Art

Jak zdrowo przybrać na wadze?

07.10.2016
Jak zdrowo przybrać na wadze?

Problem wagi bardzo często pojawia się u kobiet. Większość chce stracić zbędne kilogramy, ale są też odwrotne przypadki. Jest też spora grupa osób, także mężczyzn, którzy nie mogą przybrać na wadze, choć tego chcą. Jak sobie z tym porodzić w zdrowy sposób?

 

Postaw na trening

Najważniejsze są mięśnie, które zapewnią mocne ciało i sprawią, że poczujesz się pewniej w swoim ciele. Polecane treningi to ćwiczenie siłowe, lub trening interwałowy. One powinna stanowić podstawę, dodaj do tego także trening kardio czyli bieganie lub jazdę na rowerze 1-2 razy w tygodniu. Ćwicz minimum 3-4 razy w tygodniu przez 60 minut. To optymalny czas, dzięki temu szybciej zauważysz rezultaty.

 

Postaw na białko roślinne

Aby zbudować masę mięśniową potrzebujesz białka, najlepiej postaw na biało roślinne, które jest najzdrowsze. Dla uzyskania lepszych efektów łącz białko w dobrej jakości węglowodanami. Powinny być to pełnoziarniste produkty jak brązowy ryż, kasza gryczana niepalona, kasza jaglana, itp.

Białko roślinne znajdziesz w orzechach, kaszach, mieszkankach białka konopnego, sojowego i wielu innych. Warto sięgać tez po kiełki, oraz zielone liście jak jarmuż, szpinak, mlecz czy pokrzywa.

 

Jedz więcej

Przy problemie niedowagi trzeba jeść więcej niż organizm spala w ciągu dnia. Na początku trzeba kontrolować te wartości, z czasem będziesz wiedzieć jaka ilość kalorii jest dla ciebie odpowiednia.

 

Postaw na zdrowe tłuszcze

Dodaj do codzienne diety sporo zdrowych tłuszczy pochodzących z awokado, orzechów, nasion, oliwy z oliwek i innych olejów tłoczonych na zimno. To źródło zdrowych kalorii, które zapewnią nadwyżkę energetyczną.

 

Jedz probiotyki

Probiotyki odpowiadają za odporność, zdrowe trawienie, ale także kontrolują prawidłową masę ciała. Osoby z nadwaga dzięki nim skutecznie tracą wagę, a osoby z niedowaga mogą dzięki nim zdrowo przytyć. Probiotyki znajdziesz w kiszonkach, produktach fermentowanych, kefirach roślinnych, a także w surowym kakao.

 

Stosując się do tych zasad będzie o wiele łatwiej przybrać na wadze, a przy okazji zachować dobre zdrowie. Jedzenie dużej ilości niezdrowego i przetworzonego jedzenie może dać podobny efekt, ale na pewno nie będzie to korzystne dla zdrowia.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Integracja sensoryczna

06.10.2016
Integracja sensoryczna

Informacji o działaniu układu nerwowego jest coraz więcej i ciągle dowiadujemy się coraz więcej. Problemy z integracją sensoryczną u dzieci można wykryć już bardzo wcześnie, np. w przypadku problemów ze snem.

 

W postawieniu prawidłowej diagnozy największą rolę odgrywa obserwacja dziecka. Rodzice są najlepszymi obserwatorami, ponieważ spędzają najwięcej czasu z dzieckiem. Mogą łatwo wyłapać jego zachowania, skłonności, reakcje, zachowanie w grupie, apetyt i wiele innych codziennych czynności.

 

Dzieci, które maja problemy z integracją sensoryczną często mają problemy z organizacją ruchów, przez co mogą być odbierana jako niezdarne. Jest to jednak bardziej złożony problem wynikający z funkcjonowaniem układu nerwowego. Dziecko, które często coś rozlewa czy przewraca, trzeba szczególnie obserwować. Może to być problemem w wielu sytuacjach, np. na placu zabaw gdzie nie będzie mogło sobie poradzić z bardziej skomplikowanymi przeszkodami. Wczesne spostrzeżenie może uchronić dziecko przed odrzuceniem z grupy.

