Art

Joga dla stóp

02.02.2016
Joga dla stóp

Według medycyny chińskiej i filozofii Wschodu wiele chorób i procesów starzenia rozpoczyna się od naszych stóp. Warto zainteresować się tematem i poświęcić stopom trochę więcej uwagi. Wystarcza proste ćwiczenia, które pomogą o nie zadbać. Zajmą tylko chwilę, a możesz dzięki nim odczuć sporą różnicę. Stopy są naszym filarem, podstawa prawidłowego poruszania, chodzenia, biegania.

Unieruchomione przez wiele godzin dziennie, po dłuższym czasie staja się coraz mniej elastyczne. Brak ćwiczeń wzmacniających znacznie osłabia mięśnie i ścięgna, które stają się bardziej podatne na urazy i kontuzje. Może powodować to dyskomfort, a z czasem dolegliwości bólowe. Według ekspertów medycyny Wschodu oraz refleksoterapii w stopach znajduje się ponad 7 tysięcy receptorów, czuli końcówek nerwowych łączących je ze wszystkimi narządami wewnętrznymi. To dlatego dbanie o stopy jest tak ważne w aspekcie zdrowotnym.

Jak zadbać o stopy?

Dużo spaceruj, wybieraj wygodne buty, wykonuj prostą gimnastykę i czasem chodź po domu na boso. Ćwiczenia możesz zaczerpnąć z jogi, jest tam wiele assan (pozycji jogi) ukierunkowanych szczególnie na stopy. Są one dedykowane szczególnie paniom, które na co dzień wybierają wysokie obcasy, twardą podeszwę i zwężane noski. Takie buty niekorzystnie wpływają na stopę. Mogą ją często zniekształcić, i powodować wiele dolegliwości bólowych.

Trening jest prosty i każdy może z łatwością wykonać go w domu. Podstawowym ćwiczeniem jest podciągnie palców ku górze, a następnie poruszanie nimi we wszystkie strony. Pomaga też stanie na jednej nodze, chodzenie w uniesionymi pietami i jednocześnie wyprostowanymi palcami. Możesz też próbować unosić palcami niewielkie przedmioty, np. ręcznik, koc lub inna cienką tkaninę. Stojąc przez dłuższy czas przenoś ciężar ciała z palców na piety, a także na zewnętrzną i wewnętrzną krawędź stopy. Nawet kilka minut dziennie wystarczy, żeby skutecznie wzmocnić stopy, które mają nosić nas do końca życia. Warto o nie zadbać. Ćwiczenia można wykonać stojąc w kolejce, czekając na zmianę sygnalizacji świetlnej, na przystanku, nie wymagają od nas poświecenia dodatkowego czasu.  

 

Daria Występek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Cenne adaptogeny

02.02.2016
Cenne adaptogeny

Rośliny zwane adapogennymi to cenne zioła, które stymulują układ immunologiczny i podnoszą odporność organizmu. Jesień i zima to okres, kiedy szczególnie watro po nie sięgać. Swoje właściwości zawdzięczają ekstremalnie niekorzystnym warunkom, w jakich rosną. Najczęściej pochodzą z Tybetu i Dalekiego Wschodu. Najcenniejsze są rośliny rosnące dziko, te uprawiane tracą wiele swoich właściwości. Często też ich uprawa jest niemożliwa, ponieważ ciężko zapewnić ich odpowiednie warunki.

Termin adaptogen pochodzi od słowa adaptacja, czyli przystosowanie do ciężkich warunków. Niektóre z tych roślin przenoszą swoje wzmacniające właściwości na organizm ludzki. Do najpopularniejszych adaptogenów zaliczamy żeń-szeń, różaniec górski, cytrynowiec chiński. Rośliny te były podawane wojsku w czasie II wojny światowej, jak również kosmonautom czy lotnikom. Wierzono w ich działanie i podnoszenie wydolności organizmu.

Jak działają adaptogeny?

Nie są lekarstwami i nie zwalczają konkretnych objawów, mimo to warto włączyć je do swojej diety. Ich działanie polega na wspomaganiu i wzmocnieniu organizmu do takiego stopnia, w których poradzi sobie za zwalczeniem dowolnej choroby. Działają na poziomie komórkowym, dzięki temu normalizują działanie wszystkich układów. Zioła te są też dobrymi napojami energetycznymi. Pomagają zwalczyć skutki nadmiernego stresu czy przemęczenia. Kiedy jesteśmy osłabieni czy rozkojarzeni warto wspomóc się odpowiednimi ziołami, zamiast szkodliwymi energetykami.

Stosowanie odpowiednio dobranych ziół nie niesie za sobą skutków ubocznych, nie można ich przedawkować. Są zalecane sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, dzięki swoim właściwościom zwiększają wytrzymałość i siłę mięśni. W zależności od zapotrzebowania można dobrać rożne zioła, które wspomogą walkę z cukrzycą, nadwagą, pomogą zadbać o ładną skórę. Niektóre skutecznie wzmacniają popęd płciowy. Poza wymienionymi wcześniej warto sięgać po aralię mandżurską, eleuterokok kolczasty, sierpnik koronowaty, szczodrak keokoszowaty i tarczycę bajkalską.  

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jakie ubrania nie sprzyjają zdrowiu?

02.02.2016
Jakie ubrania nie sprzyjają zdrowiu?

Niewygodne buty i zbyt ciężka torebka obciążają nasz kręgosłup i nie sprzyjają zdrowiu. Nie jest to zaskoczeniem, jednak są też inne części garderoby, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Czemu warto się przyjrzeć?

Zbyt wąskie spodnie mogą utrudniać krążenie krwi, co w rezultacie prowadzi do zmniejszonego przepływu limfy przez naczynia. Może prowadzić do zalegania toksyn w organizmie, a z czasem powodować nawet cellulit i żylaki. Panie lubiące chodzić w bardzo obcisłych spodniach po całym dniu mogą odczuwać mrowienie, a nawet uczucie drętwienia nóg. Nie należy bagatelizować dolegliwości. Spodnie mogą zostać w szefie, ale nie należy ich nosić codziennie.

Za mały biustonosz to kolejny problem. Niewiele kobiet ma odpowiednio dobrany rozmiar, najczęściej jest on za mały, rzadziej za duży. Najbardziej szkodzą zbyt małe staniki z fiszbinami, które mogą wbijać się w skórę, powodując dyskomfort i drażnić skórę. Mogą także powodować złe funkcjonowanie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Co może powodować zaleganie toksyn w węzłach chłonnych.

Bielizna wyszczuplająca, szczególnie body i halki to sprzymierzeńcy figury wielu kobiet. Pozwalają w kilka sekund zgubić parę centymetrów. Noszone od święta mogą pomóc, jednak zakładane codziennie są dużym zagrożeniem. Mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego i moczowego. Zbyt duży ucisk na narządy, głównie jelita i żołądek może nawet zaburzyć trawienie, wywołać refluks, zaparcia, a nawet wrzody. Długotrwały nacisk na pęcherz moczowy w skrajnych przypadkach może nasilić nietrzymanie moczu.

Tak jak w przypadku ciasnych gorsetów z wcześniejszych epok bielizna może utrudniać tez oddychanie i powodować zasłabnięcia. Wszystko jest dla ludzi, jednak czasem najważniejszy jest złoty środek. Nie powinno się demonizować żadnej części garderoby, ale nie ma sensu narażać organizmu na kłopoty zdrowotne. Na co dzień można zapomnieć o wyszczuplającej bieliźnie czy bardzo obcisłych spodniach rurkach, można zostawić je na specjalne okazje.  

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się