Art

Olej z opuncji figowej

06.05.2015
Olej z opuncji figowej

Opuncja figowa to roślina z rodziny kaktusowatych występująca w gorących krajach Ameryki Łacińskiej, a także w Maroko. Od wieków wykorzystywano ją tam jako pokarm, a także lekarstwo. Owoce opuncji przypominają kolczaste jagody, w środku mają nasiona, z których pozyskuje się olej.

Olej z pestek opuncji figowej jest obecnie najdroższym olejem roślinnym na świecie. Jest to spowodowane długim i pracochłonnym procesem jego pozyskiwania. Do uzyskania 1 litra oleju trzeba wykorzystać aż milion pestek opuncji. Duża ilość pracy i potrzebnych owoców podnosi jego cenę.

Charakteryzuje się wysoką zawartością NNKT czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie kwasu linolowego omega-6. NNKT stanowią główny składnik ochronnej bariery lipidowej skóry. Dzięki nim zwiększa się nawodnienie skóry, skóra jest bardziej elastyczna, zmarszczki są mniej widoczne. Dodatkowo stanowią ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Kolejnym wartościowym składnikiem są fitosterole, które chronią skórę przed utratą wody. Normalizują pracę gruczołów łojowych, wspomagają gojenie skóry i wykazują działanie przeciwzmarszczkowe. Olej z opuncji ma także dużą zawartość witaminy E, która chroni przed działaniem wolnych rodników. Głęboko nawilża skórę i przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu. Łagodzi procesy zapalne, podrażnienie  i stymuluje regenerację skóry, która spada wraz z wiekiem.

Olej z nasion opuncji figowej  jest polecany szczególnie do pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej i wymagającej regeneracji. Jest też odpowiedni do cery delikatnej i wrażliwej, a także do stosowanie na okolice oczu, ust, czyli miejsc gdzie oznaki starzenia pojawiają się wcześniej. Wybierając go warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie i sposób pozyskiwania. Oleje nierafinowane, tłoczone na zimno zachowują  najcenniejsze składniki. Decydując się na tej ekskluzywny olejek trzeba być czujnym na wiele tanich podróbek, lub olejów z dodatkiem opuncji. 100% czysty olej z opuncji nie jest tani, jednak jest wydajny i bardzo dobrze działa na skórę. Naturalne składniki o wiele skuteczniej działają na skórę. Olej można stosować samodzielnie, albo mieszać go z gotowymi kosmetykami do pielęgnacji twarzy i ciała.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Indyk w żurawinie dla malucha

05.05.2015
Indyk w żurawinie dla malucha

Danie będące prawdziwą bombą zdrowia. Jakże prosty jego skład, a jak bogaty. Szybkie w przygotowaniu, uwielbiany przez dużych i małych. Kilka słów o składnikach i ich właściwościach.

Żurawina - tak niedoceniana w polskiej kuchni. Idealnie komponuje się z mięsem indyka. Źródło witaminy C, B1, B2, kwasu cytrynowego i jabłkowego oraz soli mineralnych, takich jak: wapń, miedź, fosfor, jod. Wspaniale wspomaga organizm w walce z infekcjami układu moczowego. Podawanie żurawiny maluchom można rozpocząć już od 11 miesiąca życia.

Indyk to mięso bardzo niedoceniane, a chciałoby się powiedzieć najzdrowsze z powszechnie dostępnych w sklepach. Jako jedyny z drobiu nie przyjmuje do mięsa antybiotyków i hormonów. Jest lekkostrawny i dietetyczny. Tylko nieliczni wiedzą, że mięso indycze ma właściwości uspokajające. Polecany kobietom w ciąży oraz maluchom.

Marchewka jest niesamowicie zdrowym warzywem dostępnym przez cały rok. Skarbnica witamin (A, B1, B2, B6, C, E, H, K, PP), kwasu foliowego oraz soli mineralnych, takich jak: potas, sód, wapń, fosfor, siarka, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, kobalt. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem, blokuje związki rakotwórcze, chroni wzrok, obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca. Marchew przywraca równowagę po przebytej biegunce. Jej spożywanie pomoże również matkom karmiącym borykającym się z niedoborem mleka.

