życia i warto pokazać, że nie małe niepowodzenia nie mają większego znaczenia. To dobra lekcja, którą można wynieść ze sportu zespołowego. Kolejną jest praca w grupie, wspólne wsparcie i dobre relacje w grupie. Obserwując dziecko w relacjach z innymi szybko zobaczysz czy łatwo nawiązuje relacje, czy może trzeba mu w tym pomóc.

Niezależnie od tego jaki sport wybierzecie, upewnij się że jest odpowiednie dla dziecka. Jeśli dyscyplina okaże się zbyt trudna, może to zniechęcić do sportu. Wybierz uważnie sport i pilnuj systematyczności. Dziecko będzie rozczarowane jeśli zapomnisz o wspólnych treningu. To świetna okazja to zbudowania silnych relacji, które będą procentować przez całe życie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Camu camu - jagoda z amazonii

26.04.2016
Camu camu - jagoda z amazonii

Szukając najlepszych źródeł witaminy C poza dziką różą, czarna porzeczką, acerolą czy rokitnikiem można natknąć się na egzotyczna nazwę camu camu. To owoc, który od niedawne można spotkać w naszych sklepach. Dlaczego warto go poznać?

Camu camu lub inaczej cacari to dziko rosnący krzew na terenie lasów amazońskich w Peru i Brazylii. Ma on czerwone owoce, które pod względem zawartości witaminy C zostawiają inne owoce w tyle. Owoce camu camu są tak kwaśne, że ciężko jest jeść je prosto z krzaczka. Najczęściej są one dodawane do napojów czy deserów. Ceni się je za właściwości lecznicze i wzmacniające organizm. W rejonie Amazonii są też częstym składnikiem codzienne pielęgnacji, dzięki dużej dawce witaminy C, chronią przed starzeniem się skóry.

Świeże owoce camu camu zawierają aż 2500 mg witaminy C w 100 g, dla porównania cytryna zawiera jej około 80 mg w 100 gramach. Witamina C to nie jedyny powód dla którego warto sięgnąć po te owoce. To także dobre źródło flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Działają korzystnie na zdrowie, a także na wygląd skóry. Mają także działanie antynowotworowe. To co wyróżnia camu camu to rzadkie połączenie witaminy C, flawonoidów i kwasu elagowego. Dzięki teu działanie jest bardzie skuteczne. Związki te chronią przed chorobami układu sercowo- naczyniowego, zapaleniem stawów, chorobami układu pokarmowego, chorobami reumatoidalnymi. Wspomagają także proces oczyszczania organizmu.

Kwas elagowy ma właściwości anty cukrzycowe, a także neutralizuje związki rakotwórcze. Badanie potwierdzają takie działanie.

Owoce maja niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny dlatego są zalecane osobom odchudzającym się, ale także dla cukrzyków, osób przewlekle chorych. To także popularny suplement wśród sportowców, dzięki dużej zawartości antyoksydantów działa korzystnie na regenerację organizmu.

Najczęściej można spotakać camu camu z postacie sproszkowanych lub suszonych owoców. W takiej postaci zachowują większość swoich właściwości. Warto dodawać je do posiłków, głównie koktajli, owsianki, lub pić po zmieszaniu z wodą. To dobry sposób na urozmaicenie swojej diety.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się