Art

Składy kosmetyków dla dzieci – czego unikać

05.05.2016
Składy kosmetyków dla dzieci – czego unikać

Skóra małych dzieci wymaga szczególnie delikatniej pielęgnacji, zwłaszcza do 3 roku życia trzeba traktować ją jak bardzo wrażliwą. Kosmetyki pielęgnacyjne dla najmłodszych powinny być wolne od substancji drażniących, jednak nie zawsze tak jest. Przed zakupem warto sprawdzić skład i wykluczyć kilka drażniących chemikaliów.

Czytanie składów na początku sprawia sporo problemu, ale szybko zapamiętasz kilka substancji, których warto unikać także w dorosłym życiu.

Kosmetyki dla dzieci często mają dodatek sztucznych substancji zapachowych, a także barwników. Czego jeszcze należy unikać w kosmetykach dla dzieci?

Oleje mineralne czyli substancje ropopochodne

Oznaczone są najczęściej jako Paraffinum Liquid, Paraffin, Mineral Oil, Sybtetic Wax, Pertolatum, Isoparaffin. Tworzą złudne uczucie gładkiej i nawilżonej skóry. W rzeczywistości oblepiają skórę i nie pozwalają innym składnikom przeniknąć przez skórę. Zatykają pory i uniemożliwiają skórze oddychanie. Bardzo często można spotkać oleje mineralne w kremach dla dzieci, olejkach myjących, oliwkach, płynach do kąpieli. Watro całkowicie je wyeliminować.

Parabeny

Na opakowaniach łatwo je znaleźć wszystkie mają końcówkę -paraben (np. Methylparaben, Ethylparabem). To najczęściej stosowane konserwanty w kosmetykach. Chronią przed kosmetyki przed zepsuciem, są nadmiernie używane przez producentów. Bardzo często mają działanie alergizujące. Używając wielu kosmetyków w nimi w składzie potęgujemy ich działanie. Jest wiele delikatniejszych konserwantów, które nie są dla nas groźne.

Detergenty

Najpopularniejsze to Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES). To bardzie silne środki myjące, które mają działanie żrące. Niestety znajdują się w składzie większości mydeł, szamponów, żeli pod prysznic, płynach do kąpieli. Producenci kosmetyków dla dzieci także ich nadużywają. Stosowane regularnie mocno przesuszają skórę i pozbawiają skórę naturalnej warstwy ochronnej. Mogą prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry.

Sylikony

Oznaczone jako Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane powodują, że skóra i włosy stają się jedwabiste i wygładzone. Efekt jest bardzo przyjemny, jednak nie wspomaga pielęgnacji. Podobnie jak olej mineralny blokuje wchłanianie innych wartościowych składników. W efekcie oblepia skórę i włosy, a z czasem może powodować pogorszenie ich wyglądu.

Nawet jeśli produkt ma atest warto spojrzeć na skład i świadomie wybierać kosmetyki dla najmłodszych dzieci. Pomoże to zapewnić optymalną pielęgnację i ochroni przed podrażnieniami.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Chrapanie

28.04.2016
Chrapanie

Na początku chrapanie rozśmiesza… dopóki nie stanie się poważnym problemem wywołującym złość męża czy żony lub innych bliskich.

Ludzie często wyobrażają sobie, że chrapiący śpi z zaciśniętymi pięściami, wydając jednocześnie odgłos dieslowskiego silnika. Ale rzadko tak jest naprawdę.

Twoje chrapanie przeszkadza spać wszystkim wokół: innym, ale także Tobie. Ponadto, zaczynasz się obwiniać. Budzisz się z lękiem, że usłyszysz, jak chrapiesz.

W konsekwencji, wszyscy mają za sobą ciężką noc. W dalszej perspektywie, Ty i Twój małżonek czy małżonka odczuwacie zmęczenie, jesteście senni i poirytowani przez cały dzień. Mniej skupiasz się na spotkaniu, jesteś mniej wydajny, pogarsza Ci się pamięć, częściej zdarza Ci się zgubić klucze, telefon, okulary.

W dalszej perspektywie, zmęczenie i senność zwiększają ryzyko: zawału serca, udaru mózgu czy nadciśnienia1.

