Art

Samodzielność maluchów

05.01.2016
Samodzielność maluchów

Wydawałoby się oczywistym, że z każdym dniem maluchy będą bardziej samodzielne. Nie jest to jednak takie proste. Często dzieci między 2 a 4 rokiem życia wiszą na nodze rodzica nie pozwalając mu odstąpić na krok. W takiej sytuacji należy pomóc szkrabowi się usamodzielnić. Oto kilka wskazówek jak to zrobić.

Spędzaj z maluchem dużo czasu poświęcając mu swoją uwagę. Może to być pierwszy krok do samodzielności. Rozpoczynaj zabawę z dzieckiem i po dłuższej chwili odchodź oświadczając, że musisz np. rozwiesić pranie. Zapewnij malucha, że zaraz wrócisz. Zostawiając dziecko w pokoju, podsuń mu kilka pomysłów na zabawę samemu. Jeśli jest to konieczne, pozostań w kontakcie słownym mówiąc: „A gdzie jest teraz mamusia? Poszła do kuchni i zaraz wróci.” Bądź opanowana i naturalna w swoim zachowaniu. Nie przerzucaj własnego lęku związanego z rozstaniem na twojego szkraba. Pozwól dziecku oddalać się od siebie. Wykorzystuj momenty na placu zabaw, kiedy maluch jest pochłonięty zabawą i ogranicz swoje działania do funkcji obserwatora. Buduj w dziecku poczucie własnej wartości, dzięki czemu będzie odważniejsze w podejmowaniu decyzji o rozstaniu. Nie denerwuj się też, gdy szkrab reaguje płaczem na twoją nieobecność. Próbuj tłumaczyć i nie poddawaj się w ćwiczeniach. Jeśli wszystkie te zabiegi nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, pozwól dziecku chodzić za sobą. Widocznie nie jest jeszcze gotowe do skoku na głęboką wodę. Strzeż się też przed uzależnianiem swojej pociechy od siebie. To najgorszy błąd, jaki może zrobić rodzić egoista. Nie kręć się wciąż wokół swojego dziecka. Jeśli martwi cię cisza w domu, dyskretnie podejrzyj i zorientuj się w sytuacji, lecz najlepiej tak, by maluch cię nie zobaczył.  Nie przeszkadzaj mu w zabawie, gdy organizuje sobie czas, ale reaguj, kiedy wzywa twojej pomocy np. w dopasowaniu klocka. Nie prowokuj też histerii mówiąc: „Nie płacz, mama zaraz wróci”.

Usamodzielnianie dziecka to proces długotrwały. Większość dzieci osiąga upragniony przez rodziców poziom samodzielności dopiero w wieku przedszkolnym. Najważniejsze, to się nie poddawać i podejmować wszelkie działania po wnikliwej obserwacji swoich dzieci. To specjaliści od wychowania, którzy potrzebują jeszcze naszej pomocy. Powodzenia.

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak poradzić sobie ze zmęczeniem po treningowym?

04.01.2016
Jak poradzić sobie ze zmęczeniem po treningowym?

Zmęczenie jest stanem, w którym nasz organizm nie jest zdolny do utrzymania poziomu aktywności jaki sobie zaplanowaliśmy. Może być to spowodowane wieloma czynnikami, często niedostosowaniem treningu do swoich możliwości, albo zbyt częstymi treningami.

Zmęczenie jest naturalnym procesem do którego dochodzi przy wysiłku trwającym dłużej niż 30-40 minut w zależności od intensywności.

W czasie długotrwałego wysiłku zmęczenie wynika z tego że tempo usuwania kwasu mlekowego z krwi jest słabsze niż szybkość jego produkcji. Wpływa to zakwaszenie mięśni, co obniża ich zdolność do skurczu mięśniowego. Uczucie zmęczenia jest więc  mechanizmem obronnym organizmu i należy wtedy zmniejszyć intensywność ćwiczeń. Pojawiające się zmęczenie podczas ćwiczeń trwających powyżej godziny może być spowodowane wyczerpaniem się zapasów glikogenu mięśniowego. Uzupełnienie zapasów jest skutecznym sposobem na kontynuowanie treningu i uniknięcie przemęczenia. Zaleca się daktyle i napoje izotoniczne które najskuteczniej odbudowują zapasy glikogenu i pomagają kontynuować trening.

