Art

Nie chodź w szpilkach przez cały dzień

21.12.2015
Nie chodź w szpilkach przez cały dzień

Nawet jeśli wymaga tego Twoja praca staraj się jak najbardziej skrócić czas chodzenia na wysokich obcasach. Wiele kobiet mimo odczuwania bólu i dyskomfortu nie rezygnuje z takich butów. Statystyki pokazują, że kobiety częściej ulegają kontuzjom z powodu obcasów niż w czasie uprawiania sportu. Czy żeby zachować zdrowie trzeba z nich całkowicie zrezygnować? Niekoniecznie, niskie obcasy o wysokości 2-3 cm nie są szkodliwe. Przy takim uniesieniu kręgosłup i miednica nie tracą prawidłowego ustawienia. Nie zaburza to postawy, ani nie przesuwa środka cięzkości. Problem pojawia się kiedy obcas jest wyższy. Może prowadzić to do przykurczów mięśni i ścięgien, powodować zmiany w stawach, głównie kolanowych i biodrowych, a także prowadzić do złego ustawienia kręgosłupa. Jeśli w Twojej pracy dress code wymaga noszenia szpilek postaraj się, żeby były one jak najniżasze. Zakładaj obcasy dopiero w pracy, poza nią wybieraj niższe lub płaskie buty. Zdejmuj je kiedy tylko masz taką mozliwość w trakcie pracy. Nosząc obcasy nie musisz być skazana na wady postawy, żeby niwelować zmiany konieczna jest aktywność fizyczna minimum trzy razy w tygodniu. Poza tym codziennie wykonuj kilka prostych ćwiczeń, żeby wzmocnić i rozluźnić mięśnie kończy dolnych. Jakie ćwiczenia wykonywać?

  1. Stojąc na boso przenoś ciężar ciała z palców na pięty, wykonaj kilkanaście powtórzeń kilka razy w ciągu dnia.
  2. Rozciągnij mięsień czworodłowy, który narażony jest na przykurczenie kiedy nosisz obcasy. W pozycji stojącej chwyć stopę i przyciagnij ją do pośladka zginając kolano. Przutrzymaj około 30 sekund. Zmień starnę i wykonaj ćwiczenie kilka razy.
  3. Wchodząc po schodach zdejmij buty i wykonaj proste ćwiczenie. Stań na krewędzi schodka i powoli opuszczaj piety. Poczujesz wyraźne rozciągnięcie ścięgna Achillesa, który może być przykurczony. Powtórz kilka razy.

Dobrym sposobem na zachowanie zdrowych nóg jest noszenie rajstop uciskowych, a także masaż stóp i nóg. Codziennie znajdź kilka minut na masaż, który usprawni krążenie, zacznij od stóp i kieruj się ku górze. Przyniesie do ulgę i lepiej dotleni mięśnie. Możesz wspomóc się preparatami np. z wyciagiem z kasztanowca, który pomaga pozbyć się problemu obrzękniętych nóg. Przede wszstkim chodź na płaskim lub niskim obcasie kiedy tylko masz taką możliwość. Odpowiednie postępowanie pomoże uchronić się przed problemem ze stawami.   Autorka: Daria Wystepek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jedzenie które działa pobudzająco na mózg i pomaga zachować jego sprawność

20.12.2015
Jedzenie które działa pobudzająco na mózg i pomaga zachować jego sprawność

Może zastanawiasz się co zrobić, żeby odzyskać lepszą koncentrację, spokój i jasność umysłu? Pewnie nawet nie przypuszczasz, że możesz to zrobić wprowadzając kilka zmian w swojej kuchni. Odpowienie jedzenie to nasza najskuteczniejsza broń przed demencją, kłopotach z pamięcią i tym podobnych. Jak jeść, żeby nie dotknęły nas takie schorzenia? Oto kilka wskazówek:

