Art

Jak trenować pamięć?

01.03.2017
Jak trenować pamięć?

Młody człowiek łatwo przyswaja wiedzę i zapamiętuje różne wiadomości. Z wiekiem coraz bardziej nasza pamięć staje się słabsza. Dlatego warto o nią dbać, czyli po prostu ćwiczyć. Jeśli nie będziemy jej trenować to coraz trudniej będzie nam cokolwiek zapamiętać i odtwarzać pewne informacje. Jak zatem ćwiczyć pamięć?

Zapisuj i zapamiętuj
Jeśli mamy problem z pamięcią, to zazwyczaj zapisujemy różne informacje. Tylko, że takie rozwiązanie nie pomoże nam w ćwiczeniu pamięci. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisanie na kartce np. planu dnia, a następnie ,,wykucie go na blachę". Tak samo z numerami telefonów. Zapisz je w swojej komórce, ale w każdej wolnej chwili staraj się je zapamiętać powtarzając na głos lub w myślach.

Rozwiązuj zagadki
W Internecie znajdziesz wiele stron poświęconych rebusom, zagadkom, quizom, a także krzyżówkom. Rozwiązuj je i wysilaj umysł. Możesz zaproponować swoim bliskim grę w ,,patrz i zgaduj". Polega ona na tym, że na spacerze staracie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. W pewnym momencie twój towarzysz prosi cię o odpowiedzi na pytania w stylu: ,,jaki kolor miał mijany przed chwilą samochód", ,,ile manekinów stało na wystawie mijanego sklepu", ,,jaki był kolor dachu budynku po prawej stronie" itd., itp. Potem sprawdzacie poprawność twoich odpowiedzi. 

Ucz się
Najlepszym sposobem na trening pamięci jest po prostu nauka. Możesz zapisać się na jakiś kurs, uczyć się języków obcych, wierszy i piosenek lub gry na jakimś instrumencie. Taka nauka nie powinna być dla ciebie zbyt trudna i męcząca, jeśli wybierzesz coś co będzie sprawiać ci radość i będzie w kręgu twoich zainteresowań.

Czytaj
Poszerzaj swoje wiadomości. Czytaj książki historyczne, podróżnicze, przygodowe, a potem opowiadaj ich fabułę rodzinie i znajomym. Możesz także pisać jakieś opowiadania, np. bajki, a następnie zapamiętać to o czym pisałeś i opowiedzieć np. dzieciom na dobranoc.    

Dotleniaj mózg
Często przebywaj na powietrzu. Bądź aktywny ruchowo. Zrelaksowane ciało, to spokojniejszy i lepiej funkcjonujący umysł. Lepsze krążenie korzystnie wpłynie na efektywniejszą pracę twojego mózgu.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

lipski

25.04.2017

a testy na IQ dostępne w internecie? warto robić?

Art

Skutki uboczne picia kawy

28.02.2017
Skutki uboczne picia kawy

Wiele osób zaczyna swój dzień od porannej kawy. Nie poprzestaje na jednej i co pewien czas sięga po kolejną. Prawie każdy tłumaczy, to chęcią dodania sobie energii. Często tak jest, że podczas wykonywania jakiejś czynności, gdy zaczynamy robić się senni i apatyczni, to po wypiciu tego czarnego płynu, znów w magiczny sposób wracają chęci do dalszej aktywności. Również po powrocie do domu z pracy dalej sięgamy po kawę. Wynika z tego, że w ciągu jednego dnia niektórzy mogą wypić nawet kilka filiżanek. Czy to jest zdrowe postępowanie?

Kawa pobudza, ale też powoduje, że nie chce nam się spać. W pewnym jednak momencie możemy mieć problemy z zaśnięciem. Późno się kładziemy i rano budzimy się niewyspani i zmęczeni. Na pobudzenie znowu wypijamy filiżankę kawy. Wpadamy w pewnym sensie w błędne koło, bo uzależniamy się od czarnego płynu. Po jego wypiciu będziemy pobudzeni, ale po pewnym czasie możemy szybko znów poczuć zmęczenie.

Jeśli zdarzy się, że nie wypijemy dziennej porcji kawy, a tym samy nie dostarczymy organizmowi zawartej w niej kofeiny, to zaczynamy czuć się bardzo niekomfortowo. Może wystąpić podenerwowanie, a nawet agresywne reagowanie na przeróżne sytuacje. Do tego jeszcze dochodzą reakcje czysto fizyczne, czyli pocenie się, a także ręce mogą zacząć się trząść. To są objawy uzależnienia od kawy.   

