Art

Czy śmiech powoduje zmarszczki?

20.06.2015
Czy śmiech powoduje zmarszczki?

Za każdym razem, gdy zmieniasz wyraz twarzy, drobne mięśnie pod Twoją skórą napinają się i powodują jej marszczenie się.

Gdy wzruszasz brwiami, to mięśnie pociągają je w górę, a skóra na czole marszczy się poziomo.

Kiedy się uśmiechasz, mięśnie unoszą usta w kierunku Twoich uszu. Następnie na policzkach, pionowo wzdłuż nosa i na granicy warg tworzą się dwa podłużne wgłębienia. Nazywamy je bruzdami nosowo-wargowymi.

Kiedy jesteś młody, dzięki dużej zawartości kolagenu skóra jest elastyczna. Gdy tylko rozluźniasz mięśnie, bruzdy znikają. Z czasem skóra staje się coraz cieńsza. Traci tłuszcz, mięśnie zanikają (tzw. atrofia). Bruzdy znikają coraz wolniej. W końcu pozostają na stałe: to zmarszczki.

Jeśli jeszcze nie masz zmarszczek, to możesz łatwo przewidzieć, gdzie się pojawią – robiąc miny i przeglądając się w lustrze.

Twoja mimika, charakterystyczna dla Ciebie, będzie stanowić jedyną w swoim rodzaju sieć zmarszczek, unikatową jak odciski palców.

Zmarszczki same w sobie nie są problemem medycznym. Nie stanowią zagrożenia. Problemem jest to, że zazwyczaj uznawane są za szpecące. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że trudniej jest odczytać mimikę twarzy kogoś, kto ma pomarszczoną twarz. Może to prowadzić do nieporozumień i trudności w wyrażaniu emocji.

Czy powinniśmy przestać się śmiać, żeby uniknąć zmarszczek?


Być może słyszałeś o tym, że niektórzy celebryci starają się nie uśmiechać, aby opóźnić pojawianie się zmarszczek.

Problem leży w tym, że powstrzymując się od uśmiechu, pozbawiamy się także przyjemnego uczucia radości, które wyrażamy właśnie uśmiechem. Uważa się, że uśmiech często jest przejawem szczęścia. Ale to działa również w drugą stronę: gdy się uśmiechasz, generujesz poczucie szczęścia.

Ponadto, kiedy się uśmiechasz, masz większe szanse, że Twój uśmiech zostanie odwzajemniony. Wywołuje to efekt spirali, która w rezultacie może prowadzić do bardziej pozytywnego życia; dla Ciebie samego i dla ludzi wokół Ciebie.

Aby zapobiec pojawianiu się zmarszczek na twarzy, nie tylko musiałbyś przestać się uśmiechać, ale unikać także okazywania wszelkich innych emocji. Musiałbyś bezustannie starać się pozostawać obojętny, zimny i niedostępny.

Zastrzyki z botoksu wywołują dokładnie ten sam efekt: paraliżują niektóre mięśnie twarzy i ograniczają możliwość wyrażania emocji mimiką. Twarz może wówczas stale wydawać się zimna i pozbawiona ekspresji.

Ćwiczenia przeciw zmarszczkom


Mięśnie twarzy można ćwiczyć tak jak wszystkie inne mięśnie ciała. I jest to konieczne, żeby zachować ich mobilność, naturalną mimikę i utrzymać młodzieńczy wygląd.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w samochodzie lub w domu:


  • Unieś brwi tak wysoko, jak to możliwe, i utrzymaj je w górze przez 5 sekund.

  • Otwórz usta tak szeroko, jak tylko potrafisz, wysuń język jak najmocniej i wytrzymaj tak kilka sekund.

  • Porusz nosem najmocniej jak potrafisz.

  • Unieś brwi, otwórz szeroko oczy i zmarszcz brwi.

  • Ułóż usta na kształt litery O, a następnie szeroko się uśmiechnij. Powtórz ten ruch kilka razy.

  • Usiądź wygodnie, spójrz na sufit i wystaw mocno język, kierując go ku górze. W ten sposób ćwiczysz mięśnie szyi.


Wykonując te ćwiczenia regularnie, pomożesz twarzy utrzymać się w dobrej kondycji.

Piękno twarzy pochodzi z wnętrza


Twoja twarz wyraża to, co dzieje się wewnątrz Ciebie.

Lekarze zawsze zaczynają badanie od obserwacji oczu pacjenta, skóry twarzy (kolor, wygląd), jamy ustnej. „Na pierwszy rzut oka” szacują stan pacjenta.

Osoba, która jest w dobrej formie, nie ma zszarzałej twarzy, czerwonych plamek na skórze, żółtych oczu, przekrwionych dziąseł ani nalotu na języku!

Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie lub odzyskanie pięknej twarzy jest dbałość o zdrowy styl życia, a zwłaszcza dietę:


  • Pij wodę: dobre nawodnienie pomaga uczynić skórę elastyczną i ułatwić krążenie krwi i limfy. Pij tak często i na tyle dużo, żeby mocz był jasnożółty, a przede wszystkim staraj się nie być spragnionym zbyt długo.

  • Jedz warzywa bogate w karotenoidy. Karotenoidy to pigmenty, które nadają kolor warzywom oraz czerwonym, pomarańczowym i żółtym owocom. Często znajduje się je także w zielonych warzywach. Najsilniejszym karotenoidem jest astaksantyna. Im więcej masz czerwonego i żółtego pigmentu w skórze, tym atrakcyjniejszy wydaje się innym Twój wygląd.

  • Śpij dużo i dbaj o jakość snu: Twoja skóra rano będzie świeższa.

  • Zrób sobie badania hormonalne i zbadaj poziom pregnenolonu, DHEA, estrogenów, progesteronu i testosteronu. Brak równowagi hormonalnej często prowadzi do problemów ze skórą.

  • Zbadaj swoją tarczycę: suchość skóry, łuszczenie może być objawem niedoczynności tarczycy (zbyt słabe działanie tarczycy, niedobór produkcji hormonów) lub nadczynności (zwiększone wydzielanie hormonów przez tarczycę).

  • Dbaj o higienę przewodu pokarmowego i jelit: jelita dostarczają organizmowi składników odżywczych i usuwają odpady. Jeśli funkcjonują źle, to odpady gromadzą się, a skóra staje się gruba, tłusta i blada. Śliska i świecąca skóra wskazuje na zaniedbane jelita.


Przyjmując probiotyki, spożywając żywność sfermentowaną oraz produkty bogate w kwasy omega-3, ograniczając węglowodany, a zwłaszcza słodycze, pomagasz oczyścić swój układ trawienny.

Słońce jest dobre dla skóry, ale…


Regularnie wystawianie się na działanie promieni słonecznych (bez filtrów przeciwsłonecznych) jest niezbędne dla zdrowia. Wbrew temu, co zapewne słyszałeś – słońce chroni skórę, a może nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na raka skóry dzięki wysokiemu poziomowi witaminy D.

Jednak prawdą jest, że bardzo cienka skóra twarzy jest wrażliwa na słońce. A zatem nie twarz, ale pozostałe części ciała powinno się jak najczęściej eksponować na słońcu, a zazwyczaj to właśnie głowa jest najczęściej odsłonięta.

W wielu kulturach ludzie noszą kapelusze lub inne nakrycia głowy dla ochrony przed słońcem. Polecam robić to samo, zwłaszcza jeśli żyjesz w słonecznym klimacie.

Inne porady przeciw zmarszczkom


Zmarszczki mocno wiążą się z mimiką. Jeśli często towarzyszy Ci stres i lęk, to możliwe, że Twoja twarz często jest napięta. Zmarszczki pojawią się przedwcześnie. Byłoby dobrze, abyś spróbował pozbyć się stresu za pomocą technik relaksacyjnych (joga, medytacja, aktywność fizyczna, łagodne ćwiczenia).

Jednakże techniki te nie zawsze są wystarczające i czasami trzeba będzie stanąć przed większym wyzwaniem, na większą skalę, które wymagać będzie zmiany stylu życia, sposobu pracy, miejsca zamieszkania, nawyków.

Wyzwanie może wydawać się ogromne, ale pamiętaj, że korzyści nie będą ograniczać się tylko do przedłużenia młodości Twojej twarzy.

Zdrowy styl życia, który niewątpliwie odmaluje się na Twojej twarzy, to także mniejsze ryzyko chorób serca, choroby Alzheimera, raka, depresji itd.

Jeśli znalazłeś tu coś, co Cię zainteresowało, to gorąco zachęcam do jeszcze głębszego zastanowienia. A wszystko inne (czas na zdrowe jedzenie, odpowiednie nawadnianie organizmu, odpowiednia ilość snu…) będzie znacznie łatwiejsze do wdrożenia, niż Ci się wydaje.

