Art

Co pyli na wiosnę? Nie daj się alergii

17.04.2017
Co pyli na wiosnę? Nie daj się alergii

Wiosna to szczególnie uciążliwy czas dla alergików. Wczesnokwitnące drzewa zaczynają pylić, zaczyna się uciążliwy katar i łzawienie oczu. Natężenie pyłków w czasie marca i kwietnia jest bardzo duże. Dowiedz się jakie drzewa pylą w tym okresie?

 

Olcha

Pyli od pierwszych dni kwietnia, powoduje nieżyt nosa, częste kichanie, łzawienie oczu i zaczerwienienie spojówek. W zależności od temperatury, jeśli marzec jest cieplejszy może zacząć pylić wcześniej.

 

Leszczyna

Może pylić nawet w styczniu i często objawy alergii mogą być mylone z przeziębieniem. To często występujące drzewo. Można spotkać je w parkach miejskich i lasach.

Najwięcej pyłków uwalnia w kwietniu, szczególnie w ciepłych rejonach Polski, na zachodzie i w centrum kraju.

 

Topola

Pod koniec marca pylą odmiany męskie,produkujące więcej pyłków, a w kwietniu żeńskie. To bardzo popularne i ładne drzewo, można spotkać je w wielu parkach i ogrodach. Nie uczula zbyt często, ale powoduje uciążliwy katar i łzawienie oczu.

 

Cis

Pyli w ostatnich tygodniach marca, pyłki podrażniają śluzówkę gardła i nosa. Cis jest bardzo popularna rośliną ozdobną, występuje w parkach i przydomowych ogrodach.

 

Wierzba

Bazie są zakazane dla osób mających uczulenie na wierzbę. Wiele miodów także zawiera jej zarodki. W miastach wierzby są jednymi z bardziej popularnych drzew, co jest przyczyną częstych alergii. Wierzba pyli od połowy marca, prawie do końca kwietnia.

 

Najczęstsze symptomy alergii to katar sienny, jednak możesz zaobserwować też zmiany skórne. Kichanie i uczucie świądu wewnątrz nosa to bardzo powszechne objawy. Pieczenie oczu może być mocno uciążliwe i nie należy ignorować objawów. Stany zapalne w organizmie wymagają szybkiej eliminacji. Staraj się jak najmniej przebywać w okolicy drzew, które wywołują objawy. Zbyt długie wdychanie pyłków może skutkowa nawet podwyższoną temperaturą ciała, bólami głowy, rozdrażnieniem i problemami z koncentracją.

Jeśli nie masz pewności na jakie pyłki jesteś uczulony możesz zrobić proste testy, które pomogą namierzyć alergeny.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

slough

21.04.2017

Ja mam chyba na wszystko z tej listy łeeeee:(

ferren

20.04.2017

a ile kosztują takie testy? w Białymstoku gdzie najlepiej?

Art

Czy popijać w czasie treningu?

16.04.2017
Czy popijać w czasie treningu?

Wiele osób, które są aktywne ruchowo dość szybko podczas wysiłku fizycznego zaczyna odczuwać suchość w ustach. Inne natomiast mogą ćwiczyć dość długo lub biec pokonując  wiele kilometrów bez popijania. Czy jednak jest to właściwe zachowanie? Jak reaguje nasz organizm w takiej sytuacji?

Podczas ćwiczeń nasze ciało wydziela spore ilości potu. Wraz z nim zostają wydalone  minerały potrzebne człowiekowi do normalnego funkcjonowania. Tracąc je po pewnym czasie zaczynamy słabnąć. Oczywiście w pokojowych warunkach np. ćwicząc na siłowni, czy też biegając lub jeżdżąc na rowerze w niewysokiej temperaturze jesteśmy w stanie bez problemu wytrzymać godzinny trening.

Popijać należy przy wysiłku, który trwa dłużej. Odwodniony organizm potrzebuje tego, by móc normalnie funkcjonować. Co więcej na zawodach, gdzie czas ich trwania wynosi kilka godzin, płyny trzeba przyjmować nawet co 20 minut. Oczywiście ważne są tu także warunki pogodowe. Organizm poddawany działaniom promieni słonecznych szybciej się nagrzewa i potrzebuje, żeby częściej dostarczać mu odpowiednie ilości płynów. Jeśli nie popijamy przy upalnej pogodzie lub też dłuższym wysiłku, to po pewnym czasie organizm zacznie słabnąć, a nasz trening nie będzie efektywny. Poza tym może dojść do zasłabnięcia, omdlenia, a w skrajnych przypadkach do udaru słonecznego.

