Art

Uważaj na kleszcze! - Poradnik

13.06.2016
Uważaj na kleszcze! - Poradnik

Jakie środki ostrożności należy podjąć by ustrzec się przed kleszczami?

Co robić w przypadku znalezienia kleszcza na swiom ciele? W jaki sposób go usunąć?

Jak uniknąć zagrożenia boreliozą?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszej publikacji, gdzie porad udzielił również ekspert - Dr n. med. Witold Rychlicki (Specjalista diagnostyki laboratoryjnej ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób odkleszczowych i pasożytniczych).

Zapraszamy do zapoznania się z treściami poradnika.

Pobierz poradnik                 .

Dodaj komentarz
Komentarzy: 1

Marcin

14.06.2016

Świetne podsumowanie!

Art

Kolorowanki dla dorosłych - czy to ma sens?

12.06.2016
Kolorowanki dla dorosłych - czy to ma sens?

Od kilku miesięcy kolorowanki dla dorosłych stały się bardzo popularne. Do tej pory były dedykowane jedynie dzieciom, dlaczego to się zmieniło? Okazuje się, że ma to pozytywny wpływ na emocje, a także jest dobrym sposobem na nudę. Dlaczego warto sięgnąć po kolorowanki?

Dawniej znacznie częściej wolny czas spędzano na wykonywaniu manualnych czynności, jak np. robieniu na drutach, szydełkowaniu, wyszywaniu. Dziś robótki ręczne są zapomniane w znacznej większości domów. Coraz rzadziej piszemy tez ręcznie, zdecydowanie częściej używamy klawiatury komputera, telefonu czy tabletu. Mięśnie dłoni są osłabione, pismo ulega pogorszeniu, jest niestaranne, a nawet niewyraźne. Rysowanie czy kolorowanie mogą pomóc przywrócić zdolność starannego pisania wzmacniając mięśnie. Jak się okazuje to jednak z niewielu zalet takiego spędzania czasu.

Kolorowanie może być dobrym sposobem na relaks i oderwanie od codziennych spraw. Twórcze działanie mają kojący wpływ na umysł, moją działać relaksacyjne na napięte ciało. Kolorowanie pozwala też oderwać się od stresujących myśli. Jest to metoda dla każdego, nie wymaga wcześniejszego treningu, dlatego warto spróbować czy sprawdzi się u nas.

Dlaczego warto sięgnąć po kolorowanki dla dorosłych?

Dla osób zestresowanym to świetny sposób na ukojenie nerwów, działanie twórcze sprawia, że możemy dać upust swojej fantazji i nie musimy czuć się skrępowani.

- Kolorowanie pomaga trenować koncentrację, dają możliwość skupienia się na jednym zadaniu. Osoba kolorująca myśli o tym co tu i teraz, wybiera kolory, tworzy własną kompozycję.

- Pomagają oderwać się od codziennych problemów, zatrzymują natłok myśli, który często jest problemem dla wielu osób.

- Zwiększają kreatywność, wyzwalają swobodę twórczą.

- Działają antydepresyjnie, są zalecane osobom z obniżonym nastrojem.

- Zajmują ręce i mogą być pomocne dla osób walczących z nałogiem, np. rzucającym palenie papierosów czy będącym na diecie.

Niezależnie od tego czy lubisz malować czy nie warto spróbować. Kiedy skończysz dzieło poczujesz dumę. Nawet jeśli znajdziesz czas na kolorowanie raz czy dwa w miesiącu warto to robić.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

12.06.2016
Pracujesz przy komputerze - zadbaj o nadgarstki

Wielogodzinna praca przy komputerze jest męcząca nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla stawów nadgarstkowych. Dlatego bardzo ważne zadbanie o ich prawidłowe ułożenie na klawiaturze. Wiele godzin pracy przez kilka lat może prowadzić do poważnych schorzeń, które mogą prowadzić do przewlekłych dolegliwości bólowych, albo usztywnienia stawów.

Najgorszą pozycja jest zwisanie dłoni nad klawiatura komputera. Zamyka to kanał stawu nadgarstkowego, w którym znajdują się naczynie krwionośne. Najlepszym rozwiązaniem jest klawiatura ergonomiczna, która ma podzielona klawisze na dwie części. Dzięki temu ręce mogą spoczywać na klawiaturze. Innym dobrym rozwiązaniem jest specjalna podkładka na dłonie. Zapobiega to nadmiernemu zgięciu grzbietowemu dłoni. W pracy przy komputerze ważne jest zachowanie stawów nadgarstkowych w prostej pozycji.

Poza podkładkami pod ręce ważne są także przerwy w pracy, dzięki nim dłonie i stawy nadgarstkowe mogą się rozluźnić. Minimum co godzinę odrywaj się od komputera. W tym czasie opuść ręce na dół, tak żeby krew zaczęła w nich szybciej krążyć. Poza tym wykonać kilka prostych ćwiczeń. Potrząśnij dłońmi, umieć ręce do góry i wykonaj ruch „wkręcenia żarówek”. Jeśli nie masz możliwości wykonanie tego ćwiczenie przy biurku wybierz bardziej dyskretne- połóż dłonie płasko na biurku i na przemiennie złączaj i oddalaj palce od siebie. Następnie wykonaj krążenie nadgarstków i pomasuj chwile obolałe miejsca.

Pamiętaj też o prawidłowej postawie. Odcinek lędźwiowy powinien być podparty w czasie pracy, a barki luźnie. Zbyt napięte ramiona i barki, mogą prowadzić do przeniesienie napięcia na stawy nadgarstkowe. Koryguj swoja postawę, jeśli o tym nie pamiętasz, ustaw przypomnienie w telefonie i co kilkanaście minut koryguj ustawienie ciała. Początkowo może wydawać się to uciążliwe, ale już po kilku dniach przypomnienia nie będą potrzebne, a zdrowe nawyki postawy staną się nawykiem.

Unikaj długiego przesiadywania bez ruchy. Takie sytuacje najczęściej predysponują do zmęczenia mięśni i złego ustawienia ciała.

Pamiętaj o ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających każdego dnia. Poświęć na to nawet 10-15 minut każdego ranka. Skup się szczególnie na mięśnie placów, ramion i brzucha. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, które dobrze wpłyną na postawę, sylwetkę i samopoczucie.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się