Art

Trening funkcjonalny dla każdego

02.06.2017
Trening funkcjonalny dla każdego

Wiele osób zaczynając aktywność fizyczną chce poprawić swoją kondycję ogólną, zrzucić zbędne kilogramy oraz mieć sportową sylwetkę. Nie zależy im na zbudowaniu dużej masy mięśniowej i startowaniu w zawodach. Po prostu chcą mieć dużo energii, aby sprostać wymaganiom i obowiązkom dnia codziennego, a do tego choć na chwilę oderwać się od problemów. Dobrym na to sposobem jest trening funkcjonalny.

Ma on na celu wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych, ale tak by mięśnie nie były zbyt duże. Ćwiczenia naśladują ruchy wykonywane podczas codziennych, normalnych czynności. W pracy, szkole i w domu. Chodzi o to, aby trening ten był nie tylko korzystny dla naszego ciała, ale również użyteczny podczas różnych sytuacji, które zdarzają się każdego dnia. Po prostu dzięki temu zapewniamy sobie komfort i lepiej funkcjonujemy w świecie.

W treningu funkcjonalnym nie stawia się na specjalizowanie się w jednej aktywności np. tylko w bieganiu lub kulturystyce. To spojrzenie w kontekście, obejmujące wiele form aktywności ruchowej. Ma być różnorodnie, ciekawie i funkcjonalnie właśnie.

Taki trening jest dość mocny wysiłkowo. Tempo jest szybkie i można się solidnie zmęczyć. Ćwiczenia wykonuje się seriami i bez większego odpoczynku przechodzi do kolejnych. Ważne, żeby były różnorodne. Można trenować z przyrządami takimi jak skakanka, stepy, piłki lekarskie, taśmy TRX, hantle, kettlebell, płotki i inne. Chodzi o to, aby w jednym ćwiczeniu angażować wiele mięśni. Dlatego wykonuje się jak najbardziej różnorodne ruchy.     

Jeśli ćwiczymy z piłką lekarską to np. unosimy ją z podłoża i następnie skręcamy tułów w bok. Możemy też zatrzymać piłkę przed sobą w wyprostowanych rękach i następnie próbować unieść nogę zgiętą w kolanie, aby dotknąć nim piłki. Ćwicząc z hantlami możemy jednocześnie unosić do boku wyprostowane ręce oraz przed siebie zgiętą w kolanie na przemian raz jedną raz drugą nogę. Chodzi o to, aby właśnie łączyć kilka ruchów w jednym ćwiczeniu. Można także trenować bez sprzętu. Doskonałym ćwiczeniem jest np. wykonanie pompki, a następnie oderwanie od podłoża najpierw jednej nogi, powrót do wcześniejszej pozycji, a później uniesienie drugiej.

Oczywiście należy zawsze pamiętać, że przed treningiem wykonujemy rozgrzewkę.    

 

Jarosław Cieśla  

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak radzić sobie podczas burzy?

01.06.2017
Jak radzić sobie podczas burzy?

Wiosną rozpoczyna się sezon burzowy. Trwa od kwietnia do września. Znalezienie się w samym środku szalejącej nawałnicy nie jest przyjemne i dlatego warto wiedzieć jak należy się zachować podczas burzy.

1. Kiedy wiemy np. z komunikatów medialnych, że zbliża się burza, wtedy powinniśmy w mieszkaniu pozamykać wszystkie okna i drzwi. Trzeba tak zrobić, gdyż wyładowaniom atmosferycznym i grzmotom może również towarzyszyć porywisty wiatr oraz deszcz.

2. Najlepiej podczas burzy pozostać w mieszkaniu. Nie opuszczajmy go, nie obserwujmy wyładowań stojąc poza pomieszczeniem np. na dachu, werandzie, czy też balkonie. Rozsądne też będzie znajdować się jak najdalej od szyb.   

3. Gdy w czasie burzy jesteśmy na powietrzu, wtedy należy pamiętać, aby nie chronić się pod drzewami, gdyż piorun może właśnie tam uderzyć. Należy unikać również chowania się pod drewnianymi wiatami. Także przebywanie w pobliżu linii i słupów energetycznych może skończyć się dla nas tragicznie. Jeśli korzystamy z akwenów wodnych, to natychmiast powinniśmy wyjść z wody na brzeg. Kąpiel podczas burzy jest bardzo ryzykowna.