Podczas treningu jeśli już musimy popijać, to przy krótszym treningu można ograniczyć się do przyjmowania wody. Jeśli jednak chcemy dodać organizmowi energii i nasz wysiłek trwa nawet do kilku godzin, to konieczne jest korzystanie z napojów izotonicznych. Zawierają one oprócz wody także węglowodany, witaminy i przede wszystkim potrzebne organizmowi minerały. Dodają sił oraz skutecznie nawadniają organizm podczas wysiłku.  

Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z popijaniem. Czasami możemy po prostu przeciążyć żołądek, gdyż akurat nasz organizm nie będzie potrzebował takiej ilości płynów. Będziemy czuli ciężkość w żołądku i trening stanie się mało komfortowy. Poza tym może tez nastąpić przewodnienie, czyli hiponatermia, która polega na nadmiernej podaży płynów podczas wysiłku. Może się to skończyć zawrotami głowy, nudnościami oraz zasłabnięciem powiązanym z majaczeniem.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

Andrzej

21.04.2017

H a H a mój trener też tak mówił , kiedyś taka pewnie taktyka była

barbados

20.04.2017

Heh nasz trener piłki nożnej nie pozwalał pić w ogóle podczas treningu! Miał na to nawet jakąś swoją teorie, że niby tak lepiej dla sportowca:) stare czasy i myśl szkoleniowa :P

Art

Jak sobie radzić z hemoroidami?

15.04.2017
Jak sobie radzić z hemoroidami?

Hemoroidy to bardzo nieprzyjemna, dokuczliwa i dosyć bolesna dolegliwość. Określa się je jeszcze jako guzki krwawnicze. Te żylaki mogą być usytuowane na zewnątrz, czyli poniżej błony śluzowej odbytu, co sprawia, że pacjent podczas siadania czuje dotkliwy ból. Hemoroidy znajdujące się wewnątrz umiejscowione są w dolnej części tzw. prostownicy.

Po stwierdzeniu dolegliwości w okolicach odbytu należy udać się do specjalisty. On zdiagnozuje sytuację i określi sposoby leczenia. Pierwsze objawy to swędzenie oraz wilgoć w okolicy odbytu. Najważniejsze, aby nie czekać z pójściem do lekarza aż schorzenie się rozwinie. Hemoroidy można skutecznie leczyć pod warunkiem, że terapia będzie rozpoczęta jak najwcześniej. Po prostu w ten sposób zaoszczędzimy sobie dyskomfortu oraz bólu.

Czasami w usunięciu hemoroidów mogą pomóc tylko zabiegi wykonane przez specjalistów. Może to być operacja chirurgiczna, ale też stosuje się wstrzyknięcie preparatu, który blokuje dopływ krwi w wyniku czego nie ma obrzęków. Popularną metodą jest też użycie lasera, dzięki czemu guzek po pewnym czasie sam odpada. 

 

Dobrym sposobem na hemoroidy jest kąpiel w wannie, gdzie przyjmuje się pozycję siedząc w kucki. Woda powinna być ciepła. Ta metoda pozwoli zmniejszyć obrzęk wokół odbytu i przyniesie znaczną ulgę. Do wody można też wlać napar z rumianku, jak też wywar z szałwii. Stosuje się także moczenie odbytu w zimnej wodzie przez kilka sekund. Dobrym sposobem jest też użycie do kąpieli olejku lawendowego lub cytrynowego co wspomaga przepływ krwi.    

W aptekach znajduje się wiele specyfików, które łagodzą skutki hemoroidów. Są to tabletki, maści, a także czopki. Zawierają różne substancje pochodzenia roślinnego, jak np. wyciąg z nagietka. Specyfiki te mają za zadanie nie tylko koić ból, ale także działają przeciwbakteryjnie, hamują stan zapalny oraz zmniejszają obrzęk. Czasami podrażnienia wokół odbytu są tak duże, że należy stosować maść, która sprawia, że guzki się zmniejszają, skutecznie lecząc zakażenie.

Hemoroidy warto też przemywać chusteczką higieniczną, która nasączona jest łagodzącymi objawy i ból substancjami działającymi przeciwzapalnie. Są to np. wyciągi z kory dębu, a także aloesu. Chusteczką można też owinąć kostkę lodu i przyłożyć do chorego miejsca. Dzięki temu obrzęk się zmniejszy, co przyniesie ulgę. 

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

bartek

21.04.2017

to chyba tylko u starych ludzi wystepuje? czy się myle?

viron

20.04.2017

A jakie są przyczyny?

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się