Art

Co zrobić, żeby nie chorować?

04.02.2016
Co zrobić, żeby nie chorować?

Co roku liczne infekcje atakują nas w okresie zimowym. Czasem nie da się ich uniknąć, warto jednak próbować, bo są na to sposoby. Nawet jeśli coś nas dopadnie, silniejszy organizm łatwiej potrafi sobie z nimi poradzić i szybciej zdrowieje. Zatem do dzieła.

1. Zacznij dzień od szklanki ciepłej wody z octem jabłkowym lub cytryną i imbirem. Oba te napoje rozgrzewają i pobudzają układ pokarmowy. Ponadto działają odkwaszająco na organizm. Imbir dodatkowo działa antybakteryjnie i pomaga zwalczyć infekcje. Nawet szklanka ciepłej wody pomoże lepiej rozpocząć dzień. Zimą zdecydowanie przyjemniej jest się napić ciepłego napoju. Woda tuż po przebudzeniu to ważny element dnia, pomaga nawodnić organizm i sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni.

2. Zjedz ciepłe śniadanie. Nawet jeśli wydaje się, że potrzeba na to dużo czasu, jest wiele szybkich możliwości. Owsianka czy jaglanka to najszybsze możliwości. Płatki możesz zalać wieczorem, a rano jedynie je podgrzać, podobnie kaszę możesz mieć przygotowaną wcześniejszego dnia. Dodaj do nich bakalie- daktyle, rodzynki, suszone śliwki, jabłka, możliwości jest wiele. Użyj rozgrzewających przypraw jak cynamon, imbir, kurkuma. Takie śniadanie syci na długo, dodatkowo jest bardzo zdrowe. Kasza jaglana pomaga pozbyć się śluzu z organizmu, dlatego jest zalecana przy przeziębieniach.

3. Codziennie znajdź 15-30 minut na aktywność na świeżym powietrzu. Wystarczy szybki spacer, może być też bieg czy inny sport. Przebywanie na dworze w chłodne dni, wzmacnia układ odpornościowy. Spacer pobudza ciała, dzięki lepszemu dotlenianiu organizm może szybciej pozbyć się toksyn. Chłodne dni też mogą być aktywne, wystarczy odpowiednio się ubrać.

4. Postaw na zupy. To sposób, żeby przemycić w menu więcej zdrowych warzyw, ale też rozgrzać się po przyjściu do domu. Zupy są bardzo łatwe do przygotowania, wystarczy obrać warzywa, reszta robi się sama. Dodając aromatyczne przyprawy dodatkowo nadajemy jej smak i właściwości zdrowotne. Warto sięgać po kurkumę, czosnek niedźwiedzi, tymianek czy majeranek.

5. Wysypiaj się. Sen to czas odpoczynku i regeneracji, powinien trwać nie krócej niż 8 godzin każdego dnia. To bardzo ważne, po kilku nieprzespanych nocach organizm jest wyraźnie osłabiony, co może prowadzić do choroby.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wspólne posiłki wzmacniają więzi i sprzyjają zdrowiu

02.02.2016
Wspólne posiłki wzmacniają więzi i sprzyjają zdrowiu

Prawidłowe odżywianie to nie tylko wybieranie zdrowych produktów i zbilansowana dieta. Bardzo istotny jest też kontakt z jedzeniem. Często zaspokaja nie tylko głód, ale też emocje. Najczęściej podejście do jedzenia czy konkretnych grup spożywczych kształtuje się już w dzieciństwie. Nawyki żywieniowe w większości przypadków zostają z nami większość życia.

Rodzice mają największy wpływ na kontakt dziecka z jedzeniem, ale też jego zdrowie i to czy będzie miało problemy z nadwagą. Uporządkowanie nawyków żywieniowych to problem badawczy wielu naukowców. Utrwalane w procesie wychowawczym zachowania oraz nawyki są bardzo znaczące w całym życiu. Wspólne posiłki nie są już normą, w większości domów każdy je oddzielnie, najczęściej to na co ma ochotę.

