Art

Ciągle jest Ci zimno? Co może być przyczną?

23.01.2016
Ciągle jest Ci zimno? Co może być przyczną?

Ciągłe uczuci zimna może być nieprzyjemne, ale też bardzo uciążliwe. Może być to naturalna tendencja, jedynak bardzo często skutków takiego zjawiska można doszukać się w organizmie. Co może być tego przyczyną?

Zbyt niska masa ciała

Często wiąże się to z małą ilością tkanki mięśniowej, które pomaga wytwarzać odpowiednią ilość ciepła w organizmie. Mięśnie pomagają podnieść tempo spoczynkowe metabolizmu, co także zmniejsza szanse na wyziębienie, Warto zacząć aktywnie spędzać czas i znaleźć odpowiednią dla siebie aktywność fizyczną.

Nieprawidłowości tarczycy

Tarczyca to mały, ale bardzo ważny gruczoł w naszym organizmie. Ma duży wpływ na tempo przemiany materii i inne ważne reakcje w organizmie. Przy niedoczynności tarczyca   produkuje niewystarczającą ilość hormonów i może to prowadzić do odczuwania uczucia chłodu. Powoduje także znaczne osłabienie organizmu, problemy z suchą skórą i wypadaniem włosów. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, koniecznie zbadaj tarczycę.

Za krótki sen

Niedosypianie i nocne życie powodują wiele zmian w układzie nerwowym. Zaburzają między innymi mechanizm termoregulacji. U osób, które spały krócej zaobserwowano niższą temperaturę ciała, a także spowolnione tempo metabolizmu. Dbaj o odpowiednią dawkę snu każdego dnia, około 7-9 godzin to optymalny czas snu dla dorosłej osoby.

Palenie papierosów

Palacze bardziej narażeni się na choroby związane z układem krążenia. Nikotyna zawarta w papierosach ma działa obkurczająco na naczynia krwionośne. Powoduje to, że organizm jest mniej ukrwiony i może to powodować uczucie chłodu. Szczególnie dotyczy to dystalnych części ciała dłonie i stopy.

Anemia i niedobór witaminy B12

Zbyt mała ilość czerwonych krwinek prowadzi do anemii. Częściej ten problem dotyczy kobiet, jednym z najczęstszych objawów jest ciągłe uczucie zimna. Z anemią często wiąże się niski poziom żelaza, dlatego warto sprawdzić czy masz wystarczającą ilość tego minerału. Podobny problem dotyczy niedoboru witaminy B12, który może dotyczyć każdego nie tylko wegan. Brak tej witaminy może prowadzić do obniżenia ilości czerwonych krwinek. Jeśli nie jesz czerwonego mięsa, nabiału i jego przetworów zadbaj o suplementację.  

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skala Apgar

22.01.2016
Skala Apgar

Skala Apgar jest używana do oceny stanu zdrowia noworodka zaraz po porodzie. Kiedy dziecko otrzyma 8-10 punktów, oznacza to, że jest zdrowe i nie wymaga interwencji lekarskiej. Kiedy otrzyma mniej punktów zazwyczaj wymaga dodatkowych badań, obserwacji i konsultacji specjalistów.

Co ocenia skala?

Dziecku przyznaje się od 0-2 punktów za 5 parametrów. Oceniana jest czynność serca, zabarwienie skóry, reakcja na bodźce, oddech i napięcie mięśniowe.

8-10 punktów to najwyższa ocena, dzieci tak oceniane są zazwyczaj zdrowe. Kiedy noworodek otrzyma od 4-7 punktów oznacza, że maluch może gorzej oddychać, słabo reagować na bodźce, akcja serca nie jest prawidłowa, powodów może być wiele. Ocena pozwala parametrów umożliwia szybkie podjęcia kroków, jeśli nieprawidłowości nie zostały wykryte w czasie ciąży.

3 punkty i mniej w skali Apgar odznacza konieczność przebywania dziecka na oddziale intensywnej terapii pod opieką neonatologa.

