Art

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

30.04.2015
Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Większość kobiet przez kilka dni w miesiącu cierpi z powodu bólów menstruacyjnych, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Bolesność jest związana z ruchami mięśniówki macicy. Takie objawy dotyczą większości kobiet, a szczególnie silne bóle odczuwają młodsze kobiety. Najczęstszym objawem są skurcze dolnych partii mięśni brzucha, które mogą promieniować do dolnej części kręgosłupa, głównie do  odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Zwykle ból występuje się przez około 12-24 godziny, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Dostępnych jest wiele leków na bóle menstruacyjne, jednak zażywanie ich przez kilka dni w miesiącu nie jest korzystane dla zdrowia. Tabletki podrażniają żołądek i pozbawiają organizm naturalnej flory bakteryjnej. Można zostawić je na wyjątkowo bolesne dni i wypróbować kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Oto kilka sposobów:


  1. Ciepłe okłady pomagają rozluźnić mięśnie. Watro przyłożyć do brzucha termofor z ciepłą wodą, ewentualnie poduszkę elektryczną, albo butelkę z ciepłą wodą. To jedna z najskuteczniejszych metoda złagodzenie dolegliwości bólowych.

  2. Napary z ziół także pomagają się rozluźnić, szczególnie polecane są działa o działaniu rozkurczowym np. mięta, szałwia czy rumianek. Pite kilka razy dziennie działają łagodząco na dolegliwości menstruacyjne.

  3. Aktywność fizyczna, a szczególnie spacery, joga czy pilates pomagają rozluźnić mięśnie i uwalniają ciało od skurczy. Mimo, że czasem nie mamy ochoty się ruszyć warto wspomóc się niewielką aktywnością. Bardziej intensywny trening można przełożyć na inny dzień, ale ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mogę przynieść wyraźną ulgę.

  4. Cynamon dodawany do potraw i napojów skutecznie łagodzi bóle miesiączkowe, a także pomaga uregulować cykl miesiączkowy.

  5. Unikaj kawy i napojów z kofeiną. Nawet niewielka ilość może zwiększyć skurcz mięśni i nasilić dolegliwości bólowe.


 

Kilka prostych sposobów może znacznie poprawić samopoczucie w dni kiedy ból jest mocny. Szczególnie polecam termofor i  chwilę odpoczynku, co jest szczególnie przyjemne. Po leki najlepiej sięgać w ostateczności, kiedy domowe sposoby nie są skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

II miesiąc ciąży

29.04.2015
II miesiąc ciąży

II miesiąc ciąży

Jeśli nie ogłosiłaś tej wspaniałej nowiny światu, nikt nawet nie domyśla się, że jesteś w ciąży. Ty wiesz o tym doskonale, bo z każdym dniem twoje ciało daje ci to do zrozumienia coraz bardziej. Uczucie ciągłego zmęczenia, nieustanna bieganina do toalety i nudności trwające nawet cały dzień utwierdzają cię w przekonaniu, że zabawa zaczęła się na dobre. Co słychać u malucha?

5 tydzień

Maluszek przypomina kijankę wielkości pestki cytryny. W tym tygodniu wykształci się pierwszy i najważniejszy układ – krwionośny. Maleńkie serduszko jest niewiele większe niż ziarnko maku i już bije. Zobaczyć to będziesz mogła podczas badania usg. Powstanie też cewa nerwowa, z której wykształci się mózg oraz kręgosłup.

6 tydzień

Mierząc od czubka głowy do pośladków kruszyna ma około 0,5 cm. Pomiar wykonywany jest w ten sposób, ponieważ później wykształcone nóżki są tak maleńki i zgięte, że trudno byłoby dokładnie określić ich wielkość. W tym tygodniu powstaną policzki, szczęki, podbródek, nerki, płuca i wątroba. W zagłębieniach po obu stronach głowy wytworzą się przewody słuchowe, a czarne kropeczki zamienią się w oczy. Małe serduszko pracuje już bardzo intensywnie i uderza 80 razy na minutę.

