Art

Przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet

14.05.2017
Przyczyny zaburzeń seksualnych u kobiet

Zaburzenia seksualne u kobiet mogą mieć różny charakter. Czasami wiąże się to z obniżonym libido lub też zupełnie odwrotnie, czyli z nadmierną ochotą na seks. Bywa też tak, że kobieta nie może osiągnąć orgazmu lub też czuje wręcz wstręt na samą myśl o zbliżeniu. Oczywiście zaburzenia te mogą pojawić się incydentalnie lub też mieć formę długotrwałą lub powracającą.

Bolesność

Do przyczyn zaburzeń seksualnych mających podłoże zarówno fizyczne jak i psychiczne należy zaliczyć pojawiający się ból przy każdym zbliżeniu. Takie zjawisko określa się mianem dyspauremii. Może ono wynikać ze schorzeń okolic pochwy. Są to grzybice, a także stany zapalne. Jednak często też bolesność może być wywołana nerwicami, stresem, a także nieporozumieniami z partnerem. Ból pochwy czasami występuje ze względu na zamykanie się jej przy próbie współżycia, co określa się mianem pochwicy. Jest to wynik traumatycznych doznań np. po gwałcie, a także lęku przed ciążą, chorobami przenoszonymi drogą płciową itp.

Spadek libido 

Częstą przyczyną braku współżycia jest zahamowanie potrzeb seksualnych. Ten stan określa się jako Hypolibidemia. Kobieta może mieć orgazm, ale nastąpiła u niej niechęć do seksu, a raczej do partnera ze względu na nudę i monotonię w związku.

Problemy psychiczne

Kobiety, które są poddane sytuacjom stresowym mogą w pewnym momencie nie mieć ochoty na seks. Kłopoty w pracy, domu, środowisku w którym się żyje, lub też lęk np. przed zajściem w ciążę, a także depresja mogą skutecznie zaburzyć funkcje seksualne. Często też dochodzi jeszcze brak akceptacji wyglądu własnego ciała i kompleksy na tym punkcie. Czasami zaburzenia pojawiają się na skutek światopoglądu religijnego oraz obyczajowego.
Podłoże psychiczne może też mieć tzw. hiperlibidemia, czyli zbyt duża potrzeba seksu. Najczęściej spowodowana jest nerwicą. Współżycie nawet z przygodnymi partnerami ma na celu ucieczkę od problemów.  

Choroby i schorzenia

Często niechęć do seksu bierze się z różnego rodzaju dolegliwości. Nikt przecież nie myśli o seksie, gdy cierpi na notoryczne bóle głowy oraz innych narządów ciała. Przyczyną zaburzeń seksualnych mogą również być choroby neurologiczne, dolegliwości układu moczowego, a także schorzenia związane z układem ruchu. Wiele farmaceutyków, które są przyjmowane przy różnego rodzaju chorobach może też powodować brak chęci na współżycie lub  zmniejszone doznania podczas stosunku płciowego.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Właściwości zdrowotne kapusty

12.05.2017
Właściwości zdrowotne kapusty

Kapusta od dawna gości na polskich stołach. Należy do popularnych roślin zielnych, które uprawia się jak warzywa. Występuje wiele jej odmian bardzo chętnie spożywanych i dodawanych do różnych potraw. Nie tylko ze względów smakowych, ale także dzięki swoim właściwościom leczniczym i zdrowotnym.

Kapusta często polecana jest osobom, które zamierzają pozbyć się zbędnych kilogramów. Zapewne dlatego, że jest niskokaloryczna. Na spadek wagi ciała bardzo często stosuje się właśnie tzw. dietę kapuścianą. Posiłki są smaczne, łatwe w przygotowaniu, a co najważniejsze sycące, bez występowania uczucia głodu.

W medycynie ludowej znane były sposoby przygotowywania okładów z liści kapusty na bolące stawy. Takie kompresy często stosowały osoby w podeszłym wieku, żeby zminimalizować stopień starzenia się, a zwłaszcza te dotknięte skazą moczanową. Okłady dobrze też sprawdzały się przy różnego rodzaju kontuzjach kończyn i zwichnięciach. Należało tylko wybrać największe liście kapusty, ogrzać je i na kilkanaście minut obłożyć chore miejsce na ciele pacjenta.  

