Art

Jak radzić sobie z zaborczością u dzieci?

20.04.2017
Jak radzić sobie z zaborczością u dzieci?

Osoba zaborcza, to taka która chce podporządkować sobie jedną lub nawet kilka osób. Pragnie uzyskać dla siebie jak najwięcej korzyści. Mania posiadania lub skupienia na sobie uwagi innych jest dominującą jej cechą. Osoba zaborcza chwyta się wielu sposobów, aby osiągnąć swój cel. Często próbuje stłamsić indywidualność innych, żeby postawić na swoim.

Jeśli rodzice nie poradzą sobie z zaborczością swojego dziecka, to może mieć to poważne konsekwencje w jego późniejszym życiu. Odbijać się będzie na jego relacjach z innymi w każdej płaszczyźnie życia. W pracy zawodowej, na gruncie towarzyskim, w kontaktach z przyszłymi partnerami oraz z własnymi dziećmi. Dlatego ważną kwestią jest w porę zdać sobie sprawę z zaborczości własnej pociechy i umiejętnie z nią postępować,  żeby całkowicie wyrugować tę cechę.

Przede wszystkim trzeba ustalić skąd wynika chęć dominacji u dziecka. Być może za mało  czasu mu poświęcamy lub też czuje, że tylko w taki sposób może zaspokoić swoje potrzeby. Możemy więc dać mu do zrozumienia, że poprzez zachowania agresywne, napastliwe  lub roszczeniowe nie osiągnie celu. Jednak trzeba pamiętać, że samymi nakazami i stwierdzeniami, że się nieodpowiednio zachowuje nie osiągniemy sukcesu, a możemy tylko pogłębić jego frustrację. Należy tu wykazać się łagodnością, ale w sposób stanowczy i jasny dać dziecku przekaz, że z chęcią poświęcimy mu czas, ale nie za każdym razem. Są przecież takie sytuacje, że musimy zająć się także innymi sprawami.

Zaborcze dziecko chce w swoje sprawy, problemy, zadania angażować innych. Uważa, że to np. najbliżsi powinni mu pomóc lub nawet wykonać za niego jakieś czynności. Nie możemy go wtedy wyręczać, bo w przeciwnym razie nauczy się wymuszać na nas pewne postępowanie, a poza tym będzie niesamodzielne. Gdy samo da sobie radę z jakimś zadaniem, wtedy dzięki  temu wzrośnie jego poczucie własnej wartości.

Warto chwalić dziecko za pożądane zachowania, natomiast te niewłaściwe, spokojnie i rzeczowo z nim omawiać. Powinno znać prawa i obowiązki oraz zwyczaje panujące w rodzinie. Taki jasny styl pozwoli mu poczuć się bezpiecznie w środowisku domowym i wiedzieć na co sobie może pozwolić, a co jest niepożądane.

Jarosław Cieśla

Komentarzy: 2

aloha

21.04.2017

problemy są jak każdy z rodziców ma swój styl na wychowanie dziecka. trzeba wysyłać jeden wspólny przekaz, tak mi się wydaję

candek

20.04.2017

Dobry tekst! Przydało by się, żeby paru znajomych przeczytało:-)

Pozytywne nastawienie gwarancją sukcesu życiowego

19.04.2017
Pozytywne nastawienie gwarancją sukcesu życiowego

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od naszego wewnętrznego nastawienia w stosunku do innych osób, problemów i podjętych działań. Bywa tak, że już na początku możemy się do czegoś zrazić zupełnie niesłusznie. Później rzutuje to na dalszych naszych krokach i może przyczynić się do porażki. Natomiast pozytywne podejście potrafi przełamać przysłowiowe lody, stopić mur nieufności innych w stosunku do nas oraz pozwolić nam na osiągnięcie sukcesu.

Człowiek, który skupia się tylko na problemach, może być tak zaślepiony, że nie zauważa nic pozytywnego wokół siebie. W ten sposób buduje i otacza się takim negatywnym, niewidzialnym kręgiem, poza którym nie dostrzega nic wartościowego. Przez takie podejście nie cieszy się życiem. Coraz bardziej pogrąża się w marazmie. Trudno jest mu odnieść sukces, bo i tak uważa, że żadne działania nie przyniosą skutku. Natomiast ten, kto cieszy się nawet z najmniejszych sukcesów, a także uważa, że problemy są po to by je rozwiązywać, a nie się  nimi tylko przejmować, z cierpliwością będzie dążył do pokonania trudności. Jeśli mu się to uda, to jeszcze bardziej uwierzy w siebie. Jego poczucie wartości wzrośnie. Natomiast w przypadku niepowodzenia, będzie próbował dalej. Dla takiego człowieka nie będzie rzeczy niemożliwych do wykonania.