Składniki:

300 g indyka (pierś, udziec bez kości)

4 średniej wielkości marchewki

Garść żurawiny

2 łyżeczki majeranku

3 łyżki oliwy z oliwek

1 szklanka wody

Jako dodatek do wyboru: ryż, kasza, makaron

Indyka kroimy na około 3 cm kawałki, wkładamy do szklanej miski z oliwą i majerankiem. Wstawiamy na czas marynowania do lodówki na minimum pół godziny. Marchewkę obieramy i kroimy na talarki. Do naczynia żaroodpornego z przykrywką wkładamy marchewkę i posypujemy żurawiną. Na tak przygotowane warzywa wykładamy kawałki indyka. Wszystko zalewamy szklanką wody. Zamknięte naczynie wkładamy do zimnego piekarnika i nastawiamy temperaturę 180’C (termo obieg). Czas pieczenia to 1 godzina lub dłużej (zależy od piekarnika). Podajemy na ciepło z ryżem ugotowanym na sypko, kaszą jaglaną lub makaronem.

Szybkie, zdrowe danie dla całej rodziny, które pokochają nawet największe niejadki. Żurawina i marchewka łącząc się z majerankiem tworzą wspaniały, słodki sos. Posiłek idealny do przygotowania wieczorem dnia poprzedniego.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

III miesiąc ciąży

04.05.2015
III miesiąc ciąży

III miesiąc ciąży

Wraz z końcem tego miesiąca nadejdzie zakończenie pierwszego trymestru, który jest jednym z bardziej uciążliwych. Nudności powinny ustać, a parcie na pęcherz nie będzie już tak dokuczliwe. Przynajmniej na razie. Co słychać u malucha?

9 tydzień

W tym tygodniu embrion otrzymuje zaszczytne miano płodu. Ma już 2,5 cm i wielkością przypomina oliwkę. Wykształcają się maleńkie mięśnie, dzięki czemu maluch coraz sprawniej będzie poruszał kończynami. Na kopniaki musisz jeszcze poczekać, ale z pewnością ich brak zrekompensuje ci odgłos bicia jego serca słyszany w trakcie badania usg.

10 tydzień

Dziecko ma około 4 cm. Bardzo szybko rośnie rozwijając kości, chrząstki, kolana, łokcie i stawy skokowe. W dziąsłach powstają zalążki zębów, żołądek produkuje soki trawienne, nerki większe ilości moczu. Jeśli to chłopiec, jego małe jąderka rozpoczęły już wytwarzanie testosteronu.

11 tydzień

W tym tygodniu maluch waży już 9 g, a jego długość wynosi 5 cm. Powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. Jeśli to dziewczynka tworzą się jajniki.

12 tydzień

Dziecko waży 14 g i ma ponad 6 cm długości. Układ pokarmowy ćwiczy przesuwanie pokarmu, szpik kostny wytwarza białe krwinki, a przysadka mózgowa produkuje hormony.

13 tydzień

Maluch jest wielkości małej brzoskwini. Połowę z 7,5 cm długości stanowi głowa. W tym tygodniu powstają struny głosowe, dzięki którym po narodzinach dziecię będzie w stanie informować o swoich potrzebach.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Częste oddawanie moczu

  • Nadmierne wydzielanie śliny

  • Nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty

  • Zawroty i bóle głowy

  • Zgagę

  • Zaparcia

  • Awersje i zachcianki jedzeniowe

  • Zwiększenie apetytu

  • Uczucie ciężkości piersi

  • Uwidocznienie żyłek na piersiach, nogach, brzuchu,

  • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

  • Widoczne zaokrąglenie brzucha

  • Niestabilność emocjonalną

  • Uczucie wewnętrznego spokoju


W trzecim miesiącu kobietom w ciąży mogą towarzyszyć radość, euforia, strach czy obawy. Jedne mamy odczuwają tylko jeden z wymienionych, inne wszystkie na raz. Dla wielu mężów humory ciężarnych są ciężkim orzechem do zgryzienia. Pocieszeniem niech będzie fakt, że ten stan będzie trwał jeszcze tylko pół roku.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się