4. Przed burzą można schronić się w samochodzie. Lepiej jednak na czas nawałnicy zatrzymać się i nie jechać, tylko poczekać, aż warunki atmosferyczne się zmienią.

5. Wszelkie urządzenia elektroniczne i metalowe mogą przyciągać wyładowania atmosferyczne. Dlatego gdy przebywamy na powietrzu w trakcie burzy, to lepiej nie rozmawiać w tym czasie przez telefon komórkowy. Kiedy natomiast znajdujemy się w tym czasie mieszkaniu, nie korzystajmy z urządzeń podłączonych do gniazdka na prąd. 

6. Znajdując się na powietrzu w trakcie burzy należy unikać wzniesień, pagórków i szczytów górskich. Najlepiej zejść niżej np. w dolinę.

7. Przebywając w czasie burzy na polu, polanie, czy też odkrytej przestrzeni należy pamiętać o tym, aby raczej nie iść. Jeśli wyładowania są bardzo blisko nas, to warto, abyśmy zbliżyli stopy jak najbliżej siebie. Bardzo dobrą pozycją będzie kucnięcie. Podczas burzy najlepiej nie biegać.

8. Przebywając w grupie istnieje większe prawdopodobieństwo porażenia piorunem. Dlatego najlepiej jest trzymać się w bezpiecznej odległości od innych osób.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zdrowe przekąski - co wybrać?

31.05.2017
Zdrowe przekąski - co wybrać?

Podjadanie to jeden z największych wrogów prawidłowej wagi. Po co sięgać kiedy między posiłkami, żeby zachować zdrowie i dobrą sylwetkę? Najlepiej takie, które dostarczą nam sporo witamin i są określane mianem super żywności. Dzięki temu mały posiłek będzie nie tylko smaczny, ale też pożywny.

Racjonalne podejście do diety pozwala znacznie poprawić odporność i pozbyć się wielu nieprzyjemnych dolegliwości, szczególnie ze strony układu pokarmowego. Jakie przekąski są najlepsze dla naszego zdrowia?

 

Zielone koktajle

Są nie tylko zdrowe, ale też bardzo smaczne. Zielone liście- szpinak, pietruszka, jarmuż, rukola, roszponka i inne mają mnóstwo składników odżywczych. Zawierają między innymi wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk, a także witaminy- A, C, E i K. Duża zawartość chlorofilu sprawia, że są wyjątkowo korzystne dla zdrowia.

Ciężko zjeść dużą ilość ilości na co dzień, o wiele łatwiej zmiksować je z owocami. Dobrym połączeniem jest banan i szpinak, jabłko i natka pietruszki, ananas, banan i jarmuż. Możliwości jest wiele, warto szukać najlepszych dla siebie połączeń.

Miksuj je i pij na bieżąco, możesz przechowywać je w lodowce przez kilka godzin.

 

Suszone owoce

Można mieć je zawsze przy sobie i podjadać kiedy dopadnie nas głód. Zawierają sporo cukru i nie należy przesadzać z ich ilością, jednak są o wiele lepszym rozwiązaniem niż batony czekoladowe. Żurawina, morele, daktyle dodadzą energii i nie obciążą żołądka zbyt mocno. Dostarczą witamin i zaspokoją ochotę na słodycze. Jako jedną porcję traktuj garstkę suszonych owoców.

 

Orzechy

To dobra dawka zdrowych tłuszczy. O ile nie zjemy ich za dużo, będą zdrową przekąską. Wystarczy garstka orzechów, żeby się nasycić. Wybieraj te najbardziej wartościowe- migdały, nerkowce, orzechy włoskie, brazylijskie, laskowe. Unikaj orzeszków ziemnych, które nie mają wielu cennych wartości. Orzechy dodadzą energii i dostarczą składników odżywczych.

 

Warto wybierać przekąski rozsądnie i z korzyścią dla zdrowia. Sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Madzia

31.05.2017

Uwielbiam koktajle!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się