Art

Jak pozostać aktywnym w podróży i na wakacjach?

02.08.2015
Jak pozostać aktywnym w podróży i na wakacjach?

Wakacyjne podróże i wyjazdy nie powinny stać się wymówką dla unikania aktywności fizycznej. Ruch pozwoli nam lepiej wypocząć, dotlenić i zregenerować organizm. Ulubione formy ruchu sprawią, że nie będziemy się do nich zmuszać. Niezależnie od tego czy jesteś w pokoju hotelowym czy na plaży możesz wykonać prawidłowy trening na którym skorzysta Twoje zdrowie, samopoczucie i sylwetka. Nie trzeba w tym celu kupować drogich karnetów do klubów fitness, ani zabierać ze sobą ciężkiego sprzętu.

Osoby trenujące regularnie muszą pamiętać, ze nawet krótka przerwa od systematycznych treningów bardzo obniża formę. Kilka dni daje już kilkuprocentowe straty, dlatego warto podtrzymywać ją nawet w czasie urlopu żeby zapobiec utracie masy mięśniowej.

Brak sprzętu nie jest dobrą wymówką, jeśli bardzo go potrzebujesz zapakuj skakankę, na której możesz wykonać intensywny i bardzo efektywny trening kardio. Niewiele miejsca zajmują też elastyczne taśmy do ćwiczeń, które przydadzą się do treningu siłowego i oporowego. Dobry trening możemy przeprowadzić też z obciążeniem własnego ciała, nie potrzebujemy wtedy żadnych przyborów. Ćwiczenia angażujące całe cało są najefektywniejsze w budowaniu sylwetki. Zalecane są zarówno kobietom jak i mężczyznom. Warto wykonywać pompki, ćwiczenia w podporze np. deska, przysiady, także na jednej nodze, brzuszki. Jest wiele modyfikacji każdego z tych ćwiczeń, można wykonywać je w treningu obwodowym. Pozwoli to skrócić wakacyjny trening, ale nie osłabi jego efektywności. W tym celu należy wykonywać określoną ilość powtórzeń ćwiczeń w kilku seriach, a przerwy między nimi ograniczać do minimum. Dzięki temu będziemy zadowoleni z siebie, wzrośnie poziom endorfin czyli hormonów szczęścia i nie utracimy tego nad czym pracowaliśmy przed urlopem.

Kilkanaście dni spędzonych bez wysiłku fizycznego, a jedynie na leżeniu na plaży, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest ryzyko, że organizm wcale się nie zregeneruje. Nie sprzyjają temu też posiłku często serwowane w hotelach. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby nawet na urlopie, choć trochę czasu poświęcić na systematyczne treningi. Nie trzeba każdego dnia spędzać wiele czasu na siłowni, ale co dwa-trzy dni zdecydowanie warto poćwiczyć.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nagietek - cudowny kwiatek

01.08.2015
Nagietek - cudowny kwiatek

Intensywnie pomarańczowe kwiaty nagietka mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce naturalnej. Roślina pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, jednak dobrze zaaklimatyzowała się w naszym klimacie. Słynie z dobroczynnych właściwości, jest składnikiem wielu kosmetyków, nalewek zdrowotnych, leków i maści. Leczy stany zapalne, przyspiesza gojenie ran i działa ochronnie na wątrobę.

Kwiaty nagietka często można spotkać w ogrodach, można dodawać je do letnich sałatek.

Nagietek jest tak chętnie wykorzystywany ze względu na liczne i cenne składniki aktywne. Zawiera saponiny i alkohole triterpenowe, a także ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. W płatkach kwiatowych znajdują się związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Liczne składniki sprawiają, że ma unikatowe działanie i bardzo szerokie zastosowanie.

Wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, chętnie wykorzystywany jest przy zapaleniu gardła, jamy ustnej czy krtani.

Dobrze regeneruje skórę i poprawia jej stan. Zalecany jest zarówno przy łuszczycy, problemach z trądzikiem czy rozstępach. Poprawia nawilżenie, elastyczność i wygląd skóry, dzięki antyoksydantom działa ochronnie i przeciwzmarszczkowo na skórę. Jest zalecany do każdego typu cery.

