Sok z pokrzywy - babciny sposób na zdrowie

02.03.2017
Sok z pokrzywy - babciny sposób na zdrowie

Stare ludowe przepisy wracają do łask. Kiedyś nasi przodkowie radzili sobie z chorobami bez pomocy lekarzy. Oczywiście wtedy byli znachorzy lub osoby znające się na medycynie ludowej, ale nie zawsze można było od razu skorzystać z ich pomocy. Trzeba było sobie radzić samemu. Tak więc gospodynie domowe przyrządzały wywary z ziół, mikstury na utrzymanie zdrowia oraz napary na przeróżne dolegliwości. Do jednych z takich eliksirów  należy sok z pokrzywy.

Skład pokrzywy

Pokrzywa zawiera witaminy A, B, C i K. Jest też źródłem cennych minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, potas oraz krzem. W jej składzie występuje też kwas foliowy oraz  chlorofil.

Na starzenie się

Wolne rodniki powodują, że organizm pod wpływem uszkadzania tkanek szybciej się starzeje. Zaradzić na to mogą antoksydanty zawarte w liściach pokrzywy. Jeśli więc chcesz zachować młodość na dłużej pij sok z pokrzywy.

Na oczyszczenie

W pożywieniu często dostarczamy sobie substancje, które zanieczyszczają nasz organizm. Sok z pokrzywy powoduje, że nasze ciało pozbywa się tych niechcianych składników. Jeśli na twojej skórze po wypiciu tej mikstury pojawią się wypryski, to oznacza że organizm był zanieczyszczony.

Na ból i reumatyzm

Kiedy małe dziecko poparzyło się pokrzywą, to babcia zawsze mówiła, że to wyjdzie mu tylko na zdrowie. Sok z pokrzywy pomaga przy reumatyzmie, bólach stawów oraz działa przeciwzapalnie.

Działanie moczopędne

Sok z pokrzywy działa moczopędnie, dzięki temu jest doskonałym specyfikiem przy zatruciach wątroby. Bardzo dobrze zdaje egzamin, jeśli organizm w sposób niekontrolowany zatrzymuje zbyt dużo wody. Działanie soku z pokrzywy bardzo korzystnie wpływa również na pracę nerek.

Działanie wzmacniające

Pokrzywa przyczynia się do zahamowania rozprzestrzeniania się w organizmie różnego rodzajów wirusów i szkodliwych bakterii. Działa też przeciwgrzybicznie. Zwiększa odporność, a także pomaga w przypadku osłabienia fizycznego, jak też psychicznego. Pokrzywa zawiera żelazo powodując, że jest ono świetnie przyswajalne przez organizm. Dlatego sok z niej zaleca się osobom, które mają niski poziom hemoglobiny.

Przepis na sok z pokrzywy

Po zebraniu z łąki świeżej pokrzywy, należy ok. 20 listków pokrzywy zalać jednym litrem wrzącej wody. Naczynie, w którym napar się znajduje trzeba przykryć. Tak przygotowany sok, po ostudzeniu należy przechowywać w lodówce. Można dodawać go do soków owocowych, warzywnych, napojów, koktajli lub wypijać osobno.

viola4

02.05.2017

Nie jet smaczny ale tu w Polsce to jeden z lepszych naszych krajowych środków

Jak trenować pamięć?

01.03.2017
Jak trenować pamięć?

Młody człowiek łatwo przyswaja wiedzę i zapamiętuje różne wiadomości. Z wiekiem coraz bardziej nasza pamięć staje się słabsza. Dlatego warto o nią dbać, czyli po prostu ćwiczyć. Jeśli nie będziemy jej trenować to coraz trudniej będzie nam cokolwiek zapamiętać i odtwarzać pewne informacje. Jak zatem ćwiczyć pamięć?

Zapisuj i zapamiętuj
Jeśli mamy problem z pamięcią, to zazwyczaj zapisujemy różne informacje. Tylko, że takie rozwiązanie nie pomoże nam w ćwiczeniu pamięci. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zapisanie na kartce np. planu dnia, a następnie ,,wykucie go na blachę". Tak samo z numerami telefonów. Zapisz je w swojej komórce, ale w każdej wolnej chwili staraj się je zapamiętać powtarzając na głos lub w myślach.

Rozwiązuj zagadki
W Internecie znajdziesz wiele stron poświęconych rebusom, zagadkom, quizom, a także krzyżówkom. Rozwiązuj je i wysilaj umysł. Możesz zaproponować swoim bliskim grę w ,,patrz i zgaduj". Polega ona na tym, że na spacerze staracie się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. W pewnym momencie twój towarzysz prosi cię o odpowiedzi na pytania w stylu: ,,jaki kolor miał mijany przed chwilą samochód", ,,ile manekinów stało na wystawie mijanego sklepu", ,,jaki był kolor dachu budynku po prawej stronie" itd., itp. Potem sprawdzacie poprawność twoich odpowiedzi.

