Art

Endoproteza stawu biodrowego - rehabilitacja

23.02.2015
Endoproteza stawu biodrowego - rehabilitacja

Wymiana stawu biodrowego czyli endoprotezoplastyka to bardzo często wykonywany zabieg w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, a także w wyniku urazów i złamań kości tej okolicy.

W czasie zabiegu część stawu lub cały staw biodrowy zostaje zastąpiony sztucznymi elementami. Zniszczone fragmenty kości zostają usunięte, a następnie „montowane” implanty.

Po operacji rozpoczyna się proces rekonwalescencji, który powinien być dobierany indywidualnie do pacjenta, w zależności od jego stanu zdrowia, wieku i potrzeb. Bardzo ważna jest edukacja pacjenta przedstawienie ruchów których nie powinien wykonywać, a także wskazanych ćwiczeń. Istotna jest nauka podstawowych ruchów jak np. wstawianie z krzesła czy obciążane operowanego biodra. Ruchem zabronionym jest przywodzenie kończyny czyli np. zakładanie nogi na nogę, które może skończyć się zwichnięciem stawu i ponowną operacją.

 

Wbrew pozorom rehabilitacja po zabiegu rozpoczyna się bardzo szybko, już w pierwszej dobie. Wczesne działania pomagają szybciej wrócić do samodzielnego przemieszczania, początkowo za pomocą kul. W pierwszych dniach należy skoncentrować się na zmniejszeniu dolegliwości bólowych i poprawie elastyczności blizny pooperacyjnej. W kolejnym etapie ważne jest wzmocnienie siły mięśniowej, szczególnie mięśni pośladkowych czworogłowego oraz mięśni kulszowo-goleniowych. Zapobiega to niestabilności chodu i obluzowywaniu endoprotezy w czasie chodu. Dużą ulgę może przynieść delikatny masaż, a także krioterapia, która pomoże pozbyć się obrzęku.

 

Po około 6 tygodniach rehabilitacja nieco się zmienia, pacjent powoli zaczyna obciążać operowaną kończynę i może odstawić kule. Ciągle nie jest w stanie robić wszystkich ruchów, np. ruchów skrętnych stawów biodrowych. Polecane są ćwiczenia na piłce, lub innym niestabilnym podłożu. Z czasem wprowadzane są bardziej dynamiczne ruchy. Najważniejsza jest systematyczność i wykonywanie codziennego zestawu ćwiczeń poleconego przez fizjoterapeutę.

 

Głównym celem rehabilitacji jest uzyskanie mobilności, stabilności i siły mięśniowej operowanej nogi. Po zakończonej rehabilitacji pacjent powinien czuć się pewnie w czasie codziennej aktywności fizycznej. Takie rezultaty można osiągnąć nawet u starszych pacjentów. Po operacji pacjenci uwalniają się od bólu, jaki towarzyszył im w czasie choroby zwyrodnieniowej i znacznie poprawia się jakość ich życia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

23 lutego - Dzień Walki z Depresją

23.02.2015
23 lutego - Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W języku potocznym depresja to przejściowe i szybko przemijające pogorszenie nastroju. Jednak dla wielu osób jest to poważna choroba, która wymaga leczenia. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, wykształcenia czy sytuacji życiowej. Może przyjść nagle albo narastać stopniowo, pozbawiając chorego energii i pozytywnych uczuć. Nie jest to zwykłe przygnębienie, oznaka słabości ani przejaw lenistwa. Depresja stanowi najpoważniejszą przyczynę zaburzeń w życiu ludzi. Ze względu na przyczynę wystąpienia depresji można wyodrębnić jej różne rodzaje, jednak objawy zwykle są do siebie podobne i zdecydowanie nie powinny być bagatelizowane. Nie bójmy się szukać pomocy. Depresja jest chorobą uleczalną. Z okazji Dnia Walki z Depresją, w wielu placówkach organizowane są bezpłatne konsultacje z psychoterapeutami.  Warto skorzystać z takiej okazji i umówić się na wizytę. Zapraszamy również do zapoznania się z naszą infografiką: DepresjaUE

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Krioliza

19.02.2015
Krioliza

Krioliza lub inaczej kriolipoliza to nowa metoda modelowania ciała zimnem. Dzięki odkryciu, że lipidy w komórkach tłuszczowych są wrażliwe na niskie temperatury stała się bardzo popularna. To nieinwazyjna metoda, która pomaga skutecznie zredukować tkankę tłuszczową.

 

Komórki tłuszczowe można wyeliminować bez szkody dla innych tkanek, co jest jej ogromną zaletą. Można dzięki mniej poprawić wygląd ciała bez interwencji chirurgicznej. Zabieg polega na mrożeniu komórek tłuszczowych za pomocą zasysającej głowicy, której temperatura utrzymuje się na poziomie minus 8 stopni. Zabieg trwa około 60 minut. Przed rozpoczęciem skóra pokrywana jest specjalnym żelem, który zabezpiecza przed odmrożeniami. W czasie trwania zabiegu konieczne jest monitorowanie temperatury skóry, co pozwala zachować bezpieczeństwo. Dzięki kontroli wszystkich parametrów w czasie zabiegu, a także indywidualnemu dopasowaniu do potrzeb pacjenta, nie ma ryzyka uszkodzenia sąsiadujących tkanek.

W czasie zabiegu dochodzi do całkowitego zniszczenia komórek tłuszczowych czyli lipolizy i ich stopniowej eliminacji z organizmu. Usuwanie komórek tłuszczowych zachodzi dzięki naturalnym procesom fizjologicznym i pracy układu limfatycznego. Martwe komórki są usuwane przez krew i limfę, a po kilku tygodniach zostają całkowicie wyeliminowane. Pełne rezultaty są widoczne po około 3 miesiącach, czasem trzeba powtórzyć zabieg po upływie minimum 2 miesięcy, wszystko zależy od okolicy i wielkości tkanki tłuszczowej. Każdy organizm reaguje inaczej i nie zawsze można przewidzieć efekt końcowy.

 

Krioliza jest wielką nadzieją dla osób borykających się z miejscowym nagromadzeniem nadmiernej tkanki tłuszczowej. Szczególnie w okolicach w których nie można zadziałać intensywnym wysiłkiem fizycznym jak np. podbródek. Najlepsze efekty zauważalne są na brzuchu, pośladkach, udach i ramionach.

Może być też dobrą metodą wspomagania odchudzania przy nadwadze. Nie wymaga naruszenia skóry więc jest bezpieczny. Nie jest to jednak zabieg dla każdego, do przeciwskazań należą między innymi wrażliwość na zimno, zaburzenia czucia, stany zapalne skóry, zaburzenia krążenia, ciąża, pokrzywka, napadowa hemoglobinuria, krioglobulinemia i choroba Raynauda.

 

Największym plusem jest to, że efekty są widoczne już po jednym zabiegu, nie wymaga on też rekonwalescencji jak w przypadku interwencji chirurgicznej. Jedynym ograniczeniem jest rezygnacja z opalania na około miesiąc po zabiegu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się