Osoby chrapiące upośledzone są w wielu sytuacjach…

Już nie mają śmiałości nocować u przyjaciół. W podróży nikt nie chce dzielić z nimi pokoju. Obawiają się nocować w schronisku młodzieżowym czy w innym, aby nie wywołać napięć na całej sali. W hotelu zmuszone są rezerwować oddzielny pokój.

Chrapanie staje się przedmiotem sprzeczek małżeńskich. Mąż czy żona chcą spać w oddzielnej sypialni…

Długoterminowo chrapanie stanowi obciążenie, którego nie można zbagatelizować, w aspektach finansowym, rodzinnym, społecznym, a nawet zawodowym.

Co druga osoba chrapie od czasu do czasu1 (z tego co czwarta chrapie regularnie). Jednak, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, proponuję kilka drobnych rad dla chrapiących i ich otoczenia.

Ale zacznijmy od tego, skąd się bierze chrapanie?

Źródło chrapania

W czasie snu tkanki przełyku rozluźniają się (czasem jest to również związane z wiekiem).

U niektórych osób, tkanki te blokują częściowo przepływ powietrza i zaczynają wibrować, kiedy powietrze wymusza drogę dla siebie.

Co jeszcze może przeszkadzać w oddychaniu i wibrować podczas przepływu powietrza? Nasada języka, migdałki, języczek podniebienny (końcówka zawieszona pomiędzy migdałkami) oraz podniebienie miękkie (miękka część podniebienia łącząca się z języczkiem podniebiennym).

Chrapanie pochodzi właśnie z tych wibracji.

Kiedy tkanki całkiem zablokują przepływ powietrza, mówi się, że osoba cierpi na bezdech – poważny problem zdrowotny.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Trenuj z dzieckiem

28.04.2016
Trenuj z dzieckiem

Czas spędzony z rodzicem to najcenniejszy moment dla dziecka. Nigdy nie będzie lepszego momentu na zaszczepienie w dziecku miłości do sportu, niż najmłodsze lata. Granie w piłkę, jazda na rowerze i inne formy aktywności to często najlepsza wspomnienia z dzieciństwa. Są ważna dla dziecka, ale też dla rodzica. Dzięki temu można wzmocnić wzajemne relacje i zapomnieć o codziennych problemach.

Coraz więcej miejsc oferuje zajęcia dla rodziców i dzieci, chcąc wyjść do oczekiwań klienta. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopot z systematycznością. Karnet motywuje do ćwiczeń, jednak nie jest konieczny. Możesz zaznaczyć w kalendarzu 2-3 dni w tygodniu które przeznaczysz na aktywność z dzieckiem. Forma ruchu może być dowolna i nie zawsze taka sama. Zimą pewnie chętniej pójdziecie na basen, ale kiedy jest cieplej można wybrać aktywność na świeżym powietrzu. Do wyboru są spacery, jazda na rowerze, rolki, skakanka, gra w piłkę, w kosza, biegi. Można wyszukiwać tez zabawy ruchowe, które poprawią koordynację i rozwój psychoruchowy dziecka.

Gry zespołowe też mogą być dobrym pomysłem, jeśli masz znajomych którzy także ćwiczą w dzieckiem możesz zaprosić ich do rywalizacji, albo zorganizować wspólny mecz. Doświadczenia wygranej i przegranej dają dziecku nowe doświadczenia, które przydadzą się w życiu. Znoszenie porażek nie jest łatwe, jednak nie można na siłę chronić przed nimi dziecka. To nieodłączny element życia i warto pokazać, że nie małe niepowodzenia nie mają większego znaczenia. To dobra lekcja, którą można wynieść ze sportu zespołowego. Kolejną jest praca w grupie, wspólne wsparcie i dobre relacje w grupie. Obserwując dziecko w relacjach z innymi szybko zobaczysz czy łatwo nawiązuje relacje, czy może trzeba mu w tym pomóc.

Niezależnie od tego jaki sport wybierzecie, upewnij się że jest odpowiednie dla dziecka. Jeśli dyscyplina okaże się zbyt trudna, może to zniechęcić do sportu. Wybierz uważnie sport i pilnuj systematyczności. Dziecko będzie rozczarowane jeśli zapomnisz o wspólnych treningu. To świetna okazja to zbudowania silnych relacji, które będą procentować przez całe życie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się