Art

Najskuteczniejsze metody psychoterapii

24.05.2017
Najskuteczniejsze metody psychoterapii

Psychoterapia to jedna z metod lecenia psychiki. Mogą być to zaburzenia i nieprawidłowości o różnym stopniu nasilenia. W zależności od problemu można dobrać inną metodę terapeutyczną. Najczęściej stosowane to terapia humanistyczna, systemowa, poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna. Jest ich wiele więcej, ale wszystkie są oparte na bezpośredniej pracy w terapeutą.

 

Psychoterapia nie tylko pomaga wyjść ze swoich nieprawidłowości, ale też pomaga zwiększyć własny potencjał. Odpowiednio dobrana metoda terapii potrafi poprawić wiele zachowań, jak radzenie sonie z problemami i trudnymi emocjami, a także zmotywowac do działania, otworzyć na kontakty z ludźmi. Ma wiele pozytywnym aspektów. Psychoterapia nie jest przeznaczona dla osób chorych psychicznie, pomaga poradzić sobie z problemami emocjonalnymi. Może znacznie poprawić jakość życia.

 

Skuteczność terapii

Dla zauważenia rezultatów zaleca się regularność terapii. Spotkania najczęściej odbywają się indywidualnie, albo w grupach w zależności od metody terapii. Terapię mogą przeprowadzać jedynie specjaliści, przeszkolenie psycholodzy i lekarze psychiatrzy. Najczęściej prowadzona jest w trybie cotygodniowych spotkań, trwających 60 minut. Spotkania mogą oczywiście być częstsze. Wszystko zależy od potrzeb i dostępnego czasu.

 

Kto potrzebuje psychoterapii?

Najczęściej do gabinetu zgłaszają się osoby ze tanami lękowymi, depresją, fobiami, uzależnieniami, zaburzeniami odżywiania. Osoby niepewne sienie, zamknięta na otoczenie, przeżywające żałobę po starcie bliskiej osoby czy rozstaniu. Decyzja o podjęciu terapii musi być świadoma i wynikać z przekonania o skuteczności terapii.

 

Terapia pomaga pozbyć się problemów emocjonalnych, ale też pomaga pozbyć się problemów somatycznych. Często w wyniku silnego stresu może dojść do pojawienia się alergii, migren, astmy, chorób skórnych, czy innych schorzeń. Terapia może pomóc złagodzić objawy, lub całkowicie je wyeliminować.

Terapia nie powinna być niczym wstydliwym, ani krępującym. Jeśli czujesz, że jest ci potrzebna znajdź dobrego specjalistę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Superfoods, które musisz mieć w kuchni

23.05.2017
Superfoods, które musisz mieć w kuchni

Naturalna, nieprzetworzona żywność cały czas jest modna, to bardzo pozytywne zjawisko. Zdrowsze menu szybko przekłada się lepsze samopoczucie i poprawia jakość życia. Superfoods to grupa produktów zawierających w niewielkiej ilości, duże dawki cennych składników odżywczych. Takich pokarmów jeszcze sporo, niektóre z nich są szczególnie odżywcze. Ca warto mieść zawsze w kuchni?

 

Fioletowe warzywa i owoce

Fioletowy barwnik zapewnia owocom i warzywo, antocyjany. To naturalnie występujące barwniki, działające ochronnie na układ krążenia. Zawierają dużą dawkę przeciwutleniaczy, poprawiają pamięć i koncentrację, a także wpływają korzystanie na cerę. Im mocniej fioletowy kolor tym wyższa zawartość cennych barwników.

Co warto jeść? Bakłażana, szparagi, jarmuż, kapustę, cebulę, a także fioletowego kalafiora. Z owoców zaleca się borówki, jeżyny, porzeczki, śliwki, ciemne winogrona i aronię.

 

Nasiona i pestki

To zdrowy i smaczny dodatek do diety. Zawierają sporo zdrowych tłuszczów, antyoksydantów i błonnika. Warto sięgać po siemię lniane, pestki słonecznika, nasiona chia, pestki arbuza. Te ostatnie są bogate z magnez, cynk, żelazo i witaminy z grupy B. Ułatwiają obniżenie ciśnienia krwi, mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto zmieniać nasiona i pestki w różnych posiłkach, tak żeby korzystać z działania różnych składników pokarmowych.

 

Algi morskie

Kuchnia orientalna nie może się bez nich obejść, mogą być podstawą sushi, zup miso i wielu innych potraw. To cenne źródło składników mineralnych, witamin i antyoksydantów, a także kwasów omega-3. Dają uczucie sytości i nie zawierają wiele kalorii. Można wybrać jedne z wielu alg między innymi- nori, wakame czy kombu. Jeśli nie przepadasz za ich smakiem warto przyjmować okresowo suplementy z algami głównie ze spiruliną i chlorellą. Wiążą metale ciężkie i pomagają pozbyć się ich z organizmu.

