Art

Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

24.02.2017
Planujesz ciążę? Wykonaj te badania

Planowanie ciąży jest istotne z wielu względów. Przede wszystkim można sprawdzić wcześniej swój stan zdrowia, uzupełnić niedobory i sprawdzić czy mamy wystarczający silny organizm. Zazwyczaj cała uwaga skupiona jest na kobietach, ale mężczyźni przy okazji także powinni sprawdzić czy ich zdrowie jest w dobrej formie.

Kobieta powinna poddać się podstawowym badaniom laboratoryjnym, a w razie niepokojących wyników dokładniej przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

 

Jakie badania są wskazane?

- Morfologia krwi - to podstawowe badanie, które służy do określenia jakości i wielkości wielu parametrów. Pomoże wykryć stany zapalne, niedokrwistość czy zaburzenie krzepliwości. To tanie i podstawowe badanie, które powinno powtarzać się co najmniej daw razy w roku.

- Grupa krwi - to bardzo istotne, żeby znać swoją grupę krwi i współczynnik Rh. Pozwala to wykluczyć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Badanie wykonuje się zarówno i marki jak i ojca dziecka, jednak jeśli mama ma czynnik Rh+ może być spokojna. W innym wypadku sytuacja wymaga kontroli i podawania leków chroniących przed wystąpieniem konfliktu.

- Badanie moczu - pozwala wykryć ewentualne zakażania i infekcje, które mogą być szkodliwe dla płodu. Przed ciążą dasz radę je wyleczyć i uniknąć groźnych powikłań. Kobiety są szczególnie narażone na choroby układu moczowego, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

- Poziom glukozy - badany na czczo pomaga sprawdzić czy przyszła mama nie ma problemów z cukrzycą. To bardzo groźna chorobo, która może mieć nawet tragiczne skutki. Trzeba kontrolować czy jesteśmy zdrowi.

- Lipidogram - sprawdza skład tłuszczów w surowicy krwi. Bierze się pod uwagę cholesterol i trójglicerydy. W razie konieczności badanie będzie wskazówką do unormowania wyników.

 

Dbałość o zdrowie jest koniecznością i warto zawsze trzymać rękę na pulsie. Czas planowania ciąży jest szczególnie istotny i wymaga uwagi. Dzięki dobremu przygotowaniu kobieta będzie o wiele spokojniejsza, co także przyczyni się do lepszego przejścia przez czas ciąży.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Smog - jakie niesie zagrożenia?

23.02.2017
Smog - jakie niesie zagrożenia?

Nie a wątpliwości, że smog szkodzi zdrowiu. Zanieczyszczenie środowiska to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia. To duże zagrożenie dla wszystkich. Są miasta, w których ten problem jest szczególnie dotkliwy, jednak każde duże miasto musi mierzyć się z tym problemem. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w dużym stopniu przypomina wdychanie dymu papierosowego.

 

Polska jest szczególnie narażona na smog, bezpieczne normy stężenia wielu węglowodorów aromatycznych przekraczamy kilkukrotnie. Smog szkodzi nie tylko górnym drogom oddechowym, ale też narządom wewnętrznym, szczególnie sercu. Choroby układu krążenia to jedno z czołowych zagrożeń wymienianych przez WHO. Długotrwałe skutki są bardzo szkodliwe, jednak mniejsze podtrucia także dają nieprzyjemne efekty. Co może nam zagrażać?

 

Męczący ból głowy

Badania pokazują, że podwyższona ilość zanieczyszczeń powietrza wpływa na częstotliwość występowania migrenowych bólów głowy. Liczne szkodliwe substancje wdychane przez długi czas są temu winne.

 

Problem piekących i łzawiących oczu

Jedni są na to bardziej podatni, inni mniej. Z czasem przez ciągłe podrażnianie oczu, problem może być chroniczny i mocno uciążliwy. Powracające zapalenie spojówek występuje o wiele częściej w kontakcie z dużym stężeniem zanieczyszczeń.

