Art

Kamienie nerkowe

12.11.2014
Kamienie nerkowe

Mówi się, że ból rodzenia kamienia nerkowego jest porównywalny z bólem porodowym. Bez względu jednak na to, czy tak jest naprawdę, przypuszczalnie zechcemy zostać w domu i wziąć środki przeciwbólowe bez recepty, aby złagodzić bolesne doświadczenie. Można również przyłożyć butelkę z gorącą wodą na bolące miejsce, co powinno przynieść pewną ulgę. Potem pozostaje już tylko czekać. Kamienie można wydalić w ciągu kilku godzin, ale czasem trwa to kilka dni. Na szczęście można zastosować środki, które przyspieszą ten proces.

Ból w dole pleców i boku jest straszliwy. Czujemy się tak, jakbyśmy mieli za chwilę zwymiotować. Powodem jest samorodek utworzony z kryształków, które wydzielają się z moczu i odkładają w miedniczkach nerkowych. Teraz ten maleńki kamień będzie wydostawał się moczowodem, cienką jak spaghetti rurką, która odprowadza mocz z pęcherza moczowego. Większość kamieni nerkowych utworzonych jest ze związków wapnia. Uważa się, że do ich powstawania przyczyniają się czynniki dziedziczne, przewlekłe odwodnienie, powracające infekcje dróg moczowych i siedzący tryb życia.

 

Kamienie nerkowe - porady

 


  • Aby wypłukać kamień do pęcherza moczowego, trzeba wypić przynajmniej 3 litry wody dziennie. Jeśli wypijesz taką wskazaną objętość wody, twój mocz powinien być przezroczysty, bez śladów żółtej barwy.

  • W czasie ataku pij jak najwięcej herbatki z mniszka pospolitego. Silnie moczopędny mniszek pobudza przepływ krwi przez nerki, zwiększając wydalanie moczu i tym samym ułatwiając wypłukanie kamienia. Aby przyrządzić herbatkę, weź 2 łyżeczki suszonego zioła i zalej filiżanką wrzątku. Parz przez 15 minut, a następnie wypij.

  • Rozważ picie 2-3 filiżanek dziennie naparu z liści brzozy brodawkowatej. Podobnie jak mniszek pospolity, zioło to ma właściwości moczopędne, dzięki czemu może pomóc w wypłukaniu kamieni i przeciwdziałać ich tworzeniu się. Wrzuć saszetkę (2 gramy) z ziołem do filiżanki wrzątku i pij 3 razy dziennie przed posiłkiem.

  • Kiedy masz kamień w nerce, najlżejszy ruch może okazać się bolesny. Jeśli jednak jesteś w stanie podjąć wysiłek, aby przejść się, zrób to. Dzięki chodzeniu kamień może się swobodniej przesunąć w kierunku moczowodu i być usunięty. Mimo dyskomfortu możesz "urodzić" kamień szybciej.

  • Wielu ekspertów jest zdania, że najważniejszą rzeczą w przeciwdziałaniu kamieniom nerkowym jest robienie tego samego, co ma przyspieszyć ich "urodzenie" - to znaczy picie dostatecznie dużej ilości płynów. Jeśli jesteś podatny na tworzenie się kamieni w nerkach, powinieneś wypijać codziennie przynajmniej 8 do 10 szklanek wody. Im więcej pijesz, tym bardziej rozcieńczasz substancje, z których powstają kamienie.

  • Przejdź na niskosolną dietę, aby zmniejszyć zawartość wapnia w moczu, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko tworzenia się nowych kamieni. Zacznij od ograniczenia jedzenia szybkich przekąsek, zup z proszku i innej przetwarzanej żywności. Uważnie czytaj etykiety. Zjadaj mniej niż 6 gramów soli (2400 miligramów sodu) dziennie.

  • Pij codziennie 2 szklanki (po 250 mililitrów) soku z żurawin. Badania wykazują, że żurawiny mogą pomagać w zmniejszeniu zawartości wapnia w moczu. W pewnym badaniu osób mających kamienie wapniowe sok z żurawin zmniejszył ilość wapnia w moczu o 50 procent.

  • Jeśli nie lubisz soku żurawinowego, wypijaj do każdego posiłku 200 mililitrów soku pomarańczowego lub prawdziwej lemoniady. Znajdujący się w tych napojach kwas cytrynowy podnosi stężenie cytrynianu w moczu, dzięki czemu przeciwdziała tworzeniu się nowych kamieni wapniowych.

  • Wykazano, że magnez zapobiega wszystkim typom kamieni nerkowych. Jedz więcej pokarmów zasobnych w ten pierwiastek, takich jak warzywa o ciemnozielonych liściach, zarodki pszenicy oraz owoce morza. Możesz także przyjmować 300 miligramów magnezu dziennie w postaci suplementu.

  • Jedz więcej owoców i warzyw - zwłaszcza bananów, pomarańczy i soku pomarańczowego, które są bogate w potas. W badaniach u osób, które zjadały dużo świeżych produktów rolnych, ryzyko pojawienia się kamieni w nerkach spadło o połowę. Jeśli kamienie są regularną przypadłością, zasięgnij porady lekarza, czy suplementy potasu mogłyby zapobiec ewentualnym atakom.

  • Ogranicz picie kawy. Kofeina zwiększa stężenie wapnia w moczu, co podwyższa ryzyko tworzenia się kamieni.

  • Jeśli wiesz, że twoje kamienie utworzone są ze szczawianu wapnia (analiza moczu to wykryje), ogranicz ilość pokarmów zasobnych w szczawiany. Do pokarmów tych należą: rabarbar, szpinak, czekolada, otręby pszenne, orzechy (zwłaszcza ziemne), truskawki i maliny. Unikaj również picia herbaty, która zawiera dużo szczawianów.

  • Jeśli miałeś w przeszłości kamienie z kwasu moczowego, chcąc się ustrzec przed nowymi, powinieneś dbać o to, aby odczyn moczu był jak najbardziej zasadowy. Unikaj pokarmów, które zwiększają stężenie kwasów, w tym anchois, sardynek, podrobów i drożdży piwnych. Nie jedz też więcej niż 100 gramów dziennie mięsa lub więcej niż porcję owsianki, tuńczyka, szynki, fasoli lim lub szpinaku.

  • Wapń w diecie może przeciwdziałać tworzeniu się kamieni ze szczawianu wapnia, prawdopodobnie dlatego, że łączy się w jelicie ze szczawianem i w ten sposób zapobiega wchłanianiu przez organizm czystego szczawianu. Do pokarmów bogatych w wapń należą: ser, jogurt, warzywa o ciemnozielonych liściach, orzechy oraz nasiona. Przyjmowanie suplementów wapnia w czasie posiłków lub tuż po nich może mieć podobny efekt, jednak zażywanie ich pomiędzy posiłkami może zwiększyć ryzyko kamieni.


Większość kamieni rodzi się bez pomocy lekarza, gdy masz jednak kamień po raz pierwszy, wezwij lekarza. Odczuwasz tak silny ból, że tylko lekarz oceni, jakiego leczenia potrzebujesz. Niepokojące objawy to nudności i wymioty, krwisty lub mętny mocz, nieefektywne parcie na mocz, uczucie pieczenia w czasie oddawania moczu lub gorączka i dreszcze (co może wskazywać na infekcję). Nawet jeśli miałeś już wcześniej kamienie na nerkach, skonsultuj się z lekarzem, gdy ból staje się nie do zniesienia. W określonych przypadkach być może będą konieczne środki przeciwbólowe zapisywane tylko na receptę i leczenie szpitalne.

 

 

Chociaż wydaje się to kłopotliwe, lekarze specjaliści zalecają, aby osoby mające kamienie w nerkach podczas ostrego ataku oddawały mocz przez kawałek gazy lub przez sitko o małych oczkach. Chodzi o to, aby złapać kamień, i zanieść go do lekarza. Ten może wykonać analizę składu kamienia i na podstawie jej wyniku doradzi, jak zmienić dietę, aby zapobiec nawrotom choroby.

Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu

http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Metoda Dorna

09.11.2014
Metoda Dorna

Fizjoterapia to bardzo szeroka dziedzina, każdy terapeuta wybiera metody jakimi chce się posługiwać w swojej pracy. Jedną z popularnych metod jest metoda Dorna. Należy ona do medycyny naturalnej i jest stosowana od ponad 30 lat. Ma ona zastosowanie przede wszystkich przy bólach grzbietu i kręgosłupa, rwie kulszowej i ramiennej, skoliozach , wadach postawy u dzieci i dorosłych oraz przy innych stanach chorobowych organów wewnętrznych spowodowanych problemami z kręgosłupem. Powstała w Niemczech i tam jest najbardziej popularne, jednak dzięki licznym szkoleniom jest już coraz bardzie powszechna głównie w Europie.

Według twórcy tej metody Dietera Dorna wszystkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych są spowodowane zaburzeniami statyczno- dynamicznymi układu kostnego i mięśniowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup jest podstawą naszego szkieletu oraz osłoną rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe. To gwarantuje nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie.

Zrotowane kręgi są przyczyna nie tylko stanów bólowych w obrębie pleców czy kręgosłupa ale także np. bolesny bark, bóle w obrębie dłoni czy ramion mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowo ustawionych stawach kręgosłupa szyjno-piersiowego.

Dzięki wieloletnim obserwacjom i badaniom terapeutów metody Dorna wiemy , że kręgosłup i jego funkcjonowanie jest w ścisłym związku z organami wewnętrznymi. Przesunięte kręgi mogą negatywnie wpłynąć na pracę narządów wewnętrznych. Z drugiej strony nieprawidłowo funkcjonujące narządy wewnętrzne mogą doprowadzić do nawracających problemów w obrębie kręgosłupa.

Jak przebiega terapia metodą Dorna:


  • Wywiad z pacjentem –jak w przypadku każdej metody przed jest bardzo ważny, dzięki niemu terapeuta uzyskuje niezbędne informacje dotyczące dolegliwości pacjenta,

  • Testy terapeutyczne niezbędne do prawidłowej dokumentacji, również postępów terapii,

  • Badanie długości KKD i ich korekcja,

  • Badanie i korekcja miednicy,

  • Badanie i korekcja poszczególnych kręgów,

  • Korekcja stawów obwodowych,

  • Ćwiczenia autokorekcji.


Jest zalecana dla wielu jednostek chorobowych, nie tylko przy bólach korzeniowych kręgosłupa. Może także pomóc wyleczyć powracające migreny, stany zapalne, bóle w obrębie żuchwy i twarzy, które często mogą być spowodowane nieprawidłowościami wynikającymi z nadmiernych napięć aparatu mięśniowo-więzadłowego.

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nie siedź zbyt długo w jednym miejscu, grożą ci - Hemoroidy

08.11.2014
Nie siedź zbyt długo w jednym miejscu, grożą ci - Hemoroidy

Hemoroidy są nierównomiernie rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi umiejscowionymi wokół odbytu. Hemoroidom wewnętrznym (wewnątrz odbytu) może towarzyszyć krwawienie, ale nie są one bolesne. Natomiast hemoroidy zewnętrzne (wokół odbytu) bywają bolesne, mogą też krwawić. Jedne i drugie mogą przyjąć formę wypadającą jako miękkie niby-guzki wystające na zewnątrz odbytu. Na powstawanie hemoroidów mogą mieć wpływ siedzący tryb życia, ciąża, a także wiek. Jeśli często cierpimy na zaparcia i defekacja wymaga dużego wysiłku, również możemy nabawić się hemoroidów   Hemoroidy nie wymagają natychmiastowej interwencji lekarza. Jeśli zauważysz w stolcu świeżą, jasnoczerwoną krew (najczęstszy objaw) - możesz najpierw spróbować różnych domowych kuracji. Podobne objawy mogą świadczyć także o innych chorobach - na przykład o stanie zapalnym lub rozwijającym się zakażeniu w jelitach, jeśli zauważysz w stolcu bardzo ciemną krew albo jeśli stolce są czarne, idź jak najszybciej do lekarza, bo jest to raczej pewny objaw krwawienia nie z poziomu odbytu, ale z górnej części przewodu pokarmowego. Lekarz powinien się także dowiedzieć o każdym silnym krwawieniu z odbytu, o niemożności utrzymania stolca, a także o sytuacji, w której nagle pojawia się lub narasta ból.   Dolegliwość ta jest bardzo częstym problemem, a jednak wielu ludzi wstydzi się iść z hemoroidami do lekarza. Bolesne pieczenie, swędzenie, krwawienie..... W aptekach można kupić rozmaite leki na tę przypadłość w postaci maści, kremów, specjalnych płatków do mycia czy czopków. Zasadą podstawową, potwierdzoną przez wielu lekarzy, jest unikanie dostępnych bez recepty środków, których nazwa (lub któregoś ze składników) kończy się na -kaina. Zawierają one substancje działające przeciwbólowo - rzeczywiście przynoszą szybką ulgę, ale stosowane regularnie pogarszają tylko sytuację, powodując podrażnienia. Można sięgnąć także po opisane niżej sposoby - są naprawdę skuteczne.   Hemoroidy - porady

  • Napełnij wannę ciepłą wodą i weź długą, odprężającą kąpiel. Siedź z podniesionymi kolanami, aby ciepła woda miała łatwiejszy dostęp do okolic odbytu. Przekonasz się, że poczujesz ulgę. Ciepła woda poprawia krążenie krwi w chorym rejonie, przez co zmniejsza obrzęk żył.
  • Przed wejściem do wanny możesz dosypać do wody garść soli gorzkiej (epsomitu) - to wzmocni jeszcze efekt obkurczania się obrzękniętych hemoroidów. Rozmieszaj sól, aby dokładnie rozpuściła się w wodzie.
  • Nie musisz nalewać pełnej wanny wody za każdym razem, kiedy potrzebujesz ulgi w bólu. W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym można kupić specjalne miski do nasiadówek, przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Możesz także wykorzysta do tego bidet, jeśli tylko masz go w domu (i jeśli... się w nim zmieścisz). Napełnienie miski czy bidetu trwa o wiele krócej niż napełnienie wanny, a więc możesz częściej korzystać z tej metody.
  • Jeśli dokuczają ci hemoroidy zewnętrzne, przykładaj do nich ciepłą i mokrą torebkę z herbatą. Możesz to robić kilka razy dziennie, na przykład za każdym razem, kiedy idziesz do ubikacji. Ciepło łagodzi takie dolegliwości, a zawarta w herbacie tanina działa nie tylko przeciwbólowo, ale także ściągająco (przez co zmniejsza obrzęk) i przyspiesza krzepnięcie krwi (a więc także powstrzymuje krwawienie).
  • Grubą, plastikową torbę wypełnij kostkami lodu, zawiń ją w kawałek cienkiego materiału (doskonała będzie stara poszewka na poduszkę) i usiądź na niej. Zamiast lodu możesz użyć paczki mrożonego groszku - groszek, jeśli tylko nie jest zamarznięty w jedną bryłę, a sypki, lepiej układa się i dopasowuje do kształtu ciała. Zimno kurczy obrzęknięte hemoroidy, dając błyskawicznie ulgę. Siedź tak nie dłużej niż 20 minut. Możesz to robić, kiedy zechcesz, ale pamiętaj o zachowaniu przerw między kolejnymi zabiegami (przynajmniej 10 minut). Bardzo skuteczne jest także stosowanie na przemian ciepła i zimna - 20 minut na lodzie, a potem moczenie się w ciepłej wodzie.....
  • Nasącz wacik w niedestylowanym wyciągu z oczaru wirginijskiego i przyłóż do hemoroidów. Wyciąg z tej rośliny zawiera także składnik czynny - taninę, która ściąga naczynia krwionośne i działa bakteriobójczo.
  • Odrobina wazeliny również może przynieść ulgę - wazelina jest zresztą składnikiem wielu dostępnych bez recepty środków na hemoroidy.
  • Podobnie działają witamina E w płynie oraz olejek z kiełków pszenicy. Nakładaj je wacikiem kilka razy dziennie.
  • Wypróbuj także (jeśli uda ci się znaleźć w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością) balsam zawierający żywokost lekarski albo nagietek lekarski - oba przynoszą ulgę i przyspieszają gojenie.
  • Zdziwisz się, ale znakomite właściwości łagodzące i ściągające mają tarte ziemniaki.
  • Kilka razy w ciągu dnia znajdź sobie wygodną kanapę i wyciągnij się na niej z nogami uniesionymi do góry. To, co dobre na skołatane nerwy, jak się okazuje - działa również na hemoroidy. W tej pozycji - wyciągnięty na wznak - zmniejszasz nacisk na okolice odbytu, jednocześnie poprawiając w tym rejonie krążenie krwi. Najlepiej byłoby, gdybyś za każdym razem mógł poświęcić na taki odpoczynek 30 minut. Jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia lub stania - staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję.
  • Postaraj się, żeby w twojej diecie znalazło się więcej błonnika. Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik znacząco redukuje objawy hemoroidów, w tym także ból i krwawienie. Pokarmy bogate w błonnik to głównie pełnoziarniste pieczywo, kasze i płatki, owoce i warzywa, brązowy ryż, orzechy.
  • Kiedy jesz więcej błonnika, musisz także więcej pić, aby uniknąć zaparcia. Pij tyle płynów, żeby twój mocz był blady i wodnisty, a nie ciemnożółty.
  • Każdy, kto dużo siedzi, powinien także dużo stać! Jeśli pracujesz przy biurku, raz na godzinę zrób sobie pięciominutowy spacer. Każde wstanie z krzesła to zmniejszenie ciśnienia na okolicę odbytu (a to właśnie ciśnienie jest współodpowiedzialne za powstawanie hemoroidów.
  • Także podnoszenie ciężkich rzeczy wywołuje wzrost ciśnienia w naczyniach krwionośnych w okolicy odbytu. Jeśli trzeba przenieść kanapę lub szafę - poproś znajomych o pomoc. Jeśli wstydzisz się mówić o hemoroidach - powiedz, że bolą cię plecy.
  • Jeżeli na siłowni wyciskasz sztangę - unikaj podnoszenia ciężarów z pozycji kucznej. Kiedy kucasz, a potem wstajesz z dużym obciążeniem, ciśnienie w okolicy odbytu wzrasta. Unikaj także ćwiczeń wymagających długotrwałego siedzenia, na przykład jazdy na rowerze stacjonarnym.
  • Jeśli nie chcesz mieć hemoroidów, powinieneś unikać naprężeń. Jeżeli zatem czujesz, że musisz iść na stronę - po prostu idź. Jeśli tego nie zrobisz - możesz dostać zaparcia. Mając zaparcie, wkładasz więcej wysiłku w tę codzienną czynność. A to najprostsza metoda na nabawienie się hemoroidów.
  • Po załatwieniu potrzeby użyj zwykłego, białego, niearomatyzowanego papieru toaletowego zwilżonego lekko zimną, bieżącą wodą. Papiery aromatyzowane czy kolorowe - choć ładne - zawierają dużo dodatkowych składników chemicznych, które mogą wywoływać podrażnienia.

Po użyciu papieru wytrzyj odbyt raz jeszcze - tym razem sięgnij po chusteczki do twarzy, które zawierają bezzapachowy krem nawilżający.   Autor: Zbigniew Hamer, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sekretyzdrowia.blogspot.com/

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się