 

Brak odpowiedniej siły mięśniowej

Może to być problem ze zbyt niskim bądź nadmiernym napięciem mięśniowym. W tym wypadku wymagana jest terapia, które ma na celu normalizację napięcie mięśniowego. Dziecko wymaga rehabilitacji i odpowiedniego podejścia, które będzie wspierać jego rozwój. Istotna jest też współpraca rodziców z terapeutą i stosowanie się do jego zaleceń.

 

Wycofanie dziecka

Często może świadczyć o zaburzonej integracji sensorycznej. Zamiast brać udział w zabawach grupowych, dziecko woli przyglądać się z boku.

 

Przyczyny nie są do końca poznane, może być to nieprawidłowy przebieg ciąży, siedzący tryb życia kobiety w ciąży, który może prowadzić do niedotlenienia płodu czy stres  z czasie ciąży. Zdarza się, ze takie zaburzenia są uwarunkowane genetycznie.

 

Niektóre dzieci mogą same poradzić sobie z zaburzeniami, jednak lepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą. Zaburzenia sensoryczne mogą przejść z nerwice, natręctwa, a nawet depresję w dorosłym życiu. Nie należy lekceważyć problemu. Podjęcie odpowiednich działań pomoże dziecku w funkcjonowaniu i ułatwi odnalezienie się w grupie rówieśników.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co to jest gęstość odżywcza?

05.10.2016
Co to jest gęstość odżywcza?

Objętość jedzenia o wartości 400 kalorii jest inna w zależności od rodzaju pożywienia. 400 kalorii to np. 4 łyżki oliwy, 300 g chudego mięsa z kurczaka, albo 1500 gram brokułów. Najgęstsze energetycznie są produkty bogate w tłuszcze, jak oleje, ale też orzechy, awokado, mięso, nabiał. U osób na standardowej diecie, gdzie nabiał i mięso stanowi dużą część menu, taki rodzaj pożywienia dostarcza większość kalorii w ciągu dnia. W diecie roślinnej orzechy czy awokado są jedynie dodatkiem i nie są spożywane w dużych ilościach.

Bardzo łatwo wypełnić żołądek warzywami, które w dużej objętości mają niewiele kalorii. Może to być np. ryż z warzywami, kasza z dodatkiem strączków i warzyw, czy pieczone ziemniaki z sałatką. Możliwości jest wiele. Jedząc w ten sposób, nawet większe porcje nie będziemy się przejadać i dostarczymy sobie sporą ilość witamin i składników odżywczych.

Znacznie łatwiej nasycić się obiadem, który ma 500 kalorii kiedy dodamy dużo warzyw. Podobną wartość energetyczną może mieć kotlet z ziemniakami i małą porcją surówki, jeśli wszystko będzie zawierało dużą ilość tłuszczu, kalorii może być znacznie więcej.

Najgęstsze odżywczo pożywienie to zielone liście, które zawierają najmniej kalorii.Podobnie jest z innymi warzywami, które można jeść w dużej ilości bez obawy o przekroczenie wartości kalorycznej. Należą do nich między innymi seler naciowy, brokuły, por, kalarepa, rzepa, cukinia i wiele innych.

Tłuste produkty nie zapewniają uczucia sytości, zwłaszcza jeśli są wysoko przetworzone i zawierają dużą ilość soli czy cukru. Jest to główny powód nadwagi i otyłości. Trzeba znacznie więcej tłustych produktów, żeby wypełnić żołądek, dotyczy to głównie, choć nie tylko, produktów odzwierzęcych. Chociaż wydaje się to dziwne, osoby otyłe mogą być niedożywione. Nie zawsze liczy się ilość, ale jakość dostarczanego pokarmu, a razem z nim wartości odżywczych.

Kluczem do urzynania prawidłowej wagi jest spożywanie odpowiedniej ilości kalorii. To indywidualna kwestia, która zależy od wieku, wagi, wzrostu, ale też od poziomu aktywności fizycznej. Opierając dietę re roślinnych produktach o wiele łatwiej to osiągnąć. Spożywanie dużej ilości tłuszczy wysoko nasyconych nie jest korzystne dla zdrowia i trzeba mieć to na uwadze.

Stawiając na roślinną dietę, znacznie łatwiej utrzymać odpowiednią wagę, a dodatkowo dostarczyć wszystkie witaminy i minerały. Nawet jeśli weganizm was nie przekonuje, warto robić sobie kilka dni roślinnych w ciągu tygodnia, np. co drugi dzień. Warto spróbować?


Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się