Art

Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

01.09.2016
Jakie korzyści przynosi regularna praktyka jogi?

Korzyści płynące w aktywności fizyczne są dobrze znane. Czy joga daje coś więcej? Osoby praktykujące regularnie mówią, że tak. Ćwicząc jogę z doskoku nie doświadczysz wszystkich jej aspektów, jeśli zastanawiasz się czy iśc na zajęcia, może to cię zachęci.

Joga rozwija ciało, ale też wprowadza więcej spokoju i wpływa na wiele aspektów, oto najbardziej korzystne:

Prosta postawa

Skłonności do garbienia się do plaga naszych czasów. Praca przy biurku, przesiadywanie przed komputerem i wiele codziennych czynności sprawia, że garbimy się, z szyje wyciągamy do przodu.

Joga dużą uwagę skupia na placach, wydłużaniu kręgosłupa i prawidłowym ustawieniu miednicy. Wszystkie te elementy powtarzane w czasie praktyki sprawiają, że łatwiej utrzymać prawidłową postawę na co dzień.

Dzięki temu łatwiej uniknąć przewlekłych bóli kręgosłupa, które są bardzo częstym schorzeniem. Dotyczy to także młodych osób. Prawidłowa postawa na co dzień jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej postawy przez całe życie.

Szczupła sylwetka

Joga pomaga schudnąć, nie jest jednak szybkim sposobem na utratę zbędnych kilogramów. Z czasem joga wysmukla ciało i sprawia, że mamy bardziej umięśnioną sylwetkę. Najszybciej taki efekt zobaczymy przy regularnej praktyce dynamicznych odmian jogi.

Poza tym joga wzmaga pragnienie zachowania zdrowia, a za tym idzie częstsze wybieranie zdrowej żywności. Dlatego osoby praktykujące są zazwyczaj szczupłe.

Spokój na co dzień

Joga skupia się także na prawidłowym i spokojnym oddechu. Zazwyczaj oddychamy płytko i za szybko, joga pomaga uspokoić rytm co przydaje się w sytuacjach stresowych. Głębszy oddech wykonywany wolniej działa kojąco i wyciszająco. Przekłada się to na redukcję stresu.

Więcej energii

Sprawny i dobrze dotleniony organizm na znacznie więcej energii. Warto praktykować jogę rano, to najlepszy zastrzyk energii na cały dzień. Nawet 15-20 minut każdego ranka robi różnicę. Warto sprawdzić to na sobie. Wykonanie kilku powitań słońca, stanie na głowie, albo znacznie łatwiejsze pozycje sprawią, że poczujesz się lepiej w swoim ciele.

Joga to także dobry sposób na bezsenność, jest kilka assan, które pomagają się wyciszyć i ułatwiają zasypianie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Poznaj właściwości syropu klonowego

31.08.2016
Poznaj właściwości syropu klonowego

Syrop klonowy od niedawna jest u nas bardzo popularny. Moda na ten słodzik dotarła za Stanów Zjednoczonych, gdzie od dawna jest jednym z najczęściej wybieranych zamienników cukru. Czy rzeczywiście ma dobry wpływ na zdrowie i warto go wybierać?

Alternatywa dla cukru

Syrop klonowy to gęsty i ciepmy syrop, który jest bardzo słodki. Bardzo dobrze komponuje się z wieloma deserami, jest częstym dodatkiem do gofrów czy naleśników. Można słodzić nim herbatę, kawę, dodawać do owsianki czy jaglanki.

Czy można stosować go bezkarnie?

Rzeczywiście jest zdrowszy od cukru i ma wiele cennych właściwości. Jest zdecydowanie lepszym wyborem od cukru i sztucznych słodzików. Dlaczego warto mieć go w kuchni? Słód pozyskiwany z drzewa klonowego pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest on naturalny i mniej przetworzony niż np. syrop z agawy. Posiada niski indeks glikemiczny i jest źródłem wielu składników odżywczych. Jego słodki smak hamuje apetyt na słodycze.

