Art

Duathlon

15.10.2016
Duathlon

To kombinacja biegania i jazdy na rowerze, która zyskuje coraz większą popularność. Rower to dobre uzupełnienie treningu biegowego i odwrotnie. Zamykanie się na jedną dyscyplinę nigdy nie jest dobre, warto korzystać z zalet innych sportów. Zawody duathlonu moją coraz większą ilość zwolenników.

Treningi biegowe i rowerowe angażują różne grupy mięsni, a dzięki połączeniu obu dyscyplin łatwiej osiągnąć lepszy czas i skutecznie poprawić swoje życiowe wyniki. Można uzyskać to dzięki poprawie dynamiki i siły mięśni nóg, a także lepszej motoryce i wzmocnieniu mięśni i ścięgien w kończynach dolnych.

Zacząć może każdy, zarówno bieganie jak i jazda na rowerze to najbardziej popularne i szeroko dostępne formy aktywności. Na początek nie potrzebujesz profesjonalnego roweru. Ważne są regularne treningi. Bieganie poza dobrymi butami nie wymaga innego sprzętu. Możesz biegać wszędzie i o każdej porze roku. Zawody duathlonowe są zróżnicowane, mogą odbywać się w terenie miejskim, na utwardzonym terenie, albo w warunkach przełajowych. Zawody przyciągają coraz większe tumy, a rywalizacja jest bardzo emocjonująca.

Najlepiej do szybkiego pokonywania trasy nadają się lekkie rowery szosowe. Często muszę być dostosowane do terenów górskich, które mają niską wagę i wysoką wydajność na każdej nawierzchni.

Najbardziej popularny dystans zawodów do 55 km. Rozpoczyna się od 10 km biegu, następnie 40 km jazdy na rowerze i ponownie 5 km biegu. Spotykane są także inne kombinacje rozplanowania trasy. Czasem zawody obejmują bieg i jazdę na rowerze na równych odcinkach. Rodzaj nawierzchni i długość odcinków determinują trening. Trzeba przygotowywać się tak, żeby warunki nie zaskoczyły, a sprzęt wytrzymał trasę. Trening powinien być zbilansowany i rozłożony na obie dyscypliny. Dzięki temu uda się osiągnąć najlepsze przygotowanie i  stawić się na zawodach w szczytowej formie.

W każdym treningu bardzo istotna jest regeneracja, dlatego przeznacz na nią 1-2 dni w tygodniu. Zwłaszcza po bardzo intensywnych treningach ważny jest dzień, lub dwa dni odpoczynku.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Alergie pokarmowe

14.10.2016
Alergie pokarmowe

Tempo życia, brak regularnego trybu dnia i niedbałość o zdrowie sprawiają, że alergie pokarmowe coraz częściej dotyczą dorosłych osób. Nie jest to tylko przypadłość wieku dziecięcego, znacznie więcej dorosłych ma problemy, które zmuszają do zmiany nawyków żywieniowych.

Substancje chemiczne występujące w pożywieniu, glebie czy wodzie osłabiają układ odpornościowy i sprawiają, że reagują inaczej niż do tej pory. Reakcje organizmu mogą nasilać się w różnych warunkach. Szacuje się, że różne alergie pokarmowe dotyczą aż 40-45% Polaków. Na świecie ten problem jest jeszcze poważniejszy.

 

Skąd się biorą nietolerancje?

Nietolerancja jest odpowiedzią na składniki pokarmowe, których nie toleruje organizm. Silne reakcje objawiają się od razu, opóźnione mogą wystąpić nawet do 72 godzin po spożyciu. Objawy są uzależnione od ilości pokarmu. Im jest go więcej, tym reakcja silniejsza.

