Art

Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

24.02.2017
Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

Planowanie ciąży jest istotne z wielu względów. Przede wszystkim można sprawdzić wcześniej swój stan zdrowia, uzupełnić niedobory i sprawdzić czy mamy wystarczający silny organizm. Zazwyczaj cała uwaga skupiona jest na kobietach, ale mężczyźni przy okazji także powinni sprawdzić czy ich zdrowie jest w dobrej formie.

Kobieta powinna poddać się podstawowym badaniom laboratoryjnym, a w razie niepokojących wyników dokładniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

 

Jakie badania są wskazane?

- Morfologia krwi - to podstawowe badanie, które służy do określenia jakości i wielkości wielu parametrów. Pomoże wykryć stany zapalne, niedokrwistość czy zaburzenie krzepliwości. To tanie i podstawowe badanie, które powinno powtarzać się co najmniej daw razy w roku.

- Grupa krwi - to bardzo istotne, żeby znać swoją grupę krwi i współczynnik Rh. Pozwala to wykluczyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Badanie wykonuje się zarówno i marki jak i ojca dziecka, jednak jeśli mama ma czynnik Rh+ może być spokojna. W innym wypadku sytuacja wymaga kontroli i podawania leków chroniących przed wystąpieniem konfliktu.

- Badanie moczu - pozwala wykryć ewentualne zakażania i infekcje, które mogą być szkodliwe dla płodu. Przed ciążą dasz radę je wyleczyć i uniknąć groźnych powikłań. Kobiety są szczególnie narażone na choroby układu moczowego, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

- Poziom glukozy - badany na czczo pomaga sprawdzić czy przyszła mama nie ma problemów z cukrzycą. To bardzo groźna chorobo, która może mieć nawet tragiczne skutki. Trzeba kontrolować czy jesteśmy zdrowi.

- Lipidogram - sprawdza skład tłuszczów w surowicy krwi. Bierze się pod uwagę cholesterol i trójglicerydy. W razie konieczności badanie będzie wskazówką do unormowania wyników.

 

Dbałość o zdrowie jest koniecznością i warto zawsze trzymać rękę na pulsie. Czas planowania ciąży jest szczególnie istotny i wymaga uwagi. Dzięki dobremu przygotowaniu kobieta będzie o wiele spokojniejsza, co także przyczyni się do lepszego przejścia przez czas ciąży.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Nauka samodzielnego jedzenia

12.05.2015
Nauka samodzielnego jedzenia

Przyjmuje się, że maluch powinien otrzymywać pokarmy stałe dopiero w momencie, kiedy sam po nie sięgnie. Są też zalecenia lekarskie, które mówią, że pokarmy te należy wprowadzać już w okolicach 4 miesiąca. Zapewniają nas o tym również producenci dań dla dzieci. Gdzie w tym wszystkim jest prawda?

Każde dziecko jest inne. Maluchy karmione mieszanką dużo wcześniej otrzymują posiłki stałe, w porównaniu do tych karmionych piersią. Wszystko po to, aby zapewnić im wszystko to, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Wprowadzanie dodatkowych pokarmów jest często dość problematyczne. Dzieci zaskoczone intensywnością smaku często się zrażają, zaskoczeniem jest też konsystencja zdecydowanie inna od płynnej. Rozwiązaniem tego problemu jest przesunięcie ośrodka decyzyjnego na dziecko. Nie należy wmuszać jedzenia na siłę. Widocznie ta jedna, a nawet pół łyżeczki na sam początek w zupełności wystarczy. Z czasem ilości te będą się zwiększać. Pamiętajmy o zasadzie: „Rodzic decyduje co, a dziecko ile oraz kiedy je”.

