Art

Obrzeżek gołębień, czyli co wiesz o ptasim kleszczu?

02.05.2017
Obrzeżek gołębień, czyli co wiesz o ptasim kleszczu?

Obrzeżek gołębień inaczej nazywany gołębim to gatunek kleszcza, który głównie występuje tam gdzie swoje gniazda mają gołębie. Jednak nie pogardzi również krwią domowych kur, a także kaczek. Głodny kleszcz potrafi szukać pożywienia również w ludzkich siedzibach, atakując człowieka. Można go spotkać nie tylko na kontynencie europejskim, ale również w Afryce, Azji i Ameryce Północnej.   

Po ukłuciu obrzeżka gołębiego ból jest odczuwalny dość mocno. W miejscu ugryzienia pojawia się mała plamka podchodząca krwią. Zaczyna też być odczuwalne swędzenie. Na skórze w tym fragmencie ciała wyczuwalny jest obrzęk i zaczerwienienie. Sąsiadujące z nim węzły chłonne zaczynają się powiększać. Osoba ukąszona przez kleszcza może czuć ogólny niepokój, a także uskarżać się na złe samopoczucie, jak również mieć gorączkę i zawroty głowy. Jeśli pojawią się nudności, a nawet wymioty, to może też dojść do utraty apetytu. Bóle brzucha mogą występować w połączeniu z biegunką. U ukąszonej w twarz osoby czasami występuje opuchlizna. Może też pojawić się paraliż, co w konsekwencji doprowadzi do duszności i trudności z oddychaniem. Pogarsza się jakość widzenia oraz słyszenia.
Dolegliwości te są bardzo dokuczliwe. Ich czas trwania jest różny w zależności od organizmu człowieka ugryzionego przez obrzeżka. Czasami trwają kilka dni, tygodni lub miesięcy. W skrajnych przypadkach potrafią występować przez długie lata.   

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości obrzeżek gołębień kąsając może zarazić daną osobę bardzo groźnymi chorobami. Jest to nie tylko przenoszona przez kleszcze i osławiona borelioza. Ugryziony przez obrzezka człowiek może zapaść na gorączkę Q, a także ptasią salmonellozę. Groźne jest także kleszczowe zapalenie mózgu. U niektórych osób po ukąszeniu przez kleszcza może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jego skutki mogą nawet prowadzić do śmierci. Obrzeżek może też być przyczyną występowania silnych objawów alergii.     

Jeśli gołębniki zostały opróżnione z ptaków, wtedy należy je zdezynfekować, czyli doprowadzić do zniszczenia larw oraz dorosłych kleszczy. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych środków chemicznych. Takie zabiegi można też przeprowadzić w mieszkaniach sąsiadujących z gołębnikiem, zwłaszcza jeśli wykryjemy tam obecność obrzeżka. Czasami stosuje się odstraszanie kleszczy za pomocą N,N-dietylo-3-metylo benzamidu.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Hiponatremia

29.04.2017
Hiponatremia

Kiedy poziom sodu we krwi spada poniżej 135 m/mol/l, wtedy mówimy o hiponatremii. Niedobór ten, to stan chorobowy mogący dla danej osoby zakończyć się nawet zgonem. Dzieje się tak dlatego, że sód odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Ten elektrolit odpowiada za napięcie mięśniowe, a przede wszystkim jest odpowiedzialny za zatrzymywanie wody w ciele ludzkim.  

Przyczyny hiponatremii

Utrata sodu może nastąpić poprzez odwodnienie, czyli wydalenie wody z organizmu. Dzieje się tak na skutek nadmiernego pocenia się, biegunki, a także wymiotów. Również wydalanie zbyt dużej ilości moczu może doprowadzić do hiponatremii. Jedną z przyczyn jej powstania jest przewodnienie. To stan, który ma miejsce, gdy przyjmuje się zbyt dużą ilość wody i następuje zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie. Taka przypadłość może dotknąć np. biegaczy podczas treningu lub startu w zawodach. Przyczyną hiponatremii są też choroby, które powodują rozcieńczenie sodu znajdującego się we krwi. Także hormony mogą przyczynić się do zaburzenia funkcjonowania organizmu. Niedobór sodu z tego powodu może wystąpić przy niedoczynności tarczycy.   

