Art

Najlepsze źródła żelaza

20.02.2017
Najlepsze źródła żelaza

Żelazo to jeden z najważniejszych pierwiastków. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Musi być przyswajane w pożywienia, ponieważ organizm nie potrafi go sobie sam wytworzyć.

W organizmie mamy około 4-5 gram żelaza. Większość tego pierwiastka znajduje się z hemoglobinie., czyli białku które umożliwia pobieranie tlenu i oddawanie go do tkanek. Żelazo obecne w szpiku kostnym jest wykorzystywane w procesie tworzenia czerwonych krwinek. To bardzo ważny życiowo pierwiastek, umożliwia też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pomaga wzmocni układ odpornościowy i zapobiega infekcjom.

Gdzie szukać żelaza?

Występuje w bardzo wielu grupach produktów. W największych ilościach występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego.

- Mięso - podroby szczególnie wątroba, nerki. Najwięcej żelaza zawiera wołowina i cielęcina.

- Jaja- dobre źródlo żelaza i innych cennych składników odżywczych.

- Warzywa i owoce: rośliny strączkowe- soja, soczewica, ciecierzyca, fasola), pietruszka, szczypiorek, koperek, jarmuż, morele (szczególnie suszone), orzechy

- Produkty zbożowe: kasza jaglana i kasza gryczana (dodatkowo są doskonałym źródłem cynku), amarantus, komosa ryżowa, płatki i otręby owsiane, pełnoziarniste pieczywo, otręby pszenne

- Pestki i nasiona: pestki dyni, siemię lniane, sezam, nasiona chia, mak.

- Sporo żelaza zawierają przyprawy takie jak: tymianek, majeranek, oregano, bazylia, cząber, curry, mięta, zioła prowansalskie, kurkuma i kmin rzymski. Przyprawy warto dodawać do potraw, mimo że nie zawierają one dużych ilości żelaza mogą korzystnie zadziałać na zdrowie.

Dodatkowo, w formie uzupełnienia diety warto korzystać z herbatki z pokrzywy, zalecanej przy anemii. Najlepiej korzystać z liści i korzenia, które sami zbieramy.

Dzienna dawka spożycia żelaza to około 10 mg dla mężczyzn i 18 mg dla kobiet. Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość żelaza jest wydalana z organizmu, dziennie powinno przyjmować się z pożywieniem nawet około 10-20 gm żelaza. Jeśli mas problemy z poziomem żelaza zainteresuj się suplementami, które warto brać od czasu do czasu. Regularne badania krwi pomogą zapanować nad problemem.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

mimus

25.04.2017

Zbyt duży poziom żelaza może być nie zdrowy? Czy organizm reguluję?

Art

Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

19.02.2017
Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

Zimą nie trzeba jeść więcej, ani bardziej tłusto, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Podstawą jest zbilansowana dieta i regularne dostarczanie pokarmu. Wiele pokarmów, przypraw i ziół ma działanie rozgrzewające. Warto uwzględnić to komponując zimowe posiłki.

Co dodaje najwięcej energii?

Mniejsza aktywność fizyczna zimą sprawia, że zapotrzebowanie kaloryczne jest często mniejsze niż wiosną czy latem. Zima nie jest też dobrym okresem na przeprowadzenie ścisłych diet odchudzających.

Ciepłe posiłki powinny być podstawą w menu, dzięki nim zwiększa się termogeneza i metabolizm przyspiesza. Nieocenione są też ciepłe napoje, szczególnie ziołowe herbaty z dodatkiem imbiru, cynamonu czy soku z malin.

Zimą nie zaleca się jeść dużej ilości surowego pożywienia. Wychładza ono organizm i są gorzej trawione. Postaw na jednogarnkowe dania, a jeśli planujesz warzywa na obiad, koniecznie przygotuj je na parze, albo w szybkowarze, tak żeby nie stracić właściwości odżywczych i witamin. To zdecydowanie najlepsza forma obróbki termicznej, unikaj smażenia i częstego grillowania. Nie korzystne jest też gotowanie warzyw i jedzenia w dużej ilości wody, którą później wylewamy. Razem z wodą pozbywamy się większości składników odżywczych.