 

Kurkuma

Przyprawa znana od wieków, używana w kuchni indyjskiej, zyskała teraz nowe życie. To jedna z najcenniejszych przypraw, warto mieć ją w kuchni. Złota kurkuma jest najlepszym sposobem na zapobieganie wielu chorób, między innymi nowotworów. Reguluje też pracę układu pokarmowego, wspomaga oczyszczanie z toksyn. Kurkuma chętnie stosowana jest także w kosmetyce, działa rozjaśniająco i przeciw starzeniowo na skórę. Warto łączyć ją z pieprzem, w takiej formie lepiej się przyswaja.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jakie napoje przygotować dziecku?

22.05.2017
Jakie napoje przygotować dziecku?

Będąc rodzicem  przywiązujemy wagę do tego, co nasze dziecko je.  Oprócz jedzenia ważne są napoje, po które dziecko  sięga. Jakie  wartościowe napoje podawać dziecku ?

Jako rodzice wiemy, że   odpowiednie żywienie to nie tylko wyłącznie przygotowywanie pełnowartościowych posiłków – obejmują również napoje, Jest to bardzo istotne gdyż ciało człowieka składa się z 80 % z wody. Jak ukształtować prawidłowe nawyki dotyczące jedzenia ? Jakie napoje podawać dziecku ?

 

Woda ugasi pragnienie

Najbardziej popularna wśród napojów jest woda. Dobrze, by dziecko widziało, że może po nią sięgnąć wówczas, gdy jest spragnione. Dla naszego malucha  najlepsza jest woda mineralna niegazowana bez dodatkowych słodzików czy aromatów. Woda gazowana dla dziecka może być za ostra i może podrażniać żołądek. Dla dziecka picie wody jest naturalne i specjalnie nie trzeba go zachęcać. Gdy od samego początku będziemy podawać mu butelkę z wodą to w naturalny sposób wyrobi sobie nawyk.  Aby nadać smak wodzie można dodać świeże liście mięty bazylii, lub świeże owoce jak jagody, maliny pomarańcze.  Bardzo dobrym sposobem na dobrą i zdrową wodę jest dodanie suszonej kolendry – taka woda nie dość, że dobrze smakuje to też dobrze wpływa na trawienie. Woda bardzo dobrze nawadnia organizm. Prawidłowe nawodnienie jest bardzo ważne, gdyż wpływa korzystnie na mózg.

 

Co w zamian słodkich soków – herbatki owocowe

W każdym sklepie  można znaleźć owocowe herbaty. Obok herbat malinowych, truskawkowych czy brzoskwiniowych dostępne są kombinacje, np. żurawina z granatem czy aronia z hibiskusem.  Jest to bardzo dobra i zdrowa alternatywa dla słodzonych napojów. Warto dodać iż oprócz wyrobienia zdrowego nawyku w dziecku, każda z  herbatek ma swoje właściwości zdrowotne i tak na przykład herbata z hibiskusa jest źródłem witaminy C.  Herbaty owocowe najlepiej podawać do godziny 16:00 gdyż, niektóre mogą zawierać teinę. Wyjątkiem tutaj jest roibos Napar z czerwonokrzewu, potocznie zwanego herbatą, ma charakterystyczny miodowy smak i nie zawiera kofeiny, a teinę jedynie w śladowych ilościach.

 

Domowe soki, koktajle i kompoty

Zdrowe napoje niekoniecznie muszą być gorzkie lub bez smaku. Pozbawienie dziecka wszelkiej słodyczy nie jest dobrym rozwiązaniem, prędzej czy później pozna ono smak słodyczy. Dobrym i słodkim rozwiązaniem są tutaj domowe soki, koktajle, a jako, że są słodkie, mogą zastąpić np. batony.

Przygotowanie świeżego soku, koktajlu czy kompotu nie jest większym problemem, poza tym dziecko bardzo chętnie pomoże w przygotowaniu owoców czy też koktajlu. Pożywny koktajl warzywny czy owocowy może z powodzeniem zastąpić drugie śniadanie. Do zrobienia koktajli użyjmy sezonowcy owoców jak na przykład arbuz, truskawki, jabłka czy tez rabarbar.

 

Napoje mleczne i kawa zbożowa

Jako rodzic bardzo dobrze wiemy, że dziecko nas stale obserwuje i naśladuje. Widząc ciebie pijącego kawę, z pewnością przyjdzie taki dzień, że będzie chciało spróbować tego napoju. Dobrą alternatywą jest tutaj kawa zbożowa Inka, którą można podać dziecku dodając mleko oraz słodząc miodem.  Jest ona bardzo zdrowa, dodatkowo mleko zawiera wapń, które Twoje dziecko potrzebuje do budowania kości.

 

przedszkoland.pl

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się