Art

Sok, nektar, napój - czym się różnią? Część 1.

31.03.2014
Sok, nektar, napój - czym się różnią? Część 1.

Warto poruszyć temat  trzech różnych, choć kojarzonych ze sobą płynów: soki świeżo wyciskane, napoje oraz nektar. Czym różnią się od siebie? Które z nich są najzdrowsze i dlaczego?

Zacznijmy od definicji każdego z nich.

Sok to według zasad unijnych napój przyrządzony ze zdrowych i dojrzałych owoców, bądź warzyw świeżych lub schłodzonych. Jest zdolny do fermentacji, lecz niesfermentowany! Ma zapach, kolor i przede wszystkim smak owoców lub warzyww, z których został wykonany. Oznacza to, że również ten w kartonie wykonany z koncentratu powinien smakować, pachnieć i mieć kolor taki jak wyciśnięty przez nas w domu.

Sok powinien zawierać 85-100% owoców lub warzyw.  Dozwolona jest również pewna ilość cukru lub innych substancji słodzących, np. syrop fruktozowy lub glukozowy.

W przypadku owocowych wygląda to następująco:

Ważne by jego dawka nie przekraczała 150g/l. Jeśli ilość jest mniejsza niż 15g/l producent jest zwolniony z obowiązku podawania informacji o dodatku. Wyjątkiem są soki z gruszek i winogron, których nie wzbogaca się substancjami słodzącymi. Możliwe jest również dodawanie kwasu cytrynowego, którego maksymalna dawka wynosi 3g/l. Nie wolno jednak dodawać jednocześnie substancji zakwaszających oraz cukru. Zasada ta jest surowo przestrzegana.

Soki warzywne mogą być doprawiane cukrem, miodem, solą, ziołami oraz kwasem cytrynowym.

Wszystkie soki wolno wzbogacać witaminami i minerałami.

Jednak zabronione jest dodawanie sztucznych barwników, aromatów oraz konserwantów.

 

Nektar to sok (świeży i zagęszczony) lub przecier, który został rozcieńczony wodą.

Minimalna wymagana ilość soku jest ściśle określona i zależy od jego rodzaju:

- 50 proc. dla jabłek, gruszek, pomarańczy, brzoskwiń oraz ananasów;

- 40 proc. dla jeżyn, malin, truskawek, czereśni, moreli;

- 35 proc. dla wiśni;

- 30 proc. dla śliwek, agrestu oraz żurawin;

nie mniej niż 25 proc. dla czarnej, białej i czerwonej porzeczki, cytryny, bananów, granatów, guawy, mango, papai.

Nektar może zawierać maksymalnie 200g/l cukru, bądź innej substancji słodzącej (w tym miód), czyli więcej niż sok. Oprócz tego można do niego dodać jednocześnie zasładzacze oraz substancje zakwaszające. W odróżnieniu od soków może zawierać słodziki. Jednak tak jak sok nie powinny zawierać sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.

 

c.d.n.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Karmienie piersią. O czym powinna wiedzieć młoda mama? Cześć 3.

