Art

Mudry

07.07.2015
Mudry

Mudry to specjalne pozycje dłoni i układy palców, które mają działanie energetyzujące, wzmacniające i profilaktyczne. Wywodzą się z Ajurwedy, czyli systemu medycyny indyjskiej. Tradycyjna medycyna indyjska uważa, że nadmiar lub niedostatek któregoś z elementów-słońca, powietrza, nieba, ziemi lub wody, jest przyczyną choroby i różnych dolegliwości, gdyż polega na zachwianiu równowagi mikrokosmosu naszego ciała. Można to zbilansować, według reguły wyrównania energii występuje wtedy, gdy czubkiem któregoś z palców dotknie się opuszka kciuka. Aby zredukować któryś z elementów należy lekko nacisnąć kciuk, natomiast by wzmocnić jakiś element należy kciukiem lekko nacisnąć odpowiedni opuszek palca. Tylko serdeczny i mały palec nie wpływają na siebie wzajemnie.

Te specjalne układy dłoni i palców często stosowane są podczas rytuałów religijnych i medytacji przez mnichów. Dzięki rozpowszechnieniu praktyki jogi, mudry stają się coraz bardziej popularne.

Stosowanie mudr jest całkowicie bezpieczne dla ćwiczącego, niezależnie od tego na jakie schorzenie cierpi. Na dłoniach znajduje się wiele punktów przepływu energii ożywiającej nasz organizm. Wszystkie ćwiczenia wykonujemy bez naprężania mięśni i bez wysiłku. Po prostu palce stykamy z delikatnym naciskiem. Ćwiczenia należy wykonywać obydwoma dłońmi. Ogólny czas ćwiczeń nie powinien być krótszy niż 45 minut dziennie, lub rozłożony np. 3 razy po 15 minut.

Mudry nie powodują żadnych skutków ubocznych, a mogą jedynie pomóc. Przy niektórych schorzeniach na efekty należy poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Zdarza się jednak, że przy chorobach lekkich lub niezaawansowanych efekty uzyskujemy po jednym lub kilku dniach ćwiczeń.

Ćwiczenie mudr leczy nerwice, szybko uwalnia od stresu i jego skutków, poprawia samopoczucie, ułatwia zapamiętywanie i koncentrację, a także podwyższa sprawność seksualną. Nie ma przeciwskazań do ich wykonywania. Ćwicząc codziennie bardzo szybko zauważymy ich pozytywny wpływ na nasz organizm. Liczy się wytrwałość, choroby rozwijają się latami i potrzeba czasu żeby złagodzić ich przebieg. Początkowo przy pierwszym kontakcie z mudrami wiele osób podchodzi do nich sceptycznie. Warto jednak skorzystać ze starożytnych sposobów, które sprawdzają się od wieków. Naukowcy potwierdzili, że pole elektromagnetyczne wokół człowieka zmienia się w wyniku każdego ruchu dłoni. Mudry działają więc na nas na poziomie energetycznym, a ich pozytywny wpływ polega na usprawnianiu przepływu energii i likwidowaniu blokad energetycznych. Warto spróbować i przekonać się o ich działaniu na sobie.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Witamina A - musisz to wiedzieć!

06.07.2015
Witamina A - musisz to wiedzieć!

Witamina A

Jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia? Jakie są symptomy jej niedoboru? Gdzie jej szukać? Przygotowaliśmy dla Was garść informacji w postaci infografiki.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ser kozi

06.07.2015
Ser kozi

Ser kozi jest bardzo bogaty w wartości odżywcze i jest polecany jest on wszystkim osobom chcącym się zdrowo odżywiać. Mleko krowie ze względu na zawartość kazeiny często powoduje alergie pokarmowe. Kozie mleko często łatwiej przyswajalne. Ma wiele wartości odżywczych. Naukowcy twierdzą, iż kozy potrafią lepiej bronić się przed zanieczyszczeniami środowiska oraz niektórymi chorobami. Maja również zdolność pozbywania się z organizmu szkodliwych pierwiastków, które mogą przedostać się do mleka. Wszystko to sprawia, że mleko i sery kozie są zdrowe i łatwo przyswajalne przez nasz organizm.

 

Sery kozie zawierają wiele niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych: białko, cynk, kwas foliowy, witaminy z grupy B i A. Znajdziemy w nich także wiele  mikroelementów mi.: wapń, fosfor, magnez czy potas. Jedna szklanka mleka koziego dostarcza nam aż 33 proc. dziennego zapotrzebowania wapnia oraz 17 proc. dziennego zapotrzebowania białka.

 

Ser kozi jest odpowiedni dla każdego. Powinny go jeść dzieci, osoby młode i starsze. Naukowcy twierdzą iż przetwory kozie mają pozytywny wpływ na choroby takie jak- anemia, schorzenia wątroby, oskrzeli i płuc, astma, egzema, ostry katar żołądka i jelit. Regularne spożywanie przetworów z koziego mleka chroni przez zawałami, chorobami układu krążenia oraz sprzyja w obniżeniu złego cholesterolu we krwi.

Sery kozie zawierają mniej laktozy niż produkty z mleka krowiego dlatego są lepiej przyswajalne u osób z jej nietolerancją pokarmową. Dodatkowo sery kozie posiadają znacznie mniejszą zawartość kazeiny, która jest przyczyną wielu uczuleń.

 

Sery kozie są bardzo zdrowe i coraz częściej goszczą na stołach. Można spotkać sery kozie typu:

- twaróg,  można zastąpić nim tradycyjny twaróg i przygotować z niego sernik czy      użyć jako farsz do pierogów,

- camembert pokryty warstwą pleśni, często można spotkać sery z dodatkiem orzechów czy bakalii, są bardzo wykwintne i ciekawe w smaku,

- mozzarella, świetny do sałatek, lub pizzy,

- ser żółty, ma nieco inny smak, ale można zastąpić nim tradycyjny żółty ser.

 

Na rynku jest coraz więcej alternatyw dla osób, które nie tolerują mleka krowiego, albo chcę odmiany. Warto sięgać po nowe produkty, które wzbogacą codzienną dietę i dostarczą cennych wartości odżywczych.

 

 

 Autorka: Daria Występek 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się