Art

Trenuj z dzieckiem

28.04.2016
Trenuj z dzieckiem

Czas spędzony z rodzicem to najcenniejszy moment dla dziecka. Nigdy nie będzie lepszego momentu na zaszczepienie w dziecku miłości do sportu, niż najmłodsze lata. Granie w piłkę, jazda na rowerze i inne formy aktywności to często najlepsza wspomnienia z dzieciństwa. Są ważna dla dziecka, ale też dla rodzica. Dzięki temu można wzmocnić wzajemne relacje i zapomnieć o codziennych problemach.

Coraz więcej miejsc oferuje zajęcia dla rodziców i dzieci, chcąc wyjść do oczekiwań klienta. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopot z systematycznością. Karnet motywuje do ćwiczeń, jednak nie jest konieczny. Możesz zaznaczyć w kalendarzu 2-3 dni w tygodniu które przeznaczysz na aktywność z dzieckiem. Forma ruchu może być dowolna i nie zawsze taka sama. Zimą pewnie chętniej pójdziecie na basen, ale kiedy jest cieplej można wybrać aktywność na świeżym powietrzu. Do wyboru są spacery, jazda na rowerze, rolki, skakanka, gra w piłkę, w kosza, biegi. Można wyszukiwać tez zabawy ruchowe, które poprawią koordynację i rozwój psychoruchowy dziecka.

Gry zespołowe też mogą być dobrym pomysłem, jeśli masz znajomych którzy także ćwiczą w dzieckiem możesz zaprosić ich do rywalizacji, albo zorganizować wspólny mecz. Doświadczenia wygranej i przegranej dają dziecku nowe doświadczenia, które przydadzą się w życiu. Znoszenie porażek nie jest łatwe, jednak nie można na siłę chronić przed nimi dziecka. To nieodłączny element życia i warto pokazać, że nie małe niepowodzenia nie mają większego znaczenia. To dobra lekcja, którą można wynieść ze sportu zespołowego. Kolejną jest praca w grupie, wspólne wsparcie i dobre relacje w grupie. Obserwując dziecko w relacjach z innymi szybko zobaczysz czy łatwo nawiązuje relacje, czy może trzeba mu w tym pomóc.

Niezależnie od tego jaki sport wybierzecie, upewnij się że jest odpowiednie dla dziecka. Jeśli dyscyplina okaże się zbyt trudna, może to zniechęcić do sportu. Wybierz uważnie sport i pilnuj systematyczności. Dziecko będzie rozczarowane jeśli zapomnisz o wspólnych treningu. To świetna okazja to zbudowania silnych relacji, które będą procentować przez całe życie.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Camu camu - jagoda z amazonii

26.04.2016
Camu camu - jagoda z amazonii

Szukając najlepszych źródeł witaminy C poza dziką różą, czarna porzeczką, acerolą czy rokitnikiem można natknąć się na egzotyczna nazwę camu camu. To owoc, który od niedawne można spotkać w naszych sklepach. Dlaczego warto go poznać?

Camu camu lub inaczej cacari to dziko rosnący krzew na terenie lasów amazońskich w Peru i Brazylii. Ma on czerwone owoce, które pod względem zawartości witaminy C zostawiają inne owoce w tyle. Owoce camu camu są tak kwaśne, że ciężko jest jeść je prosto z krzaczka. Najczęściej są one dodawane do napojów czy deserów. Ceni się je za właściwości lecznicze i wzmacniające organizm. W rejonie Amazonii są też częstym składnikiem codzienne pielęgnacji, dzięki dużej dawce witaminy C, chronią przed starzeniem się skóry.

Świeże owoce camu camu zawierają aż 2500 mg witaminy C w 100 g, dla porównania cytryna zawiera jej około 80 mg w 100 gramach. Witamina C to nie jedyny powód dla którego warto sięgnąć po te owoce. To także dobre źródło flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami. Działają korzystnie na zdrowie, a także na wygląd skóry. Mają także działanie antynowotworowe. To co wyróżnia camu camu to rzadkie połączenie witaminy C, flawonoidów i kwasu elagowego. Dzięki teu działanie jest bardzie skuteczne. Związki te chronią przed chorobami układu sercowo- naczyniowego, zapaleniem stawów, chorobami układu pokarmowego, chorobami reumatoidalnymi. Wspomagają także proces oczyszczania organizmu.

