Art

Soda oczyszczona dla urody

17.07.2016
Soda oczyszczona dla urody

Kosmetyki domowej roboty wcale nie muszą być gorsze do sklepowych. Najłatwiej jest przygotować proste preparaty o niewielkiej ilości składników. Soda oczyszczona jest powszechnie znana i obecna prawie w każdej kuchni. Można używać jej do pieczenia, sprzątania, a także do wykonania prostych domowych kosmetyków. Dużym plusem jest cena, dlatego warto oszczędzić na zbędnych kosmetykach i zrobić je w domu. Soda oczyszczona ma neutralne pH, nie podrażnia więc skóry. Dzięki swoim właściwościom dobrze oczyszcza i usuwa martwy naskórek. Dobrze sprawdzi się na szorstkiej i wymagającej złuszczenia skórze. Kilka przykładowych kosmetyków jakie możemy wykonać z użyciem sody:

Peeling do ciała. Wystarczy zmieszać łyżkę sody z odrobiną wody i dokładnie wymieszać. Takim peelingiem skutecznie można złuszczyć skórę całego ciała, a nawet twarzy. Trzeba jednak uważać, bo soda jest dość ostra, na twarzy nie sprawdzi się u każdego. Zamiast tarcia o skórę, lepiej nałożyć sodę na twarz, delikatnie ją rozprowadzając, a następnie zostawić ją na kilka minut. Po tym czasie spłukać letnią wodą. Takie peelingi najlepiej sprawdzą się u posiadaczy cery tłustej i mieszanej.

Pielęgnacja stóp. Moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem sody pomoże zmiękczyć i wygładzić stopy. Wystarczą 2-3 łyżki sody, żeby zobaczyć efekt. Dodatkowo jeśli stopy są bardzo szorstkie można wykonać peeling. 10-15 minut sprawi w takiej kąpieli pozwoli stopom odzyskać miękkość. Warto podtrzymywać ten efekty mocząc stopy regularnie, kilka razy w tygodniu.

Szampon. Soda wymieszana z wodą w proporcjach 1:3, dobrze sprawdzi się kiedy mamy do usunięcia dużą ilość kosmetyków do stylizacji włosów.

Soda do kąpieli. Rozprowadzona w wannie dobrze działa na skórę sucha i wrażliwą. Dzięki niej skóra będzie gładsza i mniej podrażniona do kąpieli.

Pasta czyszcząca. Dzięki sodzie łatwo można pozbyć się zabrudzeń na dłoniach i nie tylko. Dobrze radzi sobie też z zapachem np. po cebuli. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, tak żeby stworzyła gęsta pastę, a potem wetrzeć ją w dłonie.

  Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Floating- sposób na relaks

16.07.2016
Floating- sposób na relaks

Pływanie i relaks z środowisku wodnym to jedne z bezpieczniejszych form wysiłku i wypoczynku. Woda działa odciążająco na stawy i mięśnie. Od niedawne zaleca się także floating. Co to takiego? Kapsuła floatingowa jest wypełniona słoną wodą do poziomu około 30 cm.

Kapsuła jest całkowicie bezpieczna i dźwiękoszczelna. Zabieg polega na lżeniu na powierzchni wody, w ciszy, możesz zdecydować się na włączone lub wyłączone światło. W takich warunkach cało bardzo szybko się rozluźnia. Słona woda wypycha ciało do góry, więc nic nie robiąc unosisz się na powierzeni wody. Ma to dać wrażanie stanu lewitacji czy też nieważkości. Wiele osób zasypia w czasie zabiegu. Początkowo kapsuła była wykorzystywana do regeneracji zawodowych sportowców, jednak szybko znalazł zastosowanie w ośrodkach Spa i wellness. Staje się coraz bardziej popularna.

