Art

Dlaczego niemowlę nie chce spać?

25.02.2017
Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Noworodek potrzebuje ok. 16 - 20 godzin snu. Oczywiście bywają wyjątki od tej reguły. Są dzieci, które bardzo dobrze funkcjonują i rozwijają się śpiąc mniej niż inne. Jednak czasami niemowlę nie chce zasypiać z konkretnych przyczyn.

Pełna pielucha
Małe dzieci reagują płaczem, gdy coś im przeszkadza. Kiedy maluch ma mokro, wtedy po prostu czuje dyskomfort. Zanim położysz go spać, sprawdź czy ma suchą pieluchę. Jeśli tak, to trzeba będzie go natychmiast przewinąć.

Głód
Chęć jedzenia jest najczęstszym powodem płaczu. Dziecko musi wtedy być karmione nawet w nocy. Maluch nie je dużo, ale za to często ze względu na niewielką pojemność jego żołądka. Dzieci karmione piersią budzą się częściej, niż te które jedzą z butelki.

Niewygoda
Czasami prześcieradło, śpioszki, czy niedokładnie rozścielone posłanie może uwierać dziecko w  jakąś część ciała. Zdarza się, że zaśnie na grzechotce albo pluszaku, gdy ktoś z domowników zostawił te zabawki w łóżeczku bawiąc się z noworodkiem. Czasami bywa też, że dziecko jest ubrane zbyt ciepło lub w mieszkaniu panuje za wysoka temperatura. To także może spowodować, że trudno jest mu zasnąć.

Wysypka
Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Bardzo łatwo mogą pojawić się na niej odparzenia lub wysypka. Czasami plamy lub tzw. pokrzywka oznaczają uczulenie na jakieś pokarmy. Oczywiście w takim przypadku najlepiej jest iść z dzieckiem do lekarza. Należy też pamiętać, aby używać pieluch, które bardzo dobrze chłoną wilgoć, co zapobiega odparzeniom. Można też stosować kremy. Najważniejsze jednak, żeby dokładnie myć pupę dziecka po tym jak się wypróżniło i po zmianie pieluchy.

Kolka
Najczęściej jeśli dziecko płacze i nie jest głodne, ani nie ma mokro, wtedy prawdopodobnie ma kolkę. Można to wywnioskować po jego twardym brzuszku. Dziecko podkurcza też nogi i głośno płacze. Należy wtedy podawać mu specjalne herbatki, które ukoją ból, albo zrobić mu ciepły okład na brzuszku. Zazwyczaj po niedługim czasie maluch się uspokoi i zaśnie.

Choroba
Dziecko płacze i nie chce spać, kiedy zaczyna chorować. Najczęściej objawia się to wieczorem, a maluch zaczyna marudzić i popłakiwać. Zazwyczaj też wtedy gorączkuje. W takim przypadku nie należy go zbytnio okrywać. Jeśli temperatura jego ciała w nocy dojdzie do 40 st. C, wtedy trzeba wezwać pediatrę.  

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

geni

25.04.2017

Córcia zasypia tylko z tatą:P gorzej jak mąż w delegacji :(

Art

Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

24.02.2017
Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

Planowanie ciąży jest istotne z wielu względów. Przede wszystkim można sprawdzić wcześniej swój stan zdrowia, uzupełnić niedobory i sprawdzić czy mamy wystarczający silny organizm. Zazwyczaj cała uwaga skupiona jest na kobietach, ale mężczyźni przy okazji także powinni sprawdzić czy ich zdrowie jest w dobrej formie.

Kobieta powinna poddać się podstawowym badaniom laboratoryjnym, a w razie niepokojących wyników dokładniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

 

Jakie badania są wskazane?

- Morfologia krwi - to podstawowe badanie, które służy do określenia jakości i wielkości wielu parametrów. Pomoże wykryć stany zapalne, niedokrwistość czy zaburzenie krzepliwości. To tanie i podstawowe badanie, które powinno powtarzać się co najmniej daw razy w roku.

