Art

Stan zębów a demencja

08.07.2016
Stan zębów a demencja

Demencja

Jedna z najczęściej występujących chorób, która nasila się z wiekiem. Otępienie, może być uciążliwe w życiu codziennym i niestety ciągle spotyka się z dużym niezrozumieniem społeczeństwa. Wczesna diagnoza może jednak w znaczmy stopniu spowolnić, a nawet zahamować jej rozwój. Najnowsze badania pokazują, że pierwszej pomocy w diagnozie warto szukać w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog może rozpoznać pierwsze symptomy demencji, co może budzić zdziwienie. U osób z demencją obserwuje się zły stan jamy ustnej. Osoby z otępieniem często nie pamiętają o higienie zębów, albo robią to niedokładnie.

Kłopotliwa demencja

Pierwsze objawy są niewinne i mogą być nieoczywiste. Zapominanie po drobnych czynnościach, kłopoty z koncentracją, roztargnienie czy wahania nastroju mogą być błędnie odczytane. Nie należy jednak bagatelizować takich objawów. Nie zawsze zaniedbanie higieny czy innych czynności musi sugerować lenistwo, bardzo często wynika to z zaburzeń czynności poznawczych. Powoduje to coraz większe trudności związane z wykonywaniem nawet prostych czynności. W gabinecie stomatologicznym można znaleźć pierwszą pomoc, dlatego warto regularnie badać stan zębów. Demencja to nie jedyna chorego, którą może zauważyć dentysta. Dobry stan jamy ustnej, zębów i dziąseł wpływają na komfort i zwiększenie poczucie własnej wartości. Chrobry zębów mogą dodatkowo przygnębić osobą z demencją i zamknąć go na kontakty z innymi. Światowa Organizacja Zdrowie apeluje, żeby stomatolodzy i lekarze bardziej ze sobą współpracowali. Może to być przynieść szybszą diagnozę i skuteczne leczenie. Wczesne wykrycie demencji ma ogromne znaczenie, pozwala złagodzić objawy i spowolnić rozwój choroby. Wymaga to współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Istotna jest tez rola bliskich i rodziny, którzy powinni zaangażować się w życie osoby chorej. Czasem wystarczy jedynie doglądanie w codziennych czynnościach i przypominanie o ważnych sprawach. Z czasem może być także potrzebne pomoc w wielu czynnościach, np. przygotowywaniu posiłków, przyjmowaniu leków czy wizytach u lekarza.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

krysia5

31.10.2017

Ciekawy artykuł, przydatny do dalszej edukacji

Art

Diety roślinne - czy to tylko moda?

07.07.2016
Diety roślinne - czy to tylko moda?

Dieta wegetariańska i wegańska staja się coraz popularniejsze. Widać to w menu wielu restauracji, gdzie do wyboru jest wiele bezmięsnych opcji. To niewątpliwie za sprawa nowej piramidy zdrowia, w której warzywa i owoce są przedstawiana jako najważniejsze w naszym odżywianiu. Wcześniej to miejsca zajmowały produkty zbożowe. Instytut Żywności i Żywienia potwierdził, że dobrze zbilansowana dieta roślinna zarówno wegetariańska jak i wegańska (wykluczająca wszystkie produkty odzwierzęce) jest zdrowa na wszystkich etapach życia. Niewiele osób jedzących tradycyjnie odróżnia te dwa sposoby odżywiania. Zamienniki roślinna nie są powszechnie znane, jednak coraz łatwiej je kupić. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania. Diety roślinne cieszą się dużą popularnością u osób uprawiających sport, ale także chorujących na wiele schorzeń, między innymi choroby tarczycy czy nietolerancje pokarmowe. Dieta roślinna często może być najlepszym lekarstwem.

Co jedzą jarosze?

