Art

Dlaczego czas wolny od pracy i obowiązków jest ważny?

17.05.2014
Dlaczego czas wolny od pracy i obowiązków jest ważny?

Czasy w których żyjemy mają raczej tendencje do przyspieszania,

niż zwalniania tempa. Pracujemy więcej i dłużej, a po wyjściu z firmy często mamy kolejne obowiązki do wykonania. Wracamy do domu, zegar pokazuje godzinę wieczorną, a my mamy już siłę tylko na to by położyć się do łóżka.

Bach! – w pościel, by wstać następnego dnia o właściwej porze i spędzić go pracowicie. Komu ten scenariusz nie jest obcy?

 

Brrr... brzmi mało sympatycznie, a do tego jak wykazują liczne obserwacje i badania psychologów oraz naukowców jest to… Niezdrowe!

Dla przyzwyczajonych do takiego trybu może to zabrzmieć dziwnie, z kolei każdy leniuszek poczuje się miło usprawiedliwiony. Uwaga! Praca też jest potrzebna! Wielu lekarzy twierdzi, iż bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy pracą, snem i odpoczynkiem. Mówi się o podziale doby na 3 równe części, czyli po 8 godzin na każde z nich. Lecz nie tylko ilość godzin odgrywa istotną rolę, ale również pora, w której decydujemy się na aktywność, bądź spoczynek.

 

Najlepiej regenerujemy się podczas snu, którego zażywamy w nocy, z kolei umysł najbardziej wydajny w pracy intelektualnej jest o poranku. Po wytężonym wysiłku umysłowym powinno się odpocząć. Dzięki temu łatwiej będzie nam przygotować się do snu, który zadziała o wiele efektywniej. Oznacza to, że pozyskamy więcej siły i energii do tego, by następnego dnia znów móc działać wydajnie. Oznacza to,

że będziemy odnosić większą satysfakcję z podejmowanych działań, a także będzie nam łatwiej cieszyć się z życia każdego dnia.

 

No, dobrze, a co oznacza odpoczynek?

Czy jest to bezczynność lub leżenie przed telewizorem oglądając kolejny serial lub teleturniej? Otóż może to być dowolna czynność, która sprawia nam przyjemność. Każdy z nas jest inny i ma różne preferencje oraz temperament. Jeden woli spotkanie

z przyjaciółmi, a drugi spokojny wieczór z ulubioną lekturą. Ważne by znaleźć zajęcie, które pozwoli odprężyć się i oderwać od pracy oraz innych obowiązków dnia. A czy to będzie taniec, pływanie, inna dyscyplina sportu, czy słuchanie muzyki... To zależy już wyłącznie od nas samych.
Miłego odpoczynku! :)

 

Autorka: Clementine Zielińska

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nowalijki. Skarbnica zdrowia!

16.05.2014
Nowalijki. Skarbnica zdrowia!

Nowalijki, czyli młodziutkie warzywa, które  pojawiają się na wiosnę. Ich kolor, zapach i krzepka forma wprost zniewalają.  Zwłaszcza po zimie, która większości z nas dała się we znaki swoim skąpym pod względem świeżych warzyw i owoców jadłospisem. Któż widząc oranżową marchewkę nie ma ochoty jej schrupać? Ale czy wszystkie nowalijki są zdrowe? Czym warto kierować się przy ich zakupie?

 

Te świeże i soczyste warzywa, które właśnie pojawiły się na straganach nęcą każdego z nas. Jednak pamiętajmy, że wczesno wiosenne warunki są dość srogimi dla roślin. Jeśli zatem widzimy rzodkiewkę, kalarepkę czy inne młodziutkie warzywo o dorodnych rozmiarach nie łudźmy się, że wyrosło bez żadnego wspomagania. Wiele z nich pochodzi ze szklarni, gdzie były dość intensywnie nawożone. Niestety wszystkie te substancje wnikają we wnętrze rośliny, którą później zjadamy. Oczywistym jest, iż nie pozostają one bez żadnego wpływu na nasz organizm, a tym samym stan naszego zdrowia.

