Art

Kolorowanki dla dorosłych - czy to ma sens?

12.06.2016
Kolorowanki dla dorosłych - czy to ma sens?

Od kilku miesięcy kolorowanki dla dorosłych stały się bardzo popularne. Do tej pory były dedykowane jedynie dzieciom, dlaczego to się zmieniło? Okazuje się, że ma to pozytywny wpływ na emocje, a także jest dobrym sposobem na nudę. Dlaczego warto sięgnąć po kolorowanki?

Dawniej znacznie częściej wolny czas spędzano na wykonywaniu manualnych czynności, jak np. robieniu na drutach, szydełkowaniu, wyszywaniu. Dziś robótki ręczne są zapomniane w znacznej większości domów. Coraz rzadziej piszemy tez ręcznie, zdecydowanie częściej używamy klawiatury komputera, telefonu czy tabletu. Mięśnie dłoni są osłabione, pismo ulega pogorszeniu, jest niestaranne, a nawet niewyraźne. Rysowanie czy kolorowanie mogą pomóc przywrócić zdolność starannego pisania wzmacniając mięśnie. Jak się okazuje to jednak z niewielu zalet takiego spędzania czasu.

Kolorowanie może być dobrym sposobem na relaks i oderwanie od codziennych spraw. Twórcze działanie mają kojący wpływ na umysł, moją działać relaksacyjne na napięte ciało. Kolorowanie pozwala też oderwać się od stresujących myśli. Jest to metoda dla każdego, nie wymaga wcześniejszego treningu, dlatego warto spróbować czy sprawdzi się u nas.

Dlaczego warto sięgnąć po kolorowanki dla dorosłych?

Dla osób zestresowanym to świetny sposób na ukojenie nerwów, działanie twórcze sprawia, że możemy dać upust swojej fantazji i nie musimy czuć się skrępowani.

- Kolorowanie pomaga trenować koncentrację, dają możliwość skupienia się na jednym zadaniu. Osoba kolorująca myśli o tym co tu i teraz, wybiera kolory, tworzy własną kompozycję.

- Pomagają oderwać się od codziennych problemów, zatrzymują natłok myśli, który często jest problemem dla wielu osób.

- Zwiększają kreatywność, wyzwalają swobodę twórczą.

- Działają antydepresyjnie, są zalecane osobom z obniżonym nastrojem.

- Zajmują ręce i mogą być pomocne dla osób walczących z nałogiem, np. rzucającym palenie papierosów czy będącym na diecie.

Niezależnie od tego czy lubisz malować czy nie warto spróbować. Kiedy skończysz dzieło poczujesz dumę. Nawet jeśli znajdziesz czas na kolorowanie raz czy dwa w miesiącu warto to robić.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

12.06.2016
Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

Wielogodzinna praca przy komputerze jest męcząca nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla stawów nadgarstkowych. Dlatego bardzo ważne zadbanie o ich prawidłowe ułożenie na klawiaturze. Wiele godzin pracy przez kilka lat może prowadzić do poważnych schorzeń, które mogą prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych, albo usztywnienia stawów.

Najgorszą pozycja jest zwisanie dłoni nad klawiatura komputera. Zamyka to kanał stawu nadgarstkowego, w którym znajdują się naczynie krwionośne. Najlepszym rozwiązaniem jest klawiatura ergonomiczna, która ma podzielona klawisze na dwie części. Dzięki temu ręce mogą spoczywać na klawiaturze. Innym dobrym rozwiązaniem jest specjalna podkładka na dłonie. Zapobiega to nadmiernemu zgięciu grzbietowemu dłoni. W pracy przy komputerze ważne jest zachowanie stawów nadgarstkowych w prostej pozycji.

