Art

Masaż bambusami

01.05.2015
Masaż bambusami

Masaż pałeczkami bambusowymi to masaż tkanek głębokich, działający głównie relaksacyjnie na tkanki. Skutecznie wpływa na rozluźnianie nadmiernie napiętych mięśni i przynosi ulgę. To dobry sposób na rozładowanie napięcia mięśniowego, na które często skarżą się osoby zestresowane. Masaż bambusami może być dobrą alternatywą dla klasycznego masażu relaksacyjnego.

Jak wygląda masaż bambusami?

Wykonuje się go wcześniej ogrzanymi pałeczkami bambusowymi. Mają one różną wielkość i grubość. Na pokrytym olejkiem ciele bambusy gładko się przesuwają, dzięki temu „wałkują” i rolują mięśnie przynosząc rozluźnienie. Taki masaż usprawnia krążenie krwi, rozluźnia mięśnie i niweluje ból.

Masaż obejmuje całe ciało. Rozpoczyna się masażem stóp, następnie kończyny dolne, okolicę grzbietu i karku. Różne rozmiary pałeczek bambusowych stosowane są do różnych grup mięśniowych. Na początku masażysta używa pałeczek o większej średnicy, żeby przygotować rozgrzać i przygotować większe partie ciała. Następnie przechodzi do kolejnych części ciała i sięga po bambusy o mniejszym przekroju, a także miotełki bambusowe.

Masaż pałeczkami bambusowymi może być wykonywany jako główny zabieg, jednak można łączyć go z innymi formami terapii np. drenażem limfatycznym, masażem tajskim czy praktyką medycyny chińskiej.

Zabieg trwa od 45-60 minut. Efekt rozluźniający utrzymuje się nawet do kilkunastu dni. Może przynieść znaczną ulgę osobom, które mają problemy z bolesnością mięśni głównie pleców i karku, a także z migrenami i zapaleniami stawów.

Masaż dotlenia mięśnie i pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Przeciwwskazaniami do tego zabiegu są świeże rany i blizny, ryzyko wystąpienia krwotoku, stany zapalne skóry, nowotwory, a także ciąża.

Bambusy nie powodują uczuleń, ani nie podrażniają skóry pacjenta. Bambus ma właściwości bakteriobójcze, jest bardzo lekki i wytrzymały, dzięki czemu jest dobrym przyrządem do masażu. Dzięki nim można dotrzeć do mięśni głębokich i skutecznie je rozluźnić. Masaż jest bardzo przyjemny w odczuciach, lekko ciepłe pałeczki potęgują uczucie rozluźnienia. Dla jednych może to być zbędny gadżet, ale jeśli ktoś regularnie korzysta z masaży odmiana może być przyjemna. Dobrze poczuć na swojej skórze działanie i ocenić samemu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

30.04.2015
Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Większość kobiet przez kilka dni w miesiącu cierpi z powodu bólów menstruacyjnych, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Bolesność jest związana z ruchami mięśniówki macicy. Takie objawy dotyczą większości kobiet, a szczególnie silne bóle odczuwają młodsze kobiety. Najczęstszym objawem są skurcze dolnych partii mięśni brzucha, które mogą promieniować do dolnej części kręgosłupa, głównie do  odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Zwykle ból występuje się przez około 12-24 godziny, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się nawet przez kilka dni.

Dostępnych jest wiele leków na bóle menstruacyjne, jednak zażywanie ich przez kilka dni w miesiącu nie jest korzystane dla zdrowia. Tabletki podrażniają żołądek i pozbawiają organizm naturalnej flory bakteryjnej. Można zostawić je na wyjątkowo bolesne dni i wypróbować kilka domowych sposobów na złagodzenie dolegliwości bólowych.

Oto kilka sposobów:


  1. Ciepłe okłady pomagają rozluźnić mięśnie. Watro przyłożyć do brzucha termofor z ciepłą wodą, ewentualnie poduszkę elektryczną, albo butelkę z ciepłą wodą. To jedna z najskuteczniejszych metoda złagodzenie dolegliwości bólowych.

