Art

Trening CrossFit

16.03.2017
Trening CrossFit

Świadomość bycia sprawniejszym i aktywniejszym ruchowo w naszym społeczeństwie jest coraz większa. Wiele osób decyduje się na zdrowy styl życia. Popularne staje się nie tylko uprawianie jednej wybranej dyscypliny sportu, ale także takie ćwiczenia, które upiększają sylwetkę, a jednocześnie wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Bardzo dobrym sposobem na łączenie tych elementów jest CrossFit.

To po prostu cały program ćwiczeń, który polega na treningu siłowym oraz wydolnościowym. Chodzi o to, aby mięśnie były przygotowane na wykonywanie działań w ruchu i w odpowiedniej dynamice. Czyli nie liczy się tu statyczna ,,siłówka", ale połączenie jej z  pliometrią oraz ćwiczeniami cardio. Poszczególne elementy wykonuje się dość intensywnie. Podczas jednej sesji nie ma miejsca na dłuższy odpoczynek.

Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Trening polega na dźwiganiu ciężarów, ale także stawia się na szybkość, elementy stabilizacyjne, równowagę, wydolność i wytrzymałość tempową oraz mięśniową. Tu liczy się nie tylko siła, ale także motoryka.

Trening crossfitowy pozwala na wyrzeźbienie sportowej sylwetki. Jest też doskonałym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, czyli nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprawia także wytrzymałość i kondycję.

Trening polega na wykonywaniu od 6 do 10 różnych ćwiczeń w danym czasie i powtórzeniu takiej serii 2, 3 razy. Przerwa pomiędzy kolejnymi powtórzeniami może trwać od 2 do 5 minut. Przed rozpoczęciem właściwego treningu należy oczywiście przeprowadzić ok. 10- minutową rozgrzewkę. Może to być trucht. Ćwiczenia jakie wykonują crossfitowcy to np. pompki, przysiady, planki, podciąganie się na drążku, wyskoki w górę z przysiadu, brzuszki w różnych możliwych wariantach, wykroki z hantlami, wyciskanie sztangi, wskoki i zeskoki na podwyższenie, ćwiczenia z kettlebell, wykroki w przód, burpeesy, biegi sprinterskie na niedużym dystansie, skakanka itp.

Trening CrossFit jest bardzo dobrym sposobem na przygotowanie się do zawodów biegowych z przeszkodami. Tam właśnie jest potrzebna nie tylko siła, ale również doskonała kondycja i sprawność.    

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

joa

25.04.2017

bardzo męczące, trochę trenowałam, efekty były super, ale chyba za bardzo się obciążyłam - więc zdanie mam mieszane, pozdrawiam joa

Art

5 zabaw z dzieckiem na łonie przyrody

15.03.2017
5 zabaw z dzieckiem na łonie przyrody

Rodzice martwiąc się o kondycję fizyczną i zdrowotną swojego dziecka często namawiają go na spacer lub wyjście na powietrze. Chcą w ten sposób oderwać je od komputera, telewizora lub telefonu komórkowego. Ruch na świeżym powietrzu poprawia kondycję ogólną, metabolizm, krążenie, hartuje organizm oraz wzmacnia mięśnie. Dlatego młody człowiek powinien jak najwięcej czasu spędzać aktywnie na łonie przyrody. Jednak sam spacer może mu się nie spodobać. Zaproponuj więc zabawę lub grę, gdyż dziecko nie lubi bezczynności i nudy.

1. Poszukiwania

W parku lub w lesie w promieniu ok. 10 metrów pochowaj kilka małych piłeczek np. pingpongowych. Potem niech dziecko je odszuka. Po odnalezieniu, następuje zamiana ról. Dziecko chowa piłki, a ty je  znajdujesz. Wygrywa ten, kto odszuka wszystkie piłki w jak najkrótszym czasie. Do zabawy można zaprosić, kolegów dziecka lub całą rodzinę.   

2. Przeszkody  

W parku lub w lesie możecie sobie urządzić tor przeszkód. Do tego warto wykorzystać ławkę, pod którą można się przeczołgać, kłodę drewna, żeby przez nią przejść, a także krzaczek do przeskoczenia. Im więcej tym lepiej. Kto w krótszym czasie pokona cały naturalny tor przeszkód, ten zostaje zwycięzcą.

