Art

Dieta oczyszczająca

06.04.2017
Dieta oczyszczająca

O organizm należy dbać i pamiętać, że to co do niego wprowadzimy w pokarmie wpływa na nasze samopoczucie, ogólną kondycję, wagę, energię życiową oraz zdrowie. Dobrze jest więc czasami dać odpocząć ciału i pozwolić mu się zregenerować poprzez zastosowanie oczyszczających diet.

Najlepiej jeśli stosujemy ją regularnie. Organizm się przystosuje, dzięki czemu taka dieta nie będzie dla niego zbyt wyczerpująca. Najważniejsze, że oczyścimy ciało z toksyn i szkodliwych substancji. Łatwiej będzie też zadbać o szczuplejszą i smukłą figurę, bo zrzucimy przy okazji zbędne kilogramy. Praca układu trawiennego będzie też wydajniejsza, gdyż podczas takiej kuracji damy mu nieco odpocząć.  

Toksyny jakie wprowadzamy do swojego organizmu pochodzą przede wszystkim z alkoholu, pożywienia z tzw. fast-foodów, papierosów cukrów oraz żywności wysoko przetworzonej. Na czas diety, która powinna trwać od 10 do 14 dni całkowicie odsuwamy wyżej wymienione produkty, a także rezygnujemy z herbaty czarnej, kawy, tłuszczy oraz białek. Skupiamy się przede wszystkim na spożywaniu owoców, warzyw, produktów węglowodanowych z dodatkiem przypraw, ziół, soków. Ważną kwestią jest również picie od 1,5 do 2 litrów dziennie wody mineralnej, jednak nie w trakcie posiłków, gdyż to utrudniałoby trawienie, a dopiero po godzinie od spożycia pokarmu. Dobrze jest też po przebudzeniu wypić pół szklanki wody z wyciśniętym sokiem ze świeżej cytryny. Stosuje się też diety oczyszczające jedno lub dwudniowe raz na tydzień. To również pozwoli organizmowi na pozbycie się toksyn.

Przykładowy jeden dzień diety oczyszczającej może wyglądać tak: od 15 do 30  minut po przebudzeniu wypijamy wodę z cytryną. Na pierwszy posiłek sałatka z owoców, na drugi   miks warzyw z kuskusem oraz ziołami, na trzeci zupa krem z brokułów oraz gotowany ryż basmati, na czwarty świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, a do tego trzy łyżki orzechów włoskich, na piąty koktajl truskawkowo-bananowy.

Podczas stosowania diety oczyszczającej oprócz wypijania wody mineralnej można również przyjmować wywary z ziół, sok z pokrzywy, a także lemoniady przeciwzapalne z imbirem.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

kening

20.04.2017

Napisz jakie efekty *roma, pozdrawiam

roma

09.04.2017

fajny artykul chyba sprobóje :) taki zestaw nie może być nie zdrowy :-)

keiton

08.04.2017

Ja słyszałem że takie diety są nie zdrowe! Ktoś mi to kiedyś powiedział, ale warto skonsultować na własnym przypadku z dietetykiem.

Art

Dlaczego bolą plecy?

05.04.2017
Dlaczego bolą plecy?

Nasz organizm często reaguje bólem w różnych miejscach informując nas, że coś jest nie tak jak powinno. Tak naprawdę to cały czas należy dbać o własne ciało, aby nie dochodziło do dolegliwości, które w późniejszym czasie mogą być trudne do wyleczenia. Tak samo jest z bólem pleców. Jeśli nie zadbamy o to, aby ich nie nadwyrężać, to po pewnym czasie możemy doprowadzić do zwyrodnień i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Siedzący tryb życia

Ból w plecach może pojawić się z wielu przyczyn. Jedną z nich jest przyjmowanie stale tej samej pozycji podczas wykonywania jakiś czynności np. w pracy lub w szkole. W tym przypadku możemy mówić o tzw. siedzącym trybie życia. Najpierw zmuszamy nasz kręgosłup do wysiłku przez kilka godzin ze względu na naukę lub wykonywanie danego zawodu, a następnie jeszcze raz, tylko tym razem w domu przesiadując np. przy komputerze. Często przyjmujemy też nieprawidłową pozycję dodatkowo przeciążając kręgosłup.

Niezdrowe nawyki

Ważna jest profilaktyka i dbanie o zdrowie zanim zaczną nas boleć plecy. Pamiętajmy, że jeśli np. podnosimy jakieś ciężkie przedmioty, to najlepiej jest robić to z przyklęku, a nie pochylając się. Taki nieprawidłowy sposób dźwigania może doprowadzić do przeciążeń kręgosłupa. Tak samo jest z chodzeniem na wysokich obcasach. Ubieranie ich codziennie np. do pracy też spowoduje przeciążenia, co zaowocuje bólem pleców. Lepiej jest zakładać ,,szpilki" tylko przy szczególnych okazjach. Często też po przebudzeniu odczuwamy bolesność w okolicach kręgosłupa. Jest to wynikiem nieprawidłowej pozycji podczas snu.