Kapusta ma wiele właściwości leczniczych ze względu na sporą zawartość w niej witamin A, B, C, a także pewne ilości E i K. Posiada też takie minerały jak żelazo, magnez, wapń, arsen, potas, kwas foliowy. Dzięki temu często wyciąg z kapusty stosuje się przy leczeniu anemii, obrzęków, wrzodów żołądka, a także jako środek zapobiegający chorobom nowotworowym. Sok z kapusty pomaga osobom, które mają obniżoną odporność. Jest też doskonałym środkiem przy zapaleniu gardła. Sprawdza się również jako lekarstwo w przypadku dolegliwości wątrobowych. Sok z kapusty zaleca się do picia tym, którzy cierpią na cukrzycę.    

Kapustę powinny spożywać osoby, które mają problemy gastryczne oraz jelitowe, gdyż wpływa ona znacząco na poprawę pracy układu trawiennego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy jest spożywana w formie kiszonej. Fermentacja powoduje wytworzenie się jeszcze więcej witaminy C, dlatego posiłki z takiej kiszonki wzmacniają organizm chroniąc go przed infekcjami bakteryjnymi i przeziębieniami. Kapusta kiszona doskonale nadaje się do spożycia również przy ogólnym osłabieniu.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Nadwaga u dzieci - niebezpieczny problem

11.05.2017
Nadwaga u dzieci - niebezpieczny problem

Nawyki żywieniowe to coś nad czym trzeba pracować od kiedy dziecko zaczyna jeść samodzielnie. Podejście, że dziecku można jeść wszystko, bo musi mieć przyjemne dzieciństwo jest zgubne. Słodkie płatki na śniadanie, czekolada w ciągu dnia, ciasteczko zbożowe jako „zdrowa” przekąska mogą prowadzić do cukrzycy, a nawet do poważnej nadwagi. Zdrowe nawyki będą procentowały w ciągu całego życia, dlatego warto podjąć trud i nauczyć dziecko jak jeść zdrowo i racjonalnie.

Zdrowie dziecka

Powinno być nadrzędnym celem każdego rodzica, nic nie zaburza życia mocniej, niż choroba dziecka, wizyty u lekarza czy pobyt w szpitalu. Zgodnie z najnowszą wiedzą i doniesieniami naukowymi wiemy, że zdrowie zaczyna się na talerzu. Jakość i ilość jedzenia ma kluczowe znaczenie. Dzieci lubią warzywa i owoce, wybiórcze jedzenie jest spowodowane nieznajomością smaków, albo obserwacjami dorosłych. Jeśli rodzic nie jedzą brokułów, albo narzekają na ich smak, dziecko automatycznie przejmuje ich wzorce. Aktywni i zdrowo odżywiający się rodzice mają większe szanse na wyrobienia zdrowych nawyków u dziecka.

Rosnące wskaźniki nadwagi i otyłości u dzieci są bardzo niepokojące. Dieta oparta na przetworzonej, tłustej żywności jest największym zmartwieniem. Winowajcą jest też cukier, ukryty w wielu produktach spożywczych, nawet w pieczywie. Złe odżywianie może prowadzić do zbyt dużej masy ciała i innych schorzeń jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy oddechowego.

Okresowe badania u pediatry

To zazwyczaj moment pomiaru masy ciała, wzrostu, ciśnienia, a także badań laboratoryjnych. Może okazać się, że przyczyną zwiększonej wago są zaburzenia hormonalne lub metaboliczne. Jest to jednak niewielki procent przypadków. Najczęściej za nadwagę odpowiadają złe nawyki żywieniowe i brak ruchu.

Jeśli nie wiesz jak skomponować jadłospis, warto udać się do dietetyka. Często indywidualne podejście przynosi szybkie i trwalsze efekty. W przypadku problemu z wagą ważne jest wsparcie rodziny. Najlepiej kiedy cała rodzina wprowadza zdrowe nawyki i zwraca większą uwagę na to co ląduje na talerzu. Domowe, świeże posiłki są najbardziej wartościowe. Redukowanie wagi u dzieci może być ciężkie, ale w połączeniu ze sportem, który sprawi dziecku przyjemność utrata kilogramów powinna być szybka.

Odnalezienie sportu, który sprawi przyjemność także jest kluczowe. Być może uda się znaleźć pasję i mocną konkurencję dla przesiadywania przed komputerem.

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się