3. Puszczanie kaczek

Podczas wypraw nad jezioro lub rzekę możesz nauczyć dziecko puszczania ,,kaczek". Najpierw będziecie musieli znaleźć odpowiednio płaski kamień, a potem próbować komu uda się go tak rzucić, żeby jak najwięcej razy odbił się od tafli wody.

4. Puszczanie latawca

Jest to bardzo wciągająca zabawa. Oczywiście najpierw należy wykonać latawiec albo go kupić. Samodzielnie zrobiony przez dziecko dostarczy mu dużo satysfakcji. Może wykonać go wg własnego pomysłu. Tu liczy się kreatywność. Później pozostaje już tylko cieszyć się z ,,pilotowania" latawca.

5. Gra w kapsle   

To doskonała gra do przeprowadzenia na powietrzu. Trasę wyścigów można zrobić bardzo długą i krętą, najlepiej na podłożu piaszczystym. Oczywiście trzeba na niej uformować wiele przeszkód z patyków, piasku, kamieni i innych przedmiotów, aby utrudnić rozgrywkę. Kapsle należy wprawiać w ruch ,,pstrykając" je palcami. Jeśli któryś wypadnie za linię trasy, wtedy wraca na poprzednie miejsce. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza dotrze swoim kapslem do mety.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

emi_oka

28.03.2017

Fajne pomysły :)

Art

Jak rozpoznać i leczyć boreliozę?

14.03.2017
Jak rozpoznać i leczyć boreliozę?

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nazywana jest także krętkowicą kleszczową oraz chorobą z Lyme. Wyróżnia się jej trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą oraz późną.

Nie w każdym przypadku można się zorientować, że zostało się zaatakowanym przez kleszcza. Czasami na ciele pojawia się tzw. rumień. Jest to wysypka o kolistym, okrągłym kształcie z zaczerwienieniem, czyli miejscem ugryzienia w centralnym punkcie. Codziennie może on powiększać swoja średnicę dochodząc nawet do 15 cm. Czasami pojawia się naciek zapalny najczęściej w okolicy piersi lub ucha. Jeśli po ukąszeniu nie podejmie się leczenia, to bakterie przedostając się do krwioobiegu mogą spowodować dużo spustoszeń w organizmie.

Każdy człowiek może inaczej reagować na boreliozę. Najczęściej objawy przypominają grypę. Występuje pocenie się i dreszcze, a także uczucie gorąca. Chory może czuć ,,łamanie w kościach". Pojawiają się bóle stawów skokowych i kolanowych. Charakterystyczne jest osłabienie organizmu i uczucie ciągłego zmęczenia. Przewlekła choroba może skutkować zaburzeniami rytmu serca i jego dolegliwościami. Pacjent może też odczuwać bóle brzucha oraz mieć biegunki lub zaparcia. Zdarza się, że występuje również zapalenie pęcherza. U kobiet objawem będzie nieregularna miesiączka. Jeśli bakterie zaatakują ośrodkowy układ nerwowy, to może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Skutki tego schorzenia są bardzo ciężkie dla organizmu. Chory będzie uskarżał się na dotkliwe bóle głowy oraz ataki nudności i wymiotów. Czuje także usztywnienie w okolicach  karku. Bolerioza może też wywołać uszkodzenie nerwów, co skutkować będzie problemami z zamknięciem powiek, mimiką twarzy, zbytnią wrażliwością na światło oraz zaburzeniami widzenia i słyszenia. W skrajnych przypadkach chory będzie miał ataki padaczki. Zdarzają się także problemy psychiczne. W szczególności objawia się to mniejszą koncentracją oraz załamaniem nerwowym prowadzącym do depresji.      

Zawsze po przyjściu z lasu, parku, czy ogrodu zoologicznego należy dokładnie obejrzeć swoją skórę. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia, czy na plecach nie zagnieździł się kleszcz, to poprośmy o to inną osobę. Nawet jeśli usunęliśmy tego owada z naszego ciała, to i tak udajmy się do lekarza celem sprawdzenia, czy nie doszło do zarażenia. Boleriozę można wyleczyć, jeśli będzie wcześnie wykryta. W terapii stosuje się antybiotyki. Leczenie jest długie. Może trwać nawet przez okres jednego miesiąca.  

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się