Poza podkładkami pod ręce ważne są także przerwy w pracy, dzięki nim dłonie i stawy nadgarstkowe mogą się rozluźnić. Minimum co godzinę odrywaj się od komputera. W tym czasie opuść ręce na dół, tak żeby krew zaczęła w nich szybciej krążyć. Poza tym wykonać kilka prostych ćwiczeń. Potrząśnij dłońmi, umieć ręce do góry i wykonaj ruch „wkręcenia żarówek”. Jeśli nie masz możliwości wykonanie tego ćwiczenie przy biurku wybierz bardziej dyskretne- połóż dłonie płasko na biurku i na przemiennie złączaj i oddalaj palce od siebie. Następnie wykonaj krążenie nadgarstków i pomasuj chwile obolałe miejsca.

Pamiętaj też o prawidłowej postawie. Odcinek lędźwiowy powinien być podparty w czasie pracy, a barki luźnie. Zbyt napięte ramiona i barki, mogą prowadzić do przeniesienie napięcia na stawy nadgarstkowe. Koryguj swoja postawę, jeśli o tym nie pamiętasz, ustaw przypomnienie w telefonie i co kilkanaście minut koryguj ustawienie ciała. Początkowo może wydawać się to uciążliwe, ale już po kilku dniach przypomnienia nie będą potrzebne, a zdrowe nawyki postawy staną się nawykiem.

Unikaj długiego przesiadywania bez ruchy. Takie sytuacje najczęściej predysponują do zmęczenia mięśni i złego ustawienia ciała.

Pamiętaj o ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających każdego dnia. Poświęć na to nawet 10-15 minut każdego ranka. Skup się szczególnie na mięśnie placów, ramion i brzucha. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, które dobrze wpłyną na postawę, sylwetkę i samopoczucie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

10.06.2016
Zaparcia u dzieci - jak radzić sobie z problemem?

Zaparcia to dolegliwość dotycząca także dzieci, pozornie niegroźne dolegliwości mogą być bardzo kłopotliwe. Mogą dawać różne objawy, w zależności od wieku i czasu trwania. Mogą powodować dolegliwości bólowe brzucha, rozdrażnienie dziecka i płaczliwość. Dziecko nie czuje się komfortowo i niechętnie je koleje posiłki.

Problem u dzieci może pojawić się z wielu powodów. Często świadomie dziecko wstrzymuje stolec, po odstawieniu pieluch, co może doprowadzić do zaparć. Innym powodem może być też zbyt duża ilość cukru i produktów wysoko przetworzonych w diecie. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie zmian w menu dziecka.

Co jeszcze warto zrobić?

- Dieta bogato resztkowa- z dużą ilością warzyw i owoców, a także kasz, zmieników, ciemnego pieczywa. Taka dieta z wysoka zawartością błonnika najczęściej przynosi najlepsze rezultaty i sprawia, że dziecko ma więcej energii.

- Duża ilość płynów, najlepsza będzie woda niegazowana, oraz herbatki ziołowe. Dla dziecka zaleca się wypijanie minimum 3-4 szklanek takich płynów dziennie.

- Zwiększona aktywność fizyczna, która sprzyja perystaltyce. Warto poświęcić więcej czasu na wspólne spacery, albo zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia ruchowe. Kiedy dziecko polubi aktywność, stanie się ona ważną częścią dnia i nie trzeba będzie o niej przypominać.

- Obserwacja dziecka. Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą efektu, możliwe że konieczne będzie wspomaganie lekami.

Lekarz powinien wykonać kilka badań diagnostycznych no. Test Hintona czy wlew kontrastowy jelita grubego. Są to badanie bezpieczne dla dziecko, a co najważniejsze bezbolesne. Ważna jest szybka reakcja rodziców. Zaparcia można całkowicie wyleczyć. Najczęściej proste zmiany w diecie i zapewnianie aktywności fizycznej są wystarczające. W razie nawrotu dolegliwości konieczna jest wizyta u lekarza. Obserwacja dziecka to najważniejszy krok, nie można doprowadzać do poważniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do przewlekłego bólu brzucha u dziecka.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się