Art

Najlepsze postawonienia noworoczne, które zapewnią lepsze zdrowie

02.01.2017
Najlepsze postawonienia noworoczne, które zapewnią lepsze zdrowie

Nawet jeśli co raku nie udaje się dotrzymać noworocznych postanowień nie zniechęcaj się i postaraj się wprowadzić chociaż jedną zmianę. Najczęstszym powodem niepowodzeń jest chęć wprowadzenie zbyt wielu zmian naraz. Dlatego skup się na jednym celu, dzięki temu unikniesz stresu i dodatkowych frustracji. Zmiany wprowadzane powoli i konsekwentnie mają największą szansę na powodzenie.

Zacznij małymi krokami, im dłużej wytrwasz tym łatwiej będzie wytrwać. Kiedy się uda, poczujesz że masz więcej energii i wiary w siebie. Może to być dobrym impulsem do kolejnych zmian. Jakie postanowienia warto podjąć mając na uwadze lepsze zdrowie?

1. Rzucę palenie.

Nałogi nie są łatwe do porzucenia, ale palenia papierosów rujnuje zdrowie, samopoczucie, a także jest bardzo kosztowne. Osoby palące szybciej się starzeją, mają problemy ze zdrowiem, wyglądem skóry. Warto podjąć wysiłek i uwolnić się od nałogu. Znajdź zajęcie, które odciągnie twoje myśli do palenia, postaw na sport, zacznij uczyć się języka obcego, zajmij swoje myśli czymś innym.

2. Schudnę.

Nie jest to łatwe, kiedy dietę traktuje się jako coś chwilowego. Trwała zmiana nawyków żywieniowych jest znacznie skuteczniejsza. Jeśli ciężko wprowadzić zmiany zacznij od prostych zmian, poradź się dietetyka albo znajomych którzy odżywiają się zdrowo. Na początku ogranicz cukier, ciężkostrawne potrawy. Zdrowa dieta nie wiąże się z wiecznymi ograniczeniami. Możesz jeść węglowodany, one wcale nie tuczą, ważne żeby nie jeść ich w połączeniu z dużą ilością tłuszczu. Małymi krokami najskuteczniej zmienisz nawyki.

3. Zacznę regularnie ćwiczyć.

To jedno z najczęstszych postanowień. Nie ma sensu za dużo planować, trzeba działać. Ubierz się cieplej i idź na szybki spacer, zrób prosty zestaw ćwiczeń. Poświeć 15 minut na aktywność każdego dnia, na tyle każdy ma czas. Przestać szukać wymówek, zawsze jakieś się znajdą. Zawalcz o lepsze ciało i przede wszystkim samopoczucie. Po kilku tygodniach kiedy aktywność stanie się nawykiem będzie ciężko przestać. Twoim celem powinno być dążenie do 3-4 treningów tygodniowo trwających około 60 minut. Wybierz sport, który będzie sprawiał przyjemność.

4. Nauczę się języka obcego.

Wymaga to dużej samodyscypliny, ale jest warte wysiłku. Nawet jeśli wydaje się, ze zabiera to zbyt dużo czasu i pieniędzy jest wiele dostępnych możliwości. Szkoły językowe mają wiele udogodnień dla osób pracujących, można skorzystać z internetowych szkoleń. Uczyć można się też samemu, łatwy dostęp do obcojęzycznych stacjo telewizyjnych, książek, czasopism powinien to ułatwić. Nie musisz opanować języka perfekcyjnie, postaraj się opanował podstawy, które umożliwią porozumiewanie na wakacjach. To dobry sposób na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji i zwiększenie połączeń neuronów. Nauka nowych umiejętność to najlepszy sposób na zapobieganie kłopotów z pamięcią.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

01.01.2017
Rytuały, które dodadzą Ci energii w nowym roku

Nowy rok to czas kiedy możesz mieć wiele nowych postanowień, starać się poprawić jakość życia i czasu wolnego. Nie zawsze musi wiązać się to z dużymi wyrzeczeniami. Zadbaj o siebie w nowym roku, znajdź codziennie chwilę dal siebie i zajmij się jednym  z tych rytuałów. Pomoże to się wyciszyć, zrelaksować i poczuć się lepiej w codziennym pędzie.

1. Doceniaj małe rzeczy.

Doceń czas na poranną herbatę, albo owocowy koktajl. Wypij go spokojnie i uważnie. Znajdź na to czas każdego ranka, pomoże to lepiej rozpocząć dzień. Aromaty pobudzających olejków eterycznych pomogą się obudzić i nastroją pozytywnie.

2. Odłóż telefon.

Codziennie postaraj się odłożyć telefon, komputer czy tablet na minimum godzinę. Poświęć ten czas na spacer, spotkanie ze znajomymi, poczytaj książkę. Uzależnienie od internetu sprawia, że mamy na to coraz mniej czasu.

