Art

Tłusty czwartek

11.02.2015
Tłusty czwartek

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym - jest to ostatni czwartek przed wielkim postem. Najpopularniejsze potrawy tego dnia to słodkie pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem. Dawniej jednak objadano się pączkami nadziewanymi mięsem, które obficie zapijano wódką. Historia tego święta sięga aż starożytności. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień. Zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej pojawił się w Polsce około XVI wieku. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Według jednego z przesądów jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Lepiej więc nie ryzykować i zjeść jednego, tak na wszelki wypadek… Nie martw się, jeśli jesteś na diecie. Poniżej podajemy 10 sposobów jak skutecznie pozbyć się wyrzutów sumienia.

TlustyCzwartek2016

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Chrapanie spędza Ci sen z powiek? Twój partner chrapie i nie daje Ci spać?

11.02.2015
Chrapanie spędza Ci sen z powiek? Twój partner chrapie i nie daje Ci spać?

Chrapanie spędza Ci sen z powiek? Twój partner chrapie i nie daje Ci spać?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji dotyczącej leczenia chrapania – 14 lutego w Szpitalu LUX MED w Warszawie.

Wiesz jak skutecznie wyeliminować problem chrapania? Wszystkie wypróbowane przez Ciebie sposoby zawiodły? Sprawdź, jak działa radiochirurgiczna metoda leczenia chrapania lub na czym polega zabieg Pillar i śpij spokojnie.

Z chrapaniem mamy do czynienia, kiedy miękkie tkanki w obrębie dróg oddechowych rozluźniają się podczas snu i zaczynają drgać pod wpływem przepływającego powietrza. Do występowania chrapania mogą się przyczyniać także język, języczek i migdałki podniebienne.

Jeśli chrapiesz głośno i często, zabieg radiochirurgiczny lub wszczepienie implantów Pillar, usztywniających podniebienie miękkie, może być najlepszym sposobem na rozwiązanie Twojego problemu. Podczas wstępnej konsultacji z laryngologiem, rozpoczynającej leczenie, dowiesz się, czy jesteś odpowiednim kandydatem do przeprowadzania zabiegu przy użyciu tej metody. Przyjdź na konsultację z laryngologiem i poznaj nowoczesne metody leczenia.

W sobotę 14 lutego 2015 r. w godzinach 09:00-12.00 każda osoba zainteresowana tematyką leczenia chrapania będzie mogła zaczerpnąć nieodpłatnej porady lekarza specjalisty w Szpitalu LUX MED, przy ul. Puławskiej 455 na warszawskim Ursynowie. Indywidualnych konsultacji będzie udzielał lek. med. Maciej Wrona, laryngolog, zajmujący się leczeniem chrapania i bezdechu sennego.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 13.02.2015 r. pod adresem mailowym callcenter.szpital@luxmed.pl. Podczas zapisów prosimy o podanie numeru kontaktowego oraz numeru PESEL. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pamiętaj: niezakłócony, odpowiednio długi sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zachowanie dobrej kondycji. Regularne niewysypianie się może źle wpłynąć na Twoje zdrowie!

Zapraszamy na konsultacje!


 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Worek bokserski - nie tylko dla mężczyzn

11.02.2015
Worek bokserski - nie tylko dla mężczyzn

Worek bokserski to przyrząd wykorzystywany w sportach walki, służy doskonaleniu techniki, ale też świetnie poprawia kondycję. Przez długi czas kojarzył się głównie z męskim sportem, jednak coraz częściej wykorzystywany jest na zajęciach dla kobiet. Świetnie sprawdza się do rozładowania energii i stresów i spalania tkanki tłuszczowej.

Można wykonać worek treningowy jako przyrząd i wykonać  trening interwałowy pozwalający spalić tkankę tłuszczową. Do wykonania treningu z wykorzystaniem worka wcale nie trzeba świetnie znać techniki, należy jednak zachować ostrożność, żeby  uniknąć kontuzji. Ważnym elementem jest zabezpieczenie dłoni, najczęściej wymagane jest założenie ochraniaczy lub rękawic. Mają one usztywnić nadgarstek i zamortyzować uderzenia. Ułożenie dłoni w czasie ciosu też nie jest bez znaczenia,  należy trzymać nadgarstek na przedłużaniu przedramienia, nie prostując go ani nie zginając w czasie ruchu. Ciosy powinny być prowadzone w pełnym zakresie ruchu, w czasie uderzania pięściami w worek aktywnie pracuje całe ciało, a nie tylko ręce. Nogi w czasie zadawania ciosów powinny być aktywne i lekko ugięte, a brzuch napięty w celu utrzymywania prostej sylwetki.

Treningi z workiem treningowym należą do bardzo intensywnych i wyczerpujących. Początkowo zaczyna się od prostych ciosów, z czasem dołącza się bardziej skomplikowane sekwencje i kopnięcia z wysokim uniesieniem nóg.

Jak wygląda trening?

Zawsze rozpoczyna się od rozgrzewki, powinna trwać około 10 minut i przygotować ciało do intensywnego wysiłku. Jak w treningu bokserskim można wykorzystać to tego skakankę. Po przejściu do treningu właściwego wykonuje się kilka lub kilkanaście serii uderzeń. Ciosy nie muszą być bardzo mocne, najważniejsza jest szybkość i intensywność. Mocne ciosy mogę często prowadzić do kontuzji, zwłaszcza u osób początkujących.

Tego rodzaju trening może być świetną alternatywą dla treningów interwałowych na bieżni czy rowerze. Dobrze przygotowany trening może być też dobrym treningiem kardio nie mniej skutecznym niż bieganie. Można wprowadzić go regularnie to swojego rozkładu treningów, albo praktykować od czasu do czasu jako urozmaicenie. Warto próbować nowych form aktywności fizycznej, pomoże to uniknąć znudzenia i poprawi zdolności motoryczne.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się