  2. Napary z ziół także pomagają się rozluźnić, szczególnie polecane są działa o działaniu rozkurczowym np. mięta, szałwia czy rumianek. Pite kilka razy dziennie działają łagodząco na dolegliwości menstruacyjne.

  3. Aktywność fizyczna, a szczególnie spacery, joga czy pilates pomagają rozluźnić mięśnie i uwalniają ciało od skurczy. Mimo, że czasem nie mamy ochoty się ruszyć warto wspomóc się niewielką aktywnością. Bardziej intensywny trening można przełożyć na inny dzień, ale ćwiczenia rozluźniające i rozciągające mogę przynieść wyraźną ulgę.

  4. Cynamon dodawany do potraw i napojów skutecznie łagodzi bóle miesiączkowe, a także pomaga uregulować cykl miesiączkowy.

  5. Unikaj kawy i napojów z kofeiną. Nawet niewielka ilość może zwiększyć skurcz mięśni i nasilić dolegliwości bólowe.


 

Kilka prostych sposobów może znacznie poprawić samopoczucie w dni kiedy ból jest mocny. Szczególnie polecam termofor i  chwilę odpoczynku, co jest szczególnie przyjemne. Po leki najlepiej sięgać w ostateczności, kiedy domowe sposoby nie są skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

II miesiąc ciąży

29.04.2015
II miesiąc ciąży

II miesiąc ciąży

Jeśli nie ogłosiłaś tej wspaniałej nowiny światu, nikt nawet nie domyśla się, że jesteś w ciąży. Ty wiesz o tym doskonale, bo z każdym dniem twoje ciało daje ci to do zrozumienia coraz bardziej. Uczucie ciągłego zmęczenia, nieustanna bieganina do toalety i nudności trwające nawet cały dzień utwierdzają cię w przekonaniu, że zabawa zaczęła się na dobre. Co słychać u malucha?

5 tydzień

Maluszek przypomina kijankę wielkości pestki cytryny. W tym tygodniu wykształci się pierwszy i najważniejszy układ – krwionośny. Maleńkie serduszko jest niewiele większe niż ziarnko maku i już bije. Zobaczyć to będziesz mogła podczas badania usg. Powstanie też cewa nerwowa, z której wykształci się mózg oraz kręgosłup.

6 tydzień

Mierząc od czubka głowy do pośladków kruszyna ma około 0,5 cm. Pomiar wykonywany jest w ten sposób, ponieważ później wykształcone nóżki są tak maleńki i zgięte, że trudno byłoby dokładnie określić ich wielkość. W tym tygodniu powstaną policzki, szczęki, podbródek, nerki, płuca i wątroba. W zagłębieniach po obu stronach głowy wytworzą się przewody słuchowe, a czarne kropeczki zamienią się w oczy. Małe serduszko pracuje już bardzo intensywnie i uderza 80 razy na minutę.

7 tydzień

W tym tygodniu nerki rozpoczynają samodzielne wydalanie niepotrzebnych produktów przemiany materii. Dziecię jest już 10 tyś razy większe niż w momencie poczęcia i ma około 1 cm długości. Mózg rozwija się w zawrotnym tempie i w ciągu godziny przybywa w nim 6 tyś komórek. Powstają usta i język oraz zalążki rączek i nóżek.

8 tydzień

Dziecko ma już około 1,3 cm. Wykształcają się wargi, nos, powieki, nóżki i plecy. Serduszko bije z częstotliwością 150 uderzeń na minutę. Choć jeszcze tego nie czujesz, maluch wykonuje pierwsze spontaniczne ruchy, takie jak poruszanie kończynami i skręcanie tułowia.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Częste oddawanie moczu

  • Nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty

  • Zawroty i bóle głowy

  • Zgadę

  • Zaparcia

  • Awersje i zachcianki jedzeniowe

  • Uczucie ciężkości piersi

  • Mleczną wydzielinę z pochwy

  • Lekkie zaokrąglenie brzucha

  • Niestabilność emocjonalną


W drugim miesiącu niektóre mamy skarżą się na poczucie tzw. „braku ciąży”. Nie należy się martwić. Już niebawem nieustanne nudności rozwieją wszelkie wątpliwości. Szczęśliwe te, których dolegliwość ta nie dotknie.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się