 

Wiele nowalijek pojawiających się na sklepowych półkach pochodzi z innych krajów, gdzie wiosna zaczyna się nieco wcześniej. Pamiętajmy jednak, że i te nie są najzdrowsze, ponieważ przebyły długą drogę. Aby mogły zachować świeżość i swój ładny wygląd, który tak kusi, zostały zebrane zanim dojrzały. Oznacza to, że nie zawierają tyle wartości odżywczych co ich odpowiedniczki rosnące w naszym regionie.

 

Czy znaczy to, że nowalijki wcale nie są zdrowe, a jedynie przereklamowane?

Oczywiście, że nie. Młode warzywa są bardzo bogate w minerały i witaminy oraz inne wartości odżywcze. Jak wiemy każdy młody organizm posiada najwięcej swojej witalnej energii na początku rozwoju. Tyczy się to również roślin! Oznacza to, że właśnie te najmłodsze będą dla nas najzdrowsze. Jednak zanim zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy zastanowić się i uruchomić odrobinę naszą wyobraźnię, by wybrać te odpowiednie.

 

W kolejenej części omówimy czym kierować się w wyborze pierwszych, wiosennych warzyw oraz podamy apetyczną niespodziankę.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Słońce. Czas zadbać o skórę!

15.05.2014
Słońce. Czas zadbać o skórę!

Nareszcie LATO! Promienie łaskoczą coraz intensywniej twarz i resztę odsłoniętego ciała. Nareszcie jest na tyle ciepło, by pokazać, zakryte skrzętnie zimą, ręce, nogi, dekolt... Któż nie tęsknił za tym? Teraz jest czas na “doładowanie akumulatorów”, ale również odpowiednią ochronę! Sprawdźmy jaką! Do tego, by odpowiednio zatroszczyć sie o cerę, niezbędna jest pewna wiedza. Zacznijmy od promieniowania słenecznego. Są jego dwa rodzaje: UVB, które powoduje zaczerwienienia skóry oraz widoczne poparzenia  i znacznie bardziej szkodliwe UVA. Pokonując warstwę wody, wnika ono głęboko wewnątrz skóry, a jego działanie może powodować nawet jej raka! Na co powinniśmy zwrócić uwagę dokonując wyboru pośród kosmetyków? Przede wszystkim jaki faktor ochronny zawiera! Zazwyczaj możemy znaleźć oznaczenia SPF (ang. Sun Protection Factor) lub IP (franc. Indice de Protection) oraz liczbę, która określa stopień blokady dla promieni słonecznych. Jak dopasować faktor? Każdy z nas ma inny rodzaj karnacji, jest to związane z ilością melaniny wytwarzanej przez skórę. Na tej podstawie określa się kilka typów. Fototyp skóry i jej wrażliwość na działanie słońca zależą od ilości melaniny - pigmentu znajdującego się w skórze. Najczęściej przyjmuje się:

  • Typ I - włosy rude lub blond, jasne oczy, piegi, skóra na słońcu mocno czerwienieje. Zalecany filtr - tzw. bloker, z faktorem powyżej 25.
  • Typ II - włosy ciemny blond, jasne oczy i skóra, piegi, również częste oparzenia słoneczne. Zalecany filtr - także bloker.
  • Typ III - jasna skóra, jasne lub ciemne oczy, włosy brązowe lub ciemny blond. Zalecany krem z faktorem od 30 do 25.
  • Typ IV - skóra normalna, ciemne oczy i włosy. Zalecany krem z faktorem 20.
  • Typ V - lekko śniada karnacja, brązowe włosy, ciemne oczy. Zalecany krem z faktorem, 10-15.
  • Typ VI - śniada cera, ciemne włosy i oczy. Zalecany krem z faktorem 10.

Pamiętajmy, że krem się ściera i nie wystarczy nasmarować się nim tylko raz, w ciągu dnia należy czynność powtarzać. Jeśli będziemy pływać lub pocić się powinniśmy zafundować sobie krem o właściwościach wodoodpornych. W następnej części omówimy m.in. jak chronić najmłodszych.   Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się