3. Zadbaj o jakość czasu wolnego.

Czas dla siebie to bardzo ważny element każdego dnia. Postaraj się dobrze go wykorzystywać, nawet jeśli masz tylko 30-60 minut wykorzystaj go w dobry sposób. Idź na spacer, zrób ulubiony trening, idź na jogę, medytuj. Rób to co sprawia Ci radość i przynosi korzyści dla zdrowia. Pomoże to szybciej się zregenerować i skupić się na nowych zadaniach.

4. Zrób coś innego.

Nie trzymaj się kurczowo schematu, szukaj nowych rozwiązań. Może to dotyczyć każdej sfery życia. Spróbuj nowych przepisów, przeczytaj książkę z nowego gatunku, idź na wystawę sztuki, naucz się pływać jeśli o tym marzysz. Nowe doświadczenia poszerzają horyzonty, dzięki nim w mózgu tworzą się nowe połączenia. Zrób coś dla siebie, nigdy nie jest na to za późno.

5. Podsumuj ostatni rok.

Początek roku to dobry moment na przemyślenie i podsumowanie ubiegłego. Pomyśl czego się nauczyłaś, z czego jesteś dumna, co warto zmienić. Może zabrakło co odwagi na jakieś działania. Podsumowanie i zamknięcie starych spraw to najlepszy sposób, żeby zacząć nowe postanowienia. Postaraj się wykorzystywać szanse, które daje ci nowy rok.

6. Stwórz tablicę marzeń

Napisz na niej swoje marzenia, albo naklej zdjęcia, które je obrazują. Wpisz motywujące afirmacje, zdjęcia osób, które cię inspirują. Zdjęcie miejsca wymarzonych wakacji. Wizualizacja pomaga w realizacji marzeń, kiedy będziesz codziennie patrzeć na tablicę znajdziesz w sobie więcej motywacji do realizacji działań.  

 

Daria Występek  

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Zdrowe nawyki na nowy rok

31.12.2016
Zdrowe nawyki na nowy rok

Nie warto czekać z wprowadzeniem zdrowych nawyków, jednak nowy rok to ciągle dla wielu osób dobry impuls do zmian. Warto stawiać sobie małe, realne cele i zrozumieć, że warto w porę zadbać o swoje zdrowie.

Cele nie powinny być zbyt trudne, ważne żeby dawały szybko zauważalne rezultaty, wtedy o wiele łatwiej będzie w ich wytrwać.

Oto trzy główne cele, na których warto się skupić:

 

Ograniczenie cukru

Całkowita rezygnacja z cukru nie jest łatwa, ale warto zwracać uwagę na etykietki i wybierać lepsze opcje na zdrowia. Cukier jest bardzo szkodliwy, a większość ludzi jest od niego uzależniona. Cukier jest w większości przetworzonych produktów spożywczych, na początku warto skupić się na wykluczeniu produktów które zawierają go najwięcej. Nie jedz gotowych słodyczy, batoników czy czekolad. Wybieraj domowe słodkości, do których dodasz ksylitol, stewie, albo posłodzisz je daktylami. Nie pije jest słodzonych napojów i dosładzanych soków, które nie ją zdrowe.

Naturalnym cukrem, który nam nie zaszkodzi jest ten zawarty w owocach, nie trzeba się go obawiać.

 

Jedz zdrowe tłuszcze

Orzechy, awokado czy pestki to zdecydowanie najlepsze źródła łuszczu w diecie. Ocenia się, że spożywanie około 50 g tym produktów z ciągu dnia zmniejsza śmiertelność. Szczególnie dobrze wpływają na układ sercowo- naczyniowy. Tłuszcze nie muszą być szkodliwe, trzeba wybierać je rozsądnie i dostosować o swoich potrzeb.

Orzechy czy awokado można podać na wiele sposobów, na słodko i wytrawnie. Warto poznać bliżej te produkty.

 

Więcej warzyw i owoców

Szczególnie zielona warzywa liściaste mają zbawienny wpław na nasze zdrowie. Coraz popularniejsze zielone koktajle powinny być częścią tygodniowego jadłospisu. Włączaj warzywa lub owoce do każdego posiłku, dzięki temu szybciej poczujesz sytość, a przy okazji dostarczysz sobie cennych składników odżywczych.

Większa ilość błonnika pomoże utrzymać szczupłą sylwetkę i lepsze zdrowie.

 

Picie wody

Przyjmowanie odpowiedniej ilości niesłodzonych napojów jest bardzo istotne. Zarówno latem jak i zimą powinno się wypijać około 1,5 litra wody lub herbat ziołowych, bez dodatku cukru. Ilość płynów powinna być większa kiedy dodatkowo uprawia się sport.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się