Czy da się opóźnić moment zmęczenia?

Wpływ na to ma głównie sposób odżywiania. Organizm szybciej się regeneruje jeśli zdrowo się odżywiamy i dostarczamy mu 4-6 posiłków dziennie. Odżywiony organizm skuteczniej odbudowuje zapasy glikogenu mięśniowego. Jest to także wskazane dla utrzymania prawidłowej wagi.

Kluczowe znaczenie ma też regeneracja. Częste treningi wymagają dłuższego czasu na odpoczynek po treningowy. Pomoże to szybciej zregenerować siły po wysiłku fizycznym. To w połączeniu z odpowiednim posiłkiem potreningowym powinno dać optymalne rezultaty. Najlepszy posiłek to połączenie białek z węglowodanami, co sprzyja uwalnianiu się insuliny. Prowadzi to do odnowy glikogenu mięśniowego, a także transportu aminokwasów do komórek mięśniowych. Dzięki syntezie białek która wtedy zachodzi, spada poziom kortyzolu, który ma działanie kataboliczne.

Zdrowe odżywanie, odpowiednia przekąska po treningowa, czas na regenerację i sen to niezawodne sposoby na szybką regenerację po treningową. Warto się tego trzymać i obserwować lepszą formę i rezultaty treningów.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci

03.01.2016
Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci

Dziecko obserwuje i naśladuje rodziców od dnia narodzin i od nich uczy się postrzegania świata, wielu gestów, a także nawyków. Sposób odżywiania każdy wynosi z domu, często powracamy do pokamów z które kojarzą się z domem rodzinnym. Wzorce żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej mają bardzo duże znaczenie w dorosłym życiu. Okres dzieciństwa i dojrzewania ma szczegóny wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych. Ma to ogromny wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i sferę psychiczną. W tym czasie organizm rośnie i rozwija się w szybkiem tempie, potrzebuje zbilansowanych posiłków, żeby funkcjować prawidłowo. Już w tym okresie zaczyna się prewencja wielu chorów przewlekłych jak cukrzyca typu II, miażdzyca czy otyłość. Błędy żywieniowe w okresie wzrostu mogą też prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego. Zaczynają się one z problemach z koncentracją czy trudnościami w nauce. Rodzice w tym czasie mają za zadanie zapewnienie dziecku odpowiednio zbilansowanej diety. Sami też muszą być przykładem i jeść zdrowe posiłki. Najczęściej znienawidzone brokuły i brukselka najczęściej nielubiane są przez dzieci, które jej nie jadły, albo była im obrzydzana od małego. Ciekawie podana zielenina np. w postaci soku, koktajlu, sałatki czy nawet chipsów zachęci dzieci do zjedzenia wszystkiego. Rodzina jest najważniejszym środowiskiem dziecka, to z niej czerpie wzroce i przez długi czas utożsamia się właśnie z rodzicami. Trudności mogą pojawić się kiedy dziecko pójdzie do szkoły, wtedy budzi się silna chęć przynależności do grupy. Może to być czas prób zmiany swoich wzroców, tak żeby dopasować się do grupy. Nawyki kształują się do 10 roku zycia, oczywiście nie znaczy to, że dziecko ani raz do tego czasu nie może zjeść czegoś niezdrowego. Solidnie ukształtowane nawyki bardzo ciężko zmienić. W dzisiejszych czasach dużą winą za otyłość i nadwagę obarcza się media. Kolorowe reklamy skierowane są głównie do dzieci, które od razu chcą próbować nowych słodyczy, czy innych niezdrowych przekąsek. Reklama niewątpliwie ma wpływ, ale warto wytłumaczyć dziecku dlaczego w domu nie ma konkretnych produktów. Nie należy tez całkowicie zabraniać jedzenia słodyczy. Mogą być one okazjonalnie dodatkiem do zdrowych posiłków.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się