30.03.2014
Karmienie piersią. O czym powinna wiedzieć młoda mama? Cześć 3.

To już kolejny artykuł dotyczący laktacji. Jednak do tej pory nie poruszaliśmy tematu problemów związanych z początkiem karmienia piersią. Omówimy kilka najczęściej pojawiających się oraz metody radzenia sobie z nimi. Podzielimy się również dobrymi radami, by ułatwić ten ważny proces dla matki i dziecka. Młoda mama nie zawsze wie, jak dobrze przystawić maleństwo do piersi. Bardzo ważne, by cała brodawka była schowana w ustach dziecka. W przeciwnym razie łatwo o ich poranienie. Noworodek nie zawsze chce otworzyć szeroko buzię, w momencie przystawiania do piersi i pije dosyć łapczywie. To kolejne czynniki sprzyjające podrażnieniom. Oczywiście nie każda kobieta jest na nie skazana. Są to również kwestie indywidualne. Z kolei te, które cierpią z powodu ranek, nie znaczy, że źle karmią swoje pociechy.  Jak sobie radzić kiedy się pojawią? Przede wszystkim dać skórze oddychać. Najlepiej nie ubierać stanika i nie zakrywać ich, dając w ten sposób możliwość szybszemu zagojeniu. Dodatkowo wspomożemy ten proces przemywając kroplą własnego mleka, a kiedy wyschnie, smarując podrażnienia specjalistycznym preparatem z lanoliny (najlepiej 100%). Wymienione substancje nie zaszkodzą maleństwu i nie trzeba ich zmywać przed kolejnym karmieniem. Warto zwrócić uwagę na to, by zająć wygodną pozycję. Dziecko powinno być uniesione na wysokości piersi. Bardzo przydatna w tym celu, może okazać się poduszka typu “rogal” lub odpowiednio zwinięta kołdra. Co gdy brakuje pokarmu? Należy zadbać o różnorodną dietę, tak by organizm otrzymał odpowiednie witaminy i minerały. Bardzo ważnym czynnikiem jest właściwy odpoczynek i odprężenie. Stres potrafi całkowicie zatrzymać proces laktacji. Kolejnym sposobem jest stymulacja gruczołów oksytocynowych. Można ją wykonać poprzez użycie laktatora. Ważne, by w tym czasie odprężyć się np.patrząc na dziecko, myśląc o nim lub oglądając miły film. Świetnie sprawdzają się również odpowiednio dobrane napoje: słodowe (bezalkoholowe) oraz herbatki ziołowe, zawierające anyż, koper i melisę. W następnym odcinku poruszymy kolejne tematy związane z karmieniem, m.in. co robić, kiedy pokarmu jest za dużo.   Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Brokuły? Brokuły!

29.03.2014
Brokuły? Brokuły!

Brokuły pochodzą z regionu Morza Śródziemnego i były znane już w czasach starożytnych, ale popularne sały się po roku 1920, kiedy to zyskały sławę produktu wysokowartościowego o niebanalnym smaku. Brokuły są pochodnymi kalafiora i coraz częściej można je spotkać w naszej kuchni, szczególnie wśród osob, które dbają o dobrze zbilansowaną dietę.

Brokuły zawierają aktywne składniki przeciwdziałające rakowi takie jak sulforafan, chlorofil, beta-karoten, co stawia je na pierwszym miejscu wśród warzyw jeśli chodzi o moc zapobieganiu nowotworom. Związki, które zawierają brokuły mają działania przeciwnowotworowe w obszarze prostaty, szyjki macicy, piersi, jelita grubego, skóry, płuc, tchawicy, żołądka, przełyku, krtani i jamy ustnej. Ponadto brokuły zawierają takie witaminy jak witamina A, B1, B2, B6, C, K, PP, kwas foliowy i kwas pantotenowy. Spożywanie brokuł zaleca się osobom chorym na cukrzycę, mającym problemy z sercem, anemią i artretyzmem. Gdy kupujemy brokuły należy zwrócić uwagę czy liście otaczające różyczki są żółte, a same kwiaty są jednorodne i nie mają plam. Mimo iż brokuły można jeść na surowo, najpopularniejsze jest jednak ich gotowanie, trzeba tylko pamiętać, że aby zachowały swoje substancje odżywcze, czas gotowania nie powinien przekraczać 3 minut.    

KOTLET Z KASZY PĘCZAK, TWAROGU I BROKUŁA

100g ugotowanej kaszy pęczak

100g twarogu

100g krótko ugotowanych brokułów

1 jajko

sól, chilli, kumin

bułka tarta

łyżka oliwy z oliwek

 

Mieszamy kaszę pęczak z rozdrobnionym twarogiem i brokułami. Dodajemy przyprawy, jajko i bułkę tartą. Formujemy kulki, które ponownie obtaczamy w bułce tartej. Smażymy na wolnym ogniu na łyżce oliwy. Smacznego!

 

 

 

NATALIA PANCEWICZ

Pomysłodawczyni i współwłaścicielka BITE HEART- projekt freakowo żywieniowy,

pasjonatka zdrowej diety, gotowania i nowinek pokarmowych, managerka gastronomii

www.facebook.com/BiteHeartfood

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się