Dobrze zbilansowana dieta powinna opierać się na kilku grupach produktów- warzywach, owocach, produktach z pełnego ziarna, roślinach strączkowych, orzechach i pestkach. Osoby na diecie wegetariańskiej dopuszczają także jedzenie jajek, serów i mleka. Weganie całkowicie wykluczają je z diety. W przypadku wegan konieczna jest suplementacja witaminy B12, której nie ma w diecie roślinnej. To jedyny składnik, który bezwzględnie trzeba suplementować. Inne można znaleźć w pożywieniu. Wyniki badań osób na diecie roślinnej, szczególnie wegańskiej potwierdzają, ze jest ona bardzo korzystna dla zdrowia. Często zalecana jest w profilaktyce wielu chorób. W diecie opartej na produktach roślinnych nie ma szkodliwego cholesterolu, który jest przyczyna miażdżycy i nadciśnienia. To najczęstsze przyczyny śmierci wśród polaków. Podobnie jest w cukrzycą, zespołem metabolicznym oraz otyłością. Niskotłuszczowa dieta wegańska oparta na nieprzetworzonej żywności jest bardzo korzystna dla zdrowia. Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu bez potrzeby brania leków. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie możesz żyć bez mięsa warto spróbować wprowadzić dietę roślinną co drugi dzień. Dieta roślinna jest pełna smaków, ciekawych połączeń. Potrawy są lekkostrawne, poprawiają samopoczucie i zdrowie. Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw i owoców w codziennej diecie i ogranicz ilość produktów odzwierzęcych. To najlepsza droga do zdrowia.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Masaż Marma

06.07.2016
Masaż Marma

To masaż wywodzący się z ajurwedy, jest znany bardzo chętnie stosowany przez osoby praktykujące zasady ajurwedy na co dzień. To masaż, który pobudza organizm do samoleczenia, pozwala się wyciszyć, wspomaga regeneracją, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Warto czerpać wiedzę w mądrości ajurwedy, proste zasady wprowadzona do codziennego życia, mogą być bardzo korzystne dla zdrow

Ajurweda to holistyczny system leczenia i poprawy zdrowia, pozwala także zachować równowagę w onanizmie. Skupia się nie tylko na ciele, ale na oddechu, spokoju ducha i podkreśla ścisły związek ciała z umysłem. Jako skuteczne metoda terapii wielu schorzeń w 1979 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia.

Masaż Marma polega na opracowaniu punktów, zwanymi punktami życia i śmierci. Znajdują się one na skrzyżowaniu układów nerwowego, limfatycznego i krwionośnego. Delikatny dotyk w odpowiednim punkcie oraz koncentracja pomagają wprowadzić w stan głębokiego relaksu. Dzięki temu jet to skuteczna metoda wyciszenia organizmu i złagodzeniu nadmiernego stresu. To także rodzaj medytacji, zarówno dla osoby masowanej, jak i dla masażysty.

Dzięki uciskom odpowiednich punktów w czasie masażu odblokowane zostają nieharmonijnie pracujące układy i narządy. Następuje odblokowanie, dzięki któremu przepływy w organizmie wracają do normy. Tkanki są lepiej odżywione, skóra dotleniona. Wpływa to na lepszy wygląd i dobre samopoczucie. To remedium na lepszy wygląd i młodziej wyglądającą skórę. Po kilki zabiegach można obserwować mniej widoczne zmarszczki.

Masaż zapewnia także wzmocnienie całego organizmu. Po masażu często zauważalne jest pobudzenie i przypływ energii. Jest to równoznaczne z wyciszeniem i pozbyciem się negatywnych emocji. Podobnie jak po masażu relaksacyjnym mamy większe poczucie bezpieczeństwa. Masaż koi układ nerwowy i pozytywnie wpływa na wiele aspektów zdrowotnych.

Masaż Marma to nie tylko masaż w klasycznym ujęciu. W drugiej części zabiegu to stan głębokiej relaksacji, dzięki temu masaż ten jest wyjątkowy i często przypomina medytację. Najczęściej masaż wykonywany jest przy użyciu naturalnych ajurwedyjskich kosmetyków, które dodatkowo korzystnie wpływają na skórę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się