Art

Okłady lecznicze, kiedy leczyc ciepłem, a kiedy zimnem?

28.06.2016
Okłady lecznicze, kiedy leczyc ciepłem, a kiedy zimnem?

Okłady to dobry i sprawdzony sposób na liczne dolegliwości. Dobrze z nich korzystać przy urazach i dolegliwościach bólowych. Warto jednak wiedzieć kiedy zadziałać zimnem, a kiedy ciepłem, żeby nie spotęgować efektu bólowego. Kiedy przyłożyć lód? Zimnem warto ratować się przy uderzeniach, urazach i ostrych stanach zapalnych. Kompresem może być mrożonka, czy kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę. Lody ani mrożonek nie należy kłaść bezpośrednio na skórę. Może to doprowadzić do odmrożenia. Taki okład przykładać można także w razie złamań, skręcenia czy zwichnięcia stawów. Dobrze sprawdza się także po stłuczeniu, nabiciu guza, ukąszeniu owadów a nawet przy bólu po wyrwaniu zęba. Zimny okład należy przyłożyć na około 10 minut, w razie silnego bólu warto powtarzać taka czynność kilka razy dziennie, nawet c

Okłady to dobry i sprawdzony sposób na liczne dolegliwości. Dobrze z nich korzystać przy urazach i dolegliwościach bólowych. Warto jednak wiedzieć kiedy zadziałać zimnem, a kiedy ciepłem, żeby nie spotęgować efektu bólowego.

Kiedy przyłożyć lód?

Zimnem warto ratować się przy uderzeniach, urazach i ostrych stanach zapalnych. Kompresem może być mrożonka, czy kostki lodu owinięte w bawełnianą ściereczkę. Lody ani mrożonek nie należy kłaść bezpośrednio na skórę. Może to doprowadzić do odmrożenia.

Taki okład przykładać można także w razie złamań, skręcenia czy zwichnięcia stawów. Dobrze sprawdza się także po stłuczeniu, nabiciu guza, ukąszeniu owadów a nawet przy bólu po wyrwaniu zęba.

Zimny okład należy przyłożyć na około 10 minut, w razie silnego bólu warto powtarzać taka czynność kilka razy dziennie, nawet co dwie godziny. Lód trzymamy przy bolesnej okolicy, kiedy jest zbyt zimny, należy robić przerwy, żeby nie doprowadzić do odmrożenia. Nigdy nie przekładamy lodu do miejsc, które były już kiedyś odmrożone.

Na co pomaga ciepły okład?

Te są przeznaczone głównie na spięte mięśnie, jeśli czujesz że kark czy inne mięśnie potrzebują rozluźnienia zastosuj ciepły okład. Termofor warto mieć w domu kiedy borykasz się z bolesnymi miesiączkami, czy bolesnym brzuchem. Ciepły termofor czy poduszka elektryczna powinna mieć temperaturę około 35-40 stopni Celsjusza. Okład możesz stosować około 2-3 razy z ciągu dnia przed 30 minut. Temperatura powinna być odczuwana jako przyjemne ciepło, kiedy jest za gorąca należy ochłodzić okład. Zbyt gorący może spotęgować stan zapalny.

Ciepłe okłady można stosować także w przypadku bólu zatok. Ogrzewając czoło i nasadę nosa można skutecznie zminimalizować dolegliwości bólowe.

Warto mieć w domu termofor i żelowe okłady do przygotowania zimnych okładów. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. Zimne i ciepłe okłady to jedne z najstarszych sposobów domowego zwalczania bólu. Dzięki nim można pozbyć się bólu bez stosowania leków czy innych droższych sposobów. Warto o tym pamiętać.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jedz tylko dojarzałe owoce

27.06.2016
Jedz tylko dojarzałe owoce

Owoce zawierają wiele witamin i minerałów, dlatego warto jeść je każdego dnia. Warto wybierać różnorodne owoce, które zapewnia zbilansowana dietę. Najlepiej spożywać je na surowo, wtedy zapewniamy sobie najwięcej witamin i minerałów. Są lekkostrawne i pomagają zapewnić lepsze zdrowie. Jest wiele mitów dotyczących spożywania owoców. Jedzone w niedojrzałe, w nieodpowiedniej porze może wywołać niepożądane dolegliwości. Nie ma konieczności rezygnacji z ich jedzenia, ale znajomość podstawowych reguł łączenia owoców i ich spożywania. Wiele osób obwinia owoce za wzdęcia czy bóle brzucha. Wprowadzając owoce do diety można poprawić zdrowie i samopoczucie.