- Grupa krwi - to bardzo istotne, żeby znać swoją grupę krwi i współczynnik Rh. Pozwala to wykluczyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Badanie wykonuje się zarówno i marki jak i ojca dziecka, jednak jeśli mama ma czynnik Rh+ może być spokojna. W innym wypadku sytuacja wymaga kontroli i podawania leków chroniących przed wystąpieniem konfliktu.

- Badanie moczu - pozwala wykryć ewentualne zakażania i infekcje, które mogą być szkodliwe dla płodu. Przed ciążą dasz radę je wyleczyć i uniknąć groźnych powikłań. Kobiety są szczególnie narażone na choroby układu moczowego, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

- Poziom glukozy - badany na czczo pomaga sprawdzić czy przyszła mama nie ma problemów z cukrzycą. To bardzo groźna chorobo, która może mieć nawet tragiczne skutki. Trzeba kontrolować czy jesteśmy zdrowi.

- Lipidogram - sprawdza skład tłuszczów w surowicy krwi. Bierze się pod uwagę cholesterol i trójglicerydy. W razie konieczności badanie będzie wskazówką do unormowania wyników.

 

Dbałość o zdrowie jest koniecznością i warto zawsze trzymać rękę na pulsie. Czas planowania ciąży jest szczególnie istotny i wymaga uwagi. Dzięki dobremu przygotowaniu kobieta będzie o wiele spokojniejsza, co także przyczyni się do lepszego przejścia przez czas ciąży.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Smog - jakie niesie zagrożenia?

23.02.2017
Smog - jakie niesie zagrożenia?

Nie a wątpliwości, że smog szkodzi zdrowiu. Zanieczyszczenie środowiska to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia. To duże zagrożenie dla wszystkich. Są miasta, w których ten problem jest szczególnie dotkliwy, jednak każde duże miasto musi mierzyć się z tym problemem. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w dużym stopniu przypomina wdychanie dymu papierosowego.

 

Polska jest szczególnie narażona na smog, bezpieczne normy stężenia wielu węglowodorów aromatycznych przekraczamy kilkukrotnie. Smog szkodzi nie tylko górnym drogom oddechowym, ale też narządom wewnętrznym, szczególnie sercu. Choroby układu krążenia to jedno z czołowych zagrożeń wymienianych przez WHO. Długotrwałe skutki są bardzo szkodliwe, jednak mniejsze podtrucia także dają nieprzyjemne efekty. Co może nam zagrażać?

 

Męczący ból głowy

Badania pokazują, że podwyższona ilość zanieczyszczeń powietrza wpływa na częstotliwość występowania migrenowych bólów głowy. Liczne szkodliwe substancje wdychane przez długi czas są temu winne.

 

Problem piekących i łzawiących oczu

Jedni są na to bardziej podatni, inni mniej. Z czasem przez ciągłe podrażnianie oczu, problem może być chroniczny i mocno uciążliwy. Powracające zapalenie spojówek występuje o wiele częściej w kontakcie z dużym stężeniem zanieczyszczeń.

 

Częste infekcje

Wdychane pyły zawieszone w powietrzy sprawiają, że oddycha się znacznie ciężej. Nie pozostanie to bez wpływu na zdrowie. Duża ilość szkodliwych substancji podrażnia drogi śluzowe i wywołuje stany zapalne. Drapanie w gardle może trwać jeden dzień, kiedy długo przebywamy na zewnątrz, ale z czasem może stać się przewlekłym problemem. Z czasem odporność ulega pogorszeniu i stan zdrowia spada. W miastach gdzie smog jest dużym problemem drapanie w gardle, ból i kaszel to powszechny problem mieszkańców.

 

Kiedy problemy nawracają i masz podejrzenie, że wywołuje je smog trzeba odtruć organizm. Pomoże wyjazd na kilka dni, w miejsce gdzie powietrze jest czyste. Trzeba też pomyśleć o lepszej ochronie na co dzień, o zabezpieczaniu dróg oddechowych na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

fela91

23.02.2017

Temat bardzo na czasie. Najbardziej zastanawia mnie dlaczego dopiero w tym roku tak głośno o tym jest. Przecież smog był pewnie od dawna w sezonie zimowym. Nie palcie śmieciami!!! :)

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się