Art

Jak wybrać buty do biegania?

21.07.2015
Jak wybrać buty do biegania?

Wybór butów biegowych to nie lada wyzwanie dla początkujących. W sklepach sportowych są działy z butami startowymi, treningowymi, amortyzowanymi, terenowe, przeznaczone dla różnego rodzaju stopy..można zgubić się w tym gąszczu. Skąd wiedzieć jakie buty wybrać?

Nie każdy chce mieć szafę pełną butów sportowych, nie każdy może sobie też na to pozwolić. Idealnie byłoby mieć dwie lub trzy pary butów do biegania. Buty treningowe lub terenowe, jeśli biegasz głównie po lesie (sprawdzają się też w czasie deszczu, lub na mokrym terenie) i buty startowe.

Planując regularne treningi biegowe konieczne jest posiadanie przynajmniej jednej dobrej pary butów. Można oszczędzić na każdym innym elemencie stroju biegacza, ale nie na butach. Pozwoli to uchronić przed kontuzjami i znacznie poprawi jakość biegu. Nie zawsze warto podążać za nowościami, czasem lepiej sięgnąć po sprawdzone buty z wcześniejszego sezonu. Za nowinki na rynku często niepotrzebnie przepłacamy.

Treningi w mieście po asfalcie można wykonywać w lżejszych butach z cienką podeszwą. Taki but jest bardziej dynamiczny. Kiedy wybieramy się na trening do lasu, podeszwa powinna być twardsza, ze względu na nawierzchnię i przeszkody na trasie, np. kamienie, nierówny teren, błoto. Buty do biegania w terenie mocniej wspierają kostkę i chronią przed urazem. Przy wyborze obuwia bardzo ważna jest nawierzchnia, po której biegamy.

Buty startowe są zazwyczaj lżejsze, przeznaczone na długie trasy. Nie są konieczne u poczatkujących biegaczy, ale przy starcie w zawodach na dłuższych dystansach warto o nich pomyśleć.  Takie buty ułatwiają szybsze bieganie i nie obciążają stopy. Zakładając je odczujemy różnicę na starcie.

Kolejny aspekt to naturalne ustawienie stopy, możemy mieć stopę neutralna, supinującą lub pronującą. Można dobrać do nich odpowiednie obuwie, albo kupić wkładki do butów. Ustawienie stopy najłatwiej sprawdzić na specjalnej platformie w sklepach dla biegaczy.

Czy da się dobrać buty idealne?

Nieoceniona jest pomoc specjalistów. Coraz częściej w sklepach dla biegaczy można wykonać badanie stopy, fachowy personel może bardzo ułatwić wybór. W takich sklepach bardzo często pracują zapaleni biegacze. Warto poszukać sklepu z polecenia i zaufać specjaliście. Dobre obuwie pozwoli zachować dobra sylwetkę w czasie biegu i mniej obciąży stawy.

 

Autorka: Daria Wystepek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Witamina C - musisz to wiedzieć!

20.07.2015
Witamina C - musisz to wiedzieć!

Witamina C

Jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia? Jakie są symptomy jej niedoboru? Gdzie jej szukać? Przygotowaliśmy dla Was garść informacji w postaci infografiki. 

Witamina C

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dieta alkaliczna - czy jest konieczna?

20.07.2015
Dieta alkaliczna - czy jest konieczna?

Dieta alkaliczna ma za zadanie przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu i zmniejszenie pH. Wiele razy czytałam, że długotrwałe zakwaszenie organizmu jest groźne i może prowadzić do rozwoju wielu chorób, głównie osteoporozy i nowotworów. Z ciekawości dokładniej się temu przyjrzałam. Oczywiście należy jest zdrowo i kolorowo, ale czy kolejna modna dieta alkaliczna ma sens? Nie wystarczy zdrowa, zbilansowana dieta, czy trzeba koniecznie sprawdzać pH każdego spożywanego produktu? Jest to trochę kłopotliwe i może zniechęcić.


  1. Jedzenie nie wpływa na pH krwi.


Organizm jest zaprogramowany tak, że pH krwi wynosi około 7,4 i cały czas dąży do takiego poziomu. Oczywiście pożywienie kwasotwórcze- mięso, nabiał, produkty odzwierzęce i zasadowe- głównie owoce i warzywa wpływają na pH, jednak mogą zmienić je na kilka godzin. Po tym czasie organizm wraca do normy. Ważna jest zbilansowana dieta, która nie powoduje ciągłych skoków pH, jednak dieta alkaliczna nie wydaje się zasadna kiedy organizm jest zdrowy i potrafi przywrócić odpowiednie pH.

  1. Dieta zakwaszająca nie powoduje demineralizacji i osteoporozy.


To kolejny mit, zakwaszony organizm nie wyciąga minerałów z kości, aby zneutralizować nadmiar kwasów w diecie. Ta teoria nie bierze pod uwagę pracy jaką wykonują nerki, które dobrze radzą sobie z regulacją pH.

  1. Dieta zakwaszająca nie powoduje raka.


To zbyt duże uproszczenie. Zwolennicy diety alkalicznej twierdzą, że rak rozwija się z środowisku kwaśnym. Tak rzeczywiście jest, jednak dieta nie ma na to wielkiego wpływu. Nowotwór sam wytwarza sobie kwaśne środowisko, w którym lepiej się rozwija. Jak pokazują najnowsze badania jest to niezależne od pH organizmu i diety.

Dieta zasadowa poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się lżejsi, to oczywiste skoro spożywamy w niej więcej warzyw i owoców. Jednak przypisywanie ogromnych korzyści zdrowotnych nie jest do końca zasadne. Zamiast podążać za kolejnymi nowinkami najlepiej postawić na posiłki przygotowywane ze świeżych i wartościowych produktów. Odstawić cukier, tłuszcze nasycone i postawić na aktywność fizyczną. Nic tak nie poprawia zdrowia i samopoczucia jak regularny wysiłek. Wprowadzając zdrowe nawyki poprawimy nasze samopoczucie, wygląd i stan zdrowia.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się