7 tydzień

W tym tygodniu nerki rozpoczynają samodzielne wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii. Dziecię jest już 10 tyś razy większe niż w momencie poczęcia i ma około 1 cm długości. Mózg rozwija się w zawrotnym tempie i w ciągu godziny przybywa w nim 6 tyś komórek. Powstają usta i język oraz zalążki rączek i nóżek.

8 tydzień

Dziecko ma już około 1,3 cm. Wykształcają się wargi, nos, powieki, nóżki i plecy. Serduszko bije z częstotliwością 150 uderzeń na minutę. Choć jeszcze tego nie czujesz, maluch wykonuje pierwsze spontaniczne ruchy, takie jak poruszanie kończynami i skręcanie tułowia.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Częste oddawanie moczu

  • Nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty

  • Zawroty i bóle głowy

  • Zgadę

  • Zaparcia

  • Awersje i zachcianki jedzeniowe

  • Uczucie ciężkości piersi

  • Mleczną wydzielinę z pochwy

  • Lekkie zaokrąglenie brzucha

  • Niestabilność emocjonalną


W drugim miesiącu niektóre mamy skarżą się na poczucie tzw. „braku ciąży”. Nie należy się martwić. Już niebawem nieustanne nudności rozwieją wszelkie wątpliwości. Szczęśliwe te, których dolegliwość ta nie dotknie.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rozciąganie izometryczne

28.04.2015
Rozciąganie izometryczne

Rozciągnie mięśni jest bardzo ważną częścią treningu. Ćwiczenia tlenowe i siłowe są często meczące i kolejny etap czyli rozciąganie wielu osobom może wydać się zbędny. Jednak często pomijany może doprowadzić do trwałych przykurczów mięśniowych i ograniczenia ruchomości. Same ćwiczenia wzmacniające nie wystarczą, żeby mięśnie były sprawne, konieczne jest do tego rozciąganie.

Prawidłowy trening zawsze poprzedzony jest rozgrzewką, która może zawierać elementy rozciąganie dynamicznego, a kończyć się statycznym rozciąganiem mięśni. Elementy rozciągania można też wplatać w trening po wykonywaniu ćwiczeń na konkretne większe partie mięśniowe, np. kończyny dolne czy grzbiet.

Korzyści wynikających z rozciągania jest wiele:

- poprawia gibkość,

- zwiększa ruchomość stawów i mięśni,

- zwiększa siłę mięśni, ścięgien i więzadeł,

- zmniejsza się ryzyko kontuzji,

- zmniejsza poziom stresu i napięcia mięśniowego,

- przyspiesza regenerację po wysiłku,

- pomaga się wyciszyć.

Rozciągnie warto wprowadzić nie tylko po treningu, ale także rozciągać się przez kilka minut każdego ranka. Wystarczy kilka głębszych przeciągnięć  na boki, w przód i tył, co zagwarantuje nam gibkość, lepsze dotlenienie organizmu i dobre samopoczucie od samego rana.

Rozciąganie nie powinno sprawiać bólu, nie staramy się na siłę zwiększyć zakresu ruchu. Wymaga to systematycznego i regularnego treningu. Najlepsze efekty osiągniemy ćwicząc codziennie, ale dla optymalnego efektu wystarczy ćwiczyć przez 10-20 minut 3-4 razy w tygodniu.

Jest kilka metod rozciągania, jedną z najbardziej efektywnych jest rozciąganie izometryczne. Polega na rozciągnięciu mięśnia do granicy własnych możliwości, a następnie napięcia na około 3 sekundy i odprężenia mięśnia w tej pozycji. Rozciągnięcie mięśnia powinno być utrzymane przez około 20-30 sekund, taką sekwencję powtarzamy kilka razy. Kolejność wykonywania ćwiczeń rozciągających jest dowolna, warto pamiętać o wszystkich grupach mięśniowych i rozciągać się zawsze symetrycznie, tak samo na każdą stronę, nawet jeśli jedna strona jest bardziej rozciągnięta.

To bardzo skuteczna metoda, jednak wymaga silnych mięśni, żeby zminimalizować ryzyko kontuzji. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom ćwiczącym regularnie od dłuższego czasu. Warto poświęcić kilka minut na rozciąganie po każdym treningu, pozwoli to zachować lepszą sprawność organizmu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się