Jak rozpoznać objawy hiponatremii?

O tym, że mamy doczynienia z hiponatremią możemy nawet się nie dowiedzieć, gdyż na pewnym etapie przebiega ona bezobjawowo. Jeśli jest łagodna w skutkach, to trudno się zorientować, że w organizmie właśnie nastąpił niedobór sodu. Czasami jednak mogą pojawić się nudności. Pacjent skarży się również na zawroty głowy. Ogólnie czuje się zmęczony i osłabiony. To są symptomy, które często bywają zbagatelizowane. Jeśli w porę je zauważymy i zgłosimy do specjalisty, to możemy uniknąć poważnych konsekwencji. W innej sytuacji objawy będą przybierać na sile i się pogłębiać. Chory już nie tylko będzie odczuwał nudności, ale również dojdzie do wymiotów oraz bólu głowy. Pacjent będzie wykazywał trudności ze skupieniem uwagi i może być rozdrażniony. W ciężkim stadium hiponatremii występują skurcze i drżenie mięśni. Może także dojść do śpiączki.

Leczenie

Radzenie sobie z hiponatremią polega na uzupełnieniu braków sodu w ciele człowieka. Jeżeli utrata tego elektrolitu jest duża, wtedy trzeba go wprowadzać go do organizmu w małych dawkach, powoli. Nie można przesadzić z podawaniem sodu, gdyż może to grozić różnymi powikłaniami. Stosuje się podawanie chlorku sodu, a przyjmowanie wody jest bardzo ograniczone. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie dożylnych roztworów.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Mięta - zioło nie tylko na problemy żołądkowe

28.04.2017
Mięta - zioło nie tylko na problemy żołądkowe

Medycyna ludowa zna mnóstwo ziół, które pomagają w radzeniu sobie z chorobami, schorzeniami oraz najróżniejszymi dolegliwościami. Jedną z takich niezawodnych roślin stosowanych w przeróżnych sytuacjach jest mięta pieprzowa. Ze wzglądu na swoje liczne walory i zdrowotne właściwości określa się ją także jako leczniczą. Miętę pieprzową stosuje się jako przyprawę w kuchni, ale również w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się jej liście, a także olejek, który powstaje po specjalnej obróbce.   

Mięta pieprzowa uznanie zdobyła przede wszystkim dzięki swoim właściwościom pozwalającym radzić sobie z problemami układu pokarmowego. Olejek z mięty łagodzi bóle żołądka. Z liści można przygotować herbatę, która jest doskonała na niestrawność i mdłości. Z mięty można też przyrządzać nalewkę, która pomaga przy problemach trawiennych. Wyciąg z tego zioła jest też doskonałym sposobem na kolkę jelitową. Mięta bowiem charakteryzuje się działaniem rozkurczowym oraz obniżającym napięcie mięśni. Zapobiega też wzdęciom.  

Miętę stosuje się także w przypadku dolegliwości związanych z drogami oddechowymi, najczęściej przy kaszlu. Olejek, który z niej powstaje podaje się przy stanach zapalnych jamy ustnej, a także stosuje jako inhalator przy przeziębieniach i zapaleniu zatok. Pomaga także osobom chorym na grypę. Często też olejkiem smaruje się u chorego okolice nosa, jak też piersi. Wcieranie liści mięty pomaga na bóle głowy oraz działa znieczulająco, jak również  przeciwzapalne.  

Oprócz zastosowań leczniczych miętę pieprzową wykorzystuje się jako dodatek do niektórych produktów żywnościowych. Znane są chłodzące i odświeżające właściwości gum i cukierków miętowych. Zioło to dodaje się do napojów chłodzących oraz likierów. Liście mięty są częstym składnikiem sałatek warzywnych, dań mięsnych i kanapek.     

Mięta pieprzowa ma zastosowanie przy produkcji kosmetyków. Można ją znaleźć w pastach do zębów oraz w roztworach do płukania jamy ustnej. Często występuje jako składnik płynów do mycia włosów i jest świetnym środkiem na pozbycie się łupieżu. Olejek z mięty znajduje też swoje zastosowanie przy produkcji perfum oraz świec zapachowych.

 

Jarosław Cieśla  

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się