Zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi

13.04.2017
Zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi

Święta Wielkanocne są bardzo ważne dla chrześcijan. Obchodzi się je z okazji zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Ze względu na upamiętnienie jego ostatnich dni, okres związany ze świętami określa się Wielkim Tygodniem.

Przygotowania

Już na tydzień przed rozpoczęciem Wielkiego Tygodnia nie można było piec chleba, gdyż sądzono, że to sprowadzi na wieś suszę. Robienie generalnych porządków przedświątecznych i mycie okien ma na celu przygotowanie się do uroczystości, ale także pożegnanie z zimą oraz wszelkim złem i chorobami.

Niedziela Palmowa

Równo na tydzień przed świętami obchodzi się Niedzielę Palmową, co ma upamiętnić  przybycie Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni przychodzą na mszę z małą palemką. Kiedyś wykonywano ją samemu z gałązek wierzby i ozdabiano kwiatami, kolorowymi wstążkami, papierem oraz piórkami.
Po poświęceniu w kościele przynosi się ją do domu, by chroniła przed piorunami i przynosiła szczęście. Niektórzy połykają bazie, aby być zdrowymi i bogatymi.

Topienie Judasza i grzechotki

Zadaniem dzieci i młodzieży należało utopienie w wodzie kuły Judasza. Po drodze mieszkańcy bili ją pałkami za zdradę na Jezusie. Ten zwyczaj rozgrywał się w Wielką Środę. Chłopcy w Wielkim Tygodniu straszyli przechodniów robiąc hałas specjalnymi grzechotkami.

Post

Od rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia, aż do piątku wstrzymywano się od spożywania przede wszystkim mięsa oraz cukru. Jedzono postnie tzn. śledzie, a także żur. Natomiast w Wielki Piątek wylewano żur do dołów jako oznakę końca postu. Natomiast rybę wieszano przybijając  do drzewa. Był to tzw. pogrzeb żuru i śledzia.

Pisanki

Starym zwyczajem dzieci z gospodynią malują ugotowane jajka. Symbolizują one odrodzenie i nowe życie. Do ich malowania używano kiedyś płatków cebuli, kwiatów oraz kory np. dębu.

Święconka

W Wielką Sobotę wkłada się do wiklinowego koszyczka różne potrawy razem z pisankami. Następnie zanosi się je do kościoła, gdzie zostają poświęcone. Są później spożywane podczas uroczystego śniadania następnego dnia.

Wielka Niedziela

Święta Wielkiej nocy rozpoczynają się rankiem od procesji, najczęściej wokół kościoła. Potem następuje msza zwana przez katolików rezurekcją, a jutrznią w obrządku prawosławnym. Śniadanie tego dnia ma charakter uroczysty. Rodzina składa sobie życzenia i odmawia modlitwę. Po posiłku dzieci szukają Wielkanocnego Zajączka, czyli ukrytych podarków lub schowanych pisanek.

Śmigus - Dyngus

W lany poniedziałek chłopcy oblewali dziewczęta wodą. Miało to im ułatwić zamążpójście. Panna, która się na to obraziła lub nie została oblana wodą nie znalazła męża. Smagano też rózgami wierzby lub palemkami po nogach, żeby odpędzić choroby i brud.

Komentarzy: 2

nana

21.04.2017

moje ulubione święta, lepsze od grudniowych :)

berti

20.04.2017

śmigus dyngus już odchodzi w zapomnienie:/ przynajmniej w dużych miastach. w warszawie kiedyś latały bandy teraz już nikogo nie spotkasz

Pisanki - piękna tradycja Wielkanocna

12.04.2017
Pisanki - piękna tradycja Wielkanocna

Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z malowaniem jaj. Już w czasach starożytnych ten zwyczaj był rozpowszechniony i dotyczył np. Cesarstwa Rzymskiego. W Polsce tradycja malowanych jaj sięga dziesiątego wieku i symbolizuje rodzącą się do życia przyrodę. Chrześcijanie włączyli ten zwyczaj do elementów obchodzenia Świąt Wielkanocnych związanych ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.

Malowanie pisanek kiedyś zarezerwowane było tylko dla kobiet. Mężczyźni trzymali się od tego z daleka, gdyż wierzono, że swoją obecnością mogą rzucić zły urok na domostwo. Teraz malowanie pisanek to bardzo dobry moment na rodzinną integrację oraz wspaniałą pracę twórczą. Uczestniczą w niej dzieci oraz dorośli. Kiedyś do malowania używano naturalnych barwników. Służyły do tego łupiny cebuli, liście pokrzywy, jak też malwy. Używano również żyta ozimego, wywarów czarnego bzu, krokusów, a nawet szyszek. Teraz wykorzystuje się sztuczne barwniki. Oczywiście skorupkę jaja nie tylko malowano w jednym kolorze, ale także stosowano bogate wzornictwo. Używa się do tego wiele różnych technik.