Dolegliwości i schorzenia

Ból pleców może też być przyczyną wielu chorób. Jedną z nich jest osteoporoza kręgosłupa. Bolesność pojawia się przy wysiłku związanym z prozaicznymi czynnościami, jak kaszel, czy wypróżnianie się. Również dyskopatia prowadzi do dużego dyskomfortu. Chory skarży się na bóle w krzyżu nawet wtedy, gdy chce się uśmiechnąć, a także pochylić ku podłożu. Dodatkowo pojawia się mrowienie w nogach, rękach.
Ból w plecach może też być oznaką przeciążenia kręgosłupa. Czasami dochodzi również do nadwyrężenia mięśni podczas wykonywania pracy fizycznej lub zbyt intensywnych ćwiczeń siłowych. Może też być objawem naderwania więzadła.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

lewczuk

20.04.2017

a macie jakiś patent na nerwobóle? też mam siedzący tryb pracy PZDR

rocky

09.04.2017

trzba uważać na siłce, raz zrobiłem martwy ciąg bez przygotowania i tydzień bólu hehhhhhhh

pogoda

08.04.2017

Polecam basen, mi bardzo pomaga, też ma siedzący tryb pracy i często mnie bolało, a teraz jest lepiej jak już mieśnie się wyrobiły.

Art

Nie zapominaj o regeneracji potreningowej!

04.04.2017
Nie zapominaj o regeneracji potreningowej!

Ważną kwestią po wysiłku fizycznym jest sprawa odpoczynku. Chodzi po prostu o to, aby  organizm mógł się w pełni zregenerować i znów być gotów do kolejnych treningów. W przeciwnym razie nie będzie można wejść na właściwy poziom. Bez tego nie zrealizuje się planów i nie zostaną osiągnięte zakładane cele.

Zbyt duży wysiłek

Kiedy intensywnie ćwiczymy, to nasze mięśnie po pewnym czasie są już zmęczone. Dlatego ważne jest, aby obciążenia treningowe odpowiednio dozować. Jeśli tego nie zrobimy i przesadzimy z wysiłkiem, to może dojść do przetrenowania. Powrót później do zadowalającej formy może trwać nawet kilka miesięcy i jest procesem złożonym. Dlatego jeśli nasz organizm daje oznaki wyczerpania, to lepiej odpuścić sobie trening i nie realizować wcześniejszych założeń. Warto słuchać swojego ciała.

Dolegliwości

Po każdym treningu może dochodzić do tzw. mikrourazów, co często nazywane jest zakwasami. W tkankach mięśniowych następują mini uszkodzenia, które wymagają regeneracji. Dlatego potrzebujemy odpoczynku, ale również odnowy biologicznej. Mięśnie dobrze regenerują się podczas snu, kąpieli solankowych, a także dzięki masażom. Czasami właściwe jest zrezygnowanie z treningów na kilka dni.

Odżywianie

Podczas wysiłku nasz organizm wraz z potem wydala na zewnątrz wielce cennych składników mineralnych oraz substancji potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego po treningu należy ten ubytek uzupełnić najlepiej w ciągu pół godziny po zakończonym treningu. Można dostarczyć organizmowi aminokwasów w postaci suplementów BCAA oraz napojów izotonicznych. Później należy też spożyć właściwy posiłek złożony ze zdrowych tłuszczów, białek i węglowodanów. Dzięki temu organizm łatwiej będzie się regenerował i powracał do pełnej dyspozycji.       

Relaks

Bardzo ważnym elementem potreningowej regeneracji jest odpoczynek psychiczny. Po wysiłku jesteśmy zmęczeni nie tylko fizycznie. Odpowiedni relaks pozwoli nam znów chcieć dać z siebie wiele na kolejnym treningu. Bez tego może nastąpić znużenie, a nawet wypalenie. Dlatego sportowcy zawodowi, jak również amatorzy stosują raz lub dwa razy w roku przerwę od treningów zwaną roztrenowaniem. W tym czasie odpoczywają, zajmują się czymś innym lub też rekreacyjnie uprawiają sporty nie związane ze swoją dyscypliną.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

BOB

09.04.2017

Henryk, ja znam Art of Living oni prowadzą takie kursy, ale nie byłem chociaż słyszałem dobre opinie.

henryk

08.04.2017

Ktoś zna ćwiczenia oddechowe na relaks? Jest taki program, jakaś fundacja w warszawie to prowadzi, ale nie pamiętam jaka. Podobno bardzo dobre efekty.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się