  1. Postaw na kwasy omega-3, niekoniecznie z ryb, które mogą zawierać wiele metali ciężkich i najczęściej pochodzą ze sztucznych hodowli. Kwasy omega-3 znajdziesz w orzechach i siemieniu lnianym. Żeby zwiększyć ich przyswajalność miel siemię w młnku do kawy tuż przed zjedzieniem. Możesz dodawać je do sałatek, soków, koktajli, możliwości jest wiele. Jedząc całe ziarna nie przyswoisz wielu składników, dlatego zmielenie jest konieczne.
  2. Kurkuma jest nazywana cudowną przyprawą w Indiach. Dzięki większemu spożyciu tej przyprawy zauważono tam znacznie mniejszy odsetek chorych na Alzheimera w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi. Kurkuma ma silne działnie przeciwzapalne, jest też dobrym antyoksydantem. Udowodniono, że spożywanie kurkumy wpływa na zwiększenie produkcji serotoniny. Warto regularnie stosować kurkumę i dodawać ją do posiłków codziennie lub kilka razy w tygodniu.
  3. Jagody mają bardzo dobry wpływ na mózg. W naszym kraju możemy sięgać po świeże jagody tylko przez kilka tygodni, ale warto wykorzystać ten okres. Mają badzo dużą zawartość flawonoidów, czyli antyoksydantów pomagających usprawnić pamięć. Kiedy nie można dostać jagód można od czasu do czasu jeść te suszone lub mrożone, zachowują większość zdrowotnych właściwości.
  4. Tempeh, nie jest popularny u nas i znają go głównie osoby nie jedzące mięsa. Jest o wiele zdrowszy od popularnego tofu. Tempeh to bogate źródło białka, witamin i minerałów z fermentowanej soi, a także jeden z najlepszych zamienników mięsa i nabiału. Jest o wiele mniej przetworzony niż  tofu. Ilość białka w 100 g jest porównywalna z nabiałem i mięsem, przy czym nie zawiera cholesterolu. Jest dobrym źródłem wapnia, magnezu, żelaza i kwasów omega-3. To pełnowartościowy produkt, który warto włączyć do swojego menu.
  5. Oliwa z oliwek to najlepsza forma tłuszczu roślinnego dla naszego organizmu. Tłuszcz pomaga wchłaniać się witaminom A, D, E i K. Wpływa także korzystnie na nasz mózg. Nie powinno się jednak naużywać tłuszczu, wystarczy około 1 łyżka dziennie, żeby zaspokoić zapotrzebowanie na zdrowe tłuszcze.

Trzymając się tych prostych zasad łatwiej bedze nam zachować zdrowie i sprawność umysłu na całe życie. Warto o to zadbać.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak pokonać rozstępy po ciąży?

19.12.2015
Jak pokonać rozstępy po ciąży?

Rozstępy to problem milionów kobiet na całym świecie. Problem ten szczególnie nasila się w przypadku wahań wagi, a także w czasie ciąży, kiedy skóra ulega rozciągnięciu. Rozstępy powstają na skutek rozerwania włókiem kolagenowych w skórze właściwej. Początkowo rozstępy mają postać czerwonych i różowych prążków na skórze, takie zmiany mają charakter zapalny. W kolejnej fazie dochodzi do gojenia, tworzą się blizny, które przybierają kolor biały. W ciąży przez działanie hormonów włókna kolagenowe ulegają osłabieniu co dodatkowo naraża kobiety na wystąpienie rozstępów.

Ze względu na to, że rozstępy są głębokim uszkodzeniem skóry ich leczenie nie jest łatwe.

Problem rozstępów dotyczy aż 90 % kobiet w ciąży, znaczenie w tym wypadku ma stan skory przed ciążą, styl życia, poziom aktywności fizycznej, ale też geny. Kobiety z jasną skórą, zwykle mają większe predyspozycje, ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza.

Nie ma sposobu, który pozwoli całkowicie uniknąć rozstępów, ale można je skutecznie zminimalizować. Jak to zrobić?

W czasie ciąży wzrost wagi powinien być nie większy niż 10-14 kg, nie powinien także być gwałtowny. Warto w tym czasie wybrać się do dietetyka, który pomoże ułożyć zbilansowany jadłospis zapewniający wszystkie składniki odżywcze. Ogromne znaczenie ma też aktywność fizyczna dostosowana do każdego etapu ciąży. Ćwiczeń nie należy zaczynać w ciąży, jeśli wcześniej nie organizm nie był przyzwyczajony do wysiłku.

Bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja, częste nawilżanie skóry naturalnymi olejami pomoże zminimalizować ten problem. Jednym z najskuteczniejszych olejków jest naturalny, nierafinowany olej kokosowy. Można wybrać się też na zabiegi ujędrniające dla przyszłych mam. Zacząć należy już na początku ciąży, dobrze odżywiona skóra jest mniej podatna na zmiany i zniszczenia. Przy wyborze kosmetyków dużą uwagę należy zwracać na skład preparatów. Powinny być naturalne i bezpieczne dla dziecka. Skóra jest naszym największym organem i wszystko co na nią nakładamy natychmiast przenika do krwiobiegu. Regularne nakładanie preparatów połączone z delikatnym masażem ciała do najlepsza profilaktyka dla rozstępów.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się