Poziom zanieczyszczenia środowiska i jakość spożywanego jedzenie także ma wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Pierwszym etapem rozpoznania nietolerancji jest obserwacja organizmu. Jeśli dochodzi do reakcji alergicznych można podejrzewać, że przyczyną jest pożywienie. Kiedy zauważymy kiedy pojawiają się reakcje, diagnoza jest o wiele łatwiejsza. Bez znajomości przyczyny, konieczne jest wykonanie wielu testów alergicznych. Ciężko jest sprawdzić wszystkie nietolerancje pokarmowe. Szybka reakcja jest bardzo istotna, można wtedy zapobiec pogorszeniu reakcji.

 

Objawy alergii pokarmowych

Do najczęstszych należą reakcje alergiczne na skórze, swędzenie skóry, wysypka, katar, zatkany nos, zapalenie spojówek, duszności, infekcje górnych dróg oddechowych. Mogą występować bóle głowy, wzdęcia, bóle brzucha, a także poczucie ciągłego zmęczenia.

Do najczęstszych alergenów należą mleko, mąka pszenna, orzeszki ziemne, pomidory, jaja, ryby, skorupiaki, proszek do pieczenia, wołowina. Dużym problemem są też szeroko stosowane barwniki azowe, które na opakowaniach są oznaczone między innymi- E102, E104, E110, E122, E124, E129. Warto omijać gotowe produkty i dania, gotując w domu ze świeżych i sezonowych produktów znacznie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia alergii.

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest dieta eliminująca produkty które, wywołują reakcje alergiczne. Brak odpowiedniej reakcji może prowadzić do poważnych powikłań, nie należy lekceważyć objawów.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sprawdź znamiona na ciele przed latem

13.10.2016
Sprawdź znamiona na ciele przed latem

Wiosna to ostatni moment, żeby sprawdzić znamiona przed wystawianiem ich a słońce. Wszystkie pieprzyki i zmiany powinien zobaczyć lekarz dermatolog, żeby stwierdzić czy nie są groźne. Przebywanie w pełnym słońcu może być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli ma to miejsce każdego dnia. W wielu gabinetach organizowane są bezpłatne badania, z których warto skorzystać. Takie badania najlepiej wykonywać raz w roku.

Zmiany na skórze mogą zaniepokoić kiedy maja nieregularne kształty,  są niewyraźne i nie mają wyraźnie zaznaczonych obwódek. Dermatolog sprawdzi je dermoskopem i wstępnie oceni zmianę. Może okazać się to nic groźnego, ale w razie potrzeby skieruje na zabieg usunięcia zmiany do chirurga. Najczęściej taka decyzja dotyczy zmian szczególnie narażonych na szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Obserwacja zmian jest bardzo istotna. Ważne, żeby wiedzieć czy zmiana się powiększa, zmienia barwę lub kształt. Takie informacje są bardzo potrzebne lekarzowi. Jeśli zaczyna boleć, piec, albo pojawia się inny stan zapalny trzeba reagować od razu. Często zmiany okazują się nie groźne, jednak w najgorszym wypadku może być to złośliwy czerniak. Wykryty wcześnie jest uleczalny. Niestety pacjenci często zgłaszają się kiedy jest za późno, a nowotwór jest już rozwinięty.

Osoby, których bliscy mieli raka skóry powinni być szczególnie czujni i częściej poddawać się badaniom. Jasna karnacja bardziej predysponuje do zmian, ale nie jest to regułą. Osoby nadużywające solarium są w grupie podwyższonego ryzyka. O wiele lepsza metodą jest opalanie natryskowe, które nie ma tak groźnych konsekwencji.

Pamiętaj o profilaktyce i stosuj wysokie filtry przeciwsłoneczne kiedy przebywasz na słońcu. Spf 30-50 nakładaj grubą warstwą jeśli wychodzisz na zewnątrz w czasie dużych upałów. Kremy stosuj godnie z zaleceniami, niewielka ilość nie wystarczy żeby się ochronić. W godzinach od 11-16 w letnie dni unikaj przebywania na słońcu. Opalenizna nie jest warta problemów ze zdrowiem.

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

peri

14.02.2017

Hejka, po zeszłych wakacjach pojawil mi się pieprzyka na reku, chyba od slonca (morze) - czy powinnam się przejmować? heeeelp

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się