Często ludzie odsuwają się od wiecznych malkontentów i osób wciąż narzekających. Chcą być szczęśliwi, cieszyć się życiem, patrzeć pozytywnie na to co zgotuje im los, a przebywanie z kimś kto wiecznie marudzi, jest po prostu w pewnym momencie mało przyjemne.

Te osoby, które stawiają na pozytywne podejście do życia potrafią zauważyć swoje mocne strony, nawet w sytuacjach wydawałoby się prawie bez wyjścia. Ten, kto się poddaje, ciągle ma do innych pretensje o swoje porażki i uważa siebie za ofiarę. Niestety z takim podejściem  nie odniesie sukcesu. Co więcej jego złe samopoczucie psychiczne i negatywne podejście może odbić się również na zdrowiu. Ciągły stres potrafi wpędzić w nerwicę, depresję, a nawet doprowadzić do osłabienia organizmu, co może skutkować różnymi chorobami, nawet nowotworowymi. Warto więc mieć pozytywne nastawienie, aby móc cieszyć się zdrowiem i pokonywać pojawiające się na naszej drodze życiowej różne przeszkody.

Jarosław Cieśla

Komentarzy: 3

popo

25.04.2017

Ja zawsze patrzę optymistycznie! Ale chyba jak u każdego kryzysy się zdarzają. Kiedy wszystko funkcjonuje normalnym trybem to nie ma problemu. Gorzej jak pojawią się jakieś przeszkody. Mimo to walcze!

zmonter

21.04.2017

fajnie się czyta, ale trudnie wprowadzić w życie

luki_83

Wszędzie coaching :D bleeeeeee

Uroda a smog

18.04.2017
Uroda a smog

Polska niestety jest w czołówce jeśli chodzi i poziom zanieczyszczenia powietrza. Maski antysmogowe powoli stają się normą na ulicach, zwłaszcza większych miast. Korzystają z nich osoby, które dojeżdżają do pracy na rowerze, a także biegacze. Zły stan powietrza zagraża górnym drogom oddechowym. Nie jest też obojętny dla naszej skóry, która jest największym organem naszego ciała.

Substancje smoliste i drobne cząsteczki unoszące się w powietrzu są powodem stresu oksydacyjnego dla skóry. Przyspieszają starzenie, ale też mogą wpłynąć drażniąco na skórę. Smog nasila alergie, podrażnia stany zapalne, zwiększa reakcje alergiczne. Duże stężenie szkodliwych substancji to także większe ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych- nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, astmy, POChP i wielu innych schorzeń układu oddechowego.

Jak się chronić?

Maska ochroni jedynie drogi oddechowe, a co ze skórą? To bardzo ważne żeby chronić ten ważny życiowo organ. Stan skóry odzwierciedla stan zdrowia. Ochrona jest konieczna na każdym etapie życia. Zanieczyszczenie powietrza powoduje stras oksydacyjny, żeby go uniknąć konieczne są antyoksydanty. Znajdziesz je głównie świeżych owocach i warzywach. Istotny jest także dobór odpowiedniej pielęgnacji. Antyoksydanty nie tylko działają przeciwzmarszczkowo, ale także ochraniają, nawilżają i odżywiają naszą skórę.

Wybieraj naturalne oleje tłoczone na zimno, które zawierają dużą dawkę cennych składników mineralnych i witamin. Częściej nakładaj na skórę maseczki nawilżające i odżywcze. Dbaj o dobre nawilżenie i wypijaj odpowiednią ilość wody każdego dnia.

Odżywiaj skórę od środka

Dieta i dobór odpowiednich ziół są bardzo istotne. Ważną rolę odgrywają produkty bogate w witaminy- A, C i E, a także karotenoidy, polifenole i bioflawonoidy. W połączeniu z odpowiednią ilością wody pomogą utrzymać skórę z zdrowiu.

Jakie zioła wybrać?

Ładnej skórze sprzyja czystek, działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Fiołek trójbarwny oczyszcza skórę oraz drogi oddechowe, wspomaga oczyszczanie z toksyn, działa przeciwzapalnie. Oba zioła można wałczyć do swojej diety, wystarczy jeden napar dziennie.

Daria Występek

Komentarzy: 2

jinks

25.04.2017

Chyba teraz nie będzie już problemu ze smogiem? Z tego co wiem to głównie domy jednorodzinne (palenie śmieciami) w zimę tak zanieczyszczały? Czy się mylę????

wp11

Ten smog jest okropny:(