Rodzinne jedzenie śniadania czy obiadu ma duże znaczenie, buduje i podtrzymuje więzi, ale też jest dobrą okazją do kształtowania zdrowych nawyków u dziecka, które naśladuje rodziców. Czas spędzony przy wspólnych posiłkach powinien mieć przyjemnych charakter. Rodzice mogą wtedy zaobserwować jaki jest stosunek dziecka do jedzenia, jakie produkty najchętniej wybiera. Najprostszym sposobem jest trzymanie w domu tylko zdrowych produktów, ale wtedy rodzic także nie może podjadać niezdrowych przekąsek. Dziecko widząc takie zachowanie uzna je za „normalne” i nie będzie w stresujących sytuacjach szukało paczki chipsów czy paluszków. Oczywiście od czasu do czasu 1-2 razy w tygodniu można pozwolić sobie na kulinarną przyjemność. Ważne, żeby było to umiarkowane ilości, a reszta posiłków powinna być zbilansowana.

W czasie kiedy w Polsce aż 18% dzieci i młodzieży ma problem z otyłością warto zastanowić się nam problemem. Jest on poważny i może mieć ogromny wpływ na dorosłe życie dziecka. Środowisko, w którym wychowuje się dziecko w największym stopniu odpowiada za nawyki i ewentualną nadwagę czy otyłość. Nawet czynniki genetyczne czy opieka zdrowotna mają mniejsze znaczenie. Zdrowe nawyki wyniesione z domu to najlepsza broń przeciwko otyłości. To też najlepsze co możemy dać dziecku, żeby zapewnić mu zdrowie, a to najważniejsze dla każdego rodzica.  

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Uwaga! Trucizna!

02.02.2016
Uwaga! Trucizna!

Maluchy poznają świat ustami. Wkładają do buzi i liżą wszystko, co wpadnie w ich małe rączki. Niestety nie zawsze „próbowane” przedmioty są bezpieczne. Oto kilka zasad, które warto przeczytać i zapamiętać. Ich stosowanie w codzienności pozwoli uchronić wasze dziecko przed zatruciem lub kalectwem.

Wszelkie substancje trujące, żrące, owadobójcze powinnaś trzymać w pomieszczeniu lub szafce zamykanej na klucz. Lekarstwa, chemia gospodarcza, nawozy i tym podobne powinny znajdować się z miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie kupuj środków czystości, które mają atrakcyjne, kolorowe opakowania. Warto kupować produkty, które posiadają zabezpieczenie otwarcia. Każdorazowo zakręcaj butelki z płynami.

Nigdy nie stawiaj artykułów trujących lub niejadalnych razem ze spożywczymi. Nie przechowuj chemii w pojemnikach po jedzeniu. Dzieci dopiero uczą się rozróżniać, co jest do jedzenia, a co nie. Zabezpiecz kosz na śmieci. Wybieraj substancje jak najbardziej naturalne, np. preparaty do czyszczenia łazienki na bazie sody lub octu winogronowego. Jeśli wyrzucasz pojemniki po substancjach szkodliwych, umieszczaj na nich napis „TRUCIZNA” lub oznacz znakiem „X”. Dzieci szybko kodują takie informacje. Ciągłe tłumaczenie i powtarzanie, że nie wolno dotykać rzeczy tak oznaczonych, przyniesie w końcu oczekiwany rezultat.

Substancje uznawane za truciznę to:

  • Alkohol
  • Lekarstwa, a w szczególności: Aspiryna/paracetamol, Olejek kamforowy, Leki zawierające żelazo (nawet te przeznaczone dla dzieci), Tabletki nasenne lub uspokajające 
  • Terpentyna
  • Kwas borny
  • Wybielacze na bazie chloru
  • Środki do udrażniania rur
  • Płyny i proszki (do prania, zmywania naczyń, podłogi, polerowania mebli, itp.)
  • Kosmetyki
  • Środki do płukania ust
  • Perfumy
  • Zmywacze do paznokci
  • Środki chwastobójcze
  • Środki antymolowe

Ważne! Substancje uznawane za truciznę, które nie powinny znajdować się w domy, w którym jest małe dziecko to amoniak, ług nafta lub benzyna. Chrońmy nasze dzieci. One same nie zapewnią sobie bezpieczeństwa. Musimy być ich stróżami. Pozwalajmy poznawać i odkrywać świat, ale reagujmy, gdy naszym pociechom grozi niebezpieczeństwo. Chwila nieuwagi może kosztować nas bardzo dużo. Przede wszystkim zdrowie, a właśnie ono jest w życiu najważniejsze.  

 

Autor: Matvijewna Grządkowska  

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się