 

Częste infekcje

Wdychane pyły zawieszone w powietrzy sprawiają, że oddycha się znacznie ciężej. Nie pozostanie to bez wpływu na zdrowie. Duża ilość szkodliwych substancji podrażnia drogi śluzowe i wywołuje stany zapalne. Drapanie w gardle może trwać jeden dzień, kiedy długo przebywamy na zewnątrz, ale z czasem może stać się przewlekłym problemem. Z czasem odporność ulega pogorszeniu i stan zdrowia spada. W miastach gdzie smog jest dużym problemem drapanie w gardle, ból i kaszel to powszechny problem mieszkańców.

 

Kiedy problemy nawracają i masz podejrzenie, że wywołuje je smog trzeba odtruć organizm. Pomoże wyjazd na kilka dni, w miejsce gdzie powietrze jest czyste. Trzeba też pomyśleć o lepszej ochronie na co dzień, o zabezpieczaniu dróg oddechowych na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

fela91

23.02.2017

Temat bardzo na czasie. Najbardziej zastanawia mnie dlaczego dopiero w tym roku tak głośno o tym jest. Przecież smog był pewnie od dawna w sezonie zimowym. Nie palcie śmieciami!!! :)

Art

Proste zasady dla wegetarian

22.02.2017
Proste zasady dla wegetarian

Blady, słaby roślinożerca to mit, który ciągle trzeba obalać. Ciągle wiele osób słysząc o wegetarianizmie ma przed oczami widok wątłej osoby. Nie jest to jednak prawda, osoby na diecie roślinnej są zazwyczaj, zdrowe, silne i nie mają niedoborów. Racjonalnie odżywiający się wegetarianie nie są narażeni na anemię. Trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, żeby ten problem się nie pojawił.

 

Jak rozpoznać anemię?

Anemia powstaje w wyniku niskiego poziomu żelaza w organizmie. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia syntezy hemu, a co za tym idzie zmiany parametrów morfologicznych krwi, między innymi obniżenie poziomu hemoglobiny, hematokrytu, ilości czerwonych krwinek, MCV – średniej objętości krwinek czerwonych, MCH – średniej masy hemoglobiny w krwince i MCHC – średniego stężenia hemoglobiny w krwince).

Nie zawsze zbyt mała ilość żelaza w diecie jest odpowiedzialna za anemię. Często problemem jest nieprawidłowe wchłanianie, lub nadmierna utrata tego pierwiastka. U kobiet przyczyną mogą być zbyt obfite krwawienia menstruacyjne, albo krwawienia wewnętrzne. Żelazo w niewielkiej ilości tracimy też z żółcią, złuszczającym się naskórkiem i wypadającymi włosami. W większości przypadków anemia dotyczy kobiet.

 

Rodzaje żelaza

Występują daw rodzaje żelaza- hemowe – występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego, oraz niehemowe- z produktów roślinnych. Żelazo hemowe jest znacznie lepiej przyswajalne od niehemowego. Właśnie dlatego wegetarianie i weganie mogą być narażeni na rozwój anemii. Dla zachowania zdrowia osoby na diecie roślinej powinny przyjmować dwa razy więcej żelaza w ciągu dnia niż osoby na diecie standardowej.

 

Czy da się poprawić wchłanianie żelaza?

Można to zrobić komponując dobrze posiłki. Żelazo przyswaja się o wiele lepiej w towarzystwie witaminy C, kwasu foliowego i miedzi. Nie powinno się łączyć go z tłustymi posiłkami i napojami zawierającymi kofeinę.

Stosując się do kilku prostych zasad i stosując dietę opartą na zdrowych, nieprzetworzonych produktach można zachować zdrowie i uniknąć niedoborów. To nie takie trudne. Nie wymaga dużej wiedzy i nie zajmuje wiele czasu. 

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

persy

23.02.2017

a w jakich produktach jest nawięcej żelaza??

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się