Rozgrzewająca moc pożywienia

Jedzenie może działać rozgrzewająco jeszcze długo po zjedzeniu posiłku. Trzeba je odpowiednio skomponować, tak żeby energia pożywienia korzystnie wpływała na organizm. Przyda się wiedza na temat kuchni Pięciu Przemian, zgodnie z którą każdy produkt spożywczy ma swoje indywidualne właściwości energetyczne. Jedne ochładzają, inne rozgrzewają, jeszcze inne są neutralne. Warto kierować się tymi wskazówkami planując jadłospis.

Ogrzewająco działa sporo produktów między innymi- fasola, cebula, pietruszka, jarmuż, winogrona, wiśnie, mandarynki, maliny, ananas, czosnek. Do potraw warto dodawać jest rozgrzewające przyprawy jak imbir, pieprz, cynamon, kardamon, chilli, kurkuma i gózdzki. Ta przyprawy generują termogenezę i sprawiają, że można podnieść temperaturę ciała na dłużej.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Marcin

20.02.2017

Mnie najbardziej rozgrzewa tlusty domowy rosol z kury.

Art

Uchroń się przed odmrożeniem

18.02.2017
Uchroń się przed odmrożeniem

Odmrożenia to bardzo poważny problem, zimą trzeba dbać żeby do nich nie dopuścić. Szczególnie jeśli planujesz dłuższe przebywanie na zewnątrz, pamiętaj o kilku zasadach. Zima jest nieprzewidywalna i trudno przewidzieć warunki atmosferyczne. Lepiej przygotować się na zimniejszą temperaturę. Zawsze skupiaj się na szczególnej ochronie dystalnych części ciała- dłoniach, stopach, uszach i nosie.

Niska temperatura sprawia, że krew zaczyna krążyć wolniej i może pojawić się uczucie mrowienia w placach. Naczynia obkurczają się i dopływa do nich znacznie mniej krwi. Pierwszym objawem odmrożeń jest zblednięcie skóry. Palce, lub kończyny zaczynają sztywnieć i pojawia się uczucie mrowienia. To znaki ostrzegawcze organizmu, które sygnalizują głębokie wyziębienie organizmu. Może tak zareagować także na nagłe zmiany temperatur, które nie są dla nas korzystne, chociaż zimą ciężko ich uniknąć.

Duże wyziębienie objawia się drżeniem mięśni, taki odruch ma zapobiec utracie ciepła. Taki objaw powinien zaniepokoić, można się przed tym uchronić. O co warto zadbać?

Zimowe ubranie

Ubieranie na cebulkę jest jak najbardziej wskazane. Kiedy temperatura spada poniżej zera, albo poniżej -10 stopni warto założyć bieliznę termiczną. Nie jest droga i można kupić ją w wielu marketach. To świetna ochrona przed mrozem, może być noszona na co dzień, albo w czasie dłuższych spacerów czy uprawiania sportów zimowych.

Kluczowe są też ciepła skarpety i rękawice, które ochronią najbardziej wrażliwe części ciała. Czapka uchroni przed utratą ciepła, ochroni zatoki, ale też zabezpieczy włosy.

Dłuższe wycieczki w zimowej aurze trzeba dobrze przemyśleć. Wcześniej koniecznie sprawdź prognozy pogody i przygotuj się dobrze. Szukaj na trasie schronisk i punktów gdzie będzie można się ogrzać.

Profilaktyka

Kiedy poczujesz nieprzyjemne objawy mrowienia w kończynach, nigdy nie wkładaj ich pod gorącą wodę. Zanurz je w letniej, bardziej chłodnej wodzie. To pomoże wyregulować ciśnienie. Nawilżaj skórę i dbaj o jej kondycję, dzięki temu będzie lepiej chroniona. Wybieraj tłuste kremy, a najlepiej naturalne masła do ciała np. masło shea, masło kakaowe czy masło z awokado. Naturalne olejki najlepiej pielęgnują skórę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się