Syrop klonowy zwiera sporą dawkę magnezu i cynku, te pierwiastki pomagają w redukcji wagi i budowaniu mięśni. Warto włączyć syrop kolony do zbilansowanej diety. To nie tylko puste kalorie ja w przypadku cukru, dlatego na jego tle syrop wypada znacznie lepiej. Jest szybko trawiony, dostarcza energię i wspomaga eliminację nagromadzonej w organizmie wody.

Jak go stosować?

Poza słodzeniem napojów nadaje się także do wypieków i przygotowania domowego napoje energetycznego. W tym celu należy wymieszać 1 łyżeczkę syropu klonowego z sokiem z połowy cytryny, kilkoma plasterkami imbiru i 0,5 litra wody. Taka mieszanka pobudza organizm i wspomaga oczyszczanie. Warto pić go po wysiłku fizycznym i kiedy czujemy spadek energii. Jest o wiele zdrowszy niż gotowe napoje pobudzające.

Należy jednak pamiętać, że trzeba jeść go z umieram, wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie. Nie należy przesadzać z jego ilością, bo jest to jednak słodzik, który w nadmiarze nie jest zalecany.

Syrop klonowy jest łatwo dostępny i znajdziesz go w większości marketów, a także  w sklepach ze zdrową żywnością

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bolesna miesiączka a endometrioza

30.08.2016
Bolesna miesiączka a endometrioza

Bolesne miesiączki to problem ponad 75% kobiet. Nie należy uznawać go za normalną dolegliwość warto zgłaszać lekarzowi problem i starać się szukać przyczyny.

Przyczyną może być endometrioza czyli choroba, w której błona śluzowa macicy przemieszcza się i zagnieżdża w innym miejscu, np. na jajowodach czy pęcherzu moczowym.  Prowadzi to do powstania stanu zapalnego i wielu schorzeń. Jednym z najbardziej odczuwalnych objawów jest bolesność. Nie należy lekceważyć takich dolegliwości im wcześniej rozpozna się choroba tym lepiej. Narządy objęte stanem zapalnym nie funkcjonują prawidłowo, a z czasem mogą nawet ulec zniszczeniu. Pojawiają się na nich blizny i zrosty, które znacznie je osłabiają.

U Polek rozpoznawalność jest bardzo niska, często zgłaszają się do lekarza, kiedy choroba rozwija się od kilku lat. Dlaczego tak się dzieje?  Ból menstruacyjny jest jednym z pierwszych objawów, który pojawia się w przypadku endometriozy. Kobiety uznają go za normalny i często lekceważą ten objaw. Choroba nie jest łatwa do diagnozy, jednak są pewne sygnały, które wysyła chory organizm.

Symptomy choroby

Bolesne miesiączki, a także częsty ból w okolicy podbrzusza, nie tylko w czasie menstruacji może być sygnałem do konsultacji lekarskiej. Ból może pojawić się także przy oddawaniu moczu czy współżyciu. Konieczna jest konsultacja lekarska, którą lekarz powinien rozpocząć od szczegółowego wywiadu. Następnym krokiem jest badanie ginekologiczne, a często także USG.

Jakie są przyczyny choroby?

Jednoznaczna przyczyna ciągle nie jest znana. Cierpi na nią wiele kobiet, u których zdiagnozowano inne choroby układu immunologicznego. Ciągle trwają badania nad znalezieniem konkretnej przyczyny, która pomoże w skutecznym dobraniu terapii.

Obecnie poza lekami, chorym zaleca się także dietę ograniczająca spożywanie mięsa, szczególnie czerwonego. , a także eliminacja przetworzonej żywności. Ma to na celu  zmniejszenie stanów zapalnych i zwiększenie naturalnej odporności. Wprowadzenie posiłków bazujących na pełnowartościowym pożywieniu w połączeniu z dużą ilością świeżych warzyw i owoców zapewnia lepsze zdrowie i zmniejsza ryzyko stanów zapalnych w organizmie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się