REST

Terapia REST to inna nazwa dla metody Floating. Wymyślił ją amerykański lekarz psychiatra w 1954 roku. Dr John C. Lilly chciał sprawdzić jak będzie reagował mózg odcięty od bodźców słuchowych, dotykowych i termicznych. Stwierdził, że w czasie takich praktyk lewa półkula spowalnia swoją aktywność, z kolei prawa jest o wiele bardziej pobudzona. Odpowiada ona za intuicję, kreatywność i wyobraźnię. Dzięki lepszemu połączeniu między dwiema półkulami łatwiej osiągnąć spokój i stan wyciszenia.

Decydując się na wejście do kapsuły odprężasz nie tylko ciało, ale także i umysł. Możesz skoncentrować się na emocjach i swoich przeżyciach. Nie ma na to zbyt wiele czasu w codziennym pędzie. Dzięki takiemu wyciszeniu organizm może lepiej i skuteczniej działać, usuwać toksyny, zmniejszyć poziom hormonu stresu i uwolnić więcej hormonów szczęścia.

Mimo, że w kapsule jest woda, nie wymaga ona umiejętności pływania, jest to całkowicie bezpieczne miejsce. Woda jest mocno zasolona solą Epsom, która dodatkowo ma właściwości detoksykujące i lecznicze. Słona woda wypiera ciało na powierzchnię. Dzięki temu w kapsule panują podobne warunki co w Morzu Martwym.

To dobra metoda dla osób, które mają problem z wyciszeniem się i nie mają kontaktu ze swoimi emocjami na co dzień.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zadbaj o paznokcie malucha

15.07.2016
Zadbaj o paznokcie malucha

Paznokcie noworodków rosną bardzo szybko i dlatego często trzeba je skracać. Nie jest to łatwe zadanie, dla dzieci jest to stresujące i nie potrafią wytrzymać w spokojnej pozycji. Jest to jednak niezbędna czynność, którą rodzice muszą opanować.

Mimo, że paznokcie dzieci są bardzo cienki i delikatne, są także bardzo ostre. Łatwo może zrobić sobie bolesne ranki na twarzy i ciele. Pomocne mogą być bawełniane rękawiczki, które zapobiegną podrapaniu. Noworodki są bardzo ruchliwe, a nieskoordynowane ruchy mogą sprzyjać powstawaniu ran. Przerwanie ciągłości skóry krótko po urodzeniu może być niebezpieczne. Dziecko nie ma jeszcze w pełni wytworzonego układu odpornościowego. Każda rana zwiększa ryzyko wniknięcie bakteriom do organizmu. Warto o tym pamiętać i zapobiegać w porę takim sytuacjom.

Obcinanie paznokci

Rękawiczki są dobrym rozwiązaniem, ale nie zastąpią obcinania paznokci. Malutkie paluszki i miękka płytka paznokcia wymagają spokoju i precyzji. Zwykłe małe nożyczki w tym wypadku są ryzykowne, lepiej wybrać te przeznaczone dla dzieci z zaokrąglonymi krawędziami. Dzięki temu unikniemy skaleczenia kiedy dziecko będzie niespokojne. Paznokcie obcinamy równo bez zaokrąglania brzegów płytki. Dzieli temu jest to łatwiejsze, ale też unikamy ryzyka wrastania paznokci. W czasie obcinania paznokci warto zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowości jak przebarwienia, nieregularny kształt czy inne zmiany i zgłaszać je lekarzowi. Jeśli pediatra uzna to za coś niepokojącego, skieruje do dermatologa.

Paznokcie u dzieci trzeba obcinać nawet kilka razy w tygodniu, dotyczy to dłoni, te u stóp nie rosną tak szybko.

Najlepiej podjąć próbę kiedy dziecko śpi, wtedy jest szansa zrobić to bardzo sprawnie. Unikniemy wyrywania się, a także nie spowodujemy stresu u dziecka. Jeśli nie da się tego zrobić staraj zająć się dziecko jakąś kolorową zabawką, żeby odciągnąć jego uwagę. Po kilu razach kiedy nabierzesz wprawy, będzie to szło o wiele sprawniej. Z wiekiem dzieci przyzwyczajają się się do tej czynności, które zajmuje jedynie chwilę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się