Warto być świadomym konsekwencji własnego postępowania. Jeśli wypijamy kawę, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że pod jej wpływem nasz organizm się odwadnia. Na skutek tego po pewnym czasie słabniemy, stajemy się apatyczni, a także możemy odczuwać bóle głowy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które wykonują jakieś prace związane z ruchem i aktywnością fizyczną. Należy więc często pić wodę najlepiej zmineralizowaną.

Duże ilości wypijanej kawy powodują poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu oraz wywołać groźne schorzenia. Kości mogą być bardziej łamliwe, co może doprowadzić do osteoporozy. Po wypiciu kawy wzrasta ciśnienie krwi. Czarnego płynu nie powinny pić osoby mające problemy z  sercem, bo ryzyko zawału jest tu bardzo duże.

Reasumując należy mieć pełną świadomość, że picie kawy w zbyt dużych ilościach nie jest najlepszym wyborem dla naszego zdrowia. Delektujmy się jej aromatem i smakiem, jednak z zachowaniem umiaru i rozsądku.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

coffebean

25.04.2017

Ja jestem uzależniona:) pije z 4-5 dziennie. Naprawde jest mi ciężko gdy nie mogę wypić kawy w ciągu dnia. Ale staram się w weekendy trochę przystopować. Mi kawa po prostu smakuje!:---)

Art

Zimowe sporty ekstremalne

27.02.2017
Zimowe sporty ekstremalne

Zima sama w sobie czasami potrafi być bardzo ekstremalną porą roku. Wysokie temperatury lub duże opady śniegu powodują, że uprawianie jakichkolwiek sportów w takich warunkach jest często bardzo trudne. Jednak znajdują się śmiałkowie, którzy z utęsknieniem czekają na tę porę roku, aby uprawiać jak najbardziej szalone sporty.

Icebiking

Zima wiele osób odstrasza od aktywności na rowerze. Ci, którzy się jednak na to zdecydują wybierają odśnieżone drogi lub przejezdne ścieżki przeznaczone tylko dla rowerzystów. Natomiast icebiking to dyscyplina, w której na jednośladzie jeździ się po lodzie i ośnieżonym podłożu. Oczywiście rowerzysta musi mieć specjalne ochraniacze na kolana, a rower opony z kolcami, bo o wypadek nie trudno.

Snowbike

Podczas uprawiania tego sportu czujemy się jak na rowerze, jednak zamiast kół szkieletu pojazdu zamocowane są specjalne narty. Takim wehikułem można bardzo szybko zjeżdżać ze stoku. Dla utrzymania równowagi zawodnik ma na nogach małe narty.

Skijoring z psami

Ta dyscyplina polega na tym, że narciarz jest ciągnięty przez jednego lub dwa psy. Jego zadaniem jest nadawanie kierunku oraz utrzymywanie odległości pomiędzy psem, tak żeby na niego nie wpaść.  

Speed Flying

To jest dopiero szalona dyscyplina związana z okresem zimowym! Najpierw należy wyskoczyć z samolotu lub śmigłowca. Skoczek ma na sobie narty, a w powietrzu utrzymuje go specjalnie skonstruowany spadochron. Po wylądowaniu zaczyna się ryzykowne szusowanie po ośnieżonych stokach.

Skialpinizm

Ta dyscyplina przeznaczona jest dla osób, które stronią od utartych i zwykle uczęszczanych górskich szlaków. Nie lubią oni tłoków na stokach i mało atrakcyjnych widoków. Dlatego decydują się na podchodzenie na nartach na strome i trudno dostępne szczyty górskie. Samo podejście jest męczące i ryzykowne, jednak widoki rekompensują trud. Później następuje zjazd w dół równie ekstremalny i dostarczający mocnych wrażeń co samo wejście.

Rajd na skuterze

Skuter śnieżny potrafi jechać z bardzo dużymi prędkościami. Pokonywanie nim nieznanych terenów, zasp oraz tras poza oficjalnymi szlakami może być bardzo niebezpieczne. Taka jazda to ekstremalne przeżycie.

 

Jarosław Cieśla 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się