Po ocenie skalą Apgar dziecko trafia jeszcze na obserwację, gdzie jest mierzone i ważone. Sprawdzane są także inne parametry drożność przełyku czy akcja serca. Kiedy wszystko jest w porządku dziecko może trafić do matki. Jej bliskość jest dla malucha najważniejsza, dzięki temu czuje się bezpiecznie. Jest to także bardzo ważny moment dla mamy. Po krótkiej aktywności dziecko zazwyczaj szybko zasypia.

Przed wypisaniem do domu dziecku wykonuje się także szczepienia oraz badanie słuchu. Wyklucza się też obecność chorób metabolicznych, takich jak fenyloketonuria i hipotyreoza. Matka i dziecko zostają w szpitalu około 3 dni, jeśli poród odbył się naturalnie. Kobiety po cesarskim cięciu muszą spędzić w szpitalu dodatkowe 48 godzin.

Jeśli dziecko uzyskało 8-10 punktów w skali Apgar może wyjść do domu razem z mamą. W innym wypadku noworodek może być zatrzymany na dłużej, szczególnie jeśli wykryje się u niego problemy neurologiczne czy inne wady rozwojowe. Im szybciej leczenie zostanie podjęte tym lepiej. Czasem np. złe ustawienie kończyn może wymagać natychmiastowej rehabilitacji.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Atopowe zapalenie skóry

21.01.2016
Atopowe zapalenie skóry

To problem, który dotyczy wielu osób, ocenia się że na atopowe zapalenia skóry może mieć aż 20% społeczeństwa. Na czym polega choroba i jak sobie z nią radzić?

Stan chorobowy dotyczy skóry, która ma zaburzoną strukturę, powoduje to przedostawanie się alergenów wywołujących stany zapalne. Skóra jest sucha i zaczyna swędzieć, to jeden z pierwszych objawów. Może to być bardzo dokuczliwe, częste drapanie doprowadza do uszkodzenia skóry. Przerwana ciągłość skóry sprawia, że zarazki łatwo przedostają się do skóry, co pogłębia stan zapalny. To błędne koło, swędzenie prowadzi co odruchowego drapania, a to z kolei uszkadza naskórek, powoduje zakażenia i wywołuje większe swędzenie.

Jak sobie z tym poradzić?

Osoby mieszkające w większych miastach częściej cierpią na AZS. Może by to związane z jakością powietrza i ilością związków chemicznych w otoczeniu. Takie czynniki zdecydowanie osłabiają odporność organizmu. Nie bez znaczenia jest także chemia w naszym najbliższym otoczeniu. Drażniące mogą być proszki do prania, pływny do naczyń i inne środki czystości używane w domu, a nawet mydła i drażniące żele pod prysznic. Stosowane zbyt często osłabiają naturalną warstwę lipidową skóry.

Dodatkowo alergie pokarmowe mogą nasilić objawy, warto wykonać testy na nietolerancje pokarmowe i obserwować niepożądane reakcje po spożyciu konkretnych produktów.

AZS może mieć także podłoże w nadmiernym stresie. Zaobserwowano wyższą ilość nawrotów objawów po stresujących sytuacjach.

Problemem jest nie tylko swędzenie, ale i wygląd skóry. Zazwyczaj jest zaczerwieniona, często pokryta wysypką. Nieestetyczny wygląd może być powodem wycofania osoby chorej.

Bardzo ważne jest szybko kontrola u dermatologa, nie zawsze swędzenie skóry to atopowe zapalenie. Dokładnie diagnoza pozwoli szybko wprowadzić odpowiednie kroki. Leczenie bywa trudne i długotrwałe, ale łagodzi objawy. Trzeba być czujnym i obserwować swoje ciało, mogą pojawiać się objawy, które sygnalizują nawrót choroby.

W leczeniu ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry i używanie dobrze nawilżających preparatów.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się