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis


Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jazda rowerem - najlepsza forma aktywności

19.06.2015
Jazda rowerem - najlepsza forma aktywności

Na zewnątrz jest coraz cieplej, chętniej wychodzimy z domu, spacerujemy i zamieniamy samochód na rower. Jest to nie tylko duża przyjemność, ale też sposób na spalenie dodatkowych kalorii w ciągu dnia. Najważniejsze są walory zdrowotne, jazda na rowerze to tlenowa forma aktywności fizycznej, usprawnia pracę wielu układów i pozwala dotlenić organizm. Główne korzyści płynące z regularnej jazdy na rowerze to:

- poprawa funkcjonowania układu oddechowego i zwiększa pułap tlenowy, który obniża się wraz z wiekiem. Dzięki temu organizm jest bardziej wydolny,

- usprawnia krążenie i zapobiega powstawaniu zakrzepów w łydkach,

- wzmacnia serce i usprawnia wydolność układu krążenia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,

- pomaga obniżyć poziom cholesterolu,

- wspomaga przemianę materii,

- wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki temu chorzy na cukrzycę mogę stosować jej mniejsze dawki. To także dobra profilaktyka dla osób zagrożonych tą chorobą,

- przy zachowaniu odpowiedniej postawy aktywowane są mięśnie kręgosłupa, grzbiet staje się bardziej wytrzymały. Pozwala to zmniejszyć dolegliwości bólowe,

- wzmocnienie układu odpornościowego, po wysiłku fizycznym wzrasta ilość białych krwinek i zmniejsza się ryzyko infekcji,

- zapobiega osteoporozie,

- poprawia samopoczucie, pomaga się odstresować i przeciwdziała depresji.

Takie powody powinny zachęcić do regularnej jazdy na rowerze. Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywne spędzanie czasu to najlepsze co możemy sobie podarować. W trosce o zdrowie swoje i bliskich warto postawić na rodzinne przejażdżki. Wcale nie chodzi o dużą prędkość, jazda ma być przyjemnością.

Dla osób dbających o figurę i chcących zrzucić dodatkowe kilogramy jest to świetny sport. Pozwala spalić od 500-600 kcal na godzinę. Wzmacnia mięśnie, które po zakończonym wysiłku spalają znacznie więcej kalorii. Najintensywniej pracują mięśnie nóg, które po regularnych treningach rowerowych będą mocniejsze i bardziej smukłe. Przy odchudzaniu warto pedałować przez około 40-60 minut minimum 3 razy w tygodniu. Jazda na rowerze nie jest monotonna jeśli często będziemy zmienić trasy, dodatkowo nie męczy jak inne formy tlenowych aktywności, np. bieganie. Nie obciąża stawów i jest zalecane także osobom z nadwagą.
Pozwala zachować zdrowie, lepszą kondycję i wygląd, a także dobre samopoczucie.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Lecznicza arnika

18.06.2015
Lecznicza arnika

Arnika to ponad 30 gatunków roślin występujących na całym świecie. W Polsce występuje tylko jeden z nich Arnica montana, czyli arnika górska. Można spotkać ją głównie na terenie Pojezierza Mazurskiego, w Sudetach, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku. Występuje też pod innymi nazwami- anielskie ziele, pomornik lekarski, wilcze ziele i drzewojad to niektóre z nich. Dawniej przypisywano jej wiele magicznych właściwości, była chętnie używana przez lekarzy i uzdrowicieli. Do dziś jest objęta ochroną i żeby korzystać z jej leczniczych właściwości trzeba samodzielnie ją wyhodować.

Ma zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, zielarstwie, kosmetyce. Można znaleźć ją w składzie wielu kremów, maści, żelów, płukanek, wywarów i nalewek. Zielarze wykorzystują całą roślinę- kwiaty, łodygę oraz korzeń. Każda z tych części zawiera mnóstwo dobroczynnych substancji, najważniejsze z nich to: flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, tłuszcze, karotenoidy, cholina, inulina, garbniki, saponiny, śluzy, terpeny oraz kwasy organiczne, np. kwas kawowy.

Komu jest zalecana?

Arnika działa regenerująco na skórę, jest zalecana przy stanach zapalnych, przynosi także ulgę w obrzękach, bólach stawów i mięśni. Ma także działanie przeciwzakrzepowe.

Jak stosować arnikę?

Można stosować ją zewnętrznie jako roztwór lub gotowy preparat z arniką. To pierwsza pomoc na stłuczenia, krwiaki, obrzęki pourazowe, ukąszenia owadów i oparzenia. Może okazać się pomocna kiedy występują skurcze mięśniowe, siniaki, a także bóle związane z przeciążeniem mięśni. Nakładane na skórę arnika wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzakrzepowo. Usprawnia krążenie krwi w tkankach i dzięki temu przyspiesza gojenie.

Wewnętrznie stosuje się ją w celu poprawy trawienia, ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Bywa też zalecana do płukania ust i gardła w celu wyleczenie stanów zapalnych. Przynosi ulgę osobom chorym na reumatyzm.

Przeciwwskazania stosowania arniki

Nie jest jednak polecana każdemu, alergicy powinni jej unikać. Podobnie jak osoby z chorobami płuc, arnika pobudza krążenie i układ żylny, co może doprowadzić do krwotoku z płucach. Nie zaleca się też nakładanie preparatów z arnika na silnie poparzoną skórę- oparzenie II i III stopnia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się