Zdecydowanie łatwiej jest rozpoczynać naukę samodzielnego jedzenia, gdy dziecko opanowało technikę chwytania. Małe kosteczki ugotowanych warzyw są ideale do doskonalenia odruchu pesetowego. Około pięciomiesięczny maluch najczęściej jest w stanie podnieść mały przedmiot i włożyć go do buzi. Czego więcej potrzeba do nauki samodzielnego jedzenia? Dzieci są bardzo ciekawe świata, chcą dotykać, smakować, wąchać, rozgniatać, chlapać. Pozwólmy im na to. Dla rodzica to 5 minut sprzątania, a dla małego człowieka krok milowy w drodze do samodzielności. Nie jeden raz jedynym kierunkiem obieranym po wyjściu z jadalnie będzie wanna w łazience. Nie należy się tym zrażać. Maluchy, którym rodzice pozwolą na jedzenia samodzielne i zapewnią im możliwość próbowania różnych smaków, będą zdecydowanie chętniej jadły w przyszłości. Wśród takich dzieci problem niejadków prawie nie występuje.

Mama obserwując dziecko doskonale będzie wiedzieć, kiedy będzie najlepszy moment na naukę samodzielnego jedzenia. U jednego malucha będzie to w wieku 6 miesięcy, a u innego w okolicach pierwszych urodzin. Nie popędzajmy ich, a kiedy przyjdzie odpowiedni czas, pomóżmy. Odwdzięczą się nam za to w przyszłości.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Raczkowanie - ważny etap w życiu dziecka

25.05.2015
Raczkowanie - ważny etap w życiu dziecka

Raczkowanie to ważny etap w rozwoju dziecka, to pierwszy samodzielny sposób przemieszczania się. Dzięki temu dziecko może być w pewnym sensie niezależne od rodziców, i ma szanse samodzielnie dotrzeć do ulubionej zabawki czy innego upatrzonego celu.

To kiedy dziecko zaczyna raczkować jest indywidualnie zależne, jednak zazwyczaj przypada na 8-10 miesiąc życia dziecka. Dla małego człowieka jest to skomplikowany sposób poruszania wymagający dużej koordynacji ruchowej. Kiedy dziecko opanuje raczkowanie o wiele łatwiej przychodzi  mu nauka chodzenia. Mięśnie tułowia są mocniejsze i dzięki temu lepiej przygotowane na stawianie pierwszych kroków. Raczkowanie jest ważnym wzorcem ruchowym. W gruncie rzeczy to bardzo trudny i kompleksowy proces, do którego dziecko przygotowuje się we wcześniejszych etapach rozwojowych. Poruszanie na czworakach wymaga naprzemiennych, skrzyżowanych ruchów, dzięki którym mięśnie rozwijają się równomiernie i kształtuje się prawidłowe napięcie mięśniowe. Wpływa także na struktury układu nerwowego, szczególnie na rozwój spoidła wielkiego mózgu, które integruje obie półkule, stymuluje też ośrodek równowagi. Niemowlę dzięki raczkowaniu ćwiczy też orientację w przestrzeni, rozwija ciekawość świata i uczy się koncentrować na przedmiotach.

Nie każde dziecko raczkuje i nie musi być to powód do zmartwień. Niektóre dzieci wybierają inną formę przemieszczania, np. ślizgają się na brzuchu, lub pupie. Ważne, żeby przemieszczając się osiągało swój wymarzony cel. Czasem dziecko przyjmuje pozycję czworaczą i balansuje do przodu i do tyłu, ale nie wykorzystuje możliwości poruszania się w tej pozycji. Już samo przyjęcie właśnie tej pozycji przynosi olbrzymie korzyści rozwojowe. Można też zachęcić dziecko do raczkowania. Wiedząc jak bardzo ważny jest to etap nie próbuj ominąć go przy pomocy chodzika, albo prowadzeniem dziecka podtrzymując pod pachami. Mięśnie powinny być wcześniej wzmocnione, zbyt wczesne stawianie dziecka na nogi może być szkodliwe dla kręgosłupa i dla rozwijającego się mózgu dziecka. Każde dziecko jest inne i powinno rozwijać się w swoim tempie. Ważne, żeby miało przestrzeń do zabawy i poruszania się. Do raczkowania najlepsze są ubranka niekrępujące ruchów dziecka, do momentu kiedy dziecko nie zacznie chodzić, buty są zbędne.

Zadbaj o to, żeby przestrzeń po której porusza się dziecko była bezpieczna. Warto zabezpieczyć szafki i kanty, wszystkie kontakty, kable i wszystkie szkodliwe chemikalia. Dziecko, które może przemieszczać się swobodnie czuje się najlepiej.

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się