Dojrzałe owoce

Kiedy owoc zostaje zerwany czy zebrany, zaczyna wydzielać etylen, czyli gaz który aktywuje enzymy obecne w owocach. Enzymy rozkładają pektyny i skrobię zawarte w owocach. Dojrzałe owoce zawierają enzym, który rozkłada skrobię, ten są enzym zawiera nasza ślina. Enzym ten sprawia, że dojrzałe owoce są o wiele łatwiejsze do strawienia przez nasz układ pokarmowy. Dodatkowo dojrzałe owoce zawierają więcej cukrów prostych, dzięki którym owoce są słodsze i bardziej aromatyczne. Dochodzi także do rozkładu pektyn, dzięki którym owoce staja się miękkie. Dzięki tym przemianom i dojrzewaniu owoców są one łatwo przyswajalne przez organizm. Niedojrzałe owoce są niejadalne i nie powinny być spożywane. Mogą powodować uczucie niestrawności, a także dolegliwości bólowe.

Jak przyspieszyć dojrzewanie owoców?

Co zrobić kiedy kupimy niedojrzałe awokado, mango czy banany? Aby przyspieszyć ich dojrzewanie włóż owoc do szczelnie zamkniętej, papierowej torby, lub połóż go obok innych dojrzałych owoców (głównie jabłka i banany). Dzięki temu zwiększysz stężenie etylenu w powietrzu, a to przyspieszy dojrzewanie owoców. Owoce przechowywane w lodówce dojrzewają wolniej. Wielu z nich, np. cytrusów w ogóle nie należy przechowywać w chłodniach, ponieważ mogą one prowadzić do utraty wilgotności owoców.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ból głowy u dzieci - poznaj najczęstsze przyczyny

26.06.2016
Ból głowy u dzieci - poznaj najczęstsze przyczyny

Ból głowy dotyczy nawet niemowląt, które nie mogą go zakomunikować. Zdarza się on także u starszych dzieci. Przyczyny mogą być różne, najczęstszej są łatwe do eliminacji. Watro dowiedzieć się jakie mogą być powody takich dolegliwości, żeby szybko móc przynieść ulgę dziecku. Przyczyny bólu głowy i dzieci:

- Odwodnienie to jedna z najczęstszych przyczyn. Dziecko w ciągu dnia powinno wypijać 3-4 szklanki wody. Możesz dodawać do niej owoce, albo miksować kolorowe owocowe koktajle. Dobre nawodnienie organizmu to podstawa.

- Zbyt dużo czasu przed komputerem czy telewizorem może powodować ból głowy, a także problemy z zaśnięciem.

- Wady wzroku mogą powodować stałe, albo powracające często bóle głowy. Konieczna jest konsultacja z okulistą.

- Zapalenie zatok wywołuje ból u nasady nosa i nasila się w ciągu dnia przy pochylaniu głowy.

- Stres, który może być spowodowany niechęcią do przedszkola czy szkoły. Najczęściej umiejscawia się na czole lub potylicy.

- Infekcje. W czasie przeziębiania często dochodzi do bólu głowy. Towarzysz temu często kaszel i katar, a nawet podwyższona temperatura.

- Uraz głowy. Ból po uderzeniu może utrzymywać się nawet przez kilka dni. Po uderzeniu konieczne jest zrobienie prześwietlenia i konsultacja z lekarzem.

- Migrena. Zdarza się rzadko, ale bóle migrenowe pojawiają się także u małych dzieci.

- Zatrucie. Ból może być wywołany no. Zatruciem tlenkiem węgla, ale tez wielu innych szkodliwych substancji.

Ból głowy u dziecka zawsze wywołuje niepokój. Jeśli występuje regularnie i w dużym natężeniu należy zgłosić się do lekarza. Ból może być objawem choroby, którą trzeba jak najszybciej zdiagnozować, żeby wyeliminować problem. Konieczna jest konsultacja z pediatrą, a w razie potrzeby z lekarzami innych specjalizacji.

Szybka reakcja to klucz do rozwiązania problemu bez szkody dla dziecka. Przewlekły ból może mieć wiele groźnych konsekwencji. Ponadto odbiera dziecku chęć do zabawy, przebywania z innymi dziećmi, jedzenia i wielu innych aktywności.  

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się