Określenie pisanki wzięło się od tego, że na skorupce jajka tworzono piękne wzory za pomocą gorącego wosku. Następnie zanurzano je w barwniku. Po osuszeniu zdrapywano wosk. Innym rodzajem są tzw. drapankilub skrobanki. Po zabarwieniu jajka na jednolity kolor, odpowiedni wzór wydrapuje się ostrym narzędziem. Może to być gwóźdź, szpilka lub drut. Jajka w jednolitym kolorze określa się kraszankami. Więcej pracy wymagają oklejankioraz nalepianki. Po zabarwieniu jajka nalepia się na nie płatki kwiatów, trawę, kolorowy papier, wycinanki, barwne włóczki oraz ptasie piórka.

Pisanki są nie tylko wykonywane po ugotowaniu jaj, ale także z wydmuszek. Zawartość jest usuwana po wywierceniu otworu w skorupce. Później maluje się ją, a następnie można gdzieś zawiesić lub postawić dla ozdoby. Takie pisanki określa się jako ażurowe.

Malowane jajka to jeden z elementów tzw. święconki. Później podczas uroczystego śniadania Wielkanocnego są wspaniałą ozdobą na świątecznym stole.

Komentarzy: 0

Art

Jak nie stracić motywacji do systematycznej aktywności ruchowej?

11.04.2017
Jak nie stracić motywacji do systematycznej aktywności ruchowej?

Rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną jest pierwszym krokiem do tego, aby utrzymywać swoje ciało we właściwej formie i dobrym zdrowiu. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że to dopiero początek. Teraz należy tylko utrzymać regularność treningów, bo jeśli nie wytrwamy i odpuścimy sobie, to jeszcze trudniej będzie z powrotem powrócić do ćwiczeń.

Ćwicz z innymi

Do podołania treningowi i wysiłkowi fizycznemu często potrzebujemy zewnętrznej motywacji. Bywa tak, że nie chce nam się wyjść na ćwiczenia, szukamy wymówek i w końcu je znajdujemy. Jednak kiedy umówimy się ze znajomymi albo trenujemy z kimś bliskim, wtedy nie chcemy ich zawieść, bo przecież już wcześniej się z nimi umówiliśmy, a poza tym wstyd nam będzie odpuścić. W grupie jest zawsze weselej, mniej odczuwamy zmęczenie i ambicja nie pozwala nam się nad sobą użalać skoro inni dają radę.

Wyznacz cel długoterminowy

Dobrym sposobem na wytrwanie w postanowieniu kontynuowania aktywności fizycznej jest jakieś postanowienie. To może być chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, ale również cel typowo sportowy. Można przecież zapisać się na jakieś zawody, które będą rozgrywane w uprawianej przez nas dyscyplinie. To zmotywuje nas do systematycznego treningu i większego starania się, aby ten cel osiągnąć. Jeśli działania są ukierunkowane na jakiś wynik, wtedy łatwiej jest nam się zmobilizować i nie znużyć wykonywaniem ciągle tych samych lub podobnych ćwiczeń.

Nagradzaj się

Warto od czasu do czasu zrobić sobie jakiś mały prezent związany z uprawianą dyscypliną sportu. Zakup nowej koszulki, butów lub jakiegoś drobnego gadżetu sprawi, że z chęcią pomyślimy o treningu, na którym tę nową rzecz wypróbujemy. Taki podarunek sprawi nam radość i pozytywnie wpłynie na naszą psychikę.

Uatrakcyjniaj trening

Czasami warto wprowadzać nowe elementy do naszych ćwiczeń. Można nawet na jeden tydzień lub raz na kilkanaście dni zmieniać dyscyplinę sportową na zupełnie inną. To pozwoli nam na urozmaicenie treningów. Przegonimy nudę i monotonię, bo zawsze świetnie jest przecież spróbować czegoś nowego. Najważniejsze, aby nadal cieszyć się aktywnością ruchową.

Komentarzy: 2

lana

21.04.2017

Ja wole sama biegać::) no chyba że z motywującą muzyką POLECAM

googers

20.04.2017

taaaak bieganie w grupie jest dużo przyjemniejsze, szkoda tylko że niektórzy więcej czasu poświęcają na gadki szmatki niż trening ;) ale bez porównania lepiej