Art

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

25.04.2015
Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Picie ciepłej wody niesie za sobą sporo korzyści zdrowotnych, z których warto skorzystać. Od wieków praktykuje się to w krajach wschodnich, zaleca się tam wypijanie ciepłej wody każdego dnia zwłaszcza zaraz po przebudzeniu. Niesie to za sobą kilka szczególnie istotnych korzyści zdrowotnych:


  1. Pobudza organizm do funkcjonowania.


Ciepła woda wypita rano oczyszcza żołądek, rozpuszcza toksyny i śluz. Przeciwdziała zaparciom i uczuciu ociężałości. Pobudza metabolizm i dobrze nawadnia organizm. Warto dodać ten poranny rytuał do swojego dnia, to dobry sposób na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Nie wymaga wielkiego wysiłku, ani nakładów finansowych, co jest ogromną zaletą.

  1. Pomaga rozpoznać różnicę między pragnieniem a głodem.


Te dwa odczucia często są mylone, odwodniony organizm domaga się wody, a często dostaje kolejną  porcję jedzenia. Ważne też, żeby nie popijać posiłków. Wodę należy wypić minimum 20 minut przed posiłkiem i około 30 minut po nim. W trakcie jedzenia popijanie nie jest wskazane. Traktuj szklankę ciepłej wody, albo ziołowej herbaty jako oddzielny posiłek. Pozwól, żeby organizm miał czas na prawidłowe spożytkowanie płynów.

  1. Stymuluje procesy trawienne i wspomaga metabolizm.


Wypicie szklanki ciepłej wody zaraz po przebudzeniu pobudza cały organizm, a szczególnie układ pokarmowy. Woda dokładnie go oczyszcza i pomaga w wypróżnianiu. Ciepła woda podnosi temperaturę organizmu, co dodatkowo wspomaga proces detoksykacji. Lepiej nawodniony układ pokarmowy efektywniej wchłania wszystkie składniki odżywcze.

  1. Działa jak lekarstwo.


Nawet bez dodawania ziół ciepła woda jest uznawana za lekarstwo na wiele dolegliwości. Wywodzi się to z medycyny chińskiej i ajurwedy. Działa jak napój energetyczny.  Dodatkowo łagodzi bóle gardła, oczyszcza drogi moczowe. Pomaga pozbyć się czkawki, wzdęć, łagodzi ataki astmy i dolegliwości bólowych.

Warto codziennie rano sięgać po szklankę ciepłej wody, a potem pić ją jeszcze  kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza kiedy odczuwamy spadek energii. Można dodać do niej zioła, jeśli nie przepadamy za samą wodą. Dobrze sprawdzi się imbir, który dodatkowo działa przeciwbakteryjnie. Sok z cytryny wzmaga działanie oczyszczające. Cokolwiek wybierzemy ważne, żeby robić to systematycznie. Dołącz ten „rytuał” do codziennego rozkładu dnia i obserwuj korzystny wpływ na zdrowie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

25.04.2015
Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

  Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Sprawdź, czy nie narażasz swojego słuchu na zbyt dużą ilość decybeli, co niesie konsekwencje trwałego uszkodzenia.

Zagrozenie Halasem UE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

I miesiąc ciąży

24.04.2015
I miesiąc ciąży

I miesiąc ciąży

Mimo, że jeszcze tego nie widać, z pewnością czujesz, że jesteś w ciąży. Podpowiada ci to twój organizm. W miarę upływu czasu będzie się on zmieniał, dostarczając ci wielu bardziej, bądź mniej przyjemnych niespodzianek. A jak wygląda twoje maleństwo? Oto kilka słów o nim.

1 tydzień

Odliczanie już się zaczęło. Mimo to, bardzo trudno określić, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia. Plemniki mogą przebywać w twoim ciele, nawet kilka dni, w oczekiwaniu na spotkanie z komórką jajową.

2 tydzień

W organizmie wielkie poruszenie, ponieważ zbliża się moment owulacji. Pęcherzyki jajnikowe dojrzewają i udają się w poszukiwania tego jednego, wybranego  plemnika.  Błona śluzowa macicy rozpoczyna przygotowania do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka.

3 tydzień

I tak oto doszło do zapłodnienia. Już w kilka godzin po tym wspaniałym momencie ma miejsce intensywny podział tzw. zygoty. W wyniku tego procesu ukształtuje się cudowny maluch, którego już za około 38 tygodni będziesz mogła wziąć w ramiona i utulić. W ciągu kilku następnych dni blastocysta ( bo tak się teraz nazywa) osiągnie wielkość jednej dziesiątej główki od szpilki.

4 tydzień

Zbiór komórek zwany embrionem dociera do macicy, gdzie zagnieżdża się w starannie przygotowanych warunkach. Po niedługim czasie następuje podział na dwie części, z czego połowa przeobrazi się w małego człowieka, a reszta w łożysko, które zapewni mu wszystko, czego będzie potrzebował. Maleństwo jest wielkości ziarenka maku. Powstaje jama owodniowa oraz pęcherzyk żółtkowy, który z biegiem czasu zostanie wchłonięty przez maleńki układ pokarmowy. Każda z trzech warstw ma konkretne zadania do wykonania. Warstwa zewnętrzna (tzw. Endoderma) przeobrazi się w drogi oddechowe, wątrobę, trzustkę i układ pokarmowy. Warstwa środkowa (tzw. mezoderma)  stworzy kości, chrząstki, skórę, mięśnie, serce, naczynia krwionośne i układ moczowo-płciowy. Warstwa wewnętrzna (tzw. ektoderma) dopełni dzieła tworząc układ nerwowy, oczy, uszy, naskórek, włosy i paznokcie.

W trakcie tych pierwszych tygodni możesz zauważyć:


  • Niewielkie plamienie w momencie zagnieżdżania się zapłodnionej komórki w macicy

  • Zmiany w obrębie piersi takie jak: pełność, napięcie, przyciemnienie otoczek wokół brodawek

  • Uczucie wzdęcia

  • Senność, brak energii

  • Częstsze oddawanie moczu

  • Nudności i wymioty, choć objawy te występują najczęściej po 6 tygodniu

  • Wrażliwość na zapachy

  • Niestabilność emocjonalna

  • Niepokój

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się