Wspomaga i przyspiesza gojenie ran. Maści z nagietkiem warto zawsze mieć pod ręką. Sprawdzą się przy otarciach skóry, skaleczeniach, drobnych urazach, a także przy oparzeniach, odmrożeniach, stanach zapalnych, zmianach spowodowanych żylakami, a nawet odleżynach.

Napary z nagietka są zalecane przy przeziębieniach oraz kobiecych dolegliwościach. Stosowane doustnie działają rozluźniająco i rozkurczowo. Pomagają łagodzić bóle menstruacyjne i regulują zaburzenia miesiączkowe, a także łagodzą objawy PMS. Lecznicze nasiadówki pomagają dbać o higienę intymną, łagodzą stany zapalne, świąd i upławy.

Maść, susz i olejek eteryczny z nagietka to pierwsza pomoc na wiele dolegliwości. Dobrze sprawdza się też w aromaterapii, działa rozluźniająco na mięśnie, pomaga się wyciszyć i obniża ciśnienie krwi. Można dodać go do gotowych kosmetyków, albo do kąpieli. Świeże kwiaty najlepiej hodować w domowym ogródku, żeby mieć pewność ich pochodzenia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Daktyle - zdrowa przekąska

31.07.2015
Daktyle - zdrowa przekąska

Daktyle są bardzo słodkie, dlatego świetnie nadają się jako dodatek do ciast i deserów. Dzięki nim można ograniczyć spożywanie niezdrowego, rafinowanego cukru. Te naturalne słodycze mają też właściwości, które sprawiają, że można je nazwać naturalnym lekiem. Poznaj je i jedz daktyle jak najczęściej.

Daktyle to owoce palm daktylowych rosnących w Afryce, Australii, Meksyku, a także Kalifornii. To jedne z najwcześniej uprawianych przez człowieka owoców. Od wieków były wykorzystywane do produkcji wina, zawierają dużo cukrów prostych, które szybko fermentują, dzięki czemu już po 2 tygodniach wino nadaje się do spożycia. W krajach Arabskich wyrabia się z nich popularny miód daktylowy.

W naszej kuchni są popularnymi i łatwo dostępnymi bakaliami, składnikiem zdrowych przekąsek i dodatkiem do wypieków. Na ich bazie można zrobić syrop daktylowy, który zastąpi cukier. To bardzo prosta i tania metoda. Daktyle słyną nie tylko ze swoich smakowych walorów. Są także źródłem wielu witamin i minerałów.

Dojrzałe owoce daktyli mają bardzo dużą zawartość cukrów, nawet do 80%. Są to cukry proste, które przyswajają się bardzo szybko. Z tego powodu są ulubiona przekąską sportowców, którzy często jedzą je tuż po zakończonym treningu, żeby uzupełnić zapasy glikogenu mięśniowego. Są dobre dla każdego kto lubi aktywny tryb życia. Mimo dużej zawartości cukrów prostych daktyle nie podnoszą poziomu cukru we krwi.

Suszone daktyle zawierają witaminy A, B1, B2, PP oraz potas, żelazo, wapń, fosfor i magnez. Są też źródłem błonnika, bardzo ważnego w codziennej diecie, a także antyoksydantów pomagających zachować zdrowie, odporność i zdrową skórę. Warto sięgać po nie kiedy dopada nas przeziębienie, zawierają naturalne salicylany działające jak aspiryna: łagodzą ból, pomagają obniżyć gorączkę i zwalczać stany zapalne.
Potwierdzono, że regularne spożywanie daktyli pomaga zapobiegać miażdżycy, hamując powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Powodują obniżenie poziomu trójglicerydów i minimalizują utlenienie się cholesterolu, które zapoczątkowuje proces osadzania się blaszki miażdżycowej w naczyniach. W krajach arabskich są też uznawane za afrodyzjak.

Znając te właściwości warto włączyć je do swoich posiłków. Są dość kaloryczne, ale zjedzone do porannej owsianki na pewno nie odbiją się na figurze. To też dobra przekąska w ciągu dnia, 2-3 daktyle pomogą z odzyskaniu energii. Jedz je też zaraz po zakończonym treningu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się