Ucz się
Najlepszym sposobem na trening pamięci jest po prostu nauka. Możesz zapisać się na jakiś kurs, uczyć się języków obcych, wierszy i piosenek lub gry na jakimś instrumencie. Taka nauka nie powinna być dla ciebie zbyt trudna i męcząca, jeśli wybierzesz coś co będzie sprawiać ci radość i będzie w kręgu twoich zainteresowań.

Czytaj
Poszerzaj swoje wiadomości. Czytaj książki historyczne, podróżnicze, przygodowe, a potem opowiadaj ich fabułę rodzinie i znajomym. Możesz także pisać jakieś opowiadania, np. bajki, a następnie zapamiętać to o czym pisałeś i opowiedzieć np. dzieciom na dobranoc.

Dotleniaj mózg
Często przebywaj na powietrzu. Bądź aktywny ruchowo. Zrelaksowane ciało, to spokojniejszy i lepiej funkcjonujący umysł. Lepsze krążenie korzystnie wpłynie na efektywniejszą pracę twojego mózgu.

lipski

25.04.2017

a testy na IQ dostępne w internecie? warto robić?

Skutki uboczne picia kawy

28.02.2017
Skutki uboczne picia kawy

Wiele osób zaczyna swój dzień od porannej kawy. Nie poprzestaje na jednej i co pewien czas sięga po kolejną. Prawie każdy tłumaczy, to chęcią dodania sobie energii. Często tak jest, że podczas wykonywania jakiejś czynności, gdy zaczynamy robić się senni i apatyczni, to po wypiciu tego czarnego płynu, znów w magiczny sposób wracają chęci do dalszej aktywności. Również po powrocie do domu z pracy dalej sięgamy po kawę. Wynika z tego, że w ciągu jednego dnia niektórzy mogą wypić nawet kilka filiżanek. Czy to jest zdrowe postępowanie?

Kawa pobudza, ale też powoduje, że nie chce nam się spać. W pewnym jednak momencie możemy mieć problemy z zaśnięciem. Późno się kładziemy i rano budzimy się niewyspani i zmęczeni. Na pobudzenie znowu wypijamy filiżankę kawy. Wpadamy w pewnym sensie w błędne koło, bo uzależniamy się od czarnego płynu. Po jego wypiciu będziemy pobudzeni, ale po pewnym czasie możemy szybko znów poczuć zmęczenie.

Jeśli zdarzy się, że nie wypijemy dziennej porcji kawy, a tym samy nie dostarczymy organizmowi zawartej w niej kofeiny, to zaczynamy czuć się bardzo niekomfortowo. Może wystąpić podenerwowanie, a nawet agresywne reagowanie na przeróżne sytuacje. Do tego jeszcze dochodzą reakcje czysto fizyczne, czyli pocenie się, a także ręce mogą zacząć się trząść. To są objawy uzależnienia od kawy.

Warto być świadomym konsekwencji własnego postępowania. Jeśli wypijamy kawę, to należy zdawać sobie sprawę z tego, że pod jej wpływem nasz organizm się odwadnia. Na skutek tego po pewnym czasie słabniemy, stajemy się apatyczni, a także możemy odczuwać bóle głowy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które wykonują jakieś prace związane z ruchem i aktywnością fizyczną. Należy więc często pić wodę najlepiej zmineralizowaną.

Duże ilości wypijanej kawy powodują poważne zaburzenia funkcjonowania organizmu oraz wywołać groźne schorzenia. Kości mogą być bardziej łamliwe, co może doprowadzić do osteoporozy. Po wypiciu kawy wzrasta ciśnienie krwi. Czarnego płynu nie powinny pić osoby mające problemy z  sercem, bo ryzyko zawału jest tu bardzo duże.

Reasumując należy mieć pełną świadomość, że picie kawy w zbyt dużych ilościach nie jest najlepszym wyborem dla naszego zdrowia. Delektujmy się jej aromatem i smakiem, jednak z zachowaniem umiaru i rozsądku.

coffebean

25.04.2017

Ja jestem uzależniona:) pije z 4-5 dziennie. Naprawde jest mi ciężko gdy nie mogę wypić kawy w ciągu dnia. Ale staram się w weekendy trochę przystopować. Mi kawa po prostu smakuje!:---)