Art

Jak się pozbyć cellulitu?

14.06.2015
Jak się pozbyć cellulitu?

To pytanie dręczy wiele kobiet, zwłaszcza przed wakacjami. Cellulit ma podłoże w genetyce, ale przede wszystkim w stylu życia jaki prowadzimy. Odżywianie i aktywność fizyczna to dwa kluczowe sposoby zwalczanie pomarańczowej skórki.

Przetworzona żywność, mocno zakonserwowana składnikami chemicznymi i cukrem sprawia, że organizm nie jest w stanie zneutralizować działania szkodliwych składników. Odkładające się toksyny i cukier przyspieszają namnażanie grzyba Candida. Przy nieodpowiednim sposobie odżywiania nawet wzmożona aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Podstawową formą zwalczania pomarańczowej skórki jest odpowiednia dieta, która przyspieszy metabolizm i ułatwi pozbywanie się toksyn. Warto usunąć z jadłospisu przetworzoną żywność z wysoką zawartością tłuszczu. Unikać cukru, alkoholu i glutenu, czyli ulubionymi składnikami grzybów candida. Eliminacja soli zapobiegnie odkładaniu wody w organizmie.

Dieta antycellulitowa powinna bazować głównie na warzywach, produktach bogatych w błonnik pokarmowy oraz białko. Ważne jest też wypijanie odpowiedniej ilości wody, około 2 litrów dziennie. Sama dieta to jednak za mało, żeby na stałe wyeliminować cellulit. Konieczne jest wprowadzenie aktywności fizycznej. Nie każdy rodzaj ruchu ma tak samo dobry wpływ na pozbywanie się cellulitu. Często osoby szczupłe i wysportowane, które sporo czasu spędzają w klubach fitness czy na siłowni, mają wyraźny cellulit. To dlatego, że powiększające się pod wpływem treningu mięśnie uciskają tkankę podskórną i nierówności stają się jeszcze bardziej widoczne. Lepsze są takie formy ćwiczeń, które zamiast budować masę mięśni, wysmuklą je, są to między innymi- pływanie, Pilates, joga, tai-chi czy jazda na rowerze, nordic walking i spacery. W czasie ćwiczeń wzrasta ilość tlenu w komórkach, co przyspiesza spalanie tłuszczu i pozbywanie się toksyn z organizmu.

Nie ma kosmetyków, które samodzielnie poradzą sobie z cellulitem, jednak mogą być one dobrym wspomaganiem. Najlepiej postawić na preparaty, które wymagają wmasowania, automasaż przy użyciu urządzeń manualnych czy nawet samych rąk zwiększa ich skuteczność.Dobre efekty dają też profesjonalne masaże manualne, a także drenaż limfatyczny. Przy zastosowaniu systematycznej kuracji obejmującej dietę, ruch i masaż efekty będą skuteczne i do lata uda się zmniejszyć problem cellulitu.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zostań krwiodawcą!

14.06.2015
Zostań krwiodawcą!

Co roku, 14 czerwca, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to jest okazją do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar krwi i podniesienia świadomości na temat potrzeby regularnego oddawania krwi w celu zapewnienia dostępnej, wysokiej jakości i bezpiecznej krwi oraz produktów krwiopochodnych dla potrzebujących pacjentów.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając im życie i zapewniając jego lepszą jakość. Krew i produkty krwiopochodne niezbędne są do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również niezmiernie istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem oraz w czasie katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka.

Tegoroczna kampania ma następujące cele:

  • Podziękowanie krwiodawcom za oddawanie krwi, która ratuje życie;
  • Promocja regularnego honorowego oddawania krwi;
  • Podniesienie świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi ze względu na krótki okres przydatności do użycia komponentów krwi i zachęcenie obecnych i potencjalnych krwiodawców do oddawania krwi w regularnych odstępach czasu;
  • Zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad krwiodawcami – czynniki o krytycznym znaczeniu dla zapewnienia zaangażowania krwiodawców i podtrzymania ich gotowości do regularnego oddawania krwi;
  • Przekonanie resortów zdrowia, aby pokazały, że wysoko cenią regularnie oddających krew honorowych krwiodawców i aby asygnowały odpowiednie środki dla zapewnienia wysokiej jakości opieki nad krwiodawcami.

źródło: Światowa Organizacja Zdrowia

KrwiodawstwoUE  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak dbać o skórę w czasie odchudzania?

13.06.2015
Jak dbać o skórę w czasie odchudzania?

Redukcja wagi to ciężka praca dla całego organizmu, organów wewnętrznych, ale też skóry. Niewielka utrata wagi nie jest problemem, jednak kiedy pozbywamy się kilkunastu czy kilkudziesięciu kilogramów dochodzi do zwiotczenia skóry, często pojawiają się zmarszczki i zwłaszcza kobiety nie są z tego zadowolone. Zdarza się, że duża utrata wagi uwydatnia rozstępy i inne niedoskonałości skóry, szczególnie na udach i pośladkach. Dlatego w czasie diety bardzo ważna jest pielęgnacja. Dotyczy to także mężczyzn, mimo że mają grubszą skórę która lepiej znosi utratę wagi.

Najważniejszą formą pielęgnacji jest aktywność fizyczna. Dla uzyskania optymalnych efektów najlepiej połączyć ją z regularnymi masażami i odpowiednią pielęgnacją.

U osób otyłych tusza deformuje różne partie ciała i prowadzi do powstawania rozstępów. Dla skóry nie ma nic gorszego niż szybka utrata wagi, prowadzi to do raptownej utraty jędrności. Stopniowe gubienie kilogramów nie więcej niż 4 kg na miesiąc to bezpieczna utrata wagi. Skóra dzięki odpowiedniej pielęgnacji może się regenerować pozostaje w dobrej kondycji. Nie koniecznie musisz sięgać po kosmetyki wyszczuplające, warto wybierać te z bogatym składem i zawartością witamin- A,E, F oraz biotyny, które poprawiają elastyczność skóry. Cenne są też wyciągi roślinne- głównie z alg, bluszczu i zielonej herbaty. Masaż znacznie poprawia wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków i działa dobrze na skórę. Najlepiej każdego dnia przeznaczyć na niego kilka minut. Do masażu można użyć oleju migdałowego lub kokosowego, które świetnie nawilżają i poprawiają elastyczność.

Na szczególną uwagę zasługują uda i ramiona, szczególnie ich wewnętrzna część, która wiotczeje nawet u szczupłych kobiet. Jędrność tych partii poprawić może tylko regularna aktywność fizyczna wspomagana zabiegami pielęgnacyjnymi. Preparaty najlepiej stosować dwa razy dziennie. U kobiet na szczególną uwagę zasługują także piersi i dekolt gdzie również mogą pojawić się rozstępy. Ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków i  codzienny masaż, żeby ujędrnić tą okolicę.

Skórze służą także chłodne natryski, należy unikać długich i ciepłych kąpieli, które pogarszają stan skóry. Warto poświęcić dodatkowy czas na pielęgnację, żeby po zakończeniu kuracji odchudzającej cieszyć się nową sylwetką i zadbaną skórą.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się