Kwas elagowy ma właściwości anty cukrzycowe, a także neutralizuje związki rakotwórcze. Badanie potwierdzają takie działanie.

Owoce maja niewiele kalorii i niski indeks glikemiczny dlatego są zalecane osobom odchudzającym się, ale także dla cukrzyków, osób przewlekle chorych. To także popularny suplement wśród sportowców, dzięki dużej zawartości antyoksydantów działa korzystnie na regenerację organizmu.

Najczęściej można spotakać camu camu z postacie sproszkowanych lub suszonych owoców. W takiej postaci zachowują większość swoich właściwości. Warto dodawać je do posiłków, głównie koktajli, owsianki, lub pić po zmieszaniu z wodą. To dobry sposób na urozmaicenie swojej diety.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wpływ cukru na dzieci

26.04.2016
Wpływ cukru na dzieci

Apele dietetyków o zmniejszeniu ilości cukru na co dzień są dobrze znane. Szczególnie istotne znaczenie ma to dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Niestety świadomość jest ciągle niewielka, a reklamodawcy skutecznie wprowadzają rodziców w błąd. Słodzone desery i serki dla dzieci nie są zdrowym źródłem wapnia i minerałów. Cukier jest też w większości popularnych napojów dla dzieci, no i oczywiście w słodyczach.

To rodzice mają największy wpływ na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Cukier działa szkodliwie nie tylko na zęby, ale przede wszystkim na mózg. To substancja silnie uzależniająca, dlatego dzieci tak bardzo lubią słodycze i słodkie napoje. Najnowsze badanie pokazują, że mózg regularnie karmiony cukrem wolniej się rozwija. Naukowcy przebadali dzieci chore na cukrzycę tupu 1. Nawet jeśli myślisz, że twoje dziecko jest zdrowe nie ignoruj problemu. Podając dziecku cukier każdego dnia narażasz dziecko na ta chorobę. Cukier jest obecny w płatkach śniadaniowych, dżemach, kremach kanapkowych, jogurtach, chrupkach, drożdżówkach, napojach, wodach smakowych. Jedząc pozornie zdrowie śniadanie można dostarczyć dziecku kilkanaście gram cukru. Warto zwracać uwagę na etykiety. Lepiej zrobić domową granolę, niż kupować gotowe płatki z dużą ilości cukru lub innych słodzików w sklepie. Organizm radzi sobie z nadmiarem cukru do czasu, następnym etapem jest cukrzyca typu 2. Jest to choroba diagnozowana u coraz większej ilości nastolatków, kiedyś dotyczyła głównie osób starszych.

Nadmiar cukru a mózg

Zaburzenie funkcjonowanie występują głównie w obszarach odpowiedzialnych za zapamiętywanie i uczenie się. Dzieci są najbardziej narażone na szkodliwy wpływ cukru, u dorosłych wrażliwość na cukier jest trochę mniejsza. Nadmiar cukru ma więc wpływ na gorsze wyniki w szkole, które spowodowane są gorsza koncentracją i problemami z zapamiętaniem nowych treści. Istotne są także widoczne zmiany i coraz większa fala otyłości wśród dzieci. Może to być ogromny kompleks dla dziecka, z którym będzie borykać się przez większość życia. Warto zastąpić słodkie przekąski zdrowymi owocami, chipsami warzywnymi domowej roboty. Kupne słodycze zastąp domowymi, piecz z dzieckiem ciasta i ciasteczka. Używaj do tego zdrowszych zamienników cukru. Naucz dziecko dokonywać zdrowych wyborów. Bądź dobrym przykładem i zadbaj o zdrowie dziecka.  

 

Daria Wystepek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się