Art

Kminek

17.05.2016
Kminek

Kminek to dobrze znane i często wykorzystywane zioło. Jest częstym składnikiem potraw, a także rośliną wykorzystywanych w naturalnych suplementach. Ułatwia trawienie potraw z kapusty i cebuli.

Owoc kminku zawiera cenny związek karwon, z którego otrzymuje się olejek kminkowy. Zawiera on cenny olejek eteryczny, a także białka, flawonoidy, cukry, sole mineralne i kwasy organiczne.

Jak działa kminek?

Kminek zmniejsza i pomaga pozbyć się stanów skurczowych w przewodzie pokarmowym. Pomaga przywracać amplitudę ruchów perystaltycznych jelit. Pobudza także wydzielanie soków trawiennych, zapobiega wzdęciom, a także ułatwia przyswajanie składników pokarmowych. Jest częstym składnikiem w środkach zapobiegającym wzdęciom. Nadaje się do stosowania zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Kiedy go stosować?

Preparaty z kminkiem zalecane są przy zaburzeniach trawiennych, a także bólach brzucha, utracie apetytu, wzdęciach, nieregularnych wypróżnieniach i nadmierna fermentacją. Kminek zalecany jest także u kobiet karmiących, kiedy potrzebne jest zwiększenie laktacji.

Domowe kuracje z kminkiem

Syrop kminkowy

Zmiksuj łyżkę stołową kminku i wymieszać go w szklance gorącej wody. Pozostawić go na 20-30 minut pod przykryciem, a następnie przecedzić. Po przestudzeniu osłodzić miodem lub ksylitolem. Podawać kilkakrotnie w ciągu dnia po 1 łyżeczce, może być stosowany u dorosłych i u dzieci. Skutecznie działa przeciw wzdęciom.

Zioła wspomagające trawienie

Przygotuj mieszankę: 50 g kminku, i po 25 g owoców kopru włoskiego, korzenia lukrecji, drapacza lekarskiego i ziela krwawnika. Zioła wymieszać i parzyć z nich herbatkę używając 1 łyżkę mieszanki. Zioła należy pić przed każdym posiłkiem, około pół szklanki.

Domowe kuracje są często równie skuteczne jak apteczne kuracje. Działanie kminku zostało potwierdzone, wpływa na poprawę trawienia, likwiduje wzdęcia, działa moczopędnie i pobudzająco na serce. Kminek warto dodawać do potraw- sosów potraw kapustnych, bigosu, a także do pieczywa. To prosty sposób na naturalne wspomaganie organizmu.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Bursztyn jak lekarstwo

17.05.2016
Bursztyn jak lekarstwo

Bursztyny to zastygnięta wiele wieków temu żywica drzew. Można znaleźć do nad brzegiem morza, najczęściej po sztormach, albo wydobywać w kopalniach. Bardzo popularna jest biżuteria i ozdoby z bursztynu. Piękne kamienie, o różnych kształtach i zabarwieniu są piękne i chętnie kupowane.

Bursztyn ma jednak także inne zastosowanie, to także lek na wiele dolegliwości. Dawniej uważano, że bursztyn zapewniał młody wygląd skóry, dlatego panie nosiły go często tak aby miał bezpośredni kontakt ze skórą. Uznawano kamień za talizman, który ma życiodajna moc. Wykorzystywano także jego właściwości przeciwbólowe. Przykładając bursztyn można było zmniejszyć ból, to dzięki zawartości kwasu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Przykładano go na rany i stosowano w przypadku bólu zęba. Dziś takie metody nie są często praktykowane. Warto jednak mieć w domu większy bursztyn i pamiętać i nim w przypadku dolegliwości bólowych, warto korzystać z naturalnych metod i sprawdzać ich skuteczność na sobie.

Obecnie często można spotkać się z nalewką bursztynową, która łatwo można zrobić w domu. Do jej zrobienia potrzeba nieoszlifowanych, surowych kamieni bursztynu. Można kupić gotowe kamyczki w butelce, które należy zalać spirytusem. O odstawieniu w zacieniona miejsce, po około dwóch tygodniach lekarstwo jest gotowe. W tym czasie bursztyn uwolni swoje lecznicze właściwości i zabarwi spirytus. Kamyki zostaną na dnie.

Jak stosować nalewkę?

Zewnętrznie można stosować ją na stany zapalne i bóle mięśni. Można wcierać nalewkę kilka razy dziennie dla szybszej regeneracji. Wewnętrznie zaleca się dodawanie jej do letniej herbaty. Dzięki temu wzmocnisz organizm i zabezpieczysz przed infekcjami. Wiele osób wierzy też we właściwości przeciwnowotworowe bursztynu. Warto korzystać z naturalnych metod wzmacniania organizmu, tym bardziej, że przygotowanie nalewki jest bardzo proste i nie kosztuje wiele. Bursztyny można przywieźć z wakacji nad morzem, albo kupić w sklepach ze zdrową żywnością.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Okulary dla dzieci

15.05.2016
Okulary dla dzieci

Wady wzroku u dzieci zazwyczaj są stwierdzane przez przypadek. Maluchy nie skarżą się, że gorzej widzą. Okazuje się to kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać kształty, jednak czasem długo jest utajona. Podejrzenia pojawiają się kiedy dziecko zaczyna uczyć się czytać i pisać. U dorosłych wady wzroku nie są niczym dziwnym, noszenie okularów nikogo nie dziwi. U dzieci jest trochę inaczej. Nie jest łatwo przekonać, że trzeba nosić okulary. Jak to zrobić?

Gorszy wzrok może zniechęcić dziecko do pisania, zwłaszcza przypisywania z tablicy czy czytania w klasie przy innych dzieciach. Kiedy dziecko skarży się na problem sprawa jest już poważna i trzeba szybko zareagować. To znak, że jak najszybciej konieczna jest wizyta u okulisty. Po dobrej diagnozie problem jest już o wiele mniejszy. Najważniejsze jest podjęcie działania i zapobieganie pogorszeniu wzroku. U dzieci okulary trzeba wymieniać dość często. Dzieci bardzo szybo rosną, ale też nie uważają na okulary tak bardzo jak dorośli.

Jakie oprawki wybrać?

Powinny być lekkie, ważne są też elastyczne zauszniki, które sprawią, ze okulary dobrze będą się trzymać. Wybór zależy także od tego czy dziecko potrzebuje okularów jedynie do czytania i pisania czy konieczne jest ich noszenie w ciągu całego dnia. W drugim wypadku oprawki powinny być sportowe, tak żeby lepiej trzymały się na twarzy.

Oprawki powinno wybierać dziecko, jeśli nie będą mu się podobać może w ogóle ich nie nosić. Do wyboru jest wiele ciekawych kolorów i kształtów. Oprawki zazwyczaj trzeba wymieniać co kilka miesięcy, więc warto wybrać to co odpowiada maluchowi.

Jak zachęcić do noszenia okularów?

Jeśli rodzice lub inne dzieci w szkole czy przedszkolu noszą okulary nie będzie to dużym problemem. Dziecko często chce przymierzać okulary rodziców. Jeśli jednak nie miało wcześniej styczności z osobami noszącymi okulary warto pokazać mu postaci z bajek czy kreskówek w okularach. Wytłumaczyć jakie ma to znaczenie, dlaczego powinno się je nosić. Kiedy dziecko gorzej widzi po założeniu okularów odczuje różnicę, musi się przekonać, że to nic złego